Malta

Výpis příspěvků ke štítku „Malta“

Inflace v EU dál překonává rekordy. V říjnu přesáhla 11 procent, v Česku tempo zpomalilo

17. listopadu 2022 11:44

Míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 procenta a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Proti zářijové hodnotě se zvýšila o šest desetin procentního bodu. Oznámil to statistický úřad Eurostat. V Česku tempo meziročního růstu cen proti září zpomalilo o 2,3 procentního bodu, s hodnotou 15,5 procenta však míra inflace zůstává nad průměrem a je sedmá nejvyšší v unii.

Přísný trest za vraždu novinářky. Bratři, kteří jí dali do auta bombu, si odsedí 40 let

14. října 2022 19:39

Dva muži obžalovaní z vraždy maltské novinářky Daphne Caruanaové Galiziaové dostali tresty každý 40 let vězení, informuje agentura AFP. Krátce předtím se bratři Alfred a George Degiorgiové k činu přiznali v naději, že dostanou mírnější trest. Novinářka zemřela při výbuchu bomby v autě v říjnu 2017 zřejmě kvůli své investigativní práci.

Dovolená s mazlíčkem: Co vše musí vaše zvíře splňovat?

26. června 2022 15:30

Češi, kteří cestují do zahraničí s domácími mazlíčky, musí počítat s tím, že zvířata musí být označena čipem nebo tetováním ne starším než 3. července 2011. Zvířata také musí mít platný cestovní pas a do zahraničí může jeden cestující s sebou vzít maximálně pět zvířat. V tiskové zprávě o tom informovala Státní veterinární správa (SVS). Při cestě do zemí mimo EU včetně Velké Británie musí chovatelé splnit podmínky konkrétní země.

Pojede papež do Kyjeva? Putina označil za potentáta v zajetí nacionalismu

2. dubna 2022 13:20

Papež František zvažuje, že navštíví Kyjev. „Ano, je to možné,“ řekl v sobotu novinářům v letadle cestou na Maltu. Podrobnosti podle agentury Reuters neuvedl. V projevu na Maltě, kde je na dvoudenní návštěvě, v sobotu ruského prezidenta Vladimira Putina nepřímo označil za potentáta v zajetí nacionalistických zájmů, který podněcuje konflikty. Mluvil o stínech války přicházejících z Východu.

Přísnější pravidla pro neočkované. Návrat z Itálie nebo Rakouska bude složitější

30. prosince 2021 17:17

Neočkovaným Čechům se od pondělí 3. ledna ztíží návrat z Itálie, Malty a Švédska, které budou nově v tmavě červené kategorii. Například Rakousko nebo Maďarsko se přesunou do červené, Rumunsko do zelené. Ministerstvo zdravotnictví tak rozhodlo na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Malta kývla na legalizaci marihuany. Na veřejnosti a před dětmi bude konzumace zakázána

14. prosince 2021 21:31

Maltský parlament v úterý odhlasoval legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely. Pokud zákon podepíše prezident George Vella, bude povoleno na Maltě pěstovat až čtyři rostliny marihuany a držet až sedm gramů sušiny bez postihu, uvedla agentura Reuters. V tom případě by byla Malta první evropskou zemí, která by toto povolila. Zakázáno ale zůstává kouřit marihuanu na veřejnosti či před dětmi.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

23. července 2021 22:11

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

Problémy při vydávání covid pasů. Systém kolabuje a přijal očkovací údaje z 19. století

3. července 2021 15:26

Ani start digitálních covidpasů, které začaly v Evropské unii fungovat ve čtvrtek, se neobešel bez problémů. Zahraniční státy sice hlásí ze strany svých občanů velký zájem, jenže kvůli enormnímu náporu on-line systémy často nefungovaly. Bezpečnostní experti navíc varují před digitálním podpisem, kterého už internetoví hackeři zneužívají. Aplikace dokonce přijala i vymyšlený očkovací certifikát z roku 1890.