Koronavirus se v Rusku rychle šíří, podle expertů je statistika nemocných neúplná. V Moskvě jsou uvězněny stovky turistů

Prezident Vladimir Putin na návštěvě v nemocnici (Zdroj: CNN)

Rusko ve středu oznámilo rekordní denní nárůst pacientů nakažených koronavirem. Někteří experti a politici však upozorňují, že je oficiální státní statistika neúplná a případů nakažených COVID-19 bylo zaznamenáno víc. Moskevský starosta varoval, že šíření koronaviru v hlavním městě je mnohem horší. V Moskvě také uvízly stovky turistů, kteří nemohou vycestovat ze země.

Během posledního dne bylo odhaleno 163 nových případů. To je téměř třikrát více než den předchozí, kdy byl koronavirus detekován u 57 lidí. Celkový počet případů tak dosáhl 658 v 55 regionech.

Mezi novými případy je 120 registrovaných v Moskvě, čímž se hlavní město stalo ohniskem nákazy. Šest dalších případů bylo zaznamenáno v Moskevské oblasti a stejný počet na Krymu. 29 lidí se uzdravilo a bylo z nemocnic propuštěno. „Za poslední den bylo propuštěno dalších pět lidí, kteří se uzdravili. Mezi propuštěnými nejsou žádní starší lidé. Všichni pacienti nedávno navštívili evropské země,‘‘ uvedla zástupkyně primátora Anastasia Rakova.

Pod dohledem je v domácí karanténě 112 tisíc lidí, uvedla místopředsedkyně vlády Taťána Golikova. Podle serveru RIA Novosti s odkazem na dokument ministerstva zdravotnictví budou hospitalizováni lidé starší 65 let, těhotné ženy a pacienti s chronickými onemocněními. Domácí karanténa je nařízena těm, kteří mají příznaky mírné.

Podle názoru expertů i některých politiků je však ministerská statistika stále neúplná. Moskevský starosta Sergej Sobjanin v úterý varoval, že šíření koronaviru v hlavním městě je mnohem horší, než ukazují oficiální čísla. Podle něj se na koronavirus testuje málo a neví se tak, zda nejsou nakaženi ti obyvatelé Moskvy, kteří se vrátili z cest do zahraničí a izolovali se u sebe doma nebo na chalupách.

V obci Kommunarka navštívil pacienty v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Setkal se tam i s hlavním lékařem nemocnice Denisem Procenkem. Ve žlutém ochranném obleku ocenil „vysokou profesionalitu místních zdravotníků“, kteří podle něj pracují „jako hodinky“.

Případy choroby COVID-19 byly zaregistrovány v 55 z více než 80 ruských autonomních republik, krajů a oblastí. Nemocnice ve větších městech urychleně rozšiřují lůžková oddělení, v Petrohradě a Moskvě vznikají nové diagnostické laboratoře.

Stovky turistů uvězněných v Moskvě

Se zvyšujícím se počtem nakažených mnoho zemí uzavřelo své hranice. Z tohoto důvodu tisíce cizinců po celém Rusku nemohly opustit zemi. Nejvíce zasaženi byli pracovní migranti ze střední Asie. Stovky občanů Uzbekistánu a Tádžikistánu žijí, jedí a spí od 18. března na letišti Vnukovo.

„Problém je v tom, že v republice máme celoplošnou karanténu a ze zahraničí nikoho nepouští. Takže čekáme, až nás tam pustí. Doufám, že se s vládou domluvíme a ta nám vyjde vstříc,‘‘ uvádí jeden z vyčkávajících pro BBC. „Dá se říci, že tady na letišti bydlíme. Jíme tu, spíme v hlavní hale, jídlo nám naštěstí vozí naši zdejší kamarádi a známí. Koukněte, kolik tu máme vody a potravin. Děkujeme! A děkujeme i letišti, že tu můžeme být,‘‘ dodává.

„Nám je jedno, jestli jsou to Uzbekové, Tádžikové... Co z toho. Hlavně, že jsme všichni bratři,‘‘ říkají dobrovolníci, kteří pomáhají s poskytováním jídla těm, kteří čekají na letišti.

Hlavní ruská epidemiologická stanice upozornila, že na šíření nákazy může mít značný vliv skutečnost, že nemálo Rusů v posledních dvou týdnech navzdory varování navštívilo cizinu včetně států, kde je patrný skokový nárůst onemocnění. Vnitrostátní doprava je naopak utlumena, využívání regionálních leteckých linek se v Rusku ve srovnání se stavem před epidemií snížilo o 40 procent, uvedla agentura Interfax.

Moskevské ministerstvo dopravy oznámilo i výrazně snížená zatížení městské dopravy v Moskvě. Od rána 25. března se počet jízd metrem snížil až o 44 procent. O 26 procent méně lidí nyní využívá taxi služby a sdílené automobily. Celkově se počet automobilů na silnicích snížil o 4 procenta. Podle statistiky ministerstva dopravy se počet seniorů nad 65 let v městské dopravě snížil o 70 procent.