NATO

Nejnovější příspěvky k tématu

Žádost o vstup do NATO podepsána. Švédsko ji ve středu doručí spolu s Finskem
NATO

Žádost o vstup do NATO podepsána. Švédsko ji ve středu doručí spolu s Finskem

 • Aktualizováno
 • Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto v úterý podepsali žádosti svých zemí o vstup do Severoatlantické aliance. Finský parlament předtím ve stejný den drtivou většinou hlasů schválil návrh, aby se země ucházela o členství v alianci. Švédský parlament obdobný postoj zaujal v pondělí. Příslušné dokumenty zástupci obou skandinávských zemí předají v bruselském ústředí NATO ve středu, řekla ve Stockholmu švédská premiérka Magdalena Anderssonová na tiskové konferenci s finským prezidentem Saulim Niinistöem.

  Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan
  NATO

  Turci neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Jste inkubátor teroristů, vzkázal Erdogan

  Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. V pondělí to podle agentury Reuters uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který znovu zopakoval, že obě země drží ochranou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Podle něj diplomaté z obou skandinávských zemí ani nemají jezdit do Turecka vyjednávat o záměrech svých vlád. Stockholm a Helsinky v neděli oznámily úmysl vyslat své zástupce jednat s Ankarou.

  Finsko a Švédsko v NATO nejsou problém, prohlásil Putin. Hrozbu pro Rusko vidí jinde

  16. května 2022 18:39

  Rusko nemá problém s tím, když Finsko a Švédsko vstoupí do Severoatlantické aliance, přímou hrozbu to samo o sobě nepředstavuje. Řekl to v pondělí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva by podle něj reagovala až na případné rozšiřování vojenské infrastruktury NATO do těchto skandinávských zemí. Ještě minulý týden Kreml uváděl, že vstup Finska do NATO bude pro Rusko hrozbou.

  Znovu o krok blíž vstupu do NATO. Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství

  16. května 2022 15:29
  Aktualizováno

  Švédsko se rozhodlo oficiálně požádat o členství v Severoatlantické alianci. Ve Stockholmu to v pondělí oznámila tamní premiérka Magdalena Anderssonová. Ta věří, že proces přijetí nebude trvat déle než rok. Švédsko si léta zakládalo na neutralitě, kvůli letošní ruské invazi na Ukrajinu ale během pár měsíců přehodnotilo svůj postoj. Do NATO ze stejného důvodu směřuje i sousední Finsko.

  Co změnila válka na Ukrajině? Bezpečnost v Evropě, říká finský velvyslanec o vstupu do NATO

  16. května 2022 14:52

  Finsko podá přihlášku do Severoatlantické aliance. Rozhodnutí Helsinek v neděli společně oznámili finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová. Podle finského velvyslance v Česku Jukky Pesoly země dramaticky změnila svůj postoj v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Pesola to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Finsko dlouhodobě investuje zhruba dvě procenta HDP do obrany a má 280 tisíc vojáků, může tak být pro NATO velkým přínosem.

  Švédsko a Finsko v NATO? Vážná chyba, zuří Rusko a varuje před dalekosáhlými důsledky

  16. května 2022 12:38

  Případný vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance by byl vážnou chybou, se kterou by se Rusko jen tak nesmířilo, řekl v pondělí podle agentury Interfax náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov. Švédská vládní sociálně demokratická strana v neděli podpořila vstup země do NATO, již dříve se podobným způsobem vyjádřila i finská vláda. Obě severské země se k historickému kroku rozhodly po ruské invazi na Ukrajinu.

  Šéf NATO: Pokud do aliance vstoupí Finsko a Švédsko, dokáže to, že se agrese nevyplácí

  15. května 2022 18:08

  Rusko ve válce nedosáhlo svých strategických cílů a konflikt nepokračuje podle plánů Moskvy. Ruská armáda nedobyla Kyjev ani Charkov, prohlásil v neděli po jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Řekl také, že by vstup Finska a Švédska do NATO považoval za historický okamžik a důkaz, že agrese se nevyplácí.

  Chceme vstoupit do NATO, oznámil finský prezident Putinovi. Ten ho varoval

  14. května 2022 16:25

  Finský prezident Sauli Niinistö v telefonickém rozhovoru řekl ruskému protějšku Vladimiru Putinovi o plánech Finska vstoupit do NATO. Informovala o tom agentura Interfax. Putin podle ní prohlásil, že změna finské zahraniční politiky by měla negativní dopad na bilaterální vztahy. Podle úřadu finského prezidenta se telefonát uskutečnil z iniciativy Finska.

  Finsko míří do NATO, požádá o vstup. Pro Rusko se stane hrozbou, vzkázal Kreml

  12. května 2022 09:29

  Finský prezident Sauli Niinistö a ministerská předsedkyně Sanna Marinová ve čtvrtek oznámili, že podporují vstup země do Severoatlantické aliance. Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová podle agentury Reuters vzápětí uvedla, že Švédsko při rozhodování o možném vstupu do Severoatlantické aliance vezme postoj Finska v úvahu. Rusko poté oznámilo, že se Finsko vstupem do NATO stane hrozbou.

  Hlavní zprávy

  Kdo není fanatický fanoušek Ukrajiny, je podle Fialovy vlády zločinec, říká Tlustý
  Domácí

  Kdo není fanatický fanoušek Ukrajiny, je podle Fialovy vlády zločinec, říká Tlustý

  Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se dostatečně nestará o své občany a nastolila v tuzemsku atmosféru, že kdo fanaticky nepodporuje Ukrajinu, je až zločinec a podporuje Rusko. S těmito slovy vystoupil ve čtvrtečním vysílání pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS exministr financí Vlastimil Tlustý. Prohlásil navíc, že Fialův kabinet zjevně nezvládá situaci a měl by být nahrazen „vládou národní záchrany“. Fiala a jeho ministři se o občany dostatečně nestarají ani podle bývalého jihomoravského hejtmana Michala Haška.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  00:33

  Uprchlíci do českých tříd? Nepřidávejme děti s jazykovou bariérou, varuje starosta

  23:53

  Z Rosněfti odchází zahraniční manažeři

  23:21

  Na Ukrajině již pálí české houfnice DANA

  22:41

  Pohřebiště ruských obrněnců. Ukrajinci zveřejnili následky útoku u řeky Severní Doněc

  NATO

  Zprávy o NATO. Severoatlantická aliance je euroatlantický mezinárodní vojenský pakt, který byl založen 4. dubna 1949 Spojenými státy americkými, Kanadou, Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, Francií, Portugalskem, Belgií, Lucemburskem, Nizozemskem, Dánskem, Norskem, Itálií a Islandem. Sídlo má v belgickém Bruselu. Mezi členy NATO kromě výše zmíněných patří Řecko, Turecko, Německo, Španělsko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Slovensko, Chorvatsko, Albánie, Černá Hora a Severní Makedonie.