Bitcoin znamená nezávislost – může se stát tím nejlepším platebním prostředkem, s jakým se kdy lidstvo setkalo. To si o nejznámější kryptoměně myslí Jakub Vejmola, majitel populárního Youtube kanálu, díky kterému se během pár let stal výrazným hlasem tuzemské kryptoměnové komunity. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvil o pozitivech Bitcoinu i hrozbě státních regulací.
Dlouhé roky se živil jako počítačový grafik a cestoval po světě. Pak ho uchvátil fenomén bitcoin, o kterém se rozhodl v roce 2019 začít natáčet videa. Pod přezdívkou Kicom tehdy stvořil na Youtube projekt Bitcoinovej kanál. V současnosti ho sledují desetitisíce lidí a svými názory ovlivňuje i pokročilé investory. Bitcoin je podle něj výjimečný vynález a prostřednictvím videí se snaží Čechům jeho komplexnost vysvětlovat.
Popularita bitcoinu díky ceně roste a s tím i počet vašich fanoušků. Je bitcoin stále underground, nebo už se probil do mainstreamu?
Myslím, že se z něj skutečně stává mainstream. Píšou o něm velká média, baví se o něm studenti středních škol, dostává se do hlavních večerních zpráv. Myslím, že už to nejde ignorovat.
Mnozí zastánci bitcoinu považují jeho technologii za největší vynález od vzniku internetu. V čem vy vidíte hlavní benefity této kryptoměny?
Nezávislost. Na čemkoliv. Žádný politik, stát nebo vláda ho neovládá a nelze ho znehodnotit. To z něj v kombinaci s jeho globálností dělá nejlepší peníze, které jsme jako lidstvo kdy měli. V tomto ohledu je lepší než zlato, u kterého přesně nevíme, kolik ho vlastně bude. Bitcoinu bude jen 21 milionů mincí. Chcete si spořit v něčem, o čem přesně víte, kolik toho bude, nebo v něčem, čeho neustále přibývá? Protože to jsou dnešní peníze, kterých je čím dál víc. Pamatujete si ještě, kolik stála zmrzlina, když jste byl malý? Čím to asi bude...
Jak vypadá těžba kryptoměn? Lidé si myslí, že budou mít za den Lamborghini, tvrdí experti
Popularita kryptoměn v Česku roste a s tím i zájem o jejich těžbu. Proces zpracování kryptoměn je náročný a nákladný. Kdo jsou čeští těžaři a jak se dívají na současný fenomén?
Je tedy bitcoin investiční aktivum, nebo skutečná měna? Budou jím lidé jednou platit?
Aktuálně ho vnímám spíše jako investici. Je to jakási sázka na to, že z něho jednou skutečně peníze budou. A záměrně říkám peníze, a ne měna. Měnu máme dnes a už dávno není směnitelná za žádné podkladové aktivum.
Sám jste mnohokrát ve svých videích řekl, že bitcoin nelze jednoduše vysvětlit. Není to právě atribut, který mu zlomí vaz? Dokážou bitcoin pochopit a obsluhovat i starší lidé nebo ti, kteří si zrovna netykají s technologiemi?
Nemyslím si. Lidé nemusí nutně rozumět do detailu všemu, co používají. Internet je dnes mainstream a lidi také netuší, co se děje na pozadí toho, když se doma nebo kavárně připojí na wi-fi. Každý se může naučit s bitcoinem pracovat, když skutečně chce. Znám několik seniorů, kteří drží na hardwarových peněženkách dědictví pro své děti a vnoučata.
Do bitcoinu s vidinou snadného zisku naskakuje i řada nováčku na poli investic. Zachránil jste někdy bitcoinové novice před nějakou fatální chybou?
Snažím se to dělat vlastně skoro v každém videu. Těch chyb, co nováček může udělat, je celá řada. Snažím se na všechny postupně upozorňovat. Kolik lidí jsem tím zachránil, netuším. Já doufám, že jsem alespoň někomu pomohl zorientovat se v tomto světě, který je zatím plný nástrah. Což je typické pro každé nové odvětví.
Cenu bitcoinu ovlivňuje jediná věc – poměr nabídky a poptávky.
Řada bitcoinů už se v systému ztratila. Nebojíte se, že jednoho dne dojdou úplně? Ať už kvůli špatné manipulaci, nebo kvůli nevyřešenému dědictví jeho držitelů.
Nebojím. Lidé před pár lety bitcoin nebrali moc vážně – různě s nim experimentovali, hráli s ním v on-line kasinech a nedávali na něj pozor. Proč taky? V té době nestál jeden bitcoin ani jeden dolar. Dnes si každý dává daleko větší pozor, když už stojí přes milion korun. Pokud se budou dál ztrácet, všem ostatním tím akorát poroste cena. I dnes se může stát, že vám tisícovka spadne do kanálu.
Do bitcoinu v posledních měsících investovalo i několik vlivných institucí, což vyhnalo jeho cenu vzhůru. Co všechno hodnotu této kryptoměny ovlivňuje?
Cenu ovlivňuje jediná věc – poměr nabídky a poptávky. A jak vidíte, poptávka roste i u velkých firem, které bitcoin začaly vnímat jako únik před inflací, jež nás zřejmě čeká. Nabídka se navíc snižuje. Bitcoin má v protokolu nastaveno, že každé čtyři roky zmenší emisi nových mincí na polovinu – říká se tomu „halving“ neboli „půlení“. Ještě minulý rok vznikalo 1 800 nových mincí každý den. Od května 2020 je to už jen 900 denně.
Řada lidí se obává možných vládních regulací. Když bitcoin zakázala Indie, s trhem to ani nehnulo. Může ale bitcoin zakázat třeba Evropská unie nebo USA?
Za 12 let fungování se to nestalo a myslím, že teď už je to, jak se říká, „too big to fail“ – už je to moc velké na to, aby to teď někdo „zařízl“. V praxi tu technologii ani zastavit nejde, i když jí lze naházet klacky pod nohy. Nedávno se o to pokusili v Nigérii a obchod s bitcoinem tam naopak vzrostl. Navíc v době, kdy do toho velké firmy dávají obrovské peníze, mi už přijde nemyslitelné, že by přišel nějaký zákaz bitcoinu.
Státní kryptoměna? To je oxymóron.
Uživatelé v Nizozemsku ale například musejí na jedné z burz dokazovat, že jim hardwarová peněženka skutečně patří. Nemohou tímto vlády osekat výhody bitcoinu na klasickou rovnici uživatel a bankovní účet (hardwarová peněženka) a tím ho dostat pod kontrolu?
Tyto snahy vidím a radost z toho nemám, ale pořád bitcoinu zůstává ta obrovská výhoda, že jej nikdo neznehodnotí a nezabaví. Čili v tomto směru očekávám, že od států přijdou podobné nesmyslné regulatorní zásahy, nic to ale nemění na tom, že bitcoinů bude jen 21 milionů a jsou nekonfiskovatelné.
Jak vnímáte CBDC (digitální měny centrálních bank)? Když je státy potenciálně lidem vnutí, neohrozí to bitcoin?
Naopak tím všem ukážou, proč má bitcoin smysl a tak velkou hodnotu. Jaký smysl má „státní kryptoměna“ – tedy kryptoměna s centrálním bodem kontroly? Vždyť to je oxymóron. CBDC nakonec mohou adopci jen přispět. Zeptejte se v Evropské centrální bance, kolik těch kryptoeur hodlají vydat a kolik jich nakonec bude…
Více než 50 tisíc odběratelů je na dospělý edukační kanál velmi slušné číslo. Objevil jste díru na trhu?
Poslední dobou to roste strašně rychle, což je dáno samozřejmě i rostoucí cenou bitcoinu. A ano, asi je to něco, co tu chybělo. Těší mě, když mi lidi píšou, že doteď na Youtube nic nesledovali a že první jejich odběr byl na Bitcoinovém kanálu.
Jaké máte plány do budoucna? Budete šířit bitcoinovou osvětu i mimo Youtube?
V následujících letech chci investovat do nového studia, na což se moc těším. Samozřejmě že to souvisí s tím, že můj hlavní plán do budoucna je určitě dál růst na Youtube. Je to platforma, kde má člověk obrovský zásah. Moje videa dnes sledují desítky tisíc lidí. Tolik jich na přednášku nedostanete – přesto je to jedna z věcí, která mě taky moc baví. Setkání s lidmi tváří v tvář je nenahraditelné, i když to v poslední době moc nejde. Doufám, že se to během letoška už zlomí a já si dám se svými fanoušky i pivo takzvaně off-line.