Nejdéle vězněný Čech míří na svobodu. Vocáska propustil soud po 38 letech za mřížemi

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • Okresní soud rozhodl o podmínečném propuštění nejdéle vězněného Čecha.

  • Zdeněk Vocásek si odpykával doživotí za dvě vraždy.

  • Státní zástupkyně se nejspíše proti rozhodnutí soudu odvolá.

  • Jaký trest původně hrozil odsouzenému a proč byl změněn?

Více
Kristián Šujan
ČTK
  • Akt. 19. zář 2025, 11:38
  • • 19. zář 2025, 09:18

  • Okresní soud v Mostě v pátek vyhověl návrhu na podmíněné propuštění doživotně odsouzeného Zdeňka Vocáska, který byl potrestán za dvě vraždy. Zkušební dobu soud stanovil na sedm let. Nejdéle vězněný Čech si změnil jméno na Navrátil, za mřížemi strávil 38 let a pět měsíců. Po absolvování pobytu v probačním domě v Jihočeském kraji se musí zdržovat po zkušební dobu v trvalém bydlišti v Česku, nařídil soud. Státní zástupkyně podala stížnost, návrhem se bude zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem. Odsouzený zatím zůstane ve věznici. Pokud ústecký soud stížnost zamítne, mohl by 64letý Vocásek opustit vězení do několika týdnů až dvou měsíců.

    „Pokud vyhoví všem podmínkám, pak nelze nepropustit,“ uvedl soudce Benno Eichler. Podmínky jsou tři. První je uplynutí nejméně dvaceti let trestu u doživotně odsouzených. Druhou je, že svým chováním a plněním povinností ve výkonu trestu prokázal polepšení.

    ČTĚTE TAKÉ: Posun v případu vraždy prodavaček v Hradci. Mladík je příčetný, policie navrhla obžalobu

    „Vycházeli jsme z hodnocení věznice, které je veskrze pozitivní,“ uvedl soudce. Pochval dostal 41. Třetí podmínkou je, že lze od odsouzeného očekávat, že povede řádný život.

    VIDEO: Epizoda seriálu Hlasy zločinu o Zdeňku Vocáskovi

    Státní zástupkyně Dagmar Bušovská požadovala zamítnutí návrhu na propuštění, protože podle ní nebyly splněny dvě ze tří podmínek. V závěrečné řeči uvedla, že sice hodnocení z věznice vyznělo pozitivně, ale stále má odsouzený vlastnosti, které zvyšují pravděpodobnost páchání trestné činnosti.

    Bušovská řekla, že nelze odhlédnout od toho, s jakou brutalitou zabíjel. Existuje podle ní obava, že by mohl ohrozit společnost obdobným jednáním.

    Obhájce Michal Pokorný novinářům řekl, že má radost, protože soud potvrdil výsledky dlouhodobé práce neziskových subjektů a pracovníků věznice a samotného odsouzeného. Znalec u soudu řekl, že odsouzený není pro společnost nebezpečný.

    Na návrhu na propuštění s klientem pracoval obhájce od roku 2018, poslední návrh na propuštění soud zamítl Vocáskovi v roce 2016, předtím v roce 2007.

    Za odsouzeného se zaručil spolek Oikia, Vocásek spolupracuje s církví adventistů, která mu zajistila bydlení v Karlovarském kraji. „Podle soudu všechny skutečnosti dokazují to, že lze očekávat od pana odsouzeného, že povede řádný život,“ uvedl soudce. Muž vraždil pod vlivem alkoholu. Řekl, že pít už nechce, soud mu uložil léčení závislosti na alkoholu.

    Na možné propuštění se bude připravovat s vězeňskou službou a zástupci spolku Oikia. „Navštívíme ho během několika dnů. Počítáme s tím, že s odsouzeným za tak závažný zločin jsou spojena rizika, ale my je umíme pojmenovat a umíme s nimi pracovat,“ řekl novinářům předseda spolku Václav Mitáš.

    Vocáska čeká resocializační program

    Rizikem je podle něj u dotyčného hlavně závislost na alkoholu. V probačním domě ho čeká resocializační program, nebude chodit hned zpočátku ven. „Budeme s ním po ten půlrok pobytu pracovat. Jsme připraveni soudu oznámit, jakmile nebude plnit podmínky dohledu a naší spolupráce,“ uvedl Mitáš. Spolek je připraven pracovat s odsouzeným celou dobu sedmileté podmínky.

    Trest si teď Vocásek odpykával v Bělušicích na Mostecku, proto se jeho žádostí o propuštění zabýval soud v Mostě. Vocásek sledoval jednání přes videokonferenci. Soud nyní vyhotoví písemné usnesení. Po jeho doručení má státní zástupkyně pět pracovních dnů na odůvodnění stížnosti, spis nato půjde na krajský soud, který bude rozhodovat v neveřejném zasedání.

    Před smrtí ho zachránila revoluce

    Vocásek vraždil kvůli údajnému vyřizování osobních účtů a ze zištných důvodů a jeho zločiny se vyznačovaly velkou brutalitou. Je jedním z posledních vězňů odsouzených v Československu k trestu smrti.

    Nebyl popraven díky změně režimu v listopadu 1989, která kromě jiného přinesla i zrušení absolutního trestu. V srpnu 1990 mu soud původní trest změnil na doživotí. Kromě Vocáska si v českých věznicích odpykává doživotní trest 48 dalších vězňů, z toho tři ženy.

    MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zamčená v koupelně poslouchala, jak bratr vraždí vlastní rodinu. Masakr otřásl Českem