Tereza Ramba prožívá těžké období, skončila v nemocnici. Vzkaz fanouškům musela diktovat
Nejnovější příspěvky autora
7 fotografií
Dala mu kus sebe, aby mohl žít. Rodina ročního chlapce se setkala se ženou, která ho zachránila
Jste jako auto bez brzd, vyslechla si Alena kvůli mutaci BRCA. Riziko rakoviny lze však snížit
Jen v České republice zemřou ročně na rakovinu prsu dvě tisícovky žen. Zatímco v běžné zdravé populaci je riziko rozvoje rakoviny prsu přibližně devět procent, v případě mutace BRCA genů se jedná až o 88 procent. Existují však preventivní operace, které mohou toto riziko výrazně snížit. Když se o tom, že jsou nositelkami mutace, sestry Alena a Kateřina dozvěděly, neváhaly. Obě preventivní zákroky podstoupily. O co se přesně jedná? Nejen na to odpovídá nezisková organizace Loono.
Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných
Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.
Další příspěvky autora
Reprodukční zdraví? Zázraky neumíme, vzkazuje lékařka. Problém s plodností trápí i mladé
Ve spojitosti s plodností se v posledních letech pomyslná záře reflektorů zaměřuje zejména na starší páry, které hledají pomoc na specializovaných klinikách – problém se však týká i mladých. Jak vyplynulo z téměř deseti tisíc on-line dotazníků Nadačního fondu ProPlodnost, vysoce rizikové faktory se potvrdily u téměř čtvrtiny žen a poloviny mužů. Podle odborníků chybí osvěta. Panuje také mýtus, že medicína umí zázraky. „V různých oborech je to pravda, u reprodukčního zdraví však zatím zázrak nemáme,“ zdůraznila Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE a odborná garantka fondu.
Haló, mám „Parkinsona“? Unikátní česká aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky telefonátu
Pouhých několik minut telefonního hovoru. Tolik stačí unikátní české aplikaci k tomu, aby rozpoznala počínající Parkinsonovu nemoc. Speciální software analyzuje během rozhovoru řeč volajícího a dokáže přitom odhalit i nepatrné změny v hlase, které předznamenávají nástup choroby. Na vývoji aplikace pracuje tým vědců a lékařů z Národního ústavu pro neurologický výzkum, 1. lékařské fakulty UK a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Jejich objev by mohl pomoci s včasnou diagnostikou onemocnění, která je u Parkinsonovy choroby zásadní.
Česko trápí atypické zápaly plic. Často onemocní mladí, kteří nikdy nestonali, líčí lékařka
Podzim a blížící se začátek zimy se tradičně nese v duchu respiračních onemocnění. Letos jsou však velmi časté také takzvané atypické pneumonie, tedy zápaly plic. Předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů Ivana Čierná Peterová pro CNN Prima NEWS popsala, co za tím stojí, mezi časté pacienty se podle ní navíc mnohdy nečekaně řadí adolescenti.
Útočník Pardubic přišel kvůli rakovině o obě varlata: Bylo to těžké, ale teď jsem rád, říká
V České republice je diagnostikováno přibližně 500 nových případů rakoviny varlat každý rok. Přestože tvoří pouze jedno až dvě procenta všech případů rakoviny u mužů, je zákeřná především proto, že postihuje hlavně chlapce a mladé muže ve věku od 15 do 35 let. Jedním z nich byl i hokejový útočník Pardubic Dominik Hrníčko, který si diagnózu vyslechl ve 28 letech. Kvůli nádorům přišel o obě varlata, dnes šíří osvětu.
Budou 17. listopadu otevřené obchody? Pravidla pro svátky platí i v neděli
Státní svátek 17. listopadu letos připadá na neděli. A lidé řeší, jestli budou na Den boje za svobodu a demokracii otevřené obchody, případně kde si budou moci nakoupit. V článku CNN Prima NEWS najdete všechny důležité informace.
Závažné onemocnění plic Věra podědila po rodičích. Problémy mohou mít statisíce Čechů
První problémy s dýcháním zaznamenala dnes 69letá Věra z Pardubic před devíti lety. Byla zvyklá na pohyb, dlouhé vycházky i túry v přírodě, ale začala se náhle zadýchávat. Lékaři jí sdělili, že má astma. S přibývajícími lety obtíží přibývalo. Následná vyšetření odhalila, že má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou způsobil nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). Že se astma proměnilo v tuto nemoc, způsobily geny od obou rodičů. Podle odborníků může být v Česku zhruba 450 tisíc lidí, kteří o svém problému s CHOPN netuší.
Každý desátý Čech má cukrovku, vlastní vinou. A vyhlídky jsou alarmující, uvádí predikce
Zhruba každý desátý člověk na světě i v Česku trpí cukrovkou – a jejich počet do 20 let vzroste až na dvojnásobek. Takové jsou alespoň předpovědi odborníků. Zatímco diabetes typu 1 je geneticky podmíněné onemocnění, diabetes 2. typu si většinou lidé způsobují sami. Vzhledem k tomu, že prvotní příznaky nebývají zprvu zjevné, je prevence důležitější než kdy dříve. Nejen z toho důvodu experti na Světový den diabetu – který připadá na 14. listopadu, den narození kanadského lékaře a objevitele léčebných účinků inzulinu Fredericka Bantinga – zdůraznili důležitost osvěty.
Jako krabička cigaret: Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie
Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.
Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený
Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.