NATO

Nejnovější příspěvky k tématu

Ukrajina

Šéf NATO: Rusko přišlo na Ukrajině o 600 tisíc vojáků. Vyslání posil z KLDR je zoufalost

  • Aktualizováno
  • V bojích proti Ukrajině padlo nebo bylo zraněno na 600 tisíc ruských vojáků, uvedl v pondělí podle agentury Reuters generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. Potvrdil také, že do ruské Kurské oblasti byli vysláni severokorejští vojáci. Je to podle něj známka zoufalství ruského prezidenta Vladimira Putina, ale zároveň bezpečnostní hrozba. Mluvčí ukrajinské armády řekl, že zatím nemá informace o bojovém střetu mezi vojáky KLDR a ukrajinskými ozbrojenými silami.

    NATO

    Vstup Ukrajiny do NATO není na pořadu dne, řekl Pellegrini po setkání s kancléřem Scholzem

  • Aktualizováno
  • Německý kancléř Olaf Scholz a slovenský prezident Peter Pellegrini se ve čtvrtek shodli, že vstup Ukrajiny do NATO, jak to žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém takzvaném plánu vítězství, není nyní realistický. Médiím to při své návštěvě v Berlíně řekl Pellegrini. Podle něj z jeho rozhovoru s kancléřem rovněž vyplynulo, že mezi světovými lídry roste přesvědčení, že by se na válku na Ukrajině a její budoucí vývoj mělo pohlížet realističtěji.

    Po válce by v Evropě měli armádu USA nahradit Ukrajinci. Zelenskyj představil plán vítězství

    Aktualizováno

    Ukrajinský plán vítězství má pět bodů a tři tajné dodatky, řekl ve středu v ukrajinském parlamentu prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož citoval server RBK-Ukrajina. První bod je podle webu geopolitický, druhý a třetí vojenský, čtvrtý se týká ekonomiky a pátý je bezpečnostní. Prvním bodem je pozvání do NATO, uvedl Zelenskyj podle agentury Reuters a serveru Ukrajinska pravda. Kyjev by měl vystřízlivět a uvědomit si nesmyslnost politiky, kterou prosazuje, i příčiny, které vedly k nynějšímu konfliktu, reagoval podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Generální tajemník NATO Mark Rutte nemůže říct, že podporuje celý plán Ukrajiny na vítězství. Některé otázky jsou stále obtížné, řekl nový šéf aliance na tiskové konferenci v Bruselu.

    Pokud nás Rusko napadne, zaútočíme na Petrohrad. Polský generál popsal obrannou strategii

    Pokud Rusko zaútočí na Polsko či pobaltské státy, odpověď přijde okamžitě. Na bezpečnostní konferenci Defending Baltics, která proběhla 8. a 9. října v litevském Vilniusu, to řekl polský generál a tamní bývalý náčelník generálního štábu Rajmund Andrzejczak. Deník Bild dále uvedl, že spojenci jsou v takovém případě podle něj připraveni udeřit přímo na Petrohrad.

    Změna ve vedení NATO. Stoltenberg předal svému následovníkovi Ruttemu symbolické kladívko

    Novým generálním tajemníkem NATO se stal bývalý nizozemský premiér Mark Rutte. Nahradil Nora Jense Stoltenberga, který byl ve funkci deset let. Stoltenberg mu během slavnostního zasedání Severoatlantické rady symbolicky předal slavnostní kladívko, které šéf NATO používá při zahájení jednání. Severoatlantická rada je nejvyšším orgánem aliance.

    Ukrajinské údery na vojenské cíle v Rusku? Gregorová je pro, zkritizovala Německo a Francii

    Západ by měl dát Ukrajině zelenou k provádění úderů střelami dlouhého doletu na vojenské cíle na ruském území. S pohodlnou většinou se na tom ve čtvrtek shodli europoslanci. Markéta Gregorová (Piráti) upozornila, že západní podpora Kyjevu slábne. Politička v tomto ohledu zmínila Německo. Francii pak zkritizovala za nerozhodnost. Evropští zákonodárci rovněž chtějí, aby se západní spojenci zavázali k pravidelné a dlouhodobé vojenské pomoci Ukrajině, která se před ruskou invazí brání již třetím rokem.

    Alianci dochází trpělivost: NATO jedná o ruských dronech, mají se sestřelovat už nad Ukrajinou?

    V posledních týdnech přibývá incidentů, kdy se ruské drony zapojené do války na Ukrajině – ať už záměrně nebo omylem – objevují ve vzdušném prostoru států NATO. Takové případy hlásí Polsko, Lotyšsko nebo Rumunsko. NATO proto jedná o tom, že by jeho síly ruské střely a drony v takovém případě automaticky sestřelovaly. Informoval o tom web Deutsche Welle.

    Požadavky NATO na výdaje? Hrnčíř navrhl, jak je „obejít“. Bez obrany to nejde, odmítl Kohajda

    Armáda není připravena efektivně utratit peníze a aby naplnila stanovené kvóty, hrozí, že bude kupovat předraženou techniku, která není úplně potřeba. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Kvůli členství v NATO musí Česká republika na obranu vydávat dvě procenta HDP, podle Hrnčíře by to ale šlo „obejít“.

    Omezovat Ukrajince v používání zbraní? Jako box s Tysonem jednou rukou, říká estonský ministr

    Liknavý postoj některých spojenců Ukrajiny kritizoval v sobotu v Praze estonský ministr obrany Hanno Pevkur na bezpečnostní konferenci Globsec. Omezení určitých typů západních zbraní pro ukrajinskou armádu v boji proti ruským okupantům přirovnal k boxování s Mikem Tysonem pouze jednou rukou. Zároveň vyzval k jasné definici, jak by měl konflikt podle Západu skončit.

    Horké léto ve Finsku: Země řeší sérii vloupání ke klíčové infrastruktuře, napětí u hranic roste

    Během léta došlo na různých místech Finska k sérii podezřelých pokusů o vniknutí a vloupání do vodárenských věží a dalších areálů kritické infrastruktury. Okolnosti včetně motivů tamní úřady vyšetřují. Reportér CNN Prima NEWS ve finsko-ruském pohraničí zjišťoval, jakým způsobem v současnosti funguje vzájemné soužití mezi někdejšími ekonomickými partnery.

    Nemožné se stalo realitou? Ukrajina obdržela první západní stíhačky F-16, potvrdil Zelenskyj

    Aktualizováno

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil na sociálních sítích video, v němž oficiálně potvrdil, že americké stíhací letouny F-16 jsou na Ukrajině, přičemž již plní bojové mise. Ukrajině, která se třetím rokem brání rozsáhlé ruské invazi, zmíněné stroje přislíbili spojenci z řad států Severoatlantické aliance. Stíhačky F-16 Kyjevu zatím dodaly Spojené státy, ale i Dánsko a Nizozemsko.

    Zbrojař Trump. Americký exprezident nutí NATO nakupovat, je to dobrá zpráva i pro Ukrajinu

    Americký exprezident Donald Trump znovu v kampani mluví o stejném tématu jako téměř před dekádou, kdy poprvé bojoval o Bílý dům, a sice o zbrojení. Opět hovoří o tom, že státy Severoatlantické aliance (NATO) musí vynakládat mnohem více finančních prostředků na obranný rozpočet. Není to náhoda. Trump si tím jednak získává sympatie svých voličů, kteří preferují izolacionismus, a pomáhá zbrojařským firmám, které často patří mezi republikánské sponzory. Zároveň by tak nemusel být ohrožen vývoz zbraní pro Ukrajinu.

    Severoatlantická aliance je euroatlantický mezinárodní vojenský pakt, který byl založen 4. dubna 1949 Spojenými státy americkými, Kanadou, Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, Francií, Portugalskem, Belgií, Lucemburskem, Nizozemskem, Dánskem, Norskem, Itálií a Islandem. Sídlo má v belgickém Bruselu. V roce 1999 se k NATO připojila i Česká republika. Hlavním cílem uskupení je obrana území členských států.