CNN Prima News Moldavsko

Moldavsko

Výpis příspěvků ke štítku „Moldavsko“

Putin pošilhává po Podněstří. Co je zač sovětský skanzen plný mafiánů a separatistů?

20. března 2023 08:00

Má méně obyvatel než Brno, jeho nezávislost téměř nikdo neuznává. A přece se z formálně moldavského Podněstří stala ostře sledovaná časovaná bomba. Moldavsko straší podrážděné stížnosti Kremlu, že se v tomhle neposlušném regionu utlačuje ruská menšina. I Ukrajina si kryje záda, aby odsud nepřišel další Putinův útok. Připojí se nakonec úzký pruh země vedený mafiány a separatisty k Rusku? Nebo Moskva přistoupí k anexi celého Moldavska, jak ráda vyhrožuje? Pro CNN Prima NEWS o tom v rozhovoru promluvil odborník na postsovětský prostor Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

Moldavané se bojí ruské invaze. Ministr připustil příšerný stav armády, nemá jediný tank

7. března 2023 09:01

Někdejší sovětská republika Moldavsko se obává možné ruské agrese a mezitím v zemi probíhají proruské protesty. Ty chtějí odstavit od moci proevropskou vládu i prezidentku Maiu Sanduovou. Moldavci mají navíc dlouhodobý problém se separatisty v Podněstří podporovanými Moskvou. Sami však disponují jen velmi slabou armádu. Vojenští analytici Pavel Havlíček a Jiří Vojáček pro CNN Prima NEWS popsali, jaké jsou kapacity obou stran a zda by se Moldavsko zvládlo ubránit ruské agresi.

Ukrajina se stíhačkami vyhraje do roka, věří americký generál. Pomoci má i Slovensko

11. února 2023 07:31

Ukrajina by s pomocí stíhaček mohla ve válce zvítězit do jednoho roku, věří americký generál ve výslužbě Ben Hodges. Žádosti prezidenta Volodymyra Zelenského o západní letouny se pokusí vyhovět i Slovensko. Americký prezident Joe Biden navštíví Polsko, kde se setká s prezidentem Andrzejem Dudou. Ukrajinské úřady v pátek hlásily další velké vzdušné útoky ruských sil.

Ruské rakety narušily vzdušný prostor NATO, tvrdí Ukrajina. Rumunsko přelet popřelo

10. února 2023 11:27

Vzdušný prostor Severoatlantické aliance (NATO) údajně narušily ruské rakety Kalibr. Tvrdí to vrchní velitel ukrajinských sil Valerij Zalužnyj a ukrajinská média. Střely měly být vypáleny z Černého moře a mířily na Ukrajinu. Mezitím však přeletěly Moldavsko a údajně i členský stát NATO Rumunsko. Bukurešť ale narušení svého prostoru nakonec popřela.

Lipavský: Rusko nesmí mít vliv na dění v Evropě. V předsednictví EU jsme obstáli

23. prosince 2022 09:16

Rusko musí z Evropy dostat signál, že už nebude schopno opakovat takový druh agrese, jako je tomu v případě Ukrajiny. Nesmí mít vliv na dění v Evropě, jako má dnes, ať už prostřednictvím vysokých cen energií, dezinformační války nebo vyvolávání umělých migračních vln. Uvedl to ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Zásadní je podle něj vytrvat v pomoci Ukrajině, a to humanitární, vojenské i ekonomické.

Bombardování Ukrajiny: Chtějí, abychom zmrzli ve tmě, ale jen se víc naštveme, řekl Kličko

23. listopadu 2022 20:28

Nová série ruských vzdušných útoků na ukrajinskou infrastrukturu ve středu způsobila další výpadky v dodávkách elektřiny v mnoha částech Ukrajiny i sousedním Moldavsku. Rusové vyslali na Ukrajinu 70 střel s plochou dráhou letu. Vraždění civilistů a ničení civilní infrastruktury označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za terorismus.