
Z mechanika na mistrovství Československa: Zemřel motocyklový závodník Jaroslav Pták
Od doby, kdy se Petře od základů změnil život, uběhl rok. Za tu dobu zvládla vzdorovat nádoru na mozku, který jí lékaři při náročné operaci odstranili. Všichni doufali, že to nejhorší má bojovnice za sebou: Mýlili se. Nádor se v dubnu vrátil. Petra podstoupila další operaci, zároveň si však musí sama financovat TTF léčbu – bez ní jí lékaři predikují maximálně roky života. Metoda, která by Petře dokázala zachránit život, je však nesmírně nákladná. Přátelé a rodina proto založili na platformě Donio sbírku.
Takřka deset let jsou drony nepostradatelným pomocníkem českých hasičů, přičemž jejich největší přednost spočívá ve všestrannosti. V horkých letních měsících se stále častěji využívají k monitorování a lokalizaci požárů. Příkladem je rok 2022, kdy Národní park České Švýcarsko postihl rozsáhlý lesní požár. Tehdy drony provedly 267 letů o vzdálenosti více než 1200 kilometrů. Ve chvíli, kdy jsou bezpilotní letouny nasazeny včas, dokážou výrazně zkrátit dobu potřebnou k určení ohniska požáru – často až o desítky minut.
Zázrak, náhoda, Boží zásah nebo osud? To, čemu „zázračně přeživší“ jako jediní – či jedni z mála – vděčí za život, sami netuší. Že na vlastní kůži zakusili neštěstí jako pád letadla, ohnivé inferno, ztroskotání či tsunami, se však s nimi nese do konce jejich života. A právě na toto nevyžádané „břemeno“ nejsou přeživší nikdy připraveni. Osudy tří z nich odhalují, jak rozdílně lze s prožitým traumatem naložit.
Cestě k lékaři se lidé snaží zpravidla vyhnout, zejména když se jedná o potíže, jako jsou rýma nebo kašel. Co když ale začne stonat náš mazlíček? Pomohou i v tomto případě přípravky z domácí lékárničky, nebo čtyřnohému příteli spíše majitel uškodí? Veterináři přibližují, kdy je vhodné kontaktovat odborníky a v jakých případech si naopak můžeme pomoci bezpečnými přípravky.
To, že jste uvízli v nějakém životním stylu, neznamená, že vás tento styl bude definovat. Takový vzkaz má pro všechny Hondo Underwood: bývalý zlodějíček aut z Colorada. Mezi policisty si se zhruba 200 ukradenými vozy získal nevalný respekt. Po několika letech kriminálního života se však rozhodl udělat za svou minulostí tlustou čáru a přešel na druhou stranu barikády. Dnes policisty učí, jak si na podobné darebáky, jako byl on, dát pozor.
Závislost na nikotinu si vybuduje polovina mladých Čechů a Češek ve věku od 15 do 24 let. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Roste také počet mladých, kteří preferují alternativy ke klasické cigaretě, ať už se jedná o vaporizéry, jednorázové „vapíky“ či nikotinové sáčky.
Složitý případ kachňat s kachnou v požární nádrži u dálnice, uvízlí holubi v domě, apatická ptáčata strak, rorýsů či pěnkav, horkem umoření a zranění ježci. To a mnohem více je denní realita bezplatné pohotovostní služby Pražská zvířecí záchranka. A jeden takový den její pracovníci detailně popsali.
Třetina lidí v Libereckém, Jihočeském či Královéhradeckém kraji trpí obezitou. Na straně druhé má ideální váhu více než 40 procent obyvatel Prahy nebo Plzeňska. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Hero & Outlaw k výskytu obezity v České republice. Výsledky odhalily, že se poměr „tlouštíků“ výrazně liší podle regionu. Nejhoršími daty disponují kraje s menšími městy, chudšími oblastmi a vyloučenými lokalitami.
Co bývalo snem, se pomalu stává realitou. Tříletý Kubík, který jako jediné dítě v Česku trpí vzácným a závažným syndromem střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS), se dočká léčby v USA, která je jedinou šancí na záchranu. Zákrok v dětské nemocnici v Bostonu a další léčbu uhradí pojišťovna. Pomoc pro rodinu, která s cílem vybrat miliony pro záchranu chlapce založila sbírku na platformě Znesnáze, však nadále pokračuje. Blízcí díky dárcům, kterým poslali vzkaz, uhradí další nemalé náklady – a peníze „navíc“ věnují potřebným.
„Výchovný pohlavek“ či za trest přes zadek? Téma, které nadále rozděluje společnost. Jak odhaluje unikátní výzkum odborníků z psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN na téma vnímání a používání fyzických trestů v České republice, snaha dopřát dětem lepší dětství už má své výsledky – rány z minulosti se však stále ozývají. K fyzickým trestům se nejčastěji uchylují ti, kteří v dětství stejné zacházení zažili. Současná generace rodičů se však snaží ze „začarovaného kruhu násilí“ vymanit.
Na vlastní pěst se pod názvem „Pomocná packa pro toulavé kočky“ rozhodly dvě ženy – 27letá trojnásobná maminka Sára a její tchyně Iveta – pomáhat opuštěným kočkám. Ať už jsou zvířata nemocná, zraněná, stará, březí nebo jen zanedbaná, u žen naleznou bezpečí. Prostor pro kočky se však rapidně zmenšuje, ačkoliv počet těch, kterým je třeba pomoci, roste. S žádostí o pomoc se proto nyní ženy obracejí na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka s cílem zajistit větší a bezpečné útočiště.
Strávit hodiny na cestách v nehybné pozici není jen nepříjemné, ale také zdraví nebezpečné. Pokud nemají nohy pohyb, tok krve se zpomalí a o slovo se hlásí potíže: pocit těžkých nohou, bolesti či otoky. Jedná se o typické projevy chronického žilního onemocnění, v horších případech však může vzniknout také krevní sraženina. Tu si lidé při cestování nejvíce spojují s letem, riziko však roste týdny po něm. Vzniklé obtíže navíc letní počasí jen zhoršuje. Jak se na cesty připravit?