Litva

Výpis příspěvků ke štítku „Litva“

„Povinná“ vojna v Evropě PŘEHLEDNĚ: Někde vykonávají službu i ženy, v Litvě rozhoduje los

Pouze 15 evropských zemí má nadále „povinnou“ vojenskou službu. V některých státech se na vojnu vydávají i ženy, mnohdy se však jedná o výkon na dobrovolné bázi. Obdobně se dají charakterizovat odvody v Nizozemsku nebo Švédsku, kde občané o zapojení rozhodují sami. Za výjimečnou by se dala označit vojna v Litvě, kde o nástupu do služby rozhoduje elektronické losování.

Rusko dalo na seznam hledaných osob estonskou premiérku. V databázi je téměř 100 tisíc jmen

Rusko vydalo zatykač na estonskou premiérku Kaju Kallasovou a další pobaltské činitele. Podle agentury TASS to v úterý uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj jsou důvodem zařazení na seznam hledaných osob jejich „nepřátelské kroky vůči historické paměti“ i Rusku jako takovému. Portál Nastojaščeje vremja dává věc do souvislosti s odstraňováním sovětských památníků v Pobaltí po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Kallasová uvedla, že se nenechá umlčet a bude dále podporovat Ukrajinu. Na seznamu se nachází téměř 100 tisíc jmen.

Dejte nám auta určená k likvidaci, žádal Kličko Londýn. Starosta odmítl, argumentoval ekologií

Starosta Londýna Sadiq Khan odmítl prosbu svého kyjevského kolegy Vitalije Klička o zaslání aut určených k sešrotování. Někdejší ukrajinský boxer argumentoval, že by vozy nesplňující přísné ekologické požadavky mohly posloužit v rámci obrany proti ruské agresi. Podle Khana by ale něco takového nesplňovalo cíl programu – ekonomický, sociální a environmentální přínos Londýňanům, informoval britský web Telegraph. Za svůj postoj si politik vysloužil kritiku.

Litevský ministr: Evropa už je ve válce, ale děláme málo. Další konflikty jsou v zájmu Ruska

Část Evropy má za to, že konflikt na Ukrajině je stále daleko, ale kontinent již ve válce je. Ve společném rozhovoru pro CNN Prima NEWS a iRozhlas.cz to řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. Dodal, že evropské mocnosti činí proti ruskému agresorovi příliš málo. Moskva podle něj hledá ve světě konflikty a snaží se je přiživovat, protože to je v jejím zájmu. Landsbergis mimo jiné popsal litevskou mentalitu, která je značně ovlivněná právě tím, že sousedí jak s Ruskem, tak i Běloruskem.

Na hranicích s nepřítelem. Lipavský zavítal do Litvy, navštívil i české vojáky na misi NATO

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) má za sebou návštěvu Litvy. S jeho místním protějškem Gabrieliusem Landsbergisem ho pojí nejen podpora Ukrajiny a ostrá rétorika vůči Rusku, ale také podobný názor na postup při rozšiřování Evropské unie. Šéf tuzemské diplomacie během své cesty mimo to hovořil také s lídryní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou a navštívil české vojáky, kteří v pobaltské zemi působí.

Veterináři našli salmonelu ve zmrazených pelmeních z Litvy. Prodalo se jich 500 kilogramů

Státní veterinární správa (SVS) odhalila salmonelu ve zmrazených pelmeních od litevského výrobce, které prodávala prodejna řetězce Mere v Písku. Veterináři zakázali jejich prodej. Když salmonelu odhalili, zbývalo na skladě prodejny 65 kilogramů z původních 560 kilogramů; zbytek již obchod prodal zákazníkům. Veterináři zahájí s prodejcem správní řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 50 milionů korun, řekl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Lidé, kteří mají výrobek doma, ho mohou vrátit v prodejně.