CNN Prima News Lublaň

Lublaň

Výpis příspěvků ke štítku „Lublaň“

Další člen muniční koalice. K iniciativě se připojí Slovinci, Rakušané stále hlásí neutralitu

Česká iniciativa na nákup dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu, kterou světu nedávno představili premiér Petr Fiala (ODS) s prezidentem Petrem Pavlem, má dalšího přispěvatele. Konkrétně jde o Slovince, jejichž zapojení českým médiím během návštěvy Lublaně potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ten zde jednal v rámci formátu C5 ještě se svými protějšky ze Slovenska, Maďarska a Rakouska. Žádná z těchto zemí se do iniciativy neplánuje připojit.

Špatné počasí ve Slovinsku si už vyžádalo tři oběti. Jedna zemřela při povodni, dvě zabil blesk

Nejméně jednoho mrtvého si ve Slovinsku vyžádaly povodně vyvolané přívalovými dešti z noci na pátek. Nepříznivé počasí má zřejmě za následek také smrt dvou turistů z Nizozemska, které v horách zabil blesk. Podle agentury STA to v pátek uvedla slovinská policie, která okolnosti úmrtí ještě vyšetřuje. Řada obcí na severu a severovýchodě Slovinska se ocitla pod vodou. V některých okresech poblíž Lublaně byl vyhlášen stav nouze. Povolána byla i armáda. Meteorologové předpovídají další intenzivní srážky.

Drama do poslední vteřiny se smutným koncem. Basketbalistky ve čtvrtfinále padly o pouhý bod

České basketbalistky prohrály ve čtvrtfinále mistrovství Evropy v Lublani s Maďarskem 61:62 a budou v sobotu bojovat o 5. až 8. místo s poraženým z duelu mezi Španělskem a Německem. Svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové ve čtvrtek smazaly manko 17 bodů a díky koši Kateřiny Zeithammerové v závěru vedly 61:60, ale 3,6 sekundy před koncem rozhodla Debóra Franciska Dubeiová.

Většina zahraničních vysokoškoláků studium v Česku miluje. Je tu levno, shodují se

O české univerzity mají cizinci každý rok velký zájem. Někteří z nich přijíždějí na krátkodobý pobyt v rámci projektu Erasmus. Jiní si troufají získat celý vysokoškolský titul na vlastní pěst. Jen loni vzrostl počet zahraničních odvážlivců o dlouhodobé vzdělávání v tuzemsku o více než osm procent. Českou republiku většinou vybírají kvůli kvalitnímu vzdělání, bezpečnosti a nízkým nákladům na život. Pro mnoho z nich je však strašákem náš jazyk.

Leo Express bude v létě vypravovat autobusy do Chorvatska

Soukromý dopravce Leo Express začne od 10. července vypravovat autobusy do Chorvatska. Z Prahy bude autobus vyrážet každý pátek a zastavovat bude například v Zadaru, Splitu nebo na Makarské. Linka bude fungovat až do 12 září. Vlaky do Chorvatska v úterý odpoledne poprvé vypraví konkurenční RegioJet, už dříve tam začal jezdit také FlixBus.