KORONAVIRUS ONLINE: Česko hlásí šestou oběť! Počet nakažených stále stoupá

Česká republika má 1654 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během dneška přibylo zatím 157 nakažených. Deset lidí se vyléčilo, šest pacientů zemřelo.

22:10 "Podařilo se nám od dubna zajistit o 30 % větší dodávky paracetamolu na český trh než doposud. Dnes vydaný specifický léčebný program nám umožní urychleně dostat do lékáren lék Paraceta obsahující paracetamol. Bude ho vyrábět osvědčený český výrobce," uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

22:06 Koalice pod vedením Saúdské Arábie oznámila, že podporuje rozhodnutí jemenské vlády přistoupit na výzvu OSN k příměří kvůli koronaviru, píše agentura Reuters.

22:00 V Českém Krumlově se u 7 klientů odlehčovací sociální služby Sovy, a také u 3 členů personálu, potvrdil COVID-19. Nemoc byla prokázána v jedné ze dvou budov služby, a to v objektu Za Soudem. Dva klienti ve věku okolo 90 let jsou v nemocnici. Testy podstoupilo 18 klientů a 15 členů personálu, na výsledky jednoho se čeká. Situaci konzultuje město s krajskou hygienickou stanicí i s Jihočeským krajem. "Všichni nakažení jsou izolováni, je zajištěna péče o ně, další kroky budeme podnikat dle instrukcí hygieniků," uvedla pro ČTK mluvčí českokrumlovské radnice Petra Nestávalová. V Jihočeském kraji přibylo během dneška 16 případů nákazy, k 18:00 bylo v jižních Čechách celkem 50 potvrzených případů.

21:44

21:08 Německo prý chystá dvoutýdenní karanténu pro cizince, kteří přiletí ze států mimo Evropskou unii. S odvoláním na své zdroje o tom informují média skupiny Funke, podle kterých by vláda mohla opatření schválit ve čtvrtek. Vláda podle agentury Reuters zprávu nekomentovala.

21:05 Americký Pentagon zakázal na 60 dní veškeré zahraniční cesty a pohyby vojákům i civilním zaměstnancům. Podle agentury Reuters se zákaz netýká jen přesunu vojsk z Afghánistánu.

20:53 Agentura Czechinvest oznámila spuštění nové platformy spojujemecesko s cílem pomoci v boji proti COVID19. Firmy na ní mohou nabízet pomoc státu i sobě navzájem. Zapojeno je už přes 500 firem.

20:39 Ministr zdravotnictví hlásí na Twitteru další dodávku roušek pro nemocnice.

20:30 Ukrajina od noci z pátku na sobotu přeruší letecké a vlakové spojení se zahraničím. Ukrajinci se mají rozhodnout, zda se vrátí do vlasti.

20:26 Už 1331 obětí COVID-19 hlásí Francie, od úterka bilance narostla o dalších 231 lidí. V kritickém stavu je hospitalizováno 2827 nakažených a o téměř 3000 narostl za poslední 24hodinové období celkový počet infikovaných. Nyní jich je 25233.

20:19 Nové mimořádné opatření pro všechny poskytovatele akutní lůžkové péče vydalo dnes v souvislosti s bojem proti koronaviru Ministerstvo zdravotnictví. Nařizuje jim, mimo jiné, vyčlenit prostor pro třídění všech pacientů vstupujících do zařízení a zpracovat pravidla pro takové třídění. Každá dotčená nemocnice také musí mít vyčleněny prostory, které budou určeny jen pro poskytování služeb pacientům s nákazou, nebo podezřením na COVID-19. Dále mají poskytovatelé povinnost zřídit dispečink osobních ochranných pomůcek kvůli centrální evidenci stavu jejich zásob, plánování jejich potřeby a jejich přidělování.

Čínské úřady podle agentury Reuters ve středu hlásily 47 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 4 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometers:

- celkový počet nakažených: 454 983

- celkový počet úmrtí: 20 549

- celkový počet uzdravených: 113 157

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 196 států a oblastí.

20:00 Počet nakažených koronavirem v USA překročil hranici 60 tisíc. Stránky Worldmeters uvádí konkrétně 62 505 nakažených. 880 osob nákaze podlehlo.

19:55 Nakažených nemocí COVID-19 je 13 seniorů na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ředitel nemocnice Zdeněk Beneš. Další z nakažených, pětasedmdesátiletý muž, dnes zemřel. Minulý týden se tam nemoc prokázala u tří zdravotních sester, před nimi u dvou na plicní klinice.

19:54 Ve francouzských nemocnicích zemřelo už 1331 pacientů s COVID-19, za den bilance stoupla o 231. Na 2827 se zvýšil počet nemocných v kritickém stavu.

19:52 V Ústeckém kraji vzrostl o osm - na 58 - počet případů prokázané nákazy novým typem koronaviru. U nemocnic zdravotníci odebrali vzorky od 1614 lidí.

19:37 Uganda dnes oznámila, že kvůli koronaviru uzavře své hranice uprchlíkům. Země má dosud 14 potvrzených případů nákazy koronavirem, informovala agentura Reuters. Uganda byla dosud k běžencům prchajícím před konflikty a problémy v okolních zemích vstřícná. Ve více než čtyřicetimilionové východafrické zemi žije zhruba 1,4 milionu uprchlíků. Většina z nich pochází z Jižního Súdánu, Konga a Burundi.

19:36 Šéf WHO vyzval státy, aby karanténu využily k útoku na koronavirus, a to rozšířeným testováním a vyhledáním všech, kteří mohou být nakaženi.

19:32 V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 11 potvrzených případů nákazy koronavirem a celkem jich je 103. Vyplývá to ze stránek Ministerstva zdravotnictví a údajů od krajských hygieniků. Nakažení jsou v různých regionech. Nejvíce je jich v Brně, a to 56. Následuje Břeclavsko a Brněnsko, kde je shodně 15 nakažených. Případy jsou i na Blanensku, Znojemsku a Hodonínsku, jeden případ je na Vyškovsku, uvedla dnes večer krajská hygienická stanice.

19:30 170 klientů a zaměstnanců domova pro seniory v Českém Dubu na Liberecku muselo podstoupit testy poté, co se prokázala nákaza koronavirem u jednoho zaměstnance. Hygienici odebírali několik hodin vzorky stovce seniorů a sedmdesáti pracovníkům domova. Žádného dalšího infikovaného už v zařízení nenašli.

19:18 Karvinští radní dnes rozhodli, že prodlouží podnikatelům splatnost nájemného za březen a duben o tři měsíce. Navíc mohou požádat o jeho odpuštění. Novinářům to dnes sdělil mluvčí magistrátu Lukáš Hudeček. Stejné opatření už před několika dny přijalo například i město Ostrava.

19:17 Na Vysočině byla zatím nemoc COVID-19 prokázaná u 29 lidí, během dneška přibyly tři potvrzené případy. Nejvíc nemocných je na Havlíčkobrodsku. Nákaza novým koronavirem se zatím v tomto kraji neprokázala jen v okrese Pelhřimov. Aktuální údaje zveřejnila po 18:00 na svém webu krajská hygienická stanice.

19:15 K ochraně pokladních i zákazníků prostřednictvím plexiskel přistupují další potravinářské řetězce. Minulý týden jejich instalaci ohlásily Globus a Kaufland. Albert se zavedením tohoto opatření plošně začal tento týden stejně jako řetězec Penny. Prodejní sítě také pravidelně dezinfikují nákupní vozíky, košíky a další předměty. Zákazníci mají k dispozici zvláště u pečiva, často ale už u vchodů jednorázové rukavice. Řetězce jich mají dostatečné množství, zjistila ČTK od prodejců.

19:07 Ministr zdravotnictví poprosil občany, aby dodržovali veškerá opatření a zejména nenavštěvovali příbuzné v seniorském věku.

19:02 V Praze bylo laboratorně potvrzeno 491 případů nemoci COVID-19, více nakažených je mužů (295). Za posledních 24 hodin přibylo 52 nových.

19:00 Profesní organizace německých lékařů v případě vyhrocení pandemie nemoci COVID-19 způsobené koronavirem doporučují poskytovat lůžka na odděleních intenzivní péče přednostně pacientům s výhledem na zotavení, pro infikované bez šance na vyléčení by měla být určena paliativní péče. Dnes o tom informoval deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který rovněž zveřejnil dokument profesních organizací s doporučeným postupem pro lékaře.

18:59 Rusko dnes oznámilo rekordní denní nárůst pacientů nakažených koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury TASS nyní eviduje 658 případů onemocnění, což je o 163 více než v úterý.

18:57 Na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu podlehl první člověk koronaviru. Podle palestinských úřadů šlo o ženu ve věku kolem 60 let. Informovala o tom agentura Reuters.

18:56 Třetí městská část umožní nájemcům svých nebytových prostor odložení platby nájmu o tři měsíce. Má to zmírnit ekonomické dopady nouzového stavu na podnikatele, živnostníky a další subjekty. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě. Podobný krok již učinil magistrát a jiné městské části.

18:54 Americký stát New York, nejhůře zasažený koronavirem v celé zemi, zaznamenal za úterý 5000 nově nakažených. Celkový počet infikovaných tam tímto přesáhl 30 tisíc. Podle agentury Reuters to dnes řekl guvernér Andrew Cuomo, který zároveň oznámil další zpřísnění ochranných omezení pohybu obyvatel. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) k dnešnímu dni eviduje v celých Spojených státech téměř 54 500 nakažených, což je asi o 10 tisíc více než o den dříve.

18:22 Finanční správa vyzvala veřejnost, aby využila maximálně elektronickou komunikaci. Dnes se totiž kvůli daňovým přiznáním tvořily před úřady fronty.

18:21 Drastická opatření pro boj s koronavirem přetváří také fungování médií v Evropě i jinde. Například ve Francii dnes poprvé vyšel i v elektronické podobě týdeník Le Canard enchaîné, jehož historie sahá až do roku 1915. Britský list The Guardian zase informoval, že současná krize "začíná ničit části mediálního průmyslu", první obětí jsou zřejmě lokální deníky.

18:17 Počet obětí koronaviru stoupl v Itálii o 683 - na celkových 7503, dnešní přírůstek je nižší než ten úterní. Vláda eviduje na 5200 nových infikovaných. Celkový počet nakažených je v Itálii 74386.

18:16 Lidé, na které dopadla opatření proti šíření koronaviru, začínají podávat úřadům práce žádosti o mimořádnou dávku. Na tuto pomoc od státu nemají podle zákonných pravidel žadatelé automaticky nárok. Je pro lidi v hmotné nouzi. Získat mohou nyní až 51150 korun.

18:13 Nemocnice Na Homolce a Fakultní nemocnice v Motole testují na příjmu všechny pacienty na COVID-19. Před výsledkem nesmí - kromě urgentních případů - na operace.

18:12 Městské části v Praze začaly v souvislosti se šířením nového typu koronaviru dezinfikovat zábradlí, lavičky a další dotykové plochy na frekventovaných veřejných prostranstvích. Jak ČTK sdělili mluvčí radnic, týká se to například Prahy 1, 3, 4, 5, 6 a 8. Úklid a péči o zeleň jinak městské části vesměs zajišťují ve standardním režimu. Pražské služby do odvolání přestaly umisťovat velkoobjemové kontejnery, některé radnice je stále přistavují. Nefungují sběrné dvory a uzavřená je většina dětských hřišť.

18:11 Na pendlery pracující ve zdravotnictví, sociálních službách a v záchranných složkách se nevztahují přísnější pravidla, která začnou platit ve čtvrtek.

18:09 Lékaři si chválí respirátory GB-2626 FFP2 distribuované Ministerstvem vnitra.

18:04 Senát USA bude hlasovat o největším stimulu v americké historii. Americký Senát by měl ještě dnes hlasovat o schválení mamutího finančního balíčku o hodnotě kolem dvou bilionů dolarů (51,1 bilionu korun) na pomoc ekonomice zasažené pandemií nemoci COVID-19. S odvoláním na špičky obou hlavních politických stran v horní komoře to píší světové agentury. Ty zároveň upozorňují, že se jedná o největší finanční pomoc, o které kdy Kongres jednal.

18:02 Ministerstvo vnitra sdílelo celé znění nového mimořádného nařízení. Pobývat na veřejných místech je nově možné nejvýše v počtu 2 osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, či pohřbů.

17:56 Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční zřejmě počátkem června, pokud se školy znovu otevřou v půlce května po opadnutí epidemie nového koronaviru. Týden po přijímacích zkouškách by se pak konaly maturitní zkoušky, mají být do konce června. Vyplývá to z vládního návrhu zákona, který dnes ve zrychleném režimu schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, který by tak podle informací ČTK mohl učinit ve čtvrtek.

17:51 V Česku je 1654 případů nákazy koronavirem. Během dneška přibylo zatím 157 nakažených. Deset lidí se dosud z nemoci vyléčilo, šest pacientů zemřelo.

17:48 Opatření proti koronaviru by neměla mít žádný vliv na letošní rozpočet ministerstva školství. Úřad počítá s tím, že rozpočet pro jeho resort se nebude snižovat. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Jaký dopad bude mít současná situace na školství, podle ní zatím nelze vyčíslit. Platy učitelů by letos měly vzrůst podle schváleného rozpočtu o deset procent. Dvanáctitýdenní zavření škol by podle ekonoma Lukáše Kovandy mohlo stát přijít na zhruba 15 miliard korun.

17:46 Súdán dnes v rámci preventivních opatření kvůli šíření koronaviru propustil 4217 vězňů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle zpravodajského webu BBC se podobný počet trestanců chystá propustit také sousední Etiopie. Zatímco Etiopie má 12 potvrzených případů nákazy, Súdán má dva - a jednoho mrtvého.

17:45 Ani druhý test nákazu koronavirem u německé kancléřky Angely Merkelové nepotvrdil. Oznámil to dnes podle agentury DPA mluvčí německé vlády, který uvedl, že kancléřka podstoupí další test v příštím týdnu. Merkelová byla minulý týden v pátek na očkování u lékaře, u něhož se následně nákaza potvrdila.

17:40 Firma Nanologix se sídlem v Českém Jiřetíně na Mostecku, která vyrábí respirační masky, rozšiřuje výrobu. Masky putují na ministerstvo zdravotnictví, krajům a městům pro policisty, záchranáře nebo hasiče. Dnes například dostali masky strážníci městské policie ve městech Ústeckého kraje. ČTK to řekl jednatel firmy František Bauer.

17:38 V Jihočeském kraji vznikají další dvě místa, kde lze analyzovat vzorky od osob s podezřením na nákazu koronavirem. Potřebnou akreditaci získaly laboratoře strakonické nemocnice a katedry medicínské biologie na přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Diagnózu nemoci COVID-19 dokážou určit také českobudějovická nemocnice a biologické centrum Akademie věd ČR. ČTK to dnes řekli mluvčí jihočeských nemocnic Iva Nováková a Jihočeské univerzity Štěpán Kuděj.

17:36 Pražský magistrát čeká na dodávku 1,13 milionu respirátorů typu FFP2. Část by měla dorazit v pátek. Zároveň potřebuje od státu také respirátory vyšší kategorie FFP3. Hlavní město potřebuje na týden zhruba 150 tisíc respirátorů FFP3. Zároveň rozdává látku a přijímá od dobrovolníků šité látkové roušky. Krizový štáb hlavního města dnes souhlasil se vznikem odběrového místa vzorků od lidí ve Žlutých lázních. Česko se potýká s nedostatkem respirátorů a dalších ochranných potřeb.

17:34 Královéhradecký kraj respirátory z Jihoafrické republiky nakonec kupovat nebude. Uvažoval o tom poté, co mu nevyšel nákup 200 000 kusů respirátorů v USA. „Aktuálně kraj jedná o nabídce 200 tisíc respirátorů z Číny. Připravujeme také další nákup ústenek z firmy Medilab z Českého Meziříčí," řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

17:22 Do mobilních zařízení s operačním systémem Android se přes SMS začal šířit trojský kůň, který se vydává za vyhledávač koronaviru v okolí uživatele. Snaží se získat údaje o platebních kartách, které odesílá do rukou hackerů. Škodlivý program zatím do Česka nedorazil, ale rychle se šíří v evropských zemích, zejména ve Španělsku a Polsku. Uvedla to dnes antivirová firma Kaspersky.

17:20 V Karlovarském kraji je už 56 nemocných koronavirem. Proti úterku přibylo osm nových případů. Nejvíce nemocných je na Chebsku, nejméně na Sokolovsku.

17:19 Ukrajina vyhlásila na jeden měsíc „nouzovou situaci" na celém území země kvůli šíření koronaviru. Opatření mimo jiné znamená, že až do 24. dubna se prodlužuje uzavření škol, veřejných zařízení či většiny obchodů, uvedla agentura AFP. Tato omezení měla původně platit do začátku dubna. V zemi bylo dosud zaznamenáno 113 případů nákazy. V Rumunsku je situace nejvážnější na severovýchodě země, kde je ohniskem epidemie nemocnice ve městě Suceava. Zemřelo v ní 5 z celkem 14 obětí koronaviru v zemi a nakazilo se nejméně 83 zaměstnanců zařízení.

17:16 Podle opatření ministerstva zdravotnictví mohou být od úterý lidé na veřejně dostupných místech nejvýše ve dvojicích. Výjimkou jsou rodiny.

17:13 V Thomayerově nemocnici v Praze zemřel pacient nakažený koronavirem. Byl hospitalizován na oddělení následné péče, měl pokročilé srdeční selhání.

17:05 Kvůli pandemii nového typu koronaviru a dočasnému uzavírání automobilek omezuje výrobu také přední český výrobce automobilových dílů Brano z Hradce nad Moravicí na Opavsku. Z 2400 zaměstnanců skupiny Brano Group v Česku jich zhruba 2100 už je - nebo od příštího týdne bude - doma, asi stovka agenturních zaměstnanců už skončila. Skupina očekává propad tržeb asi o 1,5 miliardy korun.

17:04 V akci je i vojenská sanitka. Odběrový vůz pomáhá s testováním na Olomoucku.

16:59 Nadace Olgy Havlové dnes rozhodla, že zaplatí ze svého Fondu podpory seniorů, který otevřela v reakci na nouzový stav, 11 neziskovým organizacím dohromady přes 380 tisíc korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Jana Taušová z Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Cílem grantového řízení je podpořit terénní sociální služby určené zejména pro seniory, aby nezůstali doma v izolaci bez přísunu potravin, léků či zdravotní pomoci. Fond podpory seniorů bude omezen na období mimořádných opatření vlády.

16:58 Stát odpustí drobným podnikatelům část sociálního pojištění, konkrétně jeho minimální zálohy za půl roku od března do srpna. Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nebudou muset hradit zálohy v tomto období vůbec, byť by byly vyšší. Odvody budou moci doplatit až při ročním zúčtování. Senát dnes schválil vládní návrh zákona, který to předpokládá. Předlohu nyní dostane prezident Miloš Zeman, podepsat by ji mohl ve čtvrtek.

16:54 IKEM sdílel video: Jsme v tom všichni společně!

16:50 Vedení Prahy vyzvalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), aby uvolnilo potravinovou a materiální pomoc, kterou chce magistrát poskytnout bezdomovcům. Pro ty město postupně otevírá ubytovací prostory a stanová městečka, kde mají přečkat karanténu vyhlášenou v souvislosti s šířením nákazy novým typem koronaviru. Po jednání krizového štábu to dnes uvedla radní Prahy Milena Johnová (Praha sobě). MPSV by podle ní mělo také povolit městu přesun pracovníků v sociálních službách.

16:46 Od dnešní půlnoci začne Švýcarsko provádět pasové kontroly se všemi zeměmi schengenského prostoru. Dnes to oznámila švýcarská vláda, která toto opatření označila za další krok v ochraně švýcarských občanů před nákazou koronavirem. Alpská konfederace již minulý týden zavedla kontroly na pozemních hranicích s Itálií, Francií, Německem a Rakouskem, dnes ohlášené zpřísnění se tak bude týkat letecké dopravy, která je již ale kvůli koronaviru značně omezena.

16:45 Stát bude vyplácet ošetřovné za celou dobu uzavření škol kvůli koronavirové krizi, a to rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Rodič dostane 60 procent redukovaného vyměřovacího základu, a to i zpětně. Návrh zvláštního vládního zákona, který to předpokládá, dnes zrychleně schválil Senát. Předlohu dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

16:41 U personálu v prodejně potravin U Sládků v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru. Nejde však o člověka s cestovatelskou anamnézou, s největší pravděpodobností onemocněl z kontaktu s někým nakaženým. Zákazníci obchodu, kteří mají zdravotní potíže, mají kontaktovat hygieniky, řekla dnes ČTK mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Obchod je zavřený.

16:39 Čtyři kamiony roušek, které v noci přiletěly z Číny na pardubické letiště, jsou ve skladu Správy státních hmotných rezerv. Odtud budou rozváženy do českých a moravských nemocnic.

16:37 Ústav molekulární genetiky Akademie věd získal povolení testovat vzorky na koronavirus. Tamní robotická stanice zpracuje tisíc vzorků denně.

16:36 První případy koronaviru na svém území ohlásily Mali a Guinea-Bissau. Afrických zemí, které koronavirus zatím nezaznamenaly, postupně ubývá, zůstává jich osm. Počet potvrzených případů koronaviru na africkém kontinentu překročil 2400, informovala dnes agentura AP.

16:24 Tuzemské banky evidují v době nouzového stavu výrazný pokles provozu na pobočkách a na druhé straně značný růst bezhotovostních plateb v řádu desítek procent. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi největšími bankovními subjekty. Ty v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru doporučily svým klientům odložit návštěvu poboček a více využívat internetové a mobilní bankovnictví.

16:15 Zhruba tisíc Čechů podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka dopravily domů letecké speciály ministerstva. Dalších 2500 občanů pak využilo možnost evakuačních autobusů.

15:59 Pardubický kraj od soboty ruší víkendová regionální autobusová spojení. Hejtmanství se na tom dohodlo s dopravci. Další omezení nastanou i v železniční dopravě. Vše platí do odvolání, uvedl kraj. Příčinou je nynější epidemie koronaviru a opatření s ní spojená. „Omezení volného pohybu osob nám nyní nedává jinou možnost než výrazně snížit počet spojů v našem regionu. Celá řada autobusů i vlaků zeje prázdnotou a vozíme vzduch. Lidé, pokud vůbec cestují, využívají vlastních vozidel,“ uvedl náměstek hejtmana. Obdobná opatření podle hejtmana Martina Netolického zavádí i jiné regiony.

15:55 Cokoliv budete dělat, je lepší než nic, uvedla ve videu zveřejněném Národní sportovní agenturou olympijská vítězka Kateřina Neumannová a poukázala na důležitost pohybu pro odolnost a přirozenou obranyschopnost organismu. „Přátelé, abychom se pokusili porazit vir, potřebujeme zůstat odolní, uchovat si obranyschopnost organismu, takže jakékoliv cvičení je lepší než nic. Takže cokoliv doma zvládnete, je dobrý.“

15:44 Nouzový stav a s ním spojený zákaz veškerých kulturních akcí má za následek stovky zrušených koncertů všeho druhu. Ohroženy jsou i letní festivaly, nikdo totiž nedokáže s jistotou zaručit, jak dlouho krizové období kvůli koronaviru potrvá. Hudebníci tak alespoň baví své fanoušky živými koncerty přes sociální sítě. Stejně jako podnikatelé ale přichází o zisky i umělci, pořadatelé koncertů a festivalů, zvukaři či osvětlovači. Jak tedy vidí českou hudební scénu v nadcházejících měsících?

15:41 Návrh plicního ventilátoru z ČVUT je podle Ministerstva zahraničních věcí dokončen a připravuje se jeho výroba. „Pro pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19 jej vyvinuli odborníci z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT s dalšími kolegy.“

15:37 Česká diplomacie nakoupila ve Vietnamu půl milionu jednorázových roušek. Repatriační let dnes kromě občanů členských zemí EU (včetně těch z ČR) navíc dovezl tisíce darovaných látkových roušek.

15:33 Ve Švýcarsku je už přes 10 a půl tisíce nakažených pacientů novým koronavirem, což je ve srovnání k počtu obyvatel podle oficiálních dat podobná nakaženost obyvatelstva jako v nejhůře zasažené Itálii. 149 lidí zatím nákaze ve Švýcarsku podlehlo.

15:25 Celoobličejové masky s nejvyšší ochranou FFP3 vyrábějí pro zdravotníky České vysoké učení technické (ČVUT) s iniciativou Covid19cz a dobrovolníky z farnosti Bubeneč. Masek, jejichž základem je maska na šnorchlování, zatím do nemocnic poslali 340 kusů. V první dávce bude 2200 masek, celkově plánuje ČVUT vyrobit 10 tisíc kusů. Masky jsou podle rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka určeny pro zdravotníky „v první linii“, tedy odborníky, kteří se starají o pacienty s nemocí COVID-19 nebo jezdí provádět odběry. Petráček uvedl, že masky už vyzkoušeli například lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Náklady na jednu masku jsou zhruba 500 korun. S hromadnou výrobou v příštích dnech pomůže Praha 6, která poskytne další prostory pro 3D tiskárny.

15:19 Dalším soukromým dárcem, který v rámci problémů s šířením koronaviru přispěl ČR, je automobilka Hyundai. Na podporu boje s koronavirem podle Andreje Babiše přispěla 10 miliony korun. „A dohodli jsme se na další okamžité spolupráci s Jižní Koreou ohledně dodávek roušek, respirátorů a plicních ventilátorů,“ informoval premiér.

15:14 Zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi, který ve Velké Británii bojuje proti vydání do USA, byla dnes zamítnuta žádost o propuštění na kauci, kterou podali Assangeovi právníci v souvislosti s šířením nákazy koronaviru. Osmačtyřicetiletý australský nezávislý vydavatel je ze strany USA obviněn z 18 trestných činů souvisejících se spiknutím, hacknutím vládních počítačů a porušením špionážních zákonů. Soudkyně Vanessa Baraitser podle Reuters rozhodla, že by měl Assange zůstat v londýnském vězení.

15:07 Senát schválil vládní návrh, podle něhož podnikatelé nebudou muset po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců dodržovat elektronickou evidenci tržeb (EET). Úřady během této doby nebudou kontrolovat její dodržování. Krok souvisí s vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru.

14:55 30 tisíc kusů nanovlákenných roušek má darem získat Ministerstvo zdravotnictví od tuzemské společnosti Respilon. Ta má zdravotníkům následně dodávat týdně 100 tisíc kusů respirátorů nejvyšší třídy, které umí koronaviry údajně nejen zachytit, ale i zahubit. A dají se použít i opakovaně. Informaci sdílel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

14:51 V době, kdy máme vzhledem k celorepublikové karanténě a nezřídka práci z domova omezený pohyb, je potřeba myslet i na cvičení. Armáda ČR na svém Twitteru sdílí návodná videa, kterými provázejí instruktoři Kamil Masařík a Lukáš Jiráček. „Koronavirus nás nedostane! Doufáme, že vás první týden s výsadkáři navnadil. Tento týden cvičíme s Hradní stráží. Dnes třetí díl. Zaměříme se na nohy,“ napsala Armáda ČR.

14:44 Česká filharmonie uspořádá komorní benefiční koncert pro pražské a brněnské nemocnice, jejichž lékaři a sestry pečují o pacienty s vážným průběhem nemoci COVID-19. Koncert z Dvořákovy síně Rudolfína bude tuto sobotu 28. března živě vysílat ČT art.

14:41 Solidarita vietnamské komunity v Plzni. Její zástupci předali podle ČTK zástupcům města 1700 ušitých látkových roušek a 300 tisíc korun. Roušky mají putovat do městských či neziskových organizací, peníze využije Plzeň na krytí výdajů spojených s bojem proti koronaviru. Plzeňští Vietnamci rovněž v 28 provozovnách nabízejí zdarma kávu a pití pro členy integrovaného záchranného systému.

14:37 Nemocnice Na Bulovce má k dnešnímu odpoledni hospitalizováno celkem 36 pozitivních pacientů s nákazou COVID-19, z toho 5 na JIP Infekční kliniky, informovala nemocnice na Twitteru.

14:25 Chřipce letos v České republice podlehlo 57 lidí, v nemocnicích jich na jednotkách intenzivní péče bylo hospitalizovaných 287. Nemocných už pět týdnů ubývá. S přičiněním současného onemocnění COVID-19 zatím v tuzemsku zemřelo pět pacientů ve věku 95, 45, 71, 83 a 88 let. Nejmladšímu z obětí selhávaly z důvodu nádorového onemocnění ledviny.

14:08 Dopravní podnik Praha (DPP) začal čistit soupravy metra na trase B speciální látkou na bázi nanopolymerů oxidu titaničitého, která má zlikvidovat téměř všechny viry, bakterie, houby a plísně s údajně až dvouletým účinkem. Postupně budou dezinfikovány také soupravy na zbývajících dvou trasách. Všech 146 souprav metra má být dezinfikováno do poloviny dubna. Večer má rovněž začít čištění autobusů a tramvají, které skončí do konce dubna. DPP kvůli ohrožení koronavirem již v uplynulých dnech zintenzivnil čištění vozů MHD.

13:55 Státní úřad pro kontrolu léčiv varuje před nákupem léků z neautorizovaných webových stránek a od prodejců, jejichž cílem je využít strachu a obav z probíhající pandemie koronaviru. „Přestože prodejci někdy tvrdí, že jejich výrobky léčí nemoc COVID-19 nebo zamezují nákaze, pravděpodobně se jedná o padělky. Na českém trhu dosud není žádný lék registrovaný přímo na tuto nemoc,“ napsal úřad na Twitteru.

13:43 Asi tříkilometrová kolona kamionů se dnes po poledni opět tvoří na dálnici D2 na přechodu Lanžhot-Brodské směrem na Slovensko. Vyplývá to z informací webu Ředitelství silnic a dálnic. Problém je už na hranicích Slovenska s Maďarskem, které kvůli pandemii rovněž na hraničních přechodech zavedlo přísná opatření. Kolona začíná zhruba u Lanžhota, je mezi 57. až 60. kilometrem.

13:39 Nenávist a lynč po internetu zažil Jonáš Jirout (23) z Českolipska potom, co se nakazil v zahraničí koronavirem. Podle odborníků obdobné příspěvky nejsou ničím výjimečným a odráží hlavně osobnosti samotných autorů. Nenávistné komentáře také řeší policisté, za pomluvu hrozí až dva roky za mřížemi.

13:35 Krotitelé virů se potřebovali také trochu zdekontaminovat. Hasiči Královéhradeckého kraje přijímají výzvu #coronavirusdancechallenge, kterou chtějí s nadhledem podpořit všechny své kolegy z IZS. A kdo bude další?

13:26 Nemocnice Kyjov vyrábí vlastní dezinfekci podle receptury Světové zdravotnické organizace a náhradní léky s paracetamolem za chybějící Paralen a Panadol v souvislosti s šířením nákazy koronavirem. „Zareagovali jsme výrobou adekvátní náhrady. Namísto lisovaných tablet děláme želatinové tobolky s paracetamolem, který tiší bolesti hlavy a zubů, sráží teplotu, používá se při nachlazení a chřipce,“ uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Dezinfekci vyrábí i znojemská nemocnice.

13:17 Premiér Andrej Babiš informoval o obavě bavorského premiéra Markuse Soedera, který vyslovil obavy z českého opatření nařizujícího našim pendlerům zůstat 3 týdny v Německu v práci a po návratu domů 2 týdny v karanténě. Bavorský premiér se obává, že Češi nenastoupí do práce. Německé firmy však měly i z těchto obav pro pendlery zavést speciální motivaci.

13:09 Autobus z Itálie s českými občany přijel na pražské autobusové nádraží. Hygienici je spolu s dopravní společností mají převézt do domácí karantény.

13:03 Další tlak na omezení hotovosti? Evropský úřad pro bankovní dohled ve středu uvedl, aby platební společnosti v rámci boje s šířením koronaviru svým zákazníkům usnadnily bezkontaktní platby. Evropský bankovní úřad uvedl, že platební služby mohou omezit šíření choroby tím, že se omezí fyzický kontakt, jakým je třeba užití hotovosti. „Evropský bankovní úřad vybízí spotřebitele a obchodníky, aby přijali nezbytná opatření při používání platebních terminálů k platbě za zboží, která vyžaduje PIN…,“ uvedl podle Reuters úřad.

12:54 Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze se zapojí do projektu k nalezení léku na nemoc COVID-19. V rámci projektu Rosetta@home, který zkoumá fungování proteinů nového koronaviru, poskytne svou výpočetní kapacitu. Informovala o tom agenturu ČTK mluvčí univerzity. Účinnou terapií na onemocnění COVID-19 by podle mluvčí mohl být lék, který by měl zabránit virovému proteinu uchytit se na hostitelské plicní buňce.

12:48 Podle ministryně financí Aleny Schillerové má zdravotnický materiál na boj s koronavirem (jako jsou roušky nebo respirátory) dovezený ze zahraničí pro veřejný sektor vyjít Českou republiku levněji. Náš stát požádal Evropskou komisi o osvobození tohoto materiálu od DPH a cla. Osvobození lze uplatnit i zpětně po celou dobu nouzového stavu.

12:42 Španělsko už eviduje 3434 obětí v souvislosti s onemocněním COVID-19 a předstihlo v tomto ohledu i Čínu, která uvádí 3281 obětí. Smutné prvenstvím s přehledem drží Itálie se 6820 oběťmi. Čtvrtý Irán má 2077 obětí a pátá Francie 1100.

12:32 Solidarita a snaha pomoci spojuje v souvislosti s koronavirem bez přehánění lidi po celém světě. Ve Velké Británii se jako dobrovolníci pro Národní zdravotní službu (NHS) přihlásilo 170 tisíc lidí. Stalo se tak záhy po zveřejněné žádosti úřadu a poptávce po 250 tisících lidech, uvedla agentura Reuters.

12:29 V Německu kvůli koronaviru prudce vzrostla poptávka po hygienických prostředcích a některých potravinách. Podle údajů tamního statistického úřadu stoupla minulý týden poptávka po mýdle oproti předešlému šestiměsíčnímu období o 337 procent, poptávka po toaletním papíru o 211 procent. O 208 procent vyšší zájem je o rýži, rajčatový protlak (růst o 171 procent), těstoviny (o 117 procent), mouku (o 105 procent) a cukr (o 100 procent). O pět procent naopak klesl zájem o pivo.

12:20 Už za chvíli (12:30) si můžete hromadně se Zdeňkem Svěrákem zazpívat písničku Není nutno a pokusit se tak přijít v době karantény a šířící se epidemie na jiné myšlenky. Píseň by měla zaznít kromě veřejnoprávních médií i z obecních rozhlasů. Česká hokejová legenda Dominik Hašek si to už nacvičil s předstihem.

12:14 Česká republika má pátou oběť v souvislosti s onemocněním COVID-19. Jedná se o 88letého muže ze Středočeského kraje, který byl v domácím léčení a trpěl chronickým onemocněním.

12:05 V německých nemocnicích je nyní kolem 4000 pacientů nakažených koronavirem. Na jednotkách intenzivní péče jich je asi 1000, uvedly nemocnice.

11:56 Respirátory, roušky, dezinfekce, rukavice, ale i ochranné oděvy, štíty a brýle. Celkově k dnešnímu dni dodalo Ministerstvo zdravotnictví do nemocnic ve všech krajích přes 2,1 milionu ochranných prostředků. „Náš obchodní tým rozhodně nespí a každý den objednává další a další.“

11:50 Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach připustil, že se odložené hry v Tokiu nemusejí nutně konat v létě. Při telefonické konferenci s novináři zdůraznil, že hledání nového termínu bude vyžadovat oběti a kompromisy od všech zúčastněných.

11:43 Následník britského trůnu princ Charles se nakazil koronavirem, informoval královský palác. Syn královny Alžběty II. má podle něj jen mírné příznaky.

11:40 Ve Španělsku zemřelo už 3434 nakažených koronavirem, což je více než v Číně, uvedl deník El País. Počet potvrzených případů vzrostl na 47 610.

11:34 V pražské Nemocnici Na Bulovce zemřel dnes třiaosmdesátiletý pacient s COVID-19, uvedla nemocnice na Twitteru. Je čtvrtou českou obětí nákazy novým typem koronaviru, potvrdila se u něj 21. března. Muž pocházel z Prahy. „Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem,“ sdělila nemocnice.

11:17 Pražský maraton se 3. května nepoběží. Očekávanou zprávu, která byla nevyhnutelná vzhledem k aktuálnímu vývoji pandemie koronaviru, dnes oznámili na Facebooku pořadatelé. Hledají nový termín pro jediný maraton ve svém seriálu RunCzech. Měl by být na podzim.

Vzhledem k aktuálnímu omezení volného pohybu osob a povinností nosit venku ochranu nosu a úst je i sama příprava na maraton komplikovaná. Elitní závod navíc do Prahy láká tisíce běžců ze zahraničí, což by rovněž nyní nebylo možné a je otázkou, jak se opatření budou uvolňovat.

11:12 Bohužel i v této době policisté řeší případy lidského hyenismu.

11:05

10:56 Podnikatelská nálada v Německu se v březnu propadla na nejnižší úroveň od července 2009. Její index podle konečných údajů, které dnes zveřejnil institut Ifo, klesl na 86,1 bodu z únorových 96 bodů. To představuje jeho nejprudší propad od znovusjednocení země před téměř 30 lety. Údaje signalizují, že německá ekonomika kvůli dopadům koronaviru směřuje do recese, uvedla agentura Reuters.

10.47

10:39 Další pomůcky směřují k potřebným!

10:30 Bezmála tři týdny po potvrzení prvního pacienta s koronavirem na Slovensku začaly dnes úřady distribuovat mezi zdravotníky respirátory, které je mají chránit před infekcí. Novinářům to řekl nový premiér Igor Matovič. Na nedostatek ochranných pomůcek na Slovensku už dříve upozorňoval nejen zdravotnický personál, ale i předchozí vláda.

Dodávku 100 000 respirátorů dovezl do země z Turecka vládní letecký speciál.

10:20 Rusko oznámilo rekordní denní nárůst pacientů s nákazou koronavirem. Evidováno je nyní 658 případů onemocnění, což je o 163 více než v úterý.

10:19 Odklad OH v Tokiu moderní pětibojaře nepřekvapil, čekají změny v kvalifikaci. Kvůli koronaviru byl letos zrušen SP a MS je odloženo na září nebo říjen.

10:11 Plicní lékaři žádají, aby mohli pacienty posílat přímo na testy na COVID-19. Nyní musí mít souhlas praktického lékaře nebo krajské hygienické stanice.

10:09 „Děkujeme za podporu! Každá se teď počítá. O dávku vitamínů pro naše strážníky se nám před chvílí postarali zastupci f. Madami z Dašic se svými ovocnými koncentráty. Na zdraví! Dnes to bohužel není jen fráze,‘‘ uvádí na Twitteru Městská policie Pardubice.

10:00 V Královéhradeckém kraji se dnes počet potvrzených případů onemocněním novým koronavirem zvýšil o osm na 30. Nejvíce potvrzených nákaz je z Hradecka.

09:59 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Rakousku hranici 5000. Nemoci COVID-19 podlehlo třicet lidí. Nejvíce nakažených má Tyrolsko.

09:51 Předseda MOV Thomas Bach požádal sportovce o pochopení a shovívavost s možnými škrty a přesuny při přípravě o rok odložených olympijských her v Tokiu.

09:30 Navzdory epidemii koronaviru, v ruském hlavním městě podle přiznání úřadů prakticky nekontrolovatelné, pokračují v Moskvě přípravy na slavnostní vojenskou přehlídku, kterou by Rusko chtělo v květnu světu připomenout vítězné ukončení druhé světové války. Kreml oslavy neodvolal, média nicméně upozorňují, že vše bude záviset na vývoji epidemiologické situace.

09:19 Zájemci o Lužickou nemocnici v Rumburku na Děčínsku nebo o některé její části mohou posílat obálky s nabídkami do 30. dubna do 16:00. Objekty s vybavením nemocnice, která je od loňského srpna v úpadku, jsou oceněné na 63 milionů korun. Prodloužení lhůty k předkládání nabídek kvůli šíření nového koronaviru insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová neplánuje.

09:16 Testy stovky klientů domova pro seniory v Českém Dubu, kde se včera dopoledne nákaza potvrdila u jednoho ze zaměstnanců, dopadly dobře. Negativní jsou i výsledky většiny ze sedmi desítek zaměstnanců, které už hygienici zvládli otestovat. Další odběr vzorků probíhá. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty teď vedení domova čeká na instrukce od krajské hygienické stanice.

09:00 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktuální čísla: Česko má k dnešnímu ránu 1497 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během úterý přibylo 185 nakažených. Deset lidí se vyléčilo, tři pacienti zemřeli. Počet potvrzených případů nemoci COVID-19 stoupl i v Moravskoslezském kraji na 149. Na svém facebookovém profilu to dnes uvedl hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO).

08:41 Odborníci radí, jak se chovat v prostředcích hromadné dopravy.

08:38

08:30 Záchranné složky musí myslet i na svoji ochranu.

08:23 Zápas mezi elitními boxery těžké váhy Tysonem Furym a Deontayem Wilderem se kvůli koronaviru v červenci neuskuteční. Novým termínem bude asi říjen.

08:20 Do leteckého mostu, který zajišťuje dodávky ochranných zdravotních pomůcek ze zahraničí, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006. Dnes rovněž přiletí z Hanoje zásilka 250 000 respirátorů letadlem vietnamské aerolinky Bamboo Airways.

08:16 Olomoucká laboratoř dnes spustila testování vzorků s podezřením na koronavirus. Může jich otestovat až tisíc denně. Jde o největší kapacitu v zemi!

08:14 Japonská fotbalová liga odložila kvůli pandemii koronaviru znovuzahájení soutěže o další měsíc. Podle nového plánu by se elitní J-League, která je přerušena od konce února, měla znovu rozběhnout 9. května.

08:01 Senát bude o pětici zákonů, které vláda připravila kvůli epidemii koronaviru, rozhodovat dnes od 14:00. Termín schůze ráno stanovil organizační výbor.

07:48 Češi, kteří uvízli v zahraničí, se vrací postupně domů.

07:45 Svět za posledních 100 let zažil řadu pandemií, nejhorší byly spojené se šířením různých kmenů chřipky. Celosvětové nákazy se ale týkaly také moru, cholery či skvrnitého tyfu. Od 80. let 20. století je velkým nebezpečím pandemie AIDS, virem HIV bylo v roce 2018 zasaženo přes 37 milionů lidí, většinou obyvatel subsaharské Afriky.

07:40 Fotbalista Barcelony Lionel Messi věnoval milion eur (asi 27,7 milionu korun) na boj s koronavirem. Příspěvek argentinské hvězdy bude rozdělen mezi nemocnici v Barceloně a další lékařské zařízení v Messiho vlasti. Messi tak navázal na trenéra Manchesteru City Pepa Guardiolu. Španělský kouč věnoval už v úterý stejnou částku.

07:33 Ministerstvo práce a sociálních věcí informuje o počtu pracovních neschopností v Česku.

07:31 Prezident Trump vyhlásil stav celostátní katastrofy v americké Louisianě, kde vzrostl počet potvrzených případů koronaviru na 1388. Jedná se o vůbec nejprudší zaznamenaný nárůst v celosvětovém měřítku.

07:30 ČVUT DÁVÁ ČESKU NADĚJI!

07:24 Letošní rozpočet fondu dopravy se asi zvýší o 6,5 mld. na celkem 113 miliard, řekl ministr dopravy Havlíček. Stát tak reaguje na pokles ekonomiky kvůli koronaviru.

07:18 Ve válkou zmítané Libyi se potvrdil první případ nákazy novým koronavirem. V prohlášení o tom dnes podle agentury Reuters informovalo libyjské Národní středisko pro kontrolu nemocí, které funguje na územích, jež mají pod kontrolou obě hlavní strany konfliktu. Mezinárodně uznaná vláda v hlavním městě Tripolisu na západě země a kabinet na východě země, který s ní soupeří o moc, nařídily obyvatelům omezení pohybu, zakázaly cesty do zahraničí a přislíbily zajištění zdravotnických pomůcek.

07:13 DOBRÁ ZPRÁVA!

06:59 Městská policie varovala lidi, aby se nechodili dívat v noci na přistání a vykládku letadla Ruslan, které dorazilo v noci s pomocí na pardubické letiště!

06:47 Americký dramatik Terrence McNally, který jako jeden z prvních úspěšných autorů na prknech divadel učinil běžnými homosexuální postavy, podlehl včera komplikacím spojeným s nákazou koronavirem. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na McNallyho agenta. Dramatikovi bylo 81 let.

06:30 Do Česka se večer letecky vrátilo z egyptské Hurghady 104 českých občanů, letoun přivezl i dalších 85 občanů zemí Evropské unie, kteří se nemohli z letoviska vrátit jinak. V dalších 24 hodinách dorazí do Prahy i letadla s Čechy evakuovanými z Filipín, Hondurasu a z Mexika. Ministerstvo zdravotnictví včera také zrušilo zákaz letů z Jižní Koreje do Česka, aby umožnilo návrat Čechů z Koreje.

Tagy: