CNN Prima News Nobelova cena

Nobelova cena

Výpis příspěvků ke štítku „Nobelova cena“

Nobelovu cenu za ekonomii dostali tři Američané za výzkum bank a finančních krizí

10. října 2022 12:06

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala trojice amerických vědců Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig za „výzkum bank a finančních krizí“, oznámila v pondělí švédská Královská akademie věd. Po týdnu tak končí vyhlašování letošních nositelů prestižního ocenění, kdy byli postupně zveřejňováni laureáti cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a mír.

Nobelovu cenu za literaturu má francouzská spisovatelka Ernauxová. Její memoáry vyšly česky

6. října 2022 13:11

Nobelovu cenu za literaturu letos získala francouzská spisovatelka Annie Ernauxová. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Dvaaosmdesátiletá autorka podle akademiků dostala ocenění za to, s jakou precizností a odvahou ve svých literárních textech zkoumá lidskou paměť. Ta je ústředním tématem jednoho z jejích nejznámějších děl, memoárů Roky (2008), které letos vyšly i česky.

Jejich výzkum zdokonalil léky proti rakovině. Nobelovku za chemii získali dva Američané a Dán

5. října 2022 12:04

Nobelovu cenu za chemii letos získali Američané Carolyn Bertozziová a Barry Sharpless a také Dán Morten Meldal za revoluční způsob spojování molekul, oznámila ve středu Královská švédská akademie věd. Sharpless se stal pátou osobností světa, která je nositelem dvou Nobelových cen. Svou první cenu za chemii dostal v roce 2001.

Nobelova cena za fyziku putuje k trojici vědců. Dostanou ji za experimenty s fotony

4. října 2022 12:18

Laureáty Nobelovy ceny za fyziku pro rok 2022 jsou Francouz Alain Aspect, Američan John Clauser a Rakušan Anton Zeilinger. Ocenění dostanou za experimenty s provázanými fotony v oblasti kvantové mechaniky, oznámila v úterý ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Jejich výzkum má uplatnění například v oblasti kvantové kryptografie, jež se zabývá pokročilými metodami šifrování, a je na něm založena i myšlenka teleportace.

Zemřel významný francouzský vědec, držitel Nobelovy ceny. Podílel se na objevu viru HIV

10. února 2022 18:45

V 89 letech zemřel francouzský vědec Luc Montagnier, oceněný Nobelovou cenou za lékařství jako spoluobjevitel viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS. Oznámila to ve čtvrtek francouzská média. Montagnier získal prestižní ocenění za přínos vědě v roce 2008 spolu se svou kolegyní Françoise Barréovou-Sinoussiovou a německým virologem Haraldem zur Hausenem.