CNN Prima News Monika Kabourková
Monika Kabourková

Monika Kabourková

redaktorka CNN Prima NEWS

Vystudovala obchodní akademii se zaměřením na cestovní ruch. První novinářské zkušenosti získala na Vyšší odborné škole publicistiky, kde přispívala do studentského magazínu Generace20. K redakci CNN Prima NEWS se připojila zprvu jako stážistka, posléze jako redaktorka v roce 2020. Díky své práci se snaží významněji propojovat dobročinnost s mediálním prostředím. Mezi její záliby patří čtení do brzkých ranních hodin, multitasking, cestování a čas trávený se zvířaty a přáteli.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Zdraví

Odbornice vysvětluje: Logopedie je více než náprava výslovnosti. Kdy vyhledat experta?

Většina rodičů vyhledává pomoc klinického logopeda pro své děti až před jejich nástupem do první třídy, zejména pokud mají potíže s výslovností hlásek „R“ a „Ř“. Pod pojmem logopedie se však skrývá mnohem více než jen napravování výslovnosti. Jedná se o rozmanitý obor, jehož pojetí může být velmi širokospektré. Kdy je vhodné obrátit se na logopeda? A proč je třeba přistupovat k rozvoji řeči holisticky? Odpovídá speciální pedagožka Lucie Bajgerová.

Zdraví

Čechy trápí neplodnost: I děti „ze zkumavky“ ale mají své limity. Jak léčbu ovlivní AI?

Až pět procent českých dětí se narodí pomocí asistované reprodukce (IVF). Vyplývá to z dat Národního registru asistované reprodukce. Podle lékařů bude počet dětí „ze zkumavky“ i nadále růst, především kvůli společenskému trendu zakládat rodinu v pozdějším věku. Situaci už nyní ovlivňuje umělá inteligence, která podle ředitelky reprodukční kliniky REPROMEDA Kateřiny Veselé sehraje v oblasti umělého oplodnění významnou roli.

Další příspěvky autora

Odsoudil Rulíka k neúspěchu, teď si nechá vytetovat jeho jméno. Skeptický fanoušek drží slovo

Pokud získáme medaili, vytetuju si jméno trenéra Radima Rulíka na lopatku. Tak zněl slib, který dal začátkem května skeptický hokejový fanoušek při pohledu na nominaci českého hokejového výběru. To, co se tehdy zdálo být nemožné, se však stalo skutečností a Češi na domácím šampionátu v neděli 26. května slavili s nejcennějšími kovy na krku. Své slovo fanoušek drží a po týmu žádá Rulíkův vzorový podpis, který si nechá vytetovat. A odpověď přišla i od oficiálního účtu českého hokeje. A je stručná: OK.

Základní skupiny na příštím MS: Češi mají jít proti domácím, s Rusy pořadatelé nepočítají

Česko žije čerstvým titulem mistrů světa v hokeji, pomalu se však začíná řešit i to, jak bude vypadat šampionát následující. S kým se letošní „zlatí hoši“ budou muset při cestě za obhajobou ve Švédsku a Dánsku v rámci skupiny vypořádat, napovídá žebříček IIHF, který výsledky turnaje v Praze a Ostravě značně promíchaly. Ve hře tam jsou například Švédové, Finové či Dánové.

ANKETA: Zlatá sestava „Pragána“. Kdo se stal v hlasování nejužitečnějším českým hráčem MS?

Hoši, děkujeme. Jasný vzkaz, který zazníval napříč Českou republikou po zisku zlaté medaile na domácím šampionátu, byl více než zasloužený. Dlouhých čtrnáct let čekal národ na možnost zopakovat jednoduchou a chytlavou hlášku: Tak jsme mistři, no a co. Který z držitelů nejcennějšího kovu byl však tím nejužitečnějším? Rozhodli jste v anketě.

Bývalý mistr světa Voráček po zlatém finále: Hejtrovi poslal jasný vzkaz a nejcennější medaili

Pane Šoustale, jděte do pr**le a posílám pozdrav. Jasný a výstižný vzkaz poslal mistr světa v ledním hokeji z roku 2010 Jakub Voráček autorovi článku na Seznam Médiu. Ten před finálem domácího šampionátu předpovídal, že výběr Radima Rulíka se švýcarskými hráči prohraje – a dokonce navrhoval stáhnout autora rozhodujícího gólu Davida Pastrňáka ze sestavy. Voráček mimo krátkého textu věnoval autorovi i fotografii toho nejcennějšího kovu: zlaté medaile.

Cestujte bezpečně: Na které nemoci si dát pozor v jednotlivých kontinentech a jak se chránit?

Vzdálená exotika či nedaleké státy v Evropě? Ať už je cílová destinace dovolené jakákoli, měli by si lidé před cestou včas zjistit, na jaké nemoci tam mohou narazit. Do zemí jako africké Kongo nebo jihoamerická Brazílie budou potřebovat povinné očkování proti žluté zimnici. Od loňska je nově možné podstoupit vakcinaci proti horečce dengue, kterou přenáší komáři na Maledivách nebo v Asii. Prevenci by však turisté neměli podceňovat ani při cestování po Evropě, kde se mohou setkat například s tetanem.

Hrdá ironicky o přístupu státu ke znásilnění: Žena ho má čekat, agresor si může dělat, co chce

Česká patriarchální společnost je založena na mýtech, že ženy patří mužům a děti jsou věci. Probíhá sice generační obměna myšlenek, tato schémata však zůstávají – a jsou obsažena v rozhodování soudů. Ve videopodcastu Generace deprese to uvedla advokátka Lucie Hrdá. Podle europoslankyně Dity Charanzové má zhruba 40 procent Čechů pocit, že si oběť za znásilnění může sama. „Systém nám vlastně říká, že my jako ženy bychom to měly čekat a nejlepší by bylo, abychom seděly doma,“ doplnila Hrdá. Přísný trest sice podle ní ještě nikdy nikoho od spáchání zločinu neodradil, stát však svými „netresty“ – tedy ukládáním podmínek za sexualizované násilí – agresorům říká: „Dělejte si, co chcete.“

Školy po střelbě na FF UK posilují zajištění budov. Existuje celá řada chytrých řešení

Prosincová střelba na Filozofické fakultě UK v Praze přinesla řadu otazníků ohledně zabezpečení základních, středních i vysokých škol v Česku. Ukazuje se, že mezi jednotlivými institucemi jsou značné rozdíly: Některé používají sofistikované zabezpečovací systémy, jiné spoléhají na prostý zámek na dveřích. Moderních řešení přitom existuje mnoho, jsou to například vstupní systémy s identifikátory v telefonu. Nutnost posílit úroveň zabezpečení potvrzuje i ministerstvo školství.

Jurečka couvl. Obce budou přispívat rodičům na péči jen u tříletých dětí

Obce budou muset od roku 2026 zajistit tříletým místo v dětské skupině, jinak rodičům přispějí na náklady péče. Novelu schválila vláda, oznámil po jejím jednání ve středu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V návrhu resortu přitom původně byla povinnost i pro dvouleté děti. Ministr také uvedl, že do praxe vstoupí sousedské dětské skupiny, které budou doplňovat ty klasické a mateřské školy. Ten, kdo splní podmínky, může hlídat až čtyři děti, včetně vlastního.