CNN Prima News ministerstvo obrany

ministerstvo obrany

Výpis příspěvků ke štítku „ministerstvo obrany“

Česko má v nákupu munice na Ukrajinu dalšího spojence. Němci poskytnou miliardy korun

Německo poskytne v rámci české iniciativy na již dříve slíbený nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu 576 milionů eur, tedy v přepočtu 14,6 miliardy korun. Informaci potvrdil mluvčí německého ministerstva obrany Dennis Köhler. Spolkový ministr obrany Boris Pistorius už v polovině března oznámil, že Berlín zaplatí 180 tisíc dělostřeleckých granátů, konkrétní finanční sumu ale tehdy neuvedl.

USA si mohou oddechnout. Schválení rozpočtového balíčku umožní fungování ministerstev

Americký Senát v sobotu časně ráno po hodinách debat schválil velkou většinou hlasů balík financování více než poloviny federálních úřadů včetně ministerstev obrany a zahraničí v objemu 1,2 bilionu dolarů (přes 28 bilionů Kč), a prakticky tak umožnil jejich další fungování. Nyní se čeká na podpis prezidenta Joea Bidena. Informovala o tom agentura AP.

Belgorod pod palbou: Rusové se brání útokům dronů i raketometů. U hranic vládne chaos

Z ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou po celý čtvrtek přicházely zprávy o vzdušných útocích, které Rusko připsalo ukrajinským silám, informoval ruskojazyčný server BBC. Podle gubernátora oblasti Vjačeslava Gladkova zemřeli nejméně dva lidé a dalších 15 utrpělo zranění. Ruské ministerstvo obrany kromě toho tvrdí, že zamezilo pokusu ukrajinských vojáků překonat v Belgorodské oblasti hranici. Informace o nových střetech na ukrajinsko-ruských hranicích přicházejí od úterý.

Příprava na nejlepší válečné obrněnce ČR. Osádku švédského bijce vycvičí virtuální realita

Patří k tomu nejlepšímu, co současný trh s válečnými stroji dokáže nabídnout. Švédská bojová vozidla pěchoty CV90 v následujících letech rozšíří řady Armády ČR. Než ale dorazí první kusy skandinávských obrněnců na českou půdu, bude potřeba náležitě připravit osádky vozidla. S tréninkem má pomoci virtuální realita – tuzemský dodavatel pozemních a leteckých simulátorů VR Group proto kompletuje výcvikový systém, díky němuž se mohou vojáci blíže seznámit s CV90 ve virtuálním prostoru a připravit se na ostrou akci.

Naď: Robert Fico na Slovensku štěká jako dobrman a v Bruselu stahuje ocas jako pudlík

Slovenský premiér Robert Fico se doma chová jako dobrman, který kouše a ukazuje sílu, ale v Bruselu se z něj stává pudlík, který stahuje ocas mezi nohy a hlasuje s většinou. To o předsedovi vlády našich východních sousedů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl slovenský exministr obrany a předseda strany Demokraté Jaroslav Naď. Zkritizoval Ficovy kroky nedodávat zbraně a munici Ukrajině bránící se ruské invazi, stejně tak prosazení změn v trestním zákoně, které značně zmírňují sazby například za korupci. Komentoval také blížící se prezidentské volby.

Masivní korupce na ukrajinském ministerstvu. Čachry při prodeji munice vyšly téměř na miliardu

Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) rozkryla na tamním ministerstvu obrany zpronevěru ve výši zhruba 900 milionů korun. Někteří úředníci resortu ve spolupráci se zástupci zbrojní společnosti Lviv Arsenal měli získat tyto finance pomocí fiktivního nákupu 100 tisíc kusů minometné munice. O případu informovala ukrajinská kontrarozvědka, ministerstvo jej potvrdilo. Podle SBU se finance podařilo zadržet a vrátí je do státního rozpočtu. Vyšetřovatelé také údajně identifikovali všechny zúčastněné v této kauze, jednoho z nich zadrželi při pokusu o útěk ze země.

U hranic s Ukrajinou se zřítilo ruské dopravní letadlo. Na palubě měli být váleční zajatci

Aktualizováno

V ruské Belgorodské oblasti, která se nachází u hranic s Ukrajinou, spadl vojenský letoun Il-76. Oznámilo to podle agentur ruské ministerstvo obrany, které dále uvedlo, že na palubě bylo 74 lidí včetně 65 ukrajinských válečných zajatců. Podle belgorodského gubernátora všichni na palubě zahynuli. Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že stroj sestřelila Ukrajina. Pro svá tvrzení ale neposkytlo důkazy, podotkla agentura Reuters. Kyjev se nevyjádřil, ukrajinské zdroje v různých médiích hovoří o tom, že informace se prověřují.

Předpověděla invazi na Ukrajinu, dokáže řídit drony. Umělá inteligence mění vedení války

Umělá inteligence (AI) začala revoluci v bezpečnosti při vedení války, těmito slovy popsala vliv AI bývalá náměstkyně ministra obrany USA Michele Flournoyová v eseji vydané v magazínu Foreign Affairs. Armáda ji prý vyžívá v mnoha oblastech svého působení – k řízení bezpilotních letounů, údržbě stíhaček či k předpovědi vzniku konfliktu. Flournoyová zároveň varuje před snahou Číny získat technologickou nadvládu a upozornila na vysoká rizika, která se s využitím AI pojí.

ANO je „kec-all party“, zní z ODS. Zákon dodržujete selektivně, namítl Nacher o rozpočtu

Hnutí ANO není žádná catch-all party, ale spíš kec-all strana, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Jan Bureš (ODS) v souvislosti s kritikou rozpočtu ministerstva obrany ze strany poslance Patrika Nachera (za ANO). Opoziční zákonodárce totiž vyčetl vládě nerovnoměrné rozdělení prostředků mezi jednotlivé resorty, které podle něj vede k extrémním podobám neefektivního hospodaření na obou stranách. Nacher rovněž tvrdí, že kabinet napříč resorty dodržuje zákon o financování selektivně, a nadhodil příklad ze školství.

Chválit vládu? Dlouze bych přemýšlel, reagoval na dotaz Havlíček. Vadí mu přezíravý pohled

Pokud bych měl vládu za něco pochválit, musel bych dlouho přemýšlet, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Uvedl také, že lidé neodpustí kabinetu Petra Fialy (ODS) porušení slibu ohledně nezvyšování daní. Resorty podle něj řídí ministři, kteří nerozumí danému oboru. Havlíček vládě vytknul mimo jiné i přezíravý pohled. Oproti tomu premiér Fiala během středečního schvalování státního rozpočtu na rok 2024 ve Sněmovně řekl, že vláda musí naplnit slib a zlepšit stav veřejných financí. Hospodaření Česka podle něho nebylo udržitelné.

Mají obrovské ztráty a pro velitele jsou jen maso. Vagnerovce nahradily jednotky Storm-Z

Opilci, lidé bez disciplíny, vězni. I tak by se dalo popsat složení ruských vojenských jednotek Storm-Z, které jsou posílány do míst těch nejzuřivějších bojů. Ruské ministerstvo obrany, pod které trestanecké oddíly spadají, o jejich působení nemluví. Agentuře Reuters se ale podařilo kontaktovat lidi obeznámené s jejich fungováním, kteří popsali drsné podmínky, jež ve Storm-Z panují.