
Technické muzeum Brno otevře expozici motorů. Lákadlem je rameno určené k průzkumu Jupitera
Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa zasáhla velkou vahou jeho podporovatele, píše web CNN. Například společnosti Meta, Apple, Google, Tesla a Amazon dohromady ztratily hodnotu téměř 1,8 bilionu dolarů.
Investoři od minulého týdne sčítají těžké ztráty. Po uvalení cel Spojenými státy na ostatní země došlo k velké panice na burze. Klesají jednotlivé akcie firem, ale i akciové indexy. Velký „výplach“ zažily i speciální pákové ETF fondy, které jsou vysoce rizikové. Přinášejí totiž i několikanásobně lepší zhodnocení než běžné ETF fondy. V případě krize se ale propadají velmi hluboko. U tohoto sektoru se jedná o nejtěžší krizi mezi obchodovatelnými nástroji na burze.
Prudké poklesy akcií hlásí burzy po celém světě v reakci na rozsáhlá americká cla, která oznámil Donald Trump. Podle ekonomů Jana Bureše a Lukáše Kovandy je situace na trzích aktuálně značně nestabilní a investoři by měli postupovat rozvážně.
Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, pařížský CAC 40 měl ztrátu zhruba 5,6 procenta, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza dopoledne také dál padá, v 10:00 klesl PX o 5,59 procenta na 1842,59 bodu. Oslabují všechny tituly, banky i ČEZ odepisují kolem pěti procent.
Známý investor a šéf společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett přežil akciový otřes s minimalizovanými ztrátami. Několik měsíců před prudkým pádem na burzách totiž rozprodal řadu pozic a nahromadil hotovost. 94letý Buffett, jemuž se přezdívá Věštec z Omahy, nyní může akcie získat zpět, avšak za výrazně nižší částky. Odborníci ale očekávají, že se do zběsilých nákupů zatím nepožene.
Akcie ve Spojených státech po čínské odpovědi na nová americká cla znovu prudce oslabily. Trhy čelí kvůli eskalující obchodní válce nejhorší krizi od krachu na začátku pandemie nemoci covid-19. K zastavení propadu jim nepomohla ani lepší zpráva z amerického trhu práce, než se očekávalo. V průběhu dne oslabovaly i evropské akcie, pokles se týká i pražské burzy.
Americké akcie už měsíc krvácejí a nejistota na trhu je nejvyšší od války na Ukrajině. Může za to zběsilá politika Donalda Trumpa, která znejistila investory po celém světě. Přitom už během minulého mandátu Trump srazil trhy na kolena podobným způsobem. Z dat se proto dá vyčíst, co bude dál a jak s investicemi naložit.
Evropským zbrojařským společnostem se mimořádně daří. Vzhůru letí hodnoty firem jako Rheinmetall, BAE Systems, Thales, Leonardo nebo Saab. Pozadu nezůstávají ani české zbrojovky. Významné zisky zaznamenávají jak Czechoslovak Group, tak i Colt CZ Group.
Guvernér České národní banky Aleš Michl uvedl pro Financial Times, že uvažuje o nákupu bitcoinů za miliardy eur do rezerv. Česko by se tak stalo zřejmě prvním západním státem, který se k tomuto kroku rozhodl. O nakupování bitcoinů do devizových rezerv se ale uvažuje i ve Švýcarsku, v USA, Polsku nebo Německu.
Čínská umělá inteligence DeepSeek ochromila americké technologické společnosti, protože může být ekonomicky mnohem efektivnější než tamní projekty. List The Guardian ale upozornil na stinnou stránku čínského modelu. Učí se na propagandou zkreslených datech a potíže jí tak dělají třeba historické otázky.
Akcie v technologickém sektoru zaznamenaly v pondělí silný otřes. Může za to spuštění čínské umělé inteligence, která zřejmě za nižší náklady může konkurovat AI ze Spojených států. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že na trzích došlo k vystřízlivění a mnoho investorů se ptá, zda jejich peníze byly vynaloženy efektivně. Podle něj se ale ještě může ukázat, že čínská technologie má zásadní nedostatky.
Čínský startup DeepSeek šokoval technologický svět. Tvrdí totiž, že za pouhý zlomek nákladů vytvořil model umělé inteligence, který se vyrovná konkurentům jako GPT-4 nebo Gemini. Právě zmíněné nízké náklady vyvolaly obavy na Wall Street a akcie některých firem zaznamenaly rekordní pokles. Jaké důsledky může mít tento průlom pro globální trh a technologickou konkurenci?