reklama

Uhodne myšlenky a přání pasažérů. Nový Mercedes S bude mít jasnozřivého asistenta

Nová generace asistenčního systému MBUX bude schopna předvídat myšlenky a přání pasažérů na základě jejich chování. Nový Mercedes třídy S navíc počítá s plně dotykovým interiérem.

reklama

Ve vlajkové lodi Mercedesu ten nejdůležitější pasažér obvykle nesedí vpředu, nýbrž na zadní sedačce. Do nynějška byl však cestující se svými tužbami do značné míry odkázán na šoféra. To se má nyní změnit a cestující na zadních sedadlech mohou zažít stejně rozsáhlou nabídku funkcí infotainmentu a komfortu jako řidič se spolujezdcem. Vzadu jsou k dispozici až tři dotykové obrazovky a množství intuitivních možností ovládání –⁠ jako například interiérový asistent MBUX nebo hlasový asistent Hey Mercedes (Ahoj, Mercedesi).

Právě druhá generace interiérového asistenta by měla být tou největší bombou, kterou „esko“ zase trochu poodskočí konkurenci. Jak funguje ten stávající, si ostatně můžete prohlédnout na příkladu menšího modelu CLA.

Pomocí kamer ve stropní ovládací jednotce a algoritmů, které jsou schopny se učit, rozpozná interiérový asistent MBUX přání a úmysly cestujících a dokáže dedukovat jejich myšlenkové pochody. Dokáže interpretovat pohyby hlavou, rukou či řeč těla, na které následně reaguje příslušnými funkcemi vozidla. Pokud se řidič podívá přes rameno dozadu směrem na zadní sklo, interiérový asistent automaticky odtáhne sluneční roletu. Pokud řidič něco po tmě hledá na sedadle spolujezdce, asistent automaticky zapne světlo. Stačí se podívat na jedno z vnějších zrcátek a to můžete nastavovat přímo bez nutnosti přímo ho vybírat.

Asistent rozpozná i přirozené pohyby rukou a řidič či spolujezdec mohou bezdotykově zavřít posuvnou střechu. Pomocí pózy na vyvolání oblíbené položky (ruka, jejíž ukazováček a střední prst tvoří písmeno V) lze vyvolat preferované funkce. Řidič a cestující si se systémem mohou navíc propojit osobní oblíbené funkce.

Jemná zobrazení mají usnadnit ovládání funkcí vozidla a komfortních funkcí. Výrazně se rozšířily i možnosti personalizace a intuitivního ovládání. Platí to pro oblast zadních sedadel, ale i pro řidiče: nový 3D displej řidiče tak například umožňuje prostorové vnímání scény stiskem jednoho tlačítka. Jak to bude vypadat v praxi, ještě uvidíme. Doufejme, že to bude co nejopravdovější 3D.

Hlasový asistent Hey Mercedes, který se ve svých začátcích občas stával terčem nejapných vtipů, by nyní měl být mnohem schopnější vést relativně sofistikované dialogy. Určité úkony tak lze vyvolat i bez aktivačního zvolání Hey Mercedes. Mezi tyto úkony patří například přijetí hovoru nebo zobrazení navigační mapy. Hey Mercedes nyní třeba také vysvětluje, kde se nachází lékárnička nebo jak si propojit smartphone přes Bluetooth.

U ředitelské limuzíny je nanejvýš důležitá úroveň zabezpečení multimédií, takže kromě klasického zadání kódu PIN zajišťuje vysoký stupeň bezpečnosti i nový postup autentizace. Kombinují se při něm otisky prstů, rozpoznávání obličeje a řeči. Umožňuje individuální nastavení a zabezpečení digitálních platebních operací z vozidla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama