Praha hostí šachový svátek. Na turnaji se střetnou velmistři, hvězdou je Alexej Širov

V pražském Obecním domě od 9. do 11. června probíhá další ročník šachového festivalu ČEZ Chess Trophy. Jeho hlavním hostem je španělský velmistr lotyšského původu Alexej Širov, který odehraje zápas na osm partií rapid šachu s českou dvojkou, velmistrem Thai Dai Van Nguyenem. Duel bude komentovat česká jednička David Navara.

Součástí festivalu je i křest knihy nejlepších partií šachové legendy Lubomíra Kaválka s jeho komentáři s názvem Kaválkova lavina. Dále se mohou návštěvníci těšit na výstavu reprodukcí starých obrazů s šachovými motivy, přednášku zkušeného trenéra Michala Konopky o pěšcových koncovkách a simultánku velmistra Alexeje Širova proti 25 soupeřům.

ČTĚTE TAKÉ: Překousnou nadávky i konec v nároďáku. Ruská KHL stále táhne české a slovenské hráče

Padesátiletý Širov vyhrál mistrovství světa do 16 let a byl vicemistrem světa do 20 let. Vyhrál řadu mezinárodních turnajů, a to například v Bielu, Madridu, Monte Carlu nebo Tallinu. V roce 1998 byl na ratingovém žebříčku čtvrtým hráčem světa, na základě čehož sehrál kandidátský zápas s Vladimirem Kramnikem o právo vyzvat Garriho Kasparova k zápasu o titul mistra světa. Širov kandidátský zápas vyhrál, ale o šachový trůn si s Kasparovem nikdy nezahrál, protože se nepodařilo zajistit pro něj požadované finanční krytí.

Zahájení šachového festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2023... Velmistr Alexej Širov přiletěl dnes do Prahy a na terase na...

Posted by ČEZ Chess Trophy on Thursday, June 8, 2023

V Praze Širov hraje již svůj třetí souboj. Ve svém prvním klání v české metropoli v roce 1999 rozdrtil nejlepší šachistku světa Juditu Polgárovou. V roce 2004 zvítězil nad nejlepším českým šachistou Davidem Navarou.

Více informací o šachovém festivalu ČEZ Chess Trophy 2023 najdete na webu praguechess.cz a facebookových profilech Šachový festival a ČEZ Chess Trophy.

Tagy:
festival šachy Garri Kasparov Pavel Matocha Praha Obecní dům David Navara Alexej Širov Thai Dai Van Nguyen Lubomír Kaválek rapid šach