reklama

Kde je propuštěná Tereza? Z Pákistánu se domů nevrátila, tvrdí její babička

Kam 25letá Tereza H. po propuštění z vězení v Pákistánu odcestovala? Do Česka ne, popřela některá tvrzení její rodina. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora mohou její příbuzní mluvit pravdu a Tereza se může nacházet v schengenském prostoru nebo i v jiné zemi. Její nejbližší však prozradili, kdy by se Češka, která čelila obvinění z pašování heroinu, měla do vlasti vrátit.

reklama

Informaci o tom, že Tereza H. opustila Pákistán, přinesl web Blesk.cz. „Právní zástupce celníků Ali Aftab pronesl šokující tvrzení. Podle něj Tereza opustila zemi,“ uvedl zdroj Blesku v pondělí. Mnohé následně napadla otázka, kde se Češka nyní nachází.

Podle její babičky do Česka nedorazila. „Terezka v Česku není. To, co novináři napsali, není pravda. Rádi bychom ji doma měli na Vánoce, ale bohužel v Česku není,“ sdělila webu Život v Česku žena a prozradila, že se má dívka do vlasti vrátit až v lednu.

Kde tedy Tereza nyní je? Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je ve hře hned několik možností. „Domnívám se, že je tam, kde jí už nic nehrozí. Pokud rodina tvrdí, že ještě není doma, může být i v schengenském prostoru. Může tady být i varianta, že není v Česku ani v Pákistánu, ale v nějaké třetí zemi,“ podotkl bezpečností expert.

Zemi možná opustila pozemní cestou

Ten vysvětlil i to, jak by bylo možné, že by se Česka dostala po propuštění ze země, aniž by to kdokoliv věděl. „Je možné, že opustila Pákistán na náhradní doklady, které jí vystavil zastupitelský úřad. Kdyby šla na letiště, vzali by její náhradní doklady a v počítači zjistili, že nemá povoleno vyjet. Je také možné, že opustila zemi pozemním přechodem,“ sdělil.

Mimo jiné podotkl, že sice nezná celou situaci, ale je možné, že Češce mohl s odjezdem ze země pomoci někdo z „našich“ složek. „V roce 2008 byli dva čeští vědci drženi v Indii. Zde, v případě Terezy H., mohlo dojít k obdobné věci jako v jejich případě,“ dodal.

I nadále kolem případu panuje řada nejasností a tajností. Na žádost rodiny nebyly ohledně plánované cesty domů zveřejněny žádné detaily. Možný návrat Terezy H. do Česka nepotvrdilo ani české ministerstvo zahraničí.

Tereza H. byla v březnu 2019 odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (asi 17 500 korun). V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí na začátku listopadu dal za pravdu a Tereza H. byla zproštěna obžaloby. Propuštěna byla 20. listopadu.

Tagy:
drogy rodina heroin pomoc Pákistán Česko Andor Šándor bezpečnostní expert cestovní doklady Tereza H.

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama