pomoc

Výpis příspěvků ke štítku „pomoc“

Nemoc, která krade dech i normální život. Lidé ji zaměňují za astma, trpí jí tisíce Čechů

Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.

Jako z Nekonečného příběhu: Klisna s hříbětem uvízla v bahnité jámě, záchranu zachytila kamera

Setkali jsme se jako cizinci, odcházeli jsme jako přátelé. Tak komentovalo více než hodinovou záchranu klisny s hříbětem sedm navzájem se neznajících lidí, kterým se podařilo dostat zvířata z bahnité jámy v americké Arizoně. Dramatické momenty, které se v mnohém podobaly scéně z filmu Nekonečný příběh, zachytila kamera. Na rozdíl od kultovního snímku však vše mělo šťastný konec.

Máte obavy z odběru krve? Odborníci radí sedm kroků, které je pomohou zmírnit

Trvá jen několik vteřin, pro mnohé lidi se však jedná o nejdelší moment jejich života. Řeč je o odběru krve, který patří mezi nezbytné zdravotní úkony. Jak vyplynulo z posledního průzkumu laboratoří SYNLAB, obavy z odběru krve má každý pátý dotázaný – a desetina Čechů se kvůli němu vyhýbá lékařské péči. Nedělá i vám tento úkon dobře? Osvojte si sedm kroků, které vedou k klidnějšímu průběhu odběru.

Pohyb, který člověku škodí: Jakým aktivitám se při problémech s hemoroidy vyvarovat?

Mnohahodinové sezení zvyšuje riziko vzniku a rozvoje hemoroidálního onemocnění, v kombinaci s nadváhou a zácpou se jedná o nejčastější příčinu bolestí, pálení nebo tlaku v konečníku. Málokdo ví, že při problémech s hemoroidy není každá pohybová či fyzická aktivita ke prospěchu. Některé cviky a sporty naopak mohou tlak na oblast pánve a konečníku zvýšit.

Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?

Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.

Zadní nohu mu ustřelili, poník se však nevzdal. Získal druhou šanci na život a ikonické jméno

Příběhu se šťastným koncem se dočkal třínohý poník v Minnesotě. Díky odhodlání dobrovolníků a veterináře získal „zpět“ čtvrtou nohu, kterou mu před třemi lety ustřelil soused. Se speciální protézou, kterou koně běžně odmítají, se tento pětiletý poník postupně naučil chodit. Vedle druhé šance na život získal i nové ikonické jméno: Poručík Dan.

Alexovi v 15 letech selhalo srdce, pak přišel o ruku. Chce si plnit sny, pomoci může každý

Dnes sedmnáctiletý Alex Vondra se dosud potýkal již se dvěma životními ranami. Mladíkovi, který od dětství miluje pohyb, v patnácti letech selhalo srdce, díky transplantaci však dostal druhou šanci na život. Později ovšem přišla další rána: přišel o ruku. Navzdory okolnostem a všemu, čím si za svůj mladý život již musel projít, se ale nevzdává. Střední průmyslová škola (SPŠ) Žďár nad Sázavou, kam mladík dochází, a tamní Oblastní charita nyní vybírají finance na sportovní protézu, která by Alexovi výrazně ulevila. Zapojit do pomoci se může každý.

Syndromem vyhoření trpí nejen pracovníci, ale i pečující rodiče. Proč nemoc nepodceňovat?

Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu vyhoření, tedy stavu, kdy člověk ztrácí chuť, sílu i smysl nejen v práci, ale také ve svém každodenním životě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o nemoc vznikající z pracovního přetížení, která ovlivňuje výkonnost, ale také fyzické a duševní zdraví. Trpí jí každý pátý Čech, upozorňuje nezisková organizace Loono.

Vteřiny před srážkou vytáhl ženu z auta, hořící vůz odtlačil z pumpy. Akce zachytily kamery

Hned tři záchranné akce skončily tím nejlepším možným způsobem: bez jediného zranění. Příběhy hrdinství obyčejných lidí i profesionálů přinesl moderátor CNN Patrick Cornell v pořadu Take a Look at This. Týkají se mladého muže, který neváhal vběhnout na koleje a vytáhnout ženu z uvízlého vozu; pohotového policisty, který odtlačil hořící auto z benzinové pumpy a leteckých záchranářů, kteří vyrazili na pomoc uvízlé turistce. Vše zachytily kamery.

Krutý osud mladé Natálky: Otec se otrávil plynem, maminka leží na ARO. Druhé prosí o pomoc

Doslova přes noc se 20leté Natálii změnil život. V důsledku nešťastné havárie plynového kotle přišla o milovaného tatínka, její maminka se nachází v kritickém stavu na ARO. Ačkoliv má staršího bratra Daniela, stala se právě ona hlavou rodiny. „Vím, že energii nemám odkud čerpat,“ svěřila se mladá žena pro CNN Prima NEWS. K finančním prostředkům nemá Natálie přístup, a tak prosí o pomoc veřejnost. Na platformě Donio vznikla sbírka.