Tereza H. už opustila Pákistán, tvrdí celníci. Žádost o vydání pasu prý byla padělaná

Češka Tereza H., kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, podle serverů Blesk.cz a Expres.cz opustila Pákistán. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že informaci potvrdit nemůže. Tereza H. byla v listopadu propuštěna z vězení.

Podle dřívějších informací serveru iDNES.cz čekala Tereza H. v Islámábádu na vydání pasu, které se zkomplikovalo. Zároveň celníci podali odvolání proti jejímu propuštění a chtěli předložit soudu nové důkazy zejména o tom, jak bylo nakládáno s drogami, které byly nalezeny v kufru na letišti, kam putovaly, kdo s nimi manipuloval, kdo zkoumal jejich obsah v laboratořích i o tom, jak k odhalení kufru došlo.

V březnu 2019 byla mladá Češka odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a k pokutě 800 dolarů (asi 17 500 korun). V dubnu se proti verdiktu odvolala. Rozsudek byl podle ní „v rozporu s fakty“ a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy. Soud jí na začátku listopadu dal za pravdu a Tereza H. byla zproštěna obžaloby. Propuštěna byla 20. listopadu.

Zdroj webu Blesk.cz a uvedl, že právní zástupce celníků v pondělí u soudu uvedl, že Tereza H. opustila zemi. Její právníci požádali o vydání jejího pasu, v žádosti ale podle informací serveru nebyl podpis Terezy H. a listiny jsou padělané. Celníci podle webu tvrdili, že Češka byla propuštěna ze země na speciální žádost pákistánského ministra zahraničí.

„Soudce nemohl pochopit, jak se Tereza dostala z Pákistánu bez cestovního pasu. Podle celní správy jí ale ambasáda zařídila speciální povolení od ministerstva zahraničí, díky kterému mohla odletět zpět domů,“ informoval web Expres.cz jeho zpravodaj z místa.

„Nemůžeme potvrdit informaci, která se v pondělí objevila v médiích, že by česká občanka Pákistán opustila,“ sdělil Jakub Augusta z tiskového odboru ministerstva zahraničí. „Platí, že s ohledem na přání rodiny i bezpečnost naší občanky nebudeme sdělovat konkrétní informace, které se týkají jejího přesunu do ČR,“ dodal.

Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu korun).

Tagy:
drogy policie vězení heroin zahraničí kufr ministerstvo zahraničí Pákistán Česko Láhaur celníci pas Islámábád Tereza H. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky