CNN Prima News Moldavsko

Moldavsko

Výpis příspěvků ke štítku „Moldavsko“

Sen o Ukrajině v EU se brzy naplní, věří Zelenskyj. Praze vzkázal, kdy chce zahájit jednání

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věří tomu, že se sen o vstupu do Evropské unie brzy stane skutečností pro Ukrajinu i balkánské státy, Moldavsko či Gruzii. Řekl to v úterý ve videozdravici během konference na Pražském hradě věnované 20 letům Česka v EU. Svým protějškům – Petru Pavlovi a německému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi – poděkoval za to, že jejich státy podporují Ruskem napadenou Ukrajinu.

Dusno v gruzínském parlamentu. Kvůli spornému zákonu létaly pěsti, rvačku zachytila kamera

Aktualizováno

V gruzínském parlamentu v pondělí opět padaly rány, zatímco poslanci znovu projednávají sporný návrh zákona o zahraničním vlivu. Informovaly o tom portál Nexta a agentura Reuters, která poznamenala, že rokování zákonodárců této kavkazské země bývají bouřlivá a potyčky parlament zažil i v minulosti. Jedna z nich se strhla loni v březnu, při jednání o v podstatě stejném návrhu zákona. Večer před sídlem parlamentu v Tbilisi demonstrovaly tisíce Gruzínců; agentura Reuters odhadla jejich počet na více než pět tisíc, agentura AFP na 10 tisíc.

Rusko chtělo invazí na Ukrajinu odradit nerozhodné, místo toho se EU a NATO rozšiřují

Jedním z deklarovaných cílů Moskvy v invazi na Ukrajinu bylo odradit některé státy od toho, aby se připojily k Evropské unii či Severoatlantické alianci. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se však daří pravý opak. NATO je nově bohatší o dva členy, Finsko a Švédsko. A nyní do Evropské unie chce také Moldavsko – stát hraničící s Ukrajinou, který má rovněž problémy s proruskými separatisty. Tamní prezidentka Maia Sanduová nyní vede kampaň pro podporu vstupu do EU v referendu, které Moldavce letos čeká.

Zavedení cel byla poslední kapka. Začali jste ekonomickou válku, zní z Podněstří k Moldavsku

Napětí v mezinárodně neuznaném Podněstří narůstá. Země, která je právně součástí Moldavska, ale reálně je samostatným státem podporovaným Ruskem, požádala Moskvu o ochranu před Kišiněvem. Tomu již zřejmě došla s rebely trpělivost a uvalil na společnosti z Podněstří povinnost odvádět nová cla, což ještě zhoršuje již tak špatnou ekonomickou situaci. Kreml v Podněstří udržuje svou vojenskou přítomnost a vyhovět zmíněnému požadavku je prý jednou z jeho priorit.

Titul by mi změnil život, říká Brichta před KSW 91. Uvědomuje si i velkou zodpovědnost

Zatímco v minulém roce nemohl první turnaj polské organizace v Česku i kvůli nemocem nabídnout větší účast tuzemských bojovníků, tuto sobotu tomu bude úplně jinak. Karta zápasů je nabitá českými jmény. Nechybí Dominik Humburger, Matúš Juráček, Viktor Červinský, Vasil Ducár nebo Petra Částková. O hlavní titulovou bitvu se navíc postará populární gladiátor Leo Brichta, jenž bude čelit nebezpečnému soupeři z Moldávie jménem Valeriu Mircea.

EU pootevřela dveře Ukrajině a Moldavsku. Summit rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů

Summit EU rozhodl o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem, oznámil na sociální síti X předseda Evropské rady Charles Michel. Prezidenti a premiéři zemí EU také podpořili udělení kandidátského statusu Gruzii. Otevření přístupových rozhovorů se zemí, která se brání ozbrojené ruské agresi, přitom ještě ráno odmítal maďarský premiér Viktor Orbán. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil rozhodnutí summitu EU za vítězství Ukrajiny. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) dala EU jasně najevo, že má o zmíněné země a jejich budoucnost zájem.

Výcvik ukrajinských vojáků v ČR bude pokračovat. Rusko je nejvýznamnější hrozbou, řekl Pavel

Výcvik ukrajinských vojáků v ČR bude moci pokračovat i v příštím roce. Sněmovna v úterý vládní návrh schválila i hlasy poslanců opozičního hnutí ANO. Rusko je v současnosti nejvýznamnější a bezprostřední hrozbou pro evropskou bezpečnost a pro spojence v Severoatlantické alianci, poznamenal prezident Petr Pavel ve stejný den při přednášce na škole NATO Defense College v Římě.