CNN Prima News Nobelova cena

Nobelova cena

Výpis příspěvků ke štítku „Nobelova cena“

Výsměch všem Ukrajincům. Kyjev zuří kvůli nominaci Putinova oligarchy na Nobelovu cenu míru

Ukrajina čelí brutálním útokům ruské armády. Jen v ukrajinském Černihivu si úder ruské rakety Iskander vyžádal nejméně 18 mrtvých a 77 zraněných. A mezitím Putinův oligarcha Ruben Vardanjan, který byl Kyjevem označen za „spolupachatele zločinů ruského režimu proti Ukrajině“, usiluje o získání Nobelovy ceny za mír. Výsměch všem Ukrajincům, říká v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS profesor z kyjevské univerzity Maxim Jali.

Zemřel Milan Kundera. Celosvětově uznávanému spisovateli bylo 94 let

Ve věku 94 let zemřel česko-francouzský spisovatel Milan Kundera. Informaci potvrdila mluvčí Moravské zemské knihovny v Brně Anna Mrázová. Kundera za svůj život prošel zásadní transformací. V období únorového převratu byl přesvědčeným komunistou, poté se stal jednou z výrazných tváří pražského jara a po srpnové okupaci nakonec emigroval do Francie. Jeden z nejvýznamnějších světových autorů 20. století se do své vlasti vracel po revoluci zcela výjimečně.

Zemřel nejstarší laureát Nobelovy ceny. Jeho objev umožnil vznik mobilů a notebooků

Ve věku 100 let zemřel v neděli americký vědec německého původu John Goodenough. V roce 2019 získal jako nejstarší laureát Nobelovu cenu za chemii za vývoj lithium-iontových baterií, které se v současné době využívají po celém světě k napájení přenosných elektronických zařízení. Oznámila to Texaská univerzita v Austinu, na níž Goodenough dlouhá léta působil.

Profesor Smil: Evropa mě nezajímá, protože vymírá. Nechápu strach z migrantů

Evropa vymírá a ve světě přestává mít svůj význam. Důvodem je zbytečný strach z migrantů, které například Amerika dokáže absorbovat. Na přednášce v Cevro Institutu to uvedl emeritní profesor University of Manitoba Václav Smil, který patří k nejvýznamnějším světovým akademikům současnosti. Pondělní přednáška byla jeho prvním veřejným vystoupením v rodné zemi.