pomoc

Výpis příspěvků ke štítku „pomoc“

Sport jako nedílná součást léčby epilepsie? Pomáhá dětem i dospělým, včetně akce EpicRun

Pravidelný pohyb zlepšuje zdravotní stav pacientů s epilepsií. Podle odborníků by měl být ve správném „dávkování“ nedílnou součástí léčby dospělých i dětí. Namísto omezení pohybu ze strachu z případných záchvatů proto lékaři doporučují hledat způsoby, jak se věnovat fyzické aktivitě bezpečně. Upozornit na prospěšnost sportu chce také letošní charitativní běh na podporu lidí s epilepsií EpicRun 2025, který ve středu 28. května pořádá spolek EpiStop v Praze i v Brně.

Po porodu přišla úzkost, výčitky a pláč, vzpomíná Kateřina. Za slzy ji v nemocnici kritizovali

Příchod prvního potomka na svět Kateřině z Liberecka před sedmi lety nevyšel podle plánu. Kvůli komplikacím musela podstoupit akutní císařský řez, přičemž měla pocit, že selhala. Mladou ženu pohltily výčitky a po šestinedělí ji doprovázel pláč. V nemocnici pochopení nenašla, personál ji za slzy kritizoval. Až později zjistila, že trpí poporodní úzkostí. Ta navíc není tak neobvyklá, jak by si lidé mohli myslet. Pocity smutku a úzkosti po porodu zažívá až 80 procent žen.

Radost z miminka? Až 80 procent maminek cítí smutek. Experti radí, jaké příznaky nepodcenit

„Tohle je nejkrásnější období života. Užívej si ho co nejvíc.“ Přesně to slýchává řada maminek po narození dítěte. První týdny po porodu ale většinou idylické nebývají. Až 80 procent žen zažívá pocity smutku a úzkosti, trpí podrážděností a náhlými změnami nálad. Poporodní splín, známý jako „baby blues“, navíc u všech žen sám neodezní – u každé páté přeroste ve vážnější duševní obtíže. Novopečené maminky by proto neměly psychické problémy podceňovat a měly by si říct včas o pomoc.

Když spánek nepřichází: Děti s autismem ho takřka neznají a rodina trpí. Existuje léčba?

Od narození byla Karinka veselá holčička, která se až do roku a půl vyvíjela jako každé jiné dítě. Pak se však něco změnilo. Dívenka přestala mluvit, tolik se již nesmála. Diagnóza přišla záhy: porucha autistického spektra a maminka Veronika se musela rychle naučit nová pravidla hry. Jedním z největších problémů bylo to, že dcerka téměř nespala – v noci se pravidelně budila a kolem třetí ráno už chtěla vstávat. Nejen ona, ale celá rodina tak byla vyčerpaná. Tento problém navíc není ojedinělý, nespavostí trpí až 86 procent dětí s autismem.

Tříletý Ondra se nenají, pocit hladu a žízně takřka nezná. Vše může změnit speciální terapie

Tříletý Ondra se narodil s předpokladem zdravého dítěte, od příchodu na svět se však neuměl přisát ani pít z lahve, navíc neustále zvracel. Dnes drobný chlapeček žije s PEGem, tedy s hadičkou, kterou je přes břišní stěnu přímo krmen do žaludku. Sám se nenají ani nenapije, pocit žízně a hladu u něj takřka vymizel. To by však mohla změnit speciální terapie v Rakousku, kterou však pojišťovna nehradí. Rodiče proto založili sbírku na platformě Donio.

Na logopeda děti čekají 16 týdnů a rodiče čelí dilematu. Jaké alternativy se jim nabízejí?

Patlavost, špatná artikulace, ráčkování, brebtání a koktání – počet dětí, které trpí vadou řeči, narůstá. Aby se těchto nedostatků zbavily, potřebují pomoc logopeda. Zde však přichází problém. Podle Sdružení ambulantních specialistů čekali v roce 2024 noví pacienti na termín u logopeda 16 týdnů. Rodiče tak stojí před rozhodnutím: být trpěliví, nebo hledat jiné cesty?

Hrozba, jíž lze ovlivnit v dětství. Česko „finišuje“ plán k vymýcení nádorů způsobených HPV

Zhruba 30 procent dívek a více než 50 procent chlapců v Česku není naočkováno proti lidskému papilomaviru (HPV) – ačkoliv mají vakcínu do 15. roku života hrazenou. Onemocnět tak mohou řadou závažných chorob, které infekce způsobuje: rakovinou děložního hrdla, nádory pochvy, vnějších rodidel, řitního otvoru nebo i genitálních bradavic. Ze zkušeností jiných států vyplývá, že s pomocí komplexní strategie je možné výskyt těchto onemocnění snížit na minimum. Česko proto dokončuje národní plán s cílem nemoci způsobené HPV vymýtit.

Eliška v MHD trpí záchvaty, ohrožuje sebe i druhé. Auto dosloužilo, na nové vznikla sbírka

Eliška je třináctiletá slečna, které bylo diagnostikováno středně těžké mentální postižení, autismus a ADHD. Skutečnou výzvou pro ni je cestování MHD. Všední zvuky, pohyby i světla, která jsou pro ostatní běžnou záležitostí, u Elišky vyvolávají úzkostné stavy a záchvaty, při nichž může ublížit sobě i mamince Michaele. Řešením bylo vlastní auto, to však po 20 letech dosloužilo. Maminka samoživitelka se proto nyní obrací s žádostí o pomoc na druhé – na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Čtvrtinu Čechů zabije rakovina, přitom jí lze předejít. Na jaká vyšetření byste měli jít?

V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.

Pořád věřím, že dobro je, vzkazuje Soukalová. Žádá o pomoc pro „80milionového“ Willíka

S „malou prosbou“ se na své sledující na sociálních sítích obrátila bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová. „Nedávno mnou silně zarezonoval příběh jednoho malého chlapečka,“ líčí populární sportovkyně ve videích. Jedná se o malého Willíka, jehož příběh redakce CNN Prima NEWS přinesla již na začátku dubna. Rodina chlapce s Duchennovou svalovou dystrofií potřebuje vybrat zhruba 80 milionů korun na genovou terapii v USA. Do pomoci se zapojily i další osobnosti, podpořit rodinu však může každý.