NATO

Nejnovější příspěvky k tématu

Putin zvažuje útok na Západ. Může nás ochromit bez jediného výstřelu, varuje britský poslanec
Rusko

Putin zvažuje útok na Západ. Může nás ochromit bez jediného výstřelu, varuje britský poslanec

Rusové mapují naši kritickou infrastrukturu pro případný útok, varuje britský poslanec za Konzervativní stranu a bývalý voják Bob Seely. Podle něj nejsou Británie a celé NATO dostatečně připraveny například na sabotáže podmořských komunikačních kabelů nebo plynovodů, což by mohlo značně ochromit dodávky energií pro vojenské účely. Seely rovněž spekuluje nad tím, jak by na tyto případné útoky Severoatlantická aliance zareagovala.

Šéf NATO neohlášeně přijel do Kyjeva. Zelenskyj naléhal na přizvání Ukrajiny do aliance

20. dubna 2023 14:10
Aktualizováno

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek vybídl Severoatlantickou alianci, aby přijala potřebné politické rozhodnutí a pozvala jeho zemi do svých řad. Ukrajina chce vědět, kdy se stane členem NATO, naléhal na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Ten ve čtvrtek přicestoval do Kyjeva na svou první návštěvu od zahájení ruské invaze před 14 měsíci a za prioritu označil vítězství Ukrajiny ve válce.

Boje se Stalinem i Hitlerem, neutralita a vstup do NATO. Jak se vyvíjela politika Finska?

4. dubna 2023 18:24

Ruská invaze na Ukrajinu loni v únoru přinesla mimo jiné přehodnocení zahraniční politiky Finska. Tato severská země se v úterý stává oficiálně členem NATO. Jde tak o definitivní zánik dlouhodobé finské neutrality, známé také pod pojmem „finlandizace“. Jak vůbec vznikla? Nutno podotknout, že Finové během 20. století několikrát bojovali o vlastní existenci. V časech druhé světové války se nejdřív bránili Sovětskému svazu, nakonec na straně spojenců dopomohli k porážce nacistického Německa.

NATO získává cenného spojence. Finsko se stane členem obranné aliance již v úterý

3. dubna 2023 13:17
Aktualizováno

Finsko se oficiálně stane členem Severoatlantické aliance (NATO) v úterý, oznámil úřad finského prezidenta Sauliho Niinistöa. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg to potvrdil. Podle něj krok učiní Finsko bezpečnějším a bezpečnější podle něj bude i Švédsko, které zatím na přijetí do aliance čeká. Podle Stoltenberga rozšíření posílí také samotnou Severoatlantickou alianci. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško prohlásil, že Moskva zvýší vojenskou přítomnost na západě a severozápadě země.

Evropa v ohrožení? Experti vysvětlili, co znamená ruské rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku

26. března 2023 09:38

Zvýšení možného jaderného ohrožení. Tak generál Jiří Šedivý ve vysílání CNN Prima NEWS zhodnotil rozhodnutí Ruska rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně, což oznámil ruský prezident Vladimir Putin. Moskva s Minskem podle všeho už uzavřela příslušnou dohodu. V Bělorusku má být deset letadel schopných takové zbraně nést, uvedla agentura Reuters.

Od falešného příměří po intervenci NATO. Tři nečekané scénáře vývoje války na Ukrajině

2. března 2023 07:57

Mohlo by se zdát, že válka v Evropě může skončit jen dvěma způsoby – buď zvítězí Ukrajina, nebo Rusko. Jenže na stole jsou ještě další tři méně pravděpodobné scénáře, které by okolní svět ovlivnily možná více než pouhá porážka jedné ze stran. Ve hře je krátkodobé příměří, přímý zásah NATO nebo nekončící konflikt.

Sunak navrhl revoluční dohodu mezi NATO a Ukrajinou. Má zastrašit Rusko a zajistit zbraně

24. února 2023 21:55

Severoatlantická aliance (NATO) by mohla nabídnout Ukrajině bezpečnostní dohodu, která by Kyjevu po konci války s Ruskem zpřístupnila větší množství moderních vojenských technologií. To by mělo přimět Kyjev k zahájení jednání o příměří s Ruskem i v momentě, kdy by ruská armáda byla stále na ukrajinském území. Napsal to deník The Wall Street Journal s odkazem na vyjádření představitelů Německa, Francie a Británie.

Dobývání Kyjeva, mariupolský vzdor i krvavý Bachmut aneb Momenty, které změnily chod války

24. února 2023 06:29

Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu uběhl přesně jeden rok. Jak se konflikt od loňského 24. února vyvíjel? Často se mluví o tvrdém ukrajinském odporu, početných ztrátách na obou stranách či o bezprecedentním ruském teroru. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala dvanáct zásadních událostí, ke kterým během války došlo.

Pokud by Rusko chystalo jaderný útok, věděli bychom to několik dní předem, míní expert

21. února 2023 23:52

Pokud by se Rusko rozhodlo použít jaderné zbraně, tak by se o tom Spojené státy a jejich spojenci dozvěděli s předstihem několika dnů. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to naznačil bezpečnostní analytik Michal Smetana. Obavy o případném použití jaderných zbraní znovu rozvířil ruský prezident Vladimir Putin svým prohlášením, že Rusko pozastavuje účast na smlouvě označované jako Nový START.

Severoatlantická aliance je euroatlantický mezinárodní vojenský pakt, který byl založen 4. dubna 1949 Spojenými státy americkými, Kanadou, Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, Francií, Portugalskem, Belgií, Lucemburskem, Nizozemskem, Dánskem, Norskem, Itálií a Islandem. Sídlo má v belgickém Bruselu. V roce 1999 se k NATO připojila i Česká republika. Hlavním cílem uskupení je obrana území členských států.