CNN Prima News Monika Kabourková
Monika Kabourková

Monika Kabourková

redaktorka CNN Prima NEWS

Vystudovala obchodní akademii se zaměřením na cestovní ruch. První novinářské zkušenosti získala na Vyšší odborné škole publicistiky, kde přispívala do studentského magazínu Generace20. K redakci CNN Prima NEWS se připojila zprvu jako stážistka, posléze jako redaktorka v roce 2020. Díky své práci se snaží významněji propojovat dobročinnost s mediálním prostředím. Mezi její záliby patří čtení do brzkých ranních hodin, multitasking, cestování a čas trávený se zvířaty a přáteli.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

„Nejdepresivnější“ den v roce: Fakta, mýty a tipy, jak zvládnout nejen lednový splín
Zdraví

„Nejdepresivnější“ den v roce: Fakta, mýty a tipy, jak zvládnout nejen lednový splín

Třetí pondělí v lednu je známé také jako Blue Monday, údajně nejdepresivnější den v roce. Letos připadá na 20. ledna. Přestože se jedná o smyšlený a vědecky nijak nepodložený marketingový koncept, poukazuje na to, co mnoho lidí první měsíc v roce zažívá: únavu, smutek a pokles energie, což vede k depresivním náladám. „Skutečná“ deprese ale není jen otázkou jednoho dne.

Ohrožené srdce i ledviny odhalí rychlý test. Ví o něm jen zlomek lidí, stačí požádat praktika
Zdraví

Ohrožené srdce i ledviny odhalí rychlý test. Ví o něm jen zlomek lidí, stačí požádat praktika

Zvýšená hladina bílkoviny v moči nebolí, přesto není radno ji podceňovat. Ukazuje totiž na řadu zdravotních problémů, například na poškození ledvin nebo riziko ischemické choroby srdeční či selhání srdce. Podle lékařů mají ti, kterým se bílkovina v moči objeví, až trojnásobně vyšší riziko srdečního selhání – což odpovídá riziku, které podstupují lidé po prodělaném infarktu. K odhalení rizika přitom stačí rychlý test ze vzorku moči, o němž však mnoho lidí neví. Pacienti o něj mohou požádat při preventivní prohlídce praktického lékaře.

Další příspěvky autora

Pomáhá druhým, i když sám potřebuje podporu. Adam trpí SMA, přesto inspiruje a boří mýty

Když byl Adam Kratochvíl malý, rodiče si mysleli, že je líný – nelezl, nesedal si a nesnažil se postavit jako jiné děti jeho věku. Až po sdělení diagnózy zjistili, že je vše jinak: Šlo o spinální svalovou atrofii (SMA). Bez pomoci se dnes 29letý muž nepřevlékne ani nenají. Vlastní svaly ho neposlouchají, a je tak zcela závislý na péči druhých. I přes všechny překážky se rozhodl pomáhat druhým – přednáší na školách o životě s handicapem, spolupracuje s Ostravskou univerzitou jako konzultant z praxe a coby sociální pracovník pomáhá lidem zorientovat se v obtížných životních situacích.

Zasáhne LA po ničivých požárech „epidemie“? Prožité hrůzy se mohou odrazit na duševním zdraví

Následky lesních požárů, které aktuálně prožívají lidé v okrese Los Angeles, mohou být větší, než se očekávalo. Vyplývá to ze studií, které se zabývají dopadem vystavení tomuto ničivému živlu na lidskou psychiku. Osoby, které byly požáry zasaženy, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u nich projeví úzkosti, deprese a posttraumatický stres. Riziko se tak aktuálně týká až statisíců lidí. Prožité hrůzy mohou pociťovat i roky po požárech.

Zachránil tisíce Židů, zmizel a dodnes nemá hrob. Do osmi dnů se vrátím, věřil Wallenberg

Je tomu již 80 let, kdy blízcí naposledy spatřili Raoula Wallenberga – švédského diplomata, který se za druhé světové války v Maďarsku zasadil za záchranu desítek tisíc Židů. Hrůzy, které se zapsaly do historie, přežil, osudnými se mu stali „osvoboditelé“: sovětská Rudá armáda. Zatčen byl 17. ledna 1945 v Budapešti, patrně pro podezření ze špionáže pro USA. „Nejsem si jist, zda odjíždím jako host, nebo vězeň. Ale do osmi dnů se vrátím.“ Tak zněla poslední Wallenbergova slova jeho blízkým. Dodnes se neví, kdy a kde přesně zemřel, ostatky rodina nikdy nezískala. Hrdina, který nikdy nepoužil zbraň, má sice památníky napříč světem, chybí však hrob.

Co odhalí jediná kapka krve: Hladina CRP pomáhá lékařům s léčbou, rozliší bakterii či virus

CRP je jedno z nejčastějších krevních vyšetření, se kterým se lidé setkávají v ordinaci praktického lékaře. Provádí se většinou u pacientů vykazujících příznaky, jako jsou teplota, únava či bolest v krku. Pomáhá totiž odhalit přítomnost zánětu a orientačně rozlišit bakteriální a virovou infekci. Ačkoliv vysoká hladina CRP v krvi často svědčí o bakteriální infekci, ne vždy tomu tak musí být. Poukazovat může i na přítomnost viru, nemoci kloubů, maligní nádory nebo prodělaný infarkt myokardu. Na co vše CRP reaguje a kdy se podle něj můžeme orientovat?

Jediná cigareta vás připraví o 20 minut života, odhalil výzkum. Jak překonat závislost?

Přestat kouřit. Takové předsevzetí si dává se začátkem nového roku řada lidí po celém světě. Mnohé by k podobnému kroku mohlo vést i nejnovější odhalení britských výzkumníků: jediná cigareta zkracuje lidský život v průměru o 20 minut. Konkrétně o 17 minut u mužů a o 22 minut u žen. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala adiktologa Adama Kulhánka, kdy je nejvhodnější čas s kouřením přestat a co udělat pro to, aby uživatelé nikotinu jednou pro vždy se svou neřestí skončili.

Fenku ukradli z příjezdové cesty. Týden marného pátrání skončil dojemným shledáním

Stačila chvíle a Jennifer Perezová z jižní Floridy přišla o svou fenku francouzského buldočka Lolu. Psa někdo ukradl z příjezdové cesty k jejímu domu. Jedinou naději pro Jennifer představovala komunita a pevná víra, že si Loly někdo všimne a dostane ji zpět k její smečce. Po týdnu, kdy fenku neviděla, se jí ozvala neznámá žena s tím, že Lolu našla. K dojemnému setkání došlo na stanici úřadu šerifa.

Při záchranách sami přišli o domov aneb Příběhy hrdinství v době, kdy LA sužuje ohnivé peklo

Více než dvě desítky obětí, řada pohřešovaných a přes dvanáct tisíc zničených objektů. To je dosavadní výčet následků lesních požárů v Los Angeles a okolí. Za necelý týden ohnivý živel vyhnal z domovů statisíce občanů, přičemž jim nejčastěji pomáhali ti nejpovolanější: hasiči a policisté. Sami přitom mnohdy ve službě přišli o střechu nad hlavou. Obdobně za hrdiny lidé označují ty, kteří jim v nejkritičtější chvíli nabídli pomocnou ruku. Příběhy hrdinství z ohnivého inferna přinesla redakce CNN.

Psychiatr: Vytrvat v předsevzetí? Pomohou malé kroky i podpora. Zásadní věc ale lidé opomíjí

Se začátkem nového roku si lidé neodmyslitelně pojí i předsevzetí. Jak v nich ale vytrvat? Psychiatr a vedoucí lékař Centra duševní rehabilitace Beroun Matěj Kasal pro CNN Prima NEWS uvedl, že pomoci může slevit ze svých cílů a zaměřit se na dílčí mezikroky, které lidé často mohou přehlížet. Stejně tak významně pomáhá podpora blízkých a okolí, kteří člověka za jeho snažení ocení. Jednu věc však lidé mnohdy opomíjí. „To, co nejvíc funguje, je, když se pochválíme sami, to děláme velmi málo,“ zdůraznil. Zmínil také, jak pracovat na své vůli.

Devět dní prožívala muka. Pes se ženě z Prahy na silvestra zaběhl, našli ho v kanále

Trýznivý začátek nového roku prožívala 73letá žena z Prahy. Vinou vybuchlé petardy v blízkosti se její pes Don zaběhl. Hledala všude, kontaktovala strážníky i útulek, ale marně. Po dlouhých devíti dnech se však stal zázrak. Štěkotem z kanálu na sebe pes upozornil náhodného kolemjdoucího, který zavolal na tísňovou linku. S pomocí strážníků, hasičů a pracovníků vodovodů a kanalizací se Dona podařilo dostat zpět na pevnou zem a vrátit šťastné majitelce. Lidé na sociálních sítích vyzdvihují práci strážníků a volají po zákazu zábavní pyrotechniky.