reklama
CNN Prima News ministerstvo obrany

ministerstvo obrany

Výpis příspěvků ke štítku „ministerstvo obrany“

Koaliční rozkol kvůli armádní zakázce? ČSSD kritizuje Metnarův spěch s nákupem raket

Ještě než se otevřou volební místnosti, hodlá česká vláda vyrazit na velké armádní nákupy. Na spadnutí je uzavření smlouvy s izraelskou státní společností Rafael o dodávce protivzdušného systému SPYDER. Hodnota zakázky má dosáhnout 15 miliard korun. Proti obchodu se však staví vládní ČSSD, podle níž je obchod sjednaný narychlo a ministerstvo obrany prý dává přednost dražšímu řešení, přestože má výhodnější nabídku. Úřad Lubomíra Metnara (za ANO) však výtky rezolutně odmítá.

Afghánští spolupracovníci se musí k evakuaci sami přihlásit, naznačil mluvčí Pentagonu

Mnoho Afghánců, kteří spolupracovali se západní koalicí, stále čeká na evakuaci ze země. S vítězstvím Tálibánu se obávají o bezpečí své i svých rodin. O tom, jak Amerika plánuje pomoci svým spojencům, mluvila reportérka CNN Clarissa Wardová, která působí přímo v Afghánistánu, s mluvčím Pentagonu Johnem Kirbym. Ten naznačil, že se k evakuaci musí sami přihlásit a jejich žádost pak americké úřady posoudí. Podle Wardové už řadu z nich odmítly.

Zoufalí Afghánci se nacpali do amerického speciálu. Odletělo 640 lidí, limit je 150

Letoun amerického letectva C-17 Globemaster III v neděli pozdě večer bezpečně z Kábulu evakuoval přibližně 640 Afghánců. Potvrdili to představitelé amerického ministerstva obrany i fotografie kolující po internetu. Předpokládá se, že se jedná o jeden z nejpočetnějších transportů osob v tomto typu letadla. Limit pro počet pasažérů byl totiž překročen několikanásobně.

Uzbekistán sestřelil afghánské vojenské letadlo. Pokusilo se narušit hranice země

Uzbecká protivzdušná obrana v neděli sestřelila afghánské vojenské letadlo, které se pokusilo narušit hranice země. Podle agentury Ria Novosti to v pondělí oznámilo ministerstvo obrany středoasijské země. Pilot se katapultoval a přežil, píše agentura Reuters s odvoláním na uzbecký resort obrany. Sousední Tádžikistán v pondělí uvedl, že umožnil přistát na svém území několika afghánským vojenským letounům s asi stovkou vojáků, které vyslaly nouzový signál.

Čeští vojáci míří z Afghánistánu domů. Do konce června by se měli vrátit všichni

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na středečním jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

reklama