KORONAVIRUS ONLINE: Vláda rozšířila karanténu pro příchozí z 15 rizikových zemí

Vláda rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí, ze kterých vyhlásila zákaz vstupu cizincům na české území. Původně karanténa platila pouze pro cestující z Itálie. Stovky studentů programu Erasmus budou moci z ČR vycestovat. České studenty v cizině osloví ambasády.

Čínské úřady podle agentury Reuters ve čtvrtek hlásily 8 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 8 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

- celkový počet nakažených: 142 775

- celkový počet úmrtí: 5 373

- celkový počet uzdravených: 70 920

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 133 států a oblastí.

20:48 Pandemie koronaviru dopadá na provozy automobilek v Evropě. Seatu, Renaultu a Nissanu ve Španělsku chybějí součástky, FCA v Itálii dezinfikuje provoz.

20:43 Ukrajina od 17. března úplně přeruší letecké spojení s ostatními státy, oznámil podle agentury Interfax-Ukrajina předseda parlamentu Dmytro Razumkov.

20:37 Americký prezident Trump vyhlásil kvůli epidemii koronaviru v celé zemi stav nouze. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2000 lidí, přes 40 jich zemřelo.

20:23 V Praze je 58 případů nákazy koronavirem. Hygienici dnes zaznamenali deset nových pacientů. Čtyři infikovaní se vrátili z Itálie, tři z Rakouska

19:28 Operátoři rozešlou novou informační SMS o koronaviru všem Čechům, kteří se nyní nacházejí v zahraničí. Budou i posílat jinou uvítací SMS navrátilcům.

19:25 Od sobotního poledne uzavře Dánsko kvůli koronaviru své hranice. Uzávěra bude podle premiérky Frederiksenové platit nejméně do 13. dubna.

19:23 Ve Francii zemřelo dalších 18 lidí nakažených koronavirem, celkem je obětí 79. Vláda eviduje od čtvrtka nárůst celkových případů o skoro 800.

19:10 USA si předvolaly velvyslance Číny kvůli komentáři mluvčího čínské diplomacie, podle kterého koronavirus do Číny mohli zanést američtí vojáci.

18:54 V Česku je 141 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, uvedlo ministerstvo zdravotnictví večer na webu. Ráno jich bylo o 24 méně.

18:38 Vláda v pondělí projedná nasazení vojáků na pomoc policii s kontrolami na hranicích. Připraveno bude 2100 vojáků, uvedl ministr Metnar.

18:23 S výjimkou Západní Virginie, Idaha a Montany hlásí koronavirus všechny státy USA . Úřady evidují zhruba 1700 nakažených, z nichž 41 zemřelo.

18:22 Počet obětí koronaviru v Itálii stoupl na 1266 ze čtvrtečních 1016, uvedl Reuters; 250 úmrtí během 24 hodin je podle AFP rekordní údaj.

18:10 Řecko uzavře nákupní střediska, kavárny a bary ve snaze omezit šíření koronaviru poté, co počet potvrzených případů nákazy v zemi dosáhl 190, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

18:08 Praha ruší výuku v autoškolách. Zdravotníkům umožní stát v parkovacích zónách. Provozovatele turistických okružních jízd vyzvala, aby jízdy zrušily.

17:57 Pražské letiště bude kvůli vládnímu zákazu cest do zahraničí omezovat provoz postupně. Cizince, kterým bude vstup zakázán, do Česka nevpustí vůbec.

17:38 Ve Zlínském kraji jsou čtyři nové potvrzené případy nákazy koronavirem, v kraji je jich tak již devět. Stav všech je dobrý, jsou v domácí izolaci.

17:21 Epicentrem světové pandemie koronaviru se nyní stala Evropa. Dnes to podle agentury AP prohlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Za centrum šíření nákazy byla dosud označována Čína, kde infekce vypukla a kde se nakazilo přes 80.000 lidí, z nichž přes 3000 zemřelo. Po Číně nejvíce postiženou zemí je Itálie, kde je podle čtvrteční bilance přes 15.000 případů nákazy a kde nemoci podlehlo více než tisíc lidí.

17:18 Nemocnice Na Bulovce dnes získala 500 kusů ochranných obleků pro personál nemocnice, který testuje a ošetřuje pacienty s koronavirem. Tým zdravotníků obleky převzal v PPF Gate jako součást daru od Home Creditu pro Ministestvo zdravotnictví.

17:08 Briefing s Janem Hamáčkem k aktuálním opatřením proti nákaze koronavirem.

16:59 Prezident USA Trump svolal do Bílého domu na 20:00 SEČ tiskovou konferenci, bude hovořit o koronaviru. Podle Bloombergu vyhlásí stav nouze.

16:51 Brazilský prezident Jair Bolsonaro uvedl na svém Twitteru, že informace o jeho pozitivním testování je lživá.

16:47 Maroko přerušilo letecké a lodní spojení s Francií a Španělskem. Uzavřelo i pozemní hranici se španělskými enklávami Ceuta a Melilla. Má to pomoci zemi ochránit před šířením koronaviru. Španělsko dnes ohlásilo prudký nárůst počtu případů a v sobotu vyhlásí stav nouze. Stejně jako Francie patří k hlavním obchodním partnerům Maroka.

16:35 První případy nákazy koronavirem ve čtvrtek oznámily Gabon, Ghana, dnes první případ potvrdila rovněž Keňa. Informovala o tom agentura Reuters, podle které se v případě Keni jedná o první nákazu v zemi východní Afriky.

16:00 Kvůli zdravotním potížím několika pasažérů dnes ráno policisté zadrželi vlak v Pardubicích. Podle oznámení cestujících jela v kupé skupina Italů vykazujících příznaky nákazy koronavirem. Cestující na sebe prý upozornili ustavičným hlasitým kašláním. Zdravotníci čtveřici museli převézt sanitou na odborné testy.

15:44 První test na nákazu koronavirem byl u brazilského prezidenta Jair Bolsonara údajně pozitivní. Nyní se čeká na výsledky testu druhého. Uvádí to brazilský deník O Dia s odkazem na prezidentský palác. S Bolsonarem se setkal v sobotu i prezident Spojených států Donald Trump. Ve čtvrtek byl navíc pozitivně testován i tiskový mluvčí brazilského prezidenta Fabio Wajngarten.

AKTUALIZACE: Brazilský prezident Jair Bolsonaro uvedl na svém Twitteru, že informace o jeho pozitivním testování je...

Posted by Zpravodajství FTV Prima on Friday, March 13, 2020

15:37 Ukrajina zaznamenala první úmrtí na koronavirus, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na náměstka ministra zdravotnictví. Země podle médií uzavře za dva dny pro cizince své hranice, opatření má platit dva týdny.

15:30 Čeští letečtí dopravci Smartwings a ČSA zastaví kvůli vládnímu nařízení všechny své linky z a do České republiky. Odstaví až polovinu svých letadel.

15:15 Lufthansa podle zdrojů Handelsblattu požádá o státní pomoc, možná i přeruší provoz. Norwegian Air varovaly, že bez finanční pomoci nepřežijí.

15:07 Novým koronavirem se nakazila zdravotní sestra z frýdecko-místecké nemocnice, uvedl moravskoslezský hejtman Vondrák. Žena je bez cestovní anamnézy.

15:05 Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby kvůli riziku koronaviru přehodnotily, zda jsou nařízená soudní jednání nezbytná a zda budou soudy nařizovat další. Informovalo o tom tiskové oddělení úřadu, doporučení podle něj vzešla z dnešního zasedání krizového štábu. Vzniklá prodlení nebude ministerstvo považovat za průtahy v řízení.

14:57 Španělsko hlásí více než 1200 nových případů nákazy koronavirem a desítky dalších úmrtí, vláda se podle místních médií chystá vyhlásit nouzový stav.

14:50 Ukrajina zaznamenala první úmrtí na koronavirus, uvedl Reuters s odvoláním na náměstka ministra zdravotnictví. Země dle médií uzavře hranice.

14:41 Resort Valachy, který provozuje čtyři hotely ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, uzavírá vzhledem k opatření vlády souvisejícím s šířením nového typu koronaviru relaxační centra hotelů. Příští týden budou hotely uzavřeny, o dalším postupu se rozhodne podle situace. Na nadcházející víkend část hostů pobyty stornovala, ruší se i firemní akce. Objem storna nyní dosahuje asi čtyř milionů korun. Kapacita hotelů je 350 lůžek.

14:39 Cyklistický závod Giro d'Italia, který měl začít 9. května v Budapešti, byl odložen. Organizátoři chtějí Grand Tour uspořádat v jiném termínu.

14:29 Stát přesouvá zdroje z evropských strukturálních fondů na záruční a rozvojovou banku pro podnikatele kvůli koronaviru. Jde řádově o dvě miliardy Kč.

14:12 V Rakousku budou kvůli šíření koronaviru od pondělka zavřeny obchody s výjimkou potravin, drogérií nebo lékáren. Fungovat budou i pošty. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Omezen bude také provoz barů, kaváren a restaurací, otevřeny budou jen do 15 hodin. Úřady nařídily dvoutýdenní karanténu pro údolí Paznauntal v Tyrolsku, kam přijíždí mnoho turistů, a horskou obec Sankt Anton am Arlberg rovněž v Tyrolsku. Kurz lidi žijící v uzavřených oblastech ujistil, že o jejich zásobování bude dobře postaráno. Rakousko k dnešnímu dni eviduje 432 případů nákazy koronavirem.

13:54 Kvůli šíření nového typu koronaviru byly odloženy závody formule v Bahrajnu a ve Vitenamu. Vedení seriálu o tom informovalo jen pár hodin po zrušení zahajovací Velké ceny Austrálie. Pokud to situace dovolí, mistrovství světa odstartuje v květnu v Nizozemsku.

13:50 Ministerstvo by dnes mělo objednat dalších 1,4 milionu respirátorů, řekl Vojtěch. Do konce příštího týdne jich má být dodáno nemocnicím 350.000.

13:37 V Česku je 120 lidí nakažených novým typem koronaviru, ráno jich bylo 117. Od rána bylo testováno zhruba 180 vzorků, řekl ministr Vojtěch.

13:24 Od soboty mohou lidé cestovat za hranice pouze osobními automobily, přeshraniční osobní autobusová, vlaková nebo lodní doprava se pozastavuje. Nová opatření se dotknou i mezinárodní osobní letecké dopravy. Máme k dispozici usnesení vlády o přijetí krizového opatření.

13:18 Úplné uzavírky hranic narušují životy lidí a volný přeshraniční obchod. Světová zdravotnická organizace (WHO) je navíc nevnímá jako nejefektivnější opatření v boji proti koronaviru. Prohlásila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová s odkazem na Česko a další země, které v posledních hodinách v rámci prevence šíření koronaviru přestávají přes své hranice pouštět cizince.

13:10 Kvůli pandemii koronaviru byl předčasně ukončen Světový pohár v běhu na lyžích. Nepojedou se ani zbývající závody v programu o víkendu v Québecu.

13:05 Německá vláda zvažuje, že kvůli dopadům šíření koronaviru na ekonomiku bude nucena některé firmy zestátnit, uvedl ministr financí Olaf Scholz.

13:01 Městská policie Brno uzavírá od pondělí 16. března až do ukončení mimořádných opatření spojených s pandemií koronaviru svoji jednotku projednávání přestupků. Organizace se tak rozhodla přispět k utlumení přesunů lidí, které mohou výrazně dopomáhat šíření nákazy.

12:55 Německo podpoří ekonomiku v boji s koronavirem částkou až půl bilionu eur (13 bilionů Kč). Berlín je připraven poskytnout podnikům půjčky bez omezení.

12:38 Šíření koronaviru může být trestným činem. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nemoc zařadila na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření tak může být hodnoceno. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet dnes schválil patřičné nařízení vlády.

12:29 Ústřední vojenská nemocnice spustila v 11:00 odběrové místo vzorků na koronavirus. Posílat je do něj bude středočeská krajská hygienická stanice.

12:24 Vláda od pondělí po dobu trvání nouzového stavu nařizuje všem denním stacionářům pozastavení činnosti. Po dnešním jednání vlády opatření proti šíření koronaviru představil premiér Andrej Babiš (ANO).

12:16 Vláda od sobotních 06:00 zakáže přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických informačních centrech. Od stejného času zakáže přítomnost na venkovních i vnitřních sportovištích s účastí přesahující ve stejný čas 30 lidí. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Od soboty 06:00 vláda též zakazuje prodej na tržnicích a tržištích, jako je pražská Sapa.

12:15 Vláda zakázala vstup všem cizincům na území České republiky. Budou výjimky. Zákaz neplatí pro cizince s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů.

12:13 Vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle něj má připravit krizovou distribuci respirátorů a roušek, podrobná opatření projedná vláda v pondělí.

12:12 Vláda zakázala vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Po jednání vlády to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO).

12:10 Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech. Vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se také systém doručování balíků. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

12:03 Tisková konference po mimořádném jednání vlády:

11:48 Kvůli šíření nákazy nového typu koronaviru se nebude hrát fotbal ani v Anglii. Premier League i nižší soutěže byly do 3. dubna přerušeny.

11:45 V Íránu nyní stoupl počet lidí nakažených novým typem koronaviru na více než 11 000 nemocných. Podle státní televize zemřelo 514 lidí.

11:32 U dvou pražských hasičů se potvrdila nákaza koronavirem, uvedl ředitel sboru. Jeden ze stanice Satalice, druhý ze strojní služby Strašnice.

11:25 Jihlavská nemocnice kupuje plicní ventilátory, pomoci může i veřejnost. Vzhledem k epidemiologické situaci se vedení jihlavské nemocnice rozhodlo okamžitě investovat 4 miliony korun do nákupu nových plicních ventilátorů. Přispět na další kusy může i veřejnost na otevřený bankovní účet.

„Rozhodně nechceme šířit paniku, ale musíme být připraveni. Aktuálně pořídíme plicní ventilátory a infuzní techniku na infekční JIP. Rozhodli jsme se pro uvolnění čtyř milionů korun,“ popisuje ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev s tím, že se mu již začali ozývat dobrovolní dárci, kteří by rádi přispěli. Vedení nemocnice se proto rozhodlo zřídit účet, kam budou moci dárci poslat peníze. Nemocnice nakupuje dva typy přístrojů, a to základní verzi za půl milionu korun a druhý dražší typ za zhruba jeden milion korun.

„Nemocnice Jihlava je připravena na příjem nakažených pacientů,“ dodává primář ARO Vít Bárta. Dárci mohou přispívat na účet: 86-277 440 0277/0100 s variabilním symbolem 9999.

11:20 Už víc než stovka studentů Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) v Plzni se od čtvrtečního odpoledne přihlásila jako dobrovolníci pro případnou pomoc v nemocnicích v době stavu nouze kvůli šíření koronaviru. Studenti se mohou hlásit ve skupinách na sociálních sítích, kde vyplňují dotazník.

11:11 Policie předpokládá, že znovuzavedení kontrol na rakouských a německých hranicích bude prodlouženo až o 20 dnů. Opatření, které ve čtvrtek v rámci vyhlášení nouzového stavu zavedla vláda, má zatím platit od půlnoci z pátku na sobotu do středy. Hranice bude možné přejít na čtyřech přechodech s Rakouskem a na sedmi s Německem. Dalších sedm bude otevřeno pro přeshraniční styk.

10:54 Šířící se koronavirus naplno zaměstnává lékaře, zdravotníky i hygieniky po celé republice. Na infekčním pavilonu v ústecké nemocnici například vypomáhají i pracovníci z jiných oddělení. Nápor zažívají také krizové linky hygieniků.

10:49 Lyžařský areál Kopřivná v Karlově na Bruntálsku v souvislosti se šířením koronaviru předčasně ukončil sezonu. Provozovatelé střediska tak reagovali na čtvrteční doporučení hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka. Provozovatelé dalších středisek, kde se dnes ještě lyžuje, podobný postup zvažují.

10:41 Z kontrol na vybraných deseti hraničních přechodech policisté za posledních 24 hodin poslali do karantény šest lidí. Od čtvrtečního do dnešního rána zkontrolovali 27 248 vozidel, čtyři odstavili. Teplotu změřili 15 839 lidem.

10:38 Hotel Zámeček v Mikulově se dnes rozhodl majitel Josef Ševčík uzavřít nejméně do 20. března. Důvodem je podle něj ochrana zdraví personálu, protože do hotelu mířili na jídlo i k přenocování čeští a polští turisté, kteří se vracejí z dovolené v Rakousku a v Itálii. Podle něj někteří z těchto lidí „prskali". Ševčík to uvedl ve vyjádření pro média.

10:35 V oblastech postižených koronavirem mimo ČR se v současnosti nachází kolem 205 000 Čechů. Z toho 196 000 je v Evropě. Všichni dostali prostřednictvím mobilních operátorů informační SMS od Ministerstva zdravotnictví. Zprávy šly do zemí, kterých se týkají vyhlášená karanténní opatření, nicméně ne úplně do všech. Dnes by proto měla následovat další vlna rozesílání do rozšířeného seznamu lokalit.

10:33 Lidé s nemocí COVID-19 v Praze se nakazili nejčastěji v Itálii, ale také v americkém Bostonu nebo izraelském Betlémě. Jeden nový nakažený potvrzený ve čtvrtek přicestoval z Paříže, další dva lidé se nakazili od příbuzné, která přijela na návštěvu ze Španělska. Dva případy, které byly pozitivně testovány do čtvrtečních 17:00, byly blízké kontakty již dříve nakažených lidí.

10:11 Vláda vzala zpět informaci o rozšíření počtu rizikových zemí o tři. Stále jich je 15, při návratu z nich budou lidé muset do karantény.

10:07 V Chomutově se od pondělí uzavřou všechny mateřské školy. Doma bude muset zůstat na 1300 dětí. Už nyní počet dětí v mateřských školách klesal.

10:04 Ve Středočeském kraji je již 15 lidí s koronavirem. Testováno bylo 250 lidí. Karanténu hygienici nařídili 122 lidem, další karantény nařídili praktici.

V Královéhradeckém kraji bylo ráno šest potvrzených případů nákazy koronavirem, o tři více než ve čtvrtek. V domácí izolaci nařízené hygieniky zůstávalo 63 lidí, o dva více než ve čtvrtek odpoledne.

10:01 Nemocnice ve Frýdku-Místku minimálně na 14 dnů ukončila provoz gynekologicko-porodního oddělení. Důvodem je, že zdravotnice z tohoto oddělení byla nakažena novým koronavirem. Průběh jejího onemocnění je lehký a léčí se ambulantně. Kolegové, se kterými pracovala, jsou v karanténě.

09:58 Stovky zahraničních studentů programu Erasmus budou moci z Česka vycestovat navzdory omezení, které kvůli šíření koronaviru zavedla česká vláda i další země. České studenty, kteří jsou v zahraničí v rámci programu Erasmus, osloví ambasády.

09:49 Vláda rozšířila povinnou karanténu pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí, ze kterých vyhlásila zákaz vstupu cizincům na české území. Původně karanténa platila pouze pro cestující z Itálie. Ministerstvo zdravotnictví zároveň rozšířilo původní seznam 15 rizikových oblastí o další tři, a to USA, Japonsko a Řecko.

09:40 Zpracovatelé mají připravené krizové plány a je zajištěné zásobování, uklidňuje veřejnost ministerstvo zemědělství. Například pekárenské provozy jsou zajištěné tak, že i v případě problému budou na sobě nezávislé a budou vyrábět jídlo. Lidé si nemusí dělat přehnaně velké zásoby, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. U mnoha potravin není ČR ve výrobě soběstačná, jeden z největších problémů je u vepřového masa. Naopak u hovězího je soběstačná z více než 100 %.

09:35 Na pardubickém nádraží byl dnes ráno zastaven rychlík RegioJet jedoucí z Ostravy. Cestující si stěžoval na čtyři Italy, kteří jeli v kupé a kašlali.

09:30 Ztráty až desítek tisíc pracovních míst a více než 100 miliard korun se obávají při delším trvání opatření kvůli novému koronaviru firmy a organizace v cestovním ruchu v Česku. Žádají proto stát o rozšíření bezúročných půjček pro podnikatele, daňové úlevy nebo spolufinancování mezd.

09:28 Počet případů nákazy novým koronavirem v Česku se k dnešní 07:00 zvýšil na 117, během noci přibyl jeden nový pacient z Jihomoravského kraje. Testům se dosud podrobilo 2353 lidí.

Tagy: