pomoc

Výpis příspěvků ke štítku „pomoc“

Nový nástroj v boji s černým kašlem? Databáze odhaluje, který praktik proti nemoci očkuje

Zájemci o očkování proti černému kašli už nemusí marně hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm však kromě očkování proti covidu chtějí nabízet i další vakcinaci. Začínají černým kašlem, po němž je podle lékařů nyní vysoká poptávka.

Lidé se stydí za migrénu, společnost se jim posmívá. Nepochopení přichází i od zdravotníků

Nepopsatelná bolest hlavy, zvracení, závratě, přechodná ztráta zraku – tyto a další příznaky zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí s migrénou. Přestože je migréna jako nemoc známá, pacienti se stále setkávají s odsuzováním, nepochopením, a to občas i ze strany zdravotníků. „Je to jen bolest hlavy,“ slýchávají. Drtivá většina lidí s migrénou tak nemoc tají, protože se bojí výsměchu. Vyplývá to z průzkumu pacientské organizace Migréna-help, kterého se zúčastnilo více než 500 respondentů.

Když si tělo splete břízu s jablkem: Jak se projevuje zkřížená alergie, o níž nemusíte vědět?

Pokud přijdete na alergologii kvůli reakci po požití jablka a odejdete s diagnostikovanou alergií na břízu, neblouzníte ani vy, ani lékař. Přesně to se může stát, pokud se u vás projeví takzvaná zkřížená alergie. Tělo si jednoduše plete alergen pylu s ovocem na základě jejich vývojové podobnosti. Ve skutečnosti tak není člověk například na zmíněné jablko alergický, může však přesto pociťovat nepříjemné příznaky. Co všechno se mezi sebou může křížit, jak vypadá orálně alergický syndrom a jak zjistit, zda zkříženou alergií trpíte?

Vojtíšek se narodil se vzácným syndromem, s nepřízní osudu bojuje pět let. Vznikla sbírka

Již pět let Vojtíšek bojuje se vzácným Pierre-Robinovým syndromem, který ovlivňuje jeho schopnost dýchat, polykat i vyvíjet se. Od narození prodělal řadu pobytů v nemocnici, operací a rehabilitací. Malý bojovník se však nevzdává a již dokáže ujít pár kroků. K dalšímu pokroku potřebuje speciální ortézy, které však pojišťovna nehradí, a další potřeby. Z toho důvodu na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Navzdory postižení se Erik snaží žít běžný život. Radost mu dělají tábory, prosí o pomoc

Od narození se třicetiletý Erik snaží navzdory kombinovanému postižení žít jako ostatní. Oporou mu je maminka, která se o něj pečlivě stará. Obdobně jako druzí považuje léto za čas táborů a užívání si s přáteli. Před sebou má dva pobyty s řadou známých a přátel. V zapojování do běžného života mu nebrání ani invalidní vozík, na nějž je upoután. K dalšímu rozvoji mu navíc pomáhají osobní asistenti. Nyní se s prosbou o pomoc obrátil na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka s cílem získat dostatek financí jak na tábory, tak na část platby za asistenta.

Život podřizovala skleróze, budoucnost neplánovala. Dnes Jana pomáhá lidem ve stejné situaci

Že trpí roztroušenou sklerózou, se Jana z Prahy dozvěděla ve svých 23 letech. Zprvu ji trápilo jen brnění v konečcích prstů, postupně však přestala ovládat ruce a měla mžitky před očima. Ze zahraničí, kde studovala, se vrátila zpět do Česka, kde si vyslechla nečekanou diagnózu. Kvůli autoimunitnímu onemocnění byla i hospitalizována v nemocnici. Dnes 36letá žena se s nemocí naučila žít tak, že ji vůbec neomezuje. Přiblížila také, co jí nejvíce pomohlo. Roztroušenou sklerózou trpí zhruba 26 tisíc Čechů.

Nina boj s nejsmrtelnější rakovinou prohrála. Nadace s jejím jménem teď nabízí pomoc druhým

O příběhu Niny, šestileté dívky, které byla diagnostikována nejagresivnější forma difuzního gliomu mozkového kmene, se čtenáři CNN Prima NEWS dozvěděli na začátku února. Malá bojovnice se tehdy účastnila zahraniční klinické studie ve Francii. Jak však informoval nadační fond nesoucí její jméno, svůj boj na začátku dubna prohrála. Navzdory tragické zprávě bude finanční podpora, kterou fond od začátku roku získal, pomáhat druhým. Budoucí kroky a cíle společně s poděkováním nadace představí symbolicky na Světový den boje proti nádorům mozku 8. června v prostorech historického kolotoče v pražských Letenských sadech.

Střet vlaků, který změnil životy. Na pomoc zesnulým a obětem v Pardubicích vznikla sbírka

Čtyři lidské životy vyhasly, necelých třicet lidí skončilo v nemocnici. Taková je bilance tragické srážky vlaků v Pardubicích, k níž došlo v noci na čtvrtek. Mezi obětmi jsou potvrzeny dvě ukrajinské občanky, totožnost dalších obětí se upřesňuje. Už nyní však vznikla sbírka na pomoc těm, které jedno z nejhorších železničních neštěstí v Česku za posledních 30 let zasáhlo. Na platformě Znesnáze mohou lidé přispívat libovolnou částkou, výsledná suma poputuje k obětem neštěstí a pozůstalým po těch, kteří zahynuli v troskách rychlíku.

Lék na dorůstání zubů už za pár let, mají jasno vědci. Chtějí ho testovat na lidech

Od roku 2020, kdy byla společnost Toregem Biopharma Co. založena, má jasný cíl: vyvinout lék, který pomůže k tomu, aby lidem samy dorostly chybějící zuby. Po úspěšných testech na zvířatech se japonský startup rozhodl v září tohoto roku zahájit klinické testy na prvních lidech. Pokud budou všechny zkoušky úspěšné, má společnost v plánu uvést lék na trh v roce 2030.

Klára opustila starý život, aby studovala korálové útesy na Havaji. Nyní jí může pomoci každý

Dnes 36letá Klára z Opavy se rozhodla od základu změnit svůj dosavadní život. Dříve pracovnice na projektovém oddělení na plný úvazek se znovu stala studentkou a úspěšně dokončila dálkové studium biologie. Zde se však její kroky nezastavily. Klára byla přijata na magisterský obor mořské biologie na univerzitě na Havaji. Její píle a skvělý prospěch – včetně částečného stipendia – však nepokryjí všechny náklady. Její přátelé se proto obrací na veřejnost s žádostí o pomoc. Doufají, že si Klářin sen podílet se na obnově korálových útesů stane skutečností.