Litva

Výpis příspěvků ke štítku „Litva“

Jaký je cíl Rusů? Proměnit kterékoliv město v Mariupol, varuje Zelenskyj

22. června 2022 06:11

Ruská armáda se dál snaží zcela obsadit Severodoněck, uvádí Kyjev. Útokům nadále čelí také Charkov a jeho okolí. Na jihu země ukrajinské síly zlikvidovaly 49 ruských vojáků, několik kusů těžké techniky a nepřátelský muniční sklad, informovala armáda. Ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla ruské cíle na Hadím ostrově. Prezident Zelenskyj varoval před cílem Rusů.

Rozzuřená Moskva. V Kaliningradu vypukla nákupní panika, Litva zakázala převoz zboží z Ruska

20. června 2022 23:12

V Kaliningradské oblasti, která náleží Rusku, vypukla nákupní panika. Lidé se v obchodech perou hlavně o stavební materiál. Důvod? Litva totiž o víkendu zakázala přes své území převoz zboží z Ruska. A to s odvoláním na sankční seznam Evropské unie. Místní gubernátor řekl, že zákaz se týká až 50 procent zboží, které se do oblasti dováží.

Záhadný let přes šest evropských zemí. Pilot neměl povolení, po přistání posádka zmizela

13. června 2022 11:56

Úřady několika evropských zemí si lámou hlavu nad tajemným letem malého dvoumotorového letadla, které odstartovalo z Litvy a bez povolení přeletělo několik států, než přistálo v Bulharsku, kde zůstalo opuštěné na nepoužívaném letišti u města Targovište. Totožnost posádky zůstává neznámá. O případu informovala polská televize TVN 24 s odvoláním na litevská, maďarská a bulharská média.

Litevci vybrali miliony na dron pro Ukrajinu. Turci je pak překvapili nečekaným gestem

3. června 2022 08:59

Litva založila veřejnou sbírku, jejímž cílem bylo vybrat dostatek peněz na nákup obávaného bezpilotního letounu Bayraktar pro ukrajinskou armádu. Za pouhé tři dny Litevci vybrali téměř šest milionů eur. Turecká firma Baykar, která Bayraktary vyrábí, se nakonec rozhodla, že dron věnuje zadarmo. Vybrané peníze by tak měly jít na výzbroj pro bezpilotní letoun a na humanitární účely, sdělila litevská vláda.

Kdy osvobodit Rusko, když ne teď? V Litvě se koná tajná „deputinizace“, pořádá ji ministr

27. května 2022 15:54

Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či obhájci lidských práv se v pátek v Litvě sešli na tajné konferenci o tom, jak ruskou invazi na Ukrajinu využít k Putinově sesazení. V pátek o tom informoval německý bulvární deník Bild, který tvrdí, že je přímo na místě setkání a že konferenci svolal litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

Odbory vytváří dusnou atmosféru, Středulovy ambice mohou nabourat ekonomiku, tvrdí ekonom

18. května 2022 20:45

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová a ekonom Štěpán Křeček. Oba také varovali před nátlaky na vládu, aby inflaci ještě přiživovala. Křeček zkritizoval i šéfa odborů Josefa Středulu.

České gripeny zasahovaly u ruských letadel. Armáda zveřejnila unikátní záběry

17. května 2022 18:21

České bojové letouny Gripen již dva měsíce chrání v Pobaltí vzdušný prostor NATO. Armáda v neděli zveřejnila na Twitteru video, ze kterého vyplývá, že čeští stíhači zasahovali u tří ruských letadel. Podle litevského ministerstva obrany vzlétly letouny Aliance v Pobaltí k ruským strojům hned pětkrát. Která z letadel NATO se ostrých vzletů účastnila, zpráva ovšem neuvádí.