Nejstarší a nejpopulárnější virtuální měna Bitcoin se v polovině března na okamžik podívala nad hranici 60 tisíc dolarů a od té doby se marně snaží o repete. To zřejmě přimělo investory, aby se poohlédli po jiných příležitostech, kde by mohli rychle a dobře zhodnotit své peníze.
Hitem posledního týdne je digitální měna Ethereum. Jde o druhý největší kryptoměnový trh hned po Bitcoinu s tržní kapitalizací převyšující 230 miliard dolarů (asi čtvrtina sumy, která je momentálně investovaná do Bitcoinu). Zatímco Bitcoin se marně snaží o návrat nad cenovou úroveň 60 tisíc dolarů, Ethereum se chystá k vytvoření nového rekordu.
Bitcoin je lepší než zlato. Regulací se nebojím, říká lídr české kryptoměnové osvěty
Bitcoin znamená nezávislost – může se stát tím nejlepším platebním prostředkem, s jakým se kdy lidstvo setkalo. To si o nejznámější kryptoměně myslí Jakub Vejmola, majitel populárního Youtube kanálu, díky kterému se během pár let stal výrazným hlasem tuzemské kryptoměnové komunity. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluvil o pozitivech Bitcoinu i hrozbě státních regulací.
K překonání cifry 2 033 dolarů z 20. února letošního roku chybí této kryptoměně jen asi 40 dolarů. Podle odhadu různých analytiků by k tomu ale mohlo dojít brzy. Portál Cryptobriefing.com například tvrdí, že Ethereum má našlápnuto k hodnotě 2 560 dolarů, protože na trhu převládla takzvaná býčí nálada (stav, kdy existují silné nákupní objednávky a investoři očekávají růst ceny daného aktiva, pozn. red).
Výnos, ale i obří riziko
Přitom ještě 25. března se kurz Etherea pohyboval kolem 1 560 dolarů. Během velkopátečního obchodování už atakovalo dvoutisícovou hranici a pokud by v dohledné době vystoupalo o dalších 500 až 600 dolarů, pak by se jeho hodnota během pár týdnů zvýšila o téměř dvě třetiny.
Před rokem bylo možné Ethereum pořídit asi za 140 dolarů, momentálně je tedy jeho hodnota více než 14násobná. Vedle takového výkonu bledne i samotný král všech kryptoměn, Bitcoin. Ten se během stejného období zhodnotil jen asi devětkrát.
Stranou zájmu investorů ale nestojí ani další kryptoměny jako Ripple, Stellar, Litecoin či „odvozeniny“ Bitcoinu. Přestože i zde je možné v posledních měsících pozorovat obrovské zhodnocení, investice do kryptoměn patří mezi ty nejrizikovější vůbec. Drobný a často laický investor by do nich měl vkládat jen velmi malou část svých úspor, ideálně tu, bez které by se mohl v nejhorším případě obejít.