
Na zmrzlinu do Třince i Havířova se jezdí až zdaleka. Příchutí mají nespočet
Najít zubaře poblíž bydliště, který by přijímal nové pacienty a na druhé straně nenabízel dlouhé čekací doby, je pro řadu Čechů oříšek. I z toho důvodu pak může dojít k situaci jako v Havlíčkově Brodě, kde o pacienty pečoval falešný zubař. Co ale dělat, když vás postihne akutní problém? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehlednou mapu zubních pohotovostí napříč Českem.
Pojem modré světlo v poslední době slýcháme ze všech koutů. Mnohými je vnímáno jako strašák, který narušuje spánek a negativně ovlivňuje zdraví očí. Lidé se s ním setkávají denně skrze displeje chytrých zařízení, umělé osvětlení či sluneční paprsky. Víte, co modré světlo skutečně je, jak ovlivňuje zdraví a kdy dokáže být dokonce prospěšné?
Amálka je nejmladším členem pětičlenné rodiny, už od narození však bojuje o život. Jak se po jejím příchodu na svět ukázalo, trpí Crouzonovým syndromem v nejtěžší formě. Dosud podstoupila několik náročných operací a narkóz, navíc má tracheostomii a vývojové zpoždění. Rodina o ni pečuje, aby její dětství bylo co nejvíce radostné, jedná se však o náročný úkol. Nyní ve sbírce na platformě Znesnáze prosí druhé o pomoc.
Policisté od nedělního rána pátrali po pětasedmdesátileté ženě z Prahy-západ, její zmizení nahlásila rodina. Seniorka odešla ze svého bydliště ve Statenicích-Černém Volu v době, kdy její manžel ještě spal. Vzhledem ke špatnému psychickému stavu v poslední době měli blízcí strach o její život a zdraví. Nakonec se ženu podařilo nalézt v nedaleké obci, je v pořádku.
Nadační fond Nina slaví významný milník. Kampaň na adopci koníků z historického letenského kolotoče, která vyvrcholila začátkem června benefiční akcí Kolotoč pro Ninu, vynesla více než milion korun. Výtěžek poputuje na podporu rodin dětských pacientů a výzkumu nádorových onemocnění mozku u dětí se zaměřením na nejtěžší formu rakoviny mozku, takzvaný DIPG – difuzní gliom mozkového kmene. Právě této nemoci malá bojovnice, po níž fond nese jméno, podlehla.
Příběh malého Dominika není čtenářům CNN Prima NEWS cizí. Rodině chlapečka, kterému byla ve čtyřech měsících diagnostikována leukémie, mnozí v létě minulého roku pomohli. Tehdy Dominika čekala důležitá transplantace kostní dřeně. Po měsících slibných vyhlídek se však nemoc vrátila, tentokrát ve větší síle. Sedmičlenná rodina si navíc musí zajistit nové bydlení. Druhé tak ve sbírce na platformě Donio prosí o pomoc.
Výstup na horu Kinabalu v Malajsii absolvovalo 5. června 2015 celkem 29 studentů a osm učitelů singapurské základní školy – domů se jich vrátilo o devět méně. Školní výlet zasáhlo před deseti lety zemětřesení o síle 6,0 stupně Richterovy škály, spustilo sesuv půdy a část expedice pohřbilo. Tehdy 11letý Prajesh Dhimant Patel vděčí za život horskému průvodci, kterého k němu přivedly jeho zářivě oranžové boty. Na tragické výročí se se svým tehdejším spolužákem rozhodl zemřelé uctít, výstup dokončit a zároveň se „uzdravit“.
Letní měsíce s sebou přinášejí mnohými vytoužené tropické teploty, ale také riziko týkající se elektronických zařízení s lithiovými bateriemi: telefonů, tabletů, notebooků, fotoaparátů či elektronických cigaret. Pokud dojde k jejich poškození či přehřátí, mohou začít hořet, případně i vybuchnout. Jak s nimi zacházet tak, aby k tomu nedošlo? To přiblížila Kateřina Vránková z neziskové společnosti Ecobat.
Terapeutický program Mindwell spustil v květnu u příležitosti měsíce duševního zdraví kampaň „Jak se máš doopravdy?“. V rámci ní mohou lidé prostřednictvím on-line screeningu orientačně zjistit, zda se potýkají s příznaky úzkosti, deprese či syndromu vyhoření. Cílem autorů je zvýšit povědomí o běžných, ale často přehlížených příznacích duševní nepohody, odbourat stigma spojené s duševním zdravím a zejména podpořit prevenci a přístup k potřebné pomoci.
Od momentu, kdy Matějovi z Prahy došlo, že něco není v pořádku, uběhlo šest let. Tehdy při horské túře v Krkonoších přestal cítit nohu a přepadly ho silné bolesti hlavy. Obtíže po několika dnech ustoupily, rodiče-lékaři však měli obavy: oprávněně. Do měsíce si Matěj vyslechl diagnózu: trpí roztroušenou sklerózou (RS). „Všichni, hlavně rodina a má slečna, si to brali hrozně definitivně. Vlastně jsem jim pomáhal se přes to přenést a sám si to uvědomoval až se zpožděním,“ přiznal pro CNN Prima NEWS. Nevyléčitelná nemoc mu však i něco dala – zahájení profesní dráhy.
Stav, při němž člověk ztrácí kontakt s realitou. Tak by se dala popsat psychóza, vážná porucha duševního stavu, při níž může mít člověk pocit, že ho někdo sleduje, slyší jako jediný hlasy nebo že disponuje výjimečnými schopnostmi. Psychózy se mohou objevit u různých onemocnění, jako jsou schizofrenie, bipolární porucha nebo těžká deprese. Mohou však být také důsledkem užívání drog nebo jiných zdravotních problémů.
Nadace Terezy Maxové dětem ve spolupráci se společností EPG Property Group a nákupním centrem Central v Mostě slavnostně představila jedinečnou výstavu – „Zeď radosti / Wall of Joy“. Umělecká instalace vznikla u příležitosti Mezinárodního dne dětí a veřejnosti je nastálo přístupná v OC Central. Projekt má i silný filantropický rozměr. Za každý věnovaný obrázek získala nadace finanční dar, dohromady 240 tisíc korun, které budou transparentně vráceny zpět do regionu Mostecka na podporu vzdělávání a rozvoje znevýhodněných dětí.