Kytara Kurta Cobaina jde do dražby. Odehrál s ní jeden z nejslavnějších koncertů

Kytara Kurta Cobaina jde do aukce. Jde o nástroj, s nímž slavný lídr legendární kapely Nirvana odehrál jedno z nejlepších hudebních vystoupení v historii – akustické MTV Unplugged in New York v listopadu 1993, ani ne půl roku před svou smrtí. Cena by se mohla podle odhadů vyšplhat nejméně na milion dolarů (25 milionů korun). Informoval o tom web CNN.

Vzácná kytara D-18E amerického hudebníka, který v roce 1994, zhruba pět měsíců po onom koncertním vystoupení, spáchal v sedmadvaceti letech sebevraždu, půjde do aukce v hollywoodském Beverly Hills v červnu.

I bez slavného majitele by šlo o raritní kus

„Tato kytara získala své právoplatné místo v rockové historii coby nástroj, na který hrál jeden z nejvlivnějších muzikantů a ikon v jednom z nejlepších a nejnezapomenutelnějších živých vystoupení všech dob,“ uvedl prezident aukční síně Julien's Auctions Darren Julien v tiskové zprávě.

Dokonce i bez svého slavného majitele by byl nástroj raritním exponátem. Jedná se totiž o jeden z pouhých 302 kusů kytar D-18E, které vyrobila firma Martin Guitar vyrábějící hudební nástroje pro světové muzikanty od roku 1833. Cobain si podle aukční síně, jak bylo jeho zvykem, nástroj ještě sám poupravil. Ke kytaře patří i obal s polovičním balíčkem strun Martin a malou taštičkou nebo tři kytarová trsátka.

Kytaru vlastnila po Cobainově smrti jeho dcera Frances Bean, která se ji později měla vzdát během rozvodového řízení s muzikantem Isaiah Silvou.

Dražil se už Cobainův svetr i jiná kytara

Aukční síň očekává, že počáteční cena Cobainova nástroje začne na jednom milionu dolarů (25 milionů korun). Loni v říjnu vydražila síň jiný muzikantův artefakt, a to olivově nazelenalý svetr, který měl na sobě Cobain rovněž během vystoupení pro MTV. Cena položky se vyšplhala na 334 tisíc dolarů (asi 8,4 milionu korun), díky čemuž se z něj podle Julien's stal nejdražší svetr, který byl kdy v aukci vydražen. Jiná Cobainova kytara Fender Mustang, na kterou hrál během turné In Utero v roce 1993, se dříve prodala za 340 tisíc dolarů (8,5 milionu korun).

V nejslavnějším období až do Cobainovy sebevraždy v roce 1994 Nirvanu tvořili ještě baskytarista Krist Novoselic a bubeník Dave Grohl, který se později proslavil i se svou další skupinou Foo Fighters. Popularita Nirvany raketově vzrostla s jejich druhým studiovým albem Nevermind vydaným v září 1991, na které se objevily některé z jejich největších hitů jako Smells like teen spirit, Lithium, Come as you are, In bloom nebo Polly.

Jedno z nejuznávanějších vystoupení historie

Do konce roku 1991 se jen v USA alba prodalo přes milion kopií a v roce 1992 se Nevermind umístilo na prvním místě v žebříčku Billboard 200. Po celém světě se ho pak prodalo přes 30 milionů kusů, čímž patří mezi vůbec nejprodávanější desky vůbec.

Prvního místa se krátce po vydání dočkalo rovněž album MTV Unplugged in New York v roce 1994, na němž zní právě kytara, která bude předmětem dražby. Album je mimochodem pravidelně řazené mezi deset nejlepších „živáků“ všech dob.

Tagy: