reklama

Litva

Výpis příspěvků ke štítku „Litva“

Lukašenko plní slib a vozí do Evropy migranty. Litevci už staví na hranicích tábory

Litevské úřady začaly stavět u hranic s Běloruskem stanové tábory pro nelegální migranty. Tamní veřejnoprávní televize přinesla informaci, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko začal vozit do země uprchlíky z Iráku a zároveň organizuje jejich převoz z Minsku k litevským hranicím. Začal tak zřejmě plnit svou hrozbu, že Evropu zaplaví uprchlíky a drogami.

Litvu a Polsko spojil „teleport“: Občané přes portál dohlédnou 600 kilometrů daleko

S odloučením a samotou během pandemie se v Litvě rozhodli bojovat jako ve sci-fi filmech. V hlavním městě Vilniusu totiž vyrostl kruhový portál, skrz který lidé dohlédnou až do 600 kilometrů vzdáleného města Lublin v Polsku, kde rovněž stojí „teleport“. V monumentech jsou zabudované obří obrazovky a prostor před nimi živě snímá a přenáší kamera.

Akt státního terorismu. Opozice žádá sankce pro Bělorusko i odvolání velvyslance

Zastavení letadla a následné zatčení běloruského novináře Ramana Prataseviče je akt státního terorismu. O nedělním incidentů, během něhož skončil v poutech kritik režimu, to tvrdí čeští opoziční politici. Na místě jsou podle nich sankce, omezení vzdušného prostoru nad EU nebo i odvolání běloruského velvyslance v Praze. Incident odsoudil i Senát či Pražský hrad.

Bělorusko donutilo přistát letadlo, aby zadrželo Lukašenkova odpůrce. EU projedná sankce

Silně odmítavé reakce vyvolal nedělní postup běloruských úřadů, které přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a odpůrce běloruské vlády Ramana Prataseviče. S kritikou vystoupila Evropská unie, NATO, Británie, Francie, Německo či Polsko. Krokem Běloruska se bude zabývat pondělní summit EU. Podle Evropské unie čin nezůstane bez následků.

Rusko vrací úder Pobaltí i Slovensku. Vyhošťuje diplomaty za solidaritu s Českem

Aktualizováno

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že vyhošťuje diplomaty z Estonska, Litvy a Lotyšska v odvetě za to, že pobaltské země vypověděly ruské diplomaty v gestu solidarity s Českem. Z Ruska budou podle agentury TASS muset odjet také tři pracovníci slovenského velvyslanectví v Moskvě. Podle agentury AFP jde celkem o sedm diplomatů – tři Slováky, dva Litevce a po jednom diplomatovi z Lotyšska a Estonska. Na opuštění země jim dalo týden.

Freze Nikrob je nejlevnějším elektromobilem v Evropě. Je výkonný jako domácí mixér

Litevský výrobce monstrózních obrněných vozidel začal nabízet nejlevnější elektromobil v Evropě. Ne, to není sci-fi, ale realita a paradox dnešní doby. Vozík zvaný Freze Nikrob stojí na základech čínského bestselleru, poskytuje miniaturní rozměry, směšný výkon a dojezd 200 kilometrů na jedno nabití. Cena by měla startovat na částce 9 999 eur (cca 259 000 korun).

Velká část Evropy dala stopku vakcíně AstraZeneca. Česko bude očkovat dál

Aktualizováno

Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Kypr a Lucembursko v pondělí preventivně pozastavily používání vakcíny proti COVID-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Budou čekat na stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi a poté vydá k vakcíně stanovisko. Česko zatím podávání preparátu nepřerušuje. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nebyla prokázána souvislost s případy výskytu krevních sraženin. Obdobně se vyjádřil šéf polského resortu zdravotnictví.

reklama