NATO

Nejnovější příspěvky k tématu

Fiala: Česko se nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu. Soustředí se na jinou pomoc
Petr Fiala

Fiala: Česko se nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu. Soustředí se na jinou pomoc

  • Aktualizováno
  • Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). ČR se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Ukrajině pomoci. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že USA budou zemím Severoatlantické aliance prodávat moderní zbraně, přičemž NATO bude tyto dodávky koordinovat.

    Pozemní síly, stíhací letectvo i silnice. Velvyslanec při NATO popsal, kde chtějí Češi posílit

    Česká republika by pět procent HDP, které mají jít na obranné výdaje, měla především směřovat do budování personálu pozemních jednotek, protivzdušných sil včetně stíhacího letectva, ale také do stavby mostů a silnic, aby logisticky mohla podpořit své spojence, kteří budou projíždět českým územím. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl český velvyslanec při Severoatlantické alianci (NATO) David Konecký. Dodal, že dnes už v NATO nejsou mimo ohrožení případných raketových úderů ani státy, které nemají s Ruskem společnou hranici.

    Michl: Pět procent na obranu? Musíme růst, až pak porcujme. Výrok Fialy označil za klišé

    Nový závazek NATO ve výši pěti procent HDP na výdaje do obrany považuji za symbol. Myšlenka celé věci by měla být opačná – nejdříve potřebujeme ekonomický růst, porcovat se může až poté. To je názor guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla na aktuální dění v Severoatlantické alianci. Výrok předsedy vlády Petra Fialy (ODS) na toto téma vnímá šéf centrální banky jako klišé, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

    Trump má potřebu provokovat, řekl Pavel v Partii. Prozradil, o čem spolu mluvili v Haagu

    Aktualizováno

    Americký prezident Donald Trump je člověk, který má potřebu svým způsobem „provokovat“, zatímco Evropa naopak potřebuje popostrčit, řekl prezident Petr Pavel ve speciálním vysílání Partie Terezie Tománkové. Česká hlava státu popsala jednání na summitu NATO v Haagu i dění u „čestného stolu“, u kterého seděl kromě Pavla a Trumpa také nizozemský král coby „pořadatel“ či šéf Severoatlantické aliance. „Velice jednotně a kolektivně jsme ho přesvědčovali o tom, že nastal čas, abychom výrazně zvýšili ekonomický tlak na Rusko,“ prozradil prezident ve vysílání CNN Prima NEWS. V neposlední řadě upozornil, v čem představuje Moskva nebezpečí a jakým způsobem hájí anexi nového území.

    EXKLUZIVNĚ: Výdaje na obranu? Zbytečnost, myslí si každý pátý Čech. Pro navýšení je třetina

    Stačí dosavadní výdaje do obrany, nebo by do ní měla ČR investovat více peněz? Třetina Čechů si myslí, že do obranného rozpočtu není třeba více než aktuální dvě procenta HDP. Další třetina si ovšem stojí za názorem, že by se mělo investovat více – někteří se nebrání ani pěti procentům HDP, po kterých volá NATO. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu analytického ústavu STEM pro redakci CNN Prima NEWS. Na opačné straně názorového spektra pak stojí 19 procent lidí, kteří výdaje na obranu považují za zbytečnost a prostředky by přesunuli jinam.

    „Taťka“ Trump musí občas použít peprný výraz. Rutte hladil prezidentovi USA ego, píše CNN

    Po summitu Severoatlantické aliance se hojně diskutuje o postoji generálního tajemníka NATO Marka Rutteho k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Taťka občas musí sáhnout k peprnějším výrazům,“ omlouval Rutte jeho ostré výroky týkající se íránsko-izraelského konfliktu. Později však uvedl, že šlo o metaforu, nikoliv o přímé titulování amerického prezidenta. Podle analýzy CNN byl Rutte během setkání lídrů schopen udělat cokoliv, aby pohladil Trumpovi ego a zachránil mu tvář.

    Země NATO se shodly na navýšení výdajů na obranu. Nově do ní investují pět procent HDP

    Aktualizováno

    Členské státy NATO se na summitu v Haagu shodly na navýšení obranných výdajů. Místo dosavadních dvou procent HDP se země zavázaly nově vydávat pět procent. Český prezident Petr Pavel na tiskové konferenci oznámil, že všechny státy se zavázaly, že cíl splní do roku 2035. „Dohodnuté zvýšení výdajů není úlitbou americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi,“ zdůraznil generální tajemník NATO Mark Rutte.

    Pět procent HDP na obranu? Česko je připraveno, oznámil Fiala. Předpokládá shodu NATO

    Česká republika je připravená na navýšení výdajů na obranu na pět procent hrubého domácího produktu (HDP), řekl ve středu novinářům po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Předpokládá, že navýšení bude na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Haagu přijato. Mandát české delegace schválený vládou byl, že s navýšením může souhlasit, uvedl Fiala. Jednání prezidentů a premiérů členských zemí NATO začalo v Nizozemsku ve středu dopoledne.

    Severoatlantická aliance je euroatlantický mezinárodní vojenský pakt, který byl založen 4. dubna 1949 Spojenými státy americkými, Kanadou, Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, Francií, Portugalskem, Belgií, Lucemburskem, Nizozemskem, Dánskem, Norskem, Itálií a Islandem. Sídlo má v belgickém Bruselu. V roce 1999 se k NATO připojila i Česká republika. Hlavním cílem uskupení je obrana území členských států.