
Auditorem bitcoinové kauzy se stala firma Grant Thornton. Decroix zmínila i termín prověrky
„Výchovný pohlavek“ či za trest přes zadek? Téma, které nadále rozděluje společnost. Jak odhaluje unikátní výzkum odborníků z psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN na téma vnímání a používání fyzických trestů v České republice, snaha dopřát dětem lepší dětství už má své výsledky – rány z minulosti se však stále ozývají. K fyzickým trestům se nejčastěji uchylují ti, kteří v dětství stejné zacházení zažili. Současná generace rodičů se však snaží ze „začarovaného kruhu násilí“ vymanit.
Na vlastní pěst se pod názvem „Pomocná packa pro toulavé kočky“ rozhodly dvě ženy – 27letá trojnásobná maminka Sára a její tchyně Iveta – pomáhat opuštěným kočkám. Ať už jsou zvířata nemocná, zraněná, stará, březí nebo jen zanedbaná, u žen naleznou bezpečí. Prostor pro kočky se však rapidně zmenšuje, ačkoliv počet těch, kterým je třeba pomoci, roste. S žádostí o pomoc se proto nyní ženy obracejí na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka s cílem zajistit větší a bezpečné útočiště.
Strávit hodiny na cestách v nehybné pozici není jen nepříjemné, ale také zdraví nebezpečné. Pokud nemají nohy pohyb, tok krve se zpomalí a o slovo se hlásí potíže: pocit těžkých nohou, bolesti či otoky. Jedná se o typické projevy chronického žilního onemocnění, v horších případech však může vzniknout také krevní sraženina. Tu si lidé při cestování nejvíce spojují s letem, riziko však roste týdny po něm. Vzniklé obtíže navíc letní počasí jen zhoršuje. Jak se na cesty připravit?
Kubík je teprve tříletý chlapeček, který bojuje o život. Při běžné preventivní prohlídce lékař odhalil, že má extrémně vysoký krevní tlak. Následná vyšetření přinesla nečekanou diagnózu: syndrom střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS). Jedná se o vzácné a závažné cévní onemocnění, s nímž se v Česku jiné dítě neléčí. Všechny dosavadní snahy o pomoc Kubíkovi selhaly a čas hraje neúprosně proti němu. Existuje však „desetimilionová naděje“ v USA. Rodina proto založila sbírku a prosí druhé o pomoc.
Počet lidí s očními problémy v Česku stoupá: zhoršuje se zrak u dětí i seniorů, přibývá krátkozrakosti i vážnějších onemocnění, která často probíhají bez příznaků. Zdravotní pojišťovna OZP jen za poslední čtyři roky eviduje nárůsty očních chorob o desítky procent. Na vině je nejen přirozené stárnutí populace, ale také stále častější odkládání vyšetření zraku u mladých dospělých. Přitom včasná prevence výrazně snižuje riziko komplikací.
Cestovat znamená poznávání vzdálených zemí, kultur a zvyků, ale také hrozbu infikace cizími bakteriemi či viry, na které, na rozdíl od místních obyvatel, nejsou Češi zvyklí. Právě kontakt s neznámou „mikroflórou“ bývá často příčinou zažívacích potíží a průjmů. Jak jim předejít, případně jak si s nimi poradit i daleko od domova, radí s nastupující sezónou dovolených odborníci z České gastroenterologické společnosti (ČGS).
Káva – životabudič, nebo nezdravá závislost? Zatímco Finsko patří k největším konzumentům kávy na hlavu, Česká republika se pohybuje s průměrnou denní spotřebou 1,25 šálku na osobu kolem 20. místa na světě. O tomto nápoji koluje řada mýtů a pověr. Čtyři lékaři různých specializací proto představili zdravotní benefity, které z kávy člověk může mít – pokud se ovšem vyvaruje běžných chyb.
Ledovou tříšť lidé, zejména v létě, považují za ideální prostředek k tomu, jak se zchladit a ještě si pochutnat. Co však mnozí nevědí, je, že děti po její konzumaci mohou zkolabovat. Důvodem je látka glycerol, sloužící jako náhražka klasického cukru. Díky této bezbarvé kapalině navíc tříšť nezmrzne. Odborníci z Agentury pro potravinové standardy (FSA) v Británii s ohledem na nedávno vydanou studii mapující dopady užívání tříště u dětí varují rodiče před konzumací jejich ratolestmi.
Období tropických třicítek dorazilo do České republiky a s ním i spojená zdravotní rizika. Lidé by měli mít totiž na paměti, že vedro zabíjí. Jak se bezpečně ochladit, před čím se mít na pozoru a jak v případě kolapsu postupovat? To představili odborníci.
Itálie si podmanila srdce Čechů. O tom vypovídá mimo jiné fakt, že právě do této destinace má v létě v plánu vyrazit nejvíce z nich. Pokořila dokonce Chorvatsko. Dovolená v této zemi může být skvělým zážitkem, před vycestováním by se však každý měl obeznámit se základními místními pravidly, včetně možných poplatků a zákazů. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jejich přehled.
Pojem modré světlo v poslední době slýcháme ze všech koutů. Mnohými je vnímáno jako strašák, který narušuje spánek a negativně ovlivňuje zdraví očí. Lidé se s ním setkávají denně skrze displeje chytrých zařízení, umělé osvětlení či sluneční paprsky. Víte, co modré světlo skutečně je, jak ovlivňuje zdraví a kdy dokáže být dokonce prospěšné?