VIDEO: Vlak zastavil kvůli čtyřem kašlajícím Italům, museli na testy

Vlak zastavil kvůli čtyřem kašlajícím Italům, museli na testy

Kvůli zdravotním potížím několika pasažérů dnes ráno policisté zadrželi vlak v Pardubicích. Podle oznámení cestujících jela v kupé skupina Italů vykazujících příznaky nákazy koronavirem. Cestující na sebe prý upozornili ustavičným hlasitým kašláním. Zdravotníci čtveřici museli převézt sanitou na odborné testy.

Třetí nástupiště pardubického nádraží zůstalo po sedmé hodině ráno uzavřené a obsazené policisty, hasiči i zdravotníky v ochranných oblecích a s respirátory. Vše kvůli podezření na nákazu koronavirem. Ve vlaku přijíždějícím z Rakouska přes Ostravu jelo v tu chvíli asi 50 lidí. Cestujícím se nezdál hlasitý kašel čtyř studentů z Itálie, vlakový personál pro jistotu informoval hygieniky. Ti spoj hned v nejbližší stanici zastavili. „Patnáct osob bylo umístěno do jiného vagonu, tam zůstali v tom původním jenom ti čtyři Italové. Já si myslím, že tahle reakce těch cestujících v tomhle případě vůbec nebyla přehnaná, byla správná,“ komentoval zásah ředitel krajských hygieniků Antonín Vykydal.

Řadě cestujících to pochopitelně zkomplikovalo cestu. Řada z nich už automaticky počítá i s tím, že by museli na dva týdny do karantény. „Vzali si naše údaje, i ostatních samozřejmě, vyfotili si nás a pravděpodobně potom dostaneme případné informace od hygienické správy,“ řekla jedna z žen, která si vystoupila právě v Pardubicích. Až tam se dozvěděla, proč vlastně spoj zastavil. Podle zjištění TV Prima je skupina cizinců v Česku druhý týden v rámci studijního pobytu. Jde o dva muže a dvě ženy z Itálie.

„Pokud by se nákaza prokázala, tak to epidemiologické šetření, to trasování, s kým během těch 14 dnů hovořili, tak bude velice náročné, čili toto už by byl samozřejmě typický komunitní přenos. Toto je přesně situace, kdy by se každý měl obrátit telefonicky na stanovenou linku 112, případně na svého lékaře,“ odvolal se na doporučené postupy Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, s tím, že se o případu dozvěděl chvíli před tím, než zasedla bezpečnostní rada kraje právě kvůli šíření nákazy koronaviru. Pardubický kraj má momentálně dva nakažené jedince.

Čtveřici Italů z místa odvážela záchranka v ochranných oblecích na infekční oddělení pardubické nemocnice. Výsledky testů budou známé nejspíš až zítra. Vlaková souprava pokračovala po své trase. Na jejím konci ji ale čeká kompletní dekontaminace.

Železniční i autobusoví dopravci už se chystají na omezení přeshraniční dopravy, které začne platit dnes o půlnoci. Například vlak, kterým byste se z Prahy dostali na Slovensko, skončí jízdu v Českém Těšíně a pojede zpátky. Z mezistátních spojů tak vzniknou vnitrostátní a dopravci doporučují zkontrolovat si vždy jízdní řády.