Euforie na kryptoměnových trzích se v uplynulých deseti dnech změnila v noční můru. Hlavně pro ty, kteří do rozjetého vlaku nasedli kolem poloviny dubna. Od té doby totiž Bitcoin ztratil více než čtvrtinu své hodnoty. Za propadem mohou být plány Joea Bidena na zvýšení daní z kapitálových výnosů.
Ještě před deseti dny Bitcoin vytvořil nový cenový rekord, když se prodával za bezmála 65 tisíc dolarů (asi 1,4 milionu korun). Od té doby však jeho cena začala klesat. Zpočátku jen mírně, když jeho hodnota kroužila kolem 60 tisíc dolarů.
Větší pád přišel ve středu, kdy cena Bitcoinu klesla pod 53 tisíc dolarů a doslova „výplach“ na bitcoinovém trhu přišel v pátek. Hodnota nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny se v jednu chvíli dostala pod 48 tisíc dolarů. Za takovou cenu se obchodoval naposledy na začátku března. Bitcoin později během dne ztráty sice mírně umazával, na obřím propadu to ale nic nemění.
Bitcoin už není sexy? Miláčkem investorů je kryptoměna, která za rok zhodnotila 14krát
Nejstarší a nejpopulárnější virtuální měna Bitcoin se v polovině března na okamžik podívala nad hranici 60 tisíc dolarů a od té doby se marně snaží o repete. To zřejmě přimělo investory, aby se poohlédli po jiných příležitostech, kde by mohli rychle a dobře zhodnotit své peníze.
Podobný vývoj zaznamenaly i další kryptoměny. Ethereum svého historického maxima dosáhla ve středu, kdy vystoupala nad 2 600 dolarů. Během dvou dní ovšem její cena klesla zhruba na 2 100 dolarů, což představuje přibližně 20procentní pokles.
Může za to Biden?
Kryptoměny tak kopírují situaci na amerických akciových trzích. Tam špatná nálada zavládla ve druhé polovině tohoto obchodního týdne. Podle odborníků může jít o reakci na plán amerického prezidenta Joea Bidena zvýšit daně z kapitálových výnosů. Sazba této daně by se mohla totiž vyšplhat na 43,4 procenta (včetně zvláštní sazby daně ve výši 3,8 procenta pro financování programu Medicare), což je téměř dvojnásobek oproti současnému stavu.
„Kapitálové výnosy by v takovém případě podléhaly vůbec nejvyšší sazbě daně z příjmů, kterou bychom v našem systému měli,“ uvedl pro CNBC.com Leon LaBrecque, analytik společnosti Sequoia Financial Group.
Takto vysoká daň by se sice týkala jen Američanů, kteří vydělávají více než milion dolarů ročně, ale to nic nemění na faktu, že jde o trend, který finanční trhy vnímají negativně. Analytici jsou ale přesvědčeni, že Bidenův návrh dozná úprav, jelikož by zřejmě v současné podobě neprošel přes americké zákonodárce.