Největší masakr na Faerských ostrovech v historii. Lovci za den usmrtili 1400 delfínů

Lovci za jeden den usmrtili přes 1400 delfínů

Lovci na Faerských ostrovech ulovili za jeden jediný den více než 1 400 delfínů. Jde o nejvyšší počet za celou historii této staleté tradice. Událost opět odstartovala debatu, zda by se nemělo lovení kytovců v takových objemech zakázat.

Faerské ostrovy, autonomní součást Dánska ležící na jihozápadním okraji Norského moře, se pyšní staletou tradicí masového lovu kytovců. Lovci pomocí lodí nahání zvířata co nejblíž k mělčině, kde je poté kvůli masu a tuku usmrtí ostrými noži. Tento zvyk každoročně vyvolává velkou míru kritiky od lidí z prakticky celého světa.

Ochránci přírody lov považují za krutý. Tradice lovu s názvem Grindadráp sahá do 16. století. Kořistí jsou většinou kulohlavci černí, někdy ale právě i delfíni. I obyvatelé Faerských ostrovů, kteří tuto tradici většinou obhajují, uznávají, že letos právem vzbudila velkou nevoli.

Usmrcení 1 400 delfínů za jediný den je totiž naprosto bezprecedentním číslem, které překonalo původní rekord z roku 1940. Tehdy lovci během jednoho dne ulovili 1 200 kytovců. Od letošního lovu se distancovali i někteří členové skupin, které kytovce nahánějí na mělčinu.

„Tento lov je nesmyslný a podle výpovědí svědků způsobil zvířatům velké utrpení. Byla překročena jistá hranice a lov dosáhl nových rozměrů,“ uvedla organizace OceanCare, která se zasazuje o ochranu světových oceánů a mořských savců.

Tagy: