Kde je propuštěná Tereza? Z Pákistánu se domů nevrátila, tvrdí její babička

Utajený přesun Terezy H.

Kam 25letá Tereza H. po propuštění z vězení v Pákistánu odcestovala? Do Česka ne, popřela některá tvrzení její rodina. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora mohou její příbuzní mluvit pravdu a Tereza se může nacházet v schengenském prostoru nebo i v jiné zemi. Její nejbližší však prozradili, kdy by se Češka, která čelila obvinění z pašování heroinu, měla do vlasti vrátit.

Informaci o tom, že Tereza H. opustila Pákistán, přinesl web Blesk.cz. „Právní zástupce celníků Ali Aftab pronesl šokující tvrzení. Podle něj Tereza opustila zemi,“ uvedl zdroj Blesku v pondělí. Mnohé následně napadla otázka, kde se Češka nyní nachází.

Podle její babičky do Česka nedorazila. „Terezka v Česku není. To, co novináři napsali, není pravda. Rádi bychom ji doma měli na Vánoce, ale bohužel v Česku není,“ sdělila webu Život v Česku žena a prozradila, že se má dívka do vlasti vrátit až v lednu.

Kde tedy Tereza nyní je? Podle bezpečnostního experta Andora Šándora je ve hře hned několik možností. „Domnívám se, že je tam, kde jí už nic nehrozí. Pokud rodina tvrdí, že ještě není doma, může být i v schengenském prostoru. Může tady být i varianta, že není v Česku ani v Pákistánu, ale v nějaké třetí zemi,“ podotkl bezpečností expert.

Zemi možná opustila pozemní cestou

Ten vysvětlil i to, jak by bylo možné, že by se Česka dostala po propuštění ze země, aniž by to kdokoliv věděl. „Je možné, že opustila Pákistán na náhradní doklady, které jí vystavil zastupitelský úřad. Kdyby šla na letiště, vzali by její náhradní doklady a v počítači zjistili, že nemá povoleno vyjet. Je také možné, že opustila zemi pozemním přechodem,“ sdělil.

Mimo jiné podotkl, že sice nezná celou situaci, ale je možné, že Češce mohl s odjezdem ze země pomoci někdo z „našich“ složek. „V roce 2008 byli dva čeští vědci drženi v Indii. Zde, v případě Terezy H., mohlo dojít k obdobné věci jako v jejich případě,“ dodal.

I nadále kolem případu panuje řada nejasností a tajností. Na žádost rodiny nebyly ohledně plánované cesty domů zveřejněny žádné detaily. Možný návrat Terezy H. do Česka nepotvrdilo ani české ministerstvo zahraničí.

Tereza H. byla v březnu 2019 odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (asi 17 500 korun). V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí na začátku listopadu dal za pravdu a Tereza H. byla zproštěna obžaloby. Propuštěna byla 20. listopadu.

Tagy: