
TEST: Další zadání z přijímaček je venku. Zvládli byste češtinu a matematiku z druhého termínu?
Doslova přes noc se 20leté Natálii změnil život. V důsledku nešťastné havárie plynového kotle přišla o milovaného tatínka, její maminka se nachází v kritickém stavu na ARO. Ačkoliv má staršího bratra Daniela, stala se právě ona hlavou rodiny. „Vím, že energii nemám odkud čerpat,“ svěřila se mladá žena pro CNN Prima NEWS. K finančním prostředkům nemá Natálie přístup, a tak prosí o pomoc veřejnost. Na platformě Donio vznikla sbírka.
Vojenská letuška Lenka Růžková prohrála po dvou a půl letech boj s rakovinou kůže. Na léčbu, která vyšla na miliony korun, se složila veřejnost, přispěl i Vojenský fond solidarity.
Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.
U příležitosti Mezinárodního dne štěstí, který každoročně připadá na 20. března, vyšla globální analýza vztahující se k tomuto tématu. Její autoři v ní například upozornili na to, že v posledním měsíci udělalo 70 procent světové populace alespoň jeden laskavý skutek. Doprovodné studie navíc poukazují na fakt, že daleko větší radost mají lidé z činů, při nichž myslí na druhé než na sebe. Peníze jdou přitom stranou. Experti pak lidem radí způsoby, kterými laskavé činy konat, aby z nich získali „příval radosti“.
Známá blogerka Marika Kučová v úterý svým fanouškům sdělila smutnou zprávu. Kvůli onkologickému onemocnění se 37letá autorka blogu Kitchen Story již několik měsíců nachází v paliativní péči. V České republice pro ni již došly možnosti, rozhodla se proto o pomoc požádat fanoušky. Ti jí během hodin poslali několik milionů korun na nákladnou léčbu v Mexiku, díky čemuž její naděje na delší čas strávený s rodinou přetrvává.
Lesní požáry, jako byly ty lednové v Kalifornii, po nichž losangeleská čtvrť Pacific Palisades shořela na popel, jsou pro hasiče nebezpečné – stejně jako 11. září. Právě po událostech v roce 2001 se u 3 500 hasičů projevila rakovina. Jednalo se o důsledek vystavení se směsi karcinogenních látek při pracích u Světového obchodního centra. Stejného scénáře a budoucnosti se obávají ti, kteří krotili plameny v Los Angeles. Rovněž v tomto případě se do akcí zapojily tisíce hasičů.
Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.
Monika je hrdou manželkou a maminkou 18letého Adama a 11leté Denisy. Rodina pro ni vždy byla na prvním místě. Život se jí změnil loni v květnu, kdy jí lékaři jí diagnostikovali rakovinu slinivky břišní, které se přezdívá tichý zabiják. Jedno z nejtěžších onkologických onemocnění metastázovalo do jater. Navzdory pesimistickým předpokladům se Monika nemoci postavila čelem a bojuje za více času stráveného s nejbližšími. Pomoci jí může specifická terapie, která je však velmi nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.
Prevence ve formě screeningových programů pomáhá, zdůrazňují experti napříč obory. Zdravotní ředitelka OZP Jitka Vojtová připomněla, že 50 až 80 procent nemocí je preventabilních – ať už se jedná o celkové zabránění rozvoji choroby či oddálení začátku jejího vzniku. V České republice existuje několik screeningových programů, které jsou zcela hrazeny pojišťovnou, přesto je nevyužívají všichni lidé z cílových skupin. Na tiskové konferenci vedoucí Národního screeningového centra Karel Hejduk společně se zástupci pojišťovny OZP představili skrze statistiky reálné přínosy této prevence i novinky.
Devět příběhů a devět dětských bojovníků a jejich rodin. Právě těm patřil benefiční koncert Dětského baletu Praha, na kterém se sešla celá řada známých tváří.
Kruhové tréninky, taiči nebo běh – tyto a řadu dalších fyzických aktivit si letos vyzkoušejí lidé s roztroušenou sklerózou (RS). Připojí se k nim jejich blízcí, lékaři a terapeuti. Tradiční akce MaRS se letos mění z původně 24hodinového maratonu na Týden pohybu pro RS. Startuje v pondělí 24. března a trvá až do soboty 29. března. Zájemci si budou moct zacvičit ve třech desítkách měst po celé republice. Smyslem akce je nejen podpořit pacienty v jejich boji s nemocí, ale také upozornit na zásadní roli pravidelného pohybu v léčbě nemoci.
Obrovská vlna solidarity provází příběh malé Madlenky. Ani ne dvouletá holčička trpí vzácnou poruchou krvetvorby a zachránit ji může jen transplantace kostní dřeně, a to do šesti týdnů. Závod s časem zvedl Čechy ze židlí a registr dárců, který s IKEMem zorganizoval speciální nábory, hlásí rekordní přírůstky nově zaregistrovaných.