pomoc

Výpis příspěvků ke štítku „pomoc“

Jak poznat dítě, které je obětí šikany? Napovědět může hned několik varovných signálů

Případ brutální šikany v Hodoníně otřásl veřejností a opět otevřel diskuzi o prevenci a pomoci obětem. Jak rozpoznat, že dítě prochází těžkými chvílemi? Co může naznačovat, že je cílem šikany? Zuzana Pitrmanová z policejního prezidia v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS upozornila na konkrétní varovné signály, které by rodiče a učitelé neměli přehlédnout.

Láska, která překonala odloučení i smrt. Vzkazy manželé nahráli na desky, teď se vrátily rodině

V roce 1954 si nejmenovaní manželé posílali milostné vzkazy. Nejednalo se však pouze o psané dopisy, ale i o nahraná slova plná lásky a naděje. Právě dvě takové malé gramofonové desky nedávno objevila Angelina Polumbová, když hledala jazzovou hudbu v obchodě se zbožím z druhé ruky. Obsah, který si vyslechla, a vzpomínka na vlastní prarodiče ji pohnaly k tomu, aby desky předala rodině. Díky reportáži a troše štěstí se jí to podařilo.

Do peřin s mobilem, budík takřka neznají. Každý čtvrtý Čech spí špatně, jaká poloha dominuje?

Pouze 37 procent Čechů hodnotí svůj spánek jako dobrý, rovná čtvrtina vysloveně jako špatný. Takové jsou závěry průzkumu, v němž společnost GlobeScan pro IKEA zkoumala spánek a zvyky s ním spojené v 57 zemích světa. Z odpovědí respondentů vyplynulo, že se většina před spaním neobejde bez telefonu, klasický budík bez displeje téměř nikdo nepoužívá. Průzkum navíc odhalil, v jakých pozicích spí Češi nejčastěji.

Cesty autobusem se mění v peklo. Nemocný Honzík trpí nejen křivicí, rodiče prosí o pomoc

Tříletý Honzík si za svůj krátký život vytrpěl mnohé. V šesti měsících mu byla diagnostikována dětská mozková obrna (DMO), před rokem náhle zkolaboval. Ukázalo se, že chlapec od narození trpí rachitidou, lidově křivicí, která se projevila v akutním stádiu s křečemi. Malého bojovníka vedle toho trápí epilepsie či mentální retardace. Jeho postižení mu nedovoluje cestovat za lékaři autobusem, jízdu komplikuje kinetóza a mívá afektivní záchvaty vzteku. Rodiče by proto rádi pořídili vlastní automobil. Na platformě Donio proto vznikla sbírka.

Scholz: O vyslání vojáků na Ukrajinu nyní nediskutujme. Zemi je ale nutné podporovat

Aktualizováno

Německý kancléř Olaf Scholz nyní považuje za velmi nevhodné jednat o vyslání vojáků na Ukrajinu. Řekl to po pondělní schůzce lídrů klíčových evropských zemí v Paříži. Zemi, která čelí ruské vojenské invazi, je ale podle něj nutné dál podporovat. Vyslovil se také pro uvolnění dluhových pravidel tak, aby bylo možné zvyšovat vojenské výdaje. Podle polského premiéra Donalda Tuska se účastníci setkání shodli, že Evropa musí zvýšit své vojenské schopnosti i výdaje na obranu. Podle britského premiéra Keira Starmera musí v případě vyslání evropských mírových sil na Ukrajinu nadále platit bezpečnostní závazek ze strany Spojených států. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Pohlazení, které ohrožuje druhé: Držitelé asistenčních psů jsou zoufalí, líčí své zkušenosti

Jsou přátelští a roztomilí, svou roli pomocníka však berou velmi vážně. Asistenční psi provázejí své pány na každém kroku, jsou jejich ušima, očima i pomocnou rukou. Řada lidí si však stále neuvědomuje, že čtyřnozí asistenti potřebují pro výkon své práce klid. Proto organizace Helppes s podporou agentury WMC Grey zorganizovala osvětovou kampaň Na cizí psy se bez svolení nesahá. Jak pouhé pohlazení či rozptylování psa může držitelům čtyřnohých pomocníků uškodit, přibližují jak oni, tak trenéři.

Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí

Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu však tak dnes být nemusí. To je i případ 18letého Tomáše z Prahy, u něhož epilepsie propukla před čtyřmi lety poté, co prodělal covid. Náhlé záchvaty, obavy rodičů o Tomášovu bezpečnost – to vše je dnes takřka minulostí. Mladíkovi významně pomohla speciální léčba i asistenční pes, díky kterému nikdy není sám. Na pokroky v pomoci pacientům odborníci upozorňují u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 10. února.

Od smrti ji dělilo pouhých 12 hodin. Mladá žena varuje druhé před atypickými příznaky rakoviny

Aktualizováno

Několik měsíců si Chloe Wakelinová myslela, že ji trápí běžné žaludeční potíže. Jak se však později ukázalo, její tělo bojovalo s rakovinou tlustého střeva ve třetím stádiu. Po celou dobu, co ji zdravotní komplikace trápily, navštěvovala lékaře, ti však zákeřné onemocnění neodhalili. Mladou maminku nakonec od smrti dělilo pouhých 12 hodin. Boj o život vyhrála, dnes však varuje druhé, aby příznaky – i ty atypické – rozhodně nepodceňovali.

V bolestech žije i deset dní měsíčně. S migrénou Roman bojuje 30 let, vysvobození nepřichází

Více než třicet let trápí Romana z Brna bolesti hlavy, respektive migréna. Projevy nemoci výrazně zhoršují stres, ostré světlo, alkohol či nedostatek spánku. Vyzkoušel několik typů léčby, od nejhorších bolestí mu však žádná neulevila. Naději 41letý muž shledává v nejnovější biologické léčbě, na níž má nárok a která by jeho život výrazně zkvalitnila. Problémem je však vyčerpaný rozpočet specializovaného centra. Přesto nadále věří, že se na něj štěstí brzy usměje.

Průlom v boji proti rakovině? Vědci objevili „stroj času“, který může zvrátit onemocnění

Průlomové zjištění, které by mohlo nabídnout nový přístup k léčbě rakoviny. Takový je výsledek studie jihokorejských vědců, kteří identifikovali kritický moment v raných fázích vývoje karcinomu. Konkrétně se jedná o „přepínač“, který by dokázal zvrátit vývoj rakovinných buněk. Autoři studie se domnívají, že jde o zásadní zlom v hledání léku na jednu z nejsmrtelnějších nemocí na světě.

Dvakrát osudové ano a manželkou jen půl roku: Umírající nevěsta všechny svatebčany rozplakala

Náročná léčba, operace a nakonec amputace postižené nohy. Takové schéma léčby za tři roky podstoupila dnes 28letá Ellie Dickinsonová z britského Yorku. Lékaři jí osteosarkom – rakovinu kostí – diagnostikovali v roce 2021 ve čtvrtém stadiu. Zákeřná nemoc však postupuje, rozšířila se do páteře a Ellie postupně ochrnuje. Ani boj s rakovinou však mladé ženě nezabránil v tom, aby si naplánovala nejšťastnější den svého života. Datum svatby nakonec museli snoubenci uspíšit, toho původního se nemusela Ellie dožít. Nevyléčitelně nemocná nevěsta řekla milovanému Maxovi osudové ano hned dvakrát, svatebčany pokaždé rozplakala. Manželkou bude nanejvýš půl roku.