reklama

Uhodne myšlenky a přání pasažérů. Nový Mercedes S bude mít jasnozřivého asistenta

Ve velkých limuzínách je nejdůležitější místo vpravo vzadu. Proto je logické, že nová „S-Klasse“ nabídne pasažérovi, který tam sedí, ještě více pravomocí, pokud jde o komunikaci i ovládání funkcí vozu.
Zdroj: Mercedes-Benz

Nová generace asistenčního systému MBUX bude schopna předvídat myšlenky a přání pasažérů na základě jejich chování. Nový Mercedes třídy S navíc počítá s plně dotykovým interiérem.

reklama

Ve vlajkové lodi Mercedesu ten nejdůležitější pasažér obvykle nesedí vpředu, nýbrž na zadní sedačce. Do nynějška byl však cestující se svými tužbami do značné míry odkázán na šoféra. To se má nyní změnit a cestující na zadních sedadlech mohou zažít stejně rozsáhlou nabídku funkcí infotainmentu a komfortu jako řidič se spolujezdcem. Vzadu jsou k dispozici až tři dotykové obrazovky a množství intuitivních možností ovládání –⁠ jako například interiérový asistent MBUX nebo hlasový asistent Hey Mercedes (Ahoj, Mercedesi).

Právě druhá generace interiérového asistenta by měla být tou největší bombou, kterou „esko“ zase trochu poodskočí konkurenci. Jak funguje ten stávající, si ostatně můžete prohlédnout na příkladu menšího modelu CLA.

Zadní část interiéru nového Mercedesu třídy S se mění v malé výpočetní středisko.
Zadní část interiéru nového Mercedesu třídy S se mění v malé výpočetní středisko.

Pomocí kamer ve stropní ovládací jednotce a algoritmů, které jsou schopny se učit, rozpozná interiérový asistent MBUX přání a úmysly cestujících a dokáže dedukovat jejich myšlenkové pochody. Dokáže interpretovat pohyby hlavou, rukou či řeč těla, na které následně reaguje příslušnými funkcemi vozidla. Pokud se řidič podívá přes rameno dozadu směrem na zadní sklo, interiérový asistent automaticky odtáhne sluneční roletu. Pokud řidič něco po tmě hledá na sedadle spolujezdce, asistent automaticky zapne světlo. Stačí se podívat na jedno z vnějších zrcátek a to můžete nastavovat přímo bez nutnosti přímo ho vybírat.

Asistent rozpozná i přirozené pohyby rukou a řidič či spolujezdec mohou bezdotykově zavřít posuvnou střechu. Pomocí pózy na vyvolání oblíbené položky (ruka, jejíž ukazováček a střední prst tvoří písmeno V) lze vyvolat preferované funkce. Řidič a cestující si se systémem mohou navíc propojit osobní oblíbené funkce.

/ fotografií

Jemná zobrazení mají usnadnit ovládání funkcí vozidla a komfortních funkcí. Výrazně se rozšířily i možnosti personalizace a intuitivního ovládání. Platí to pro oblast zadních sedadel, ale i pro řidiče: nový 3D displej řidiče tak například umožňuje prostorové vnímání scény stiskem jednoho tlačítka. Jak to bude vypadat v praxi, ještě uvidíme. Doufejme, že to bude co nejopravdovější 3D.

Hlasový asistent Hey Mercedes, který se ve svých začátcích občas stával terčem nejapných vtipů, by nyní měl být mnohem schopnější vést relativně sofistikované dialogy. Určité úkony tak lze vyvolat i bez aktivačního zvolání Hey Mercedes. Mezi tyto úkony patří například přijetí hovoru nebo zobrazení navigační mapy. Hey Mercedes nyní třeba také vysvětluje, kde se nachází lékárnička nebo jak si propojit smartphone přes Bluetooth.

U ředitelské limuzíny je nanejvýš důležitá úroveň zabezpečení multimédií, takže kromě klasického zadání kódu PIN zajišťuje vysoký stupeň bezpečnosti i nový postup autentizace. Kombinují se při něm otisky prstů, rozpoznávání obličeje a řeči. Umožňuje individuální nastavení a zabezpečení digitálních platebních operací z vozidla.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus

Pokud bude situace dobrá, mohlo by se 26. dubna rozvolnit, prohlásil v neděli ve svém tradičním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou prioritou děti a sport. Předseda vlády také oznámil, že koncem příštího týdne by se mohla začít očkovat i věková kategorie lidí nad 60 let. A koncem července by podle něj Češi měli žít normální život.

Rusko

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, musejí odjet do pondělní půlnoci

  • Aktualizováno

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Ruské ministerstvo zahraničí to podle svého nedělního vyjádření oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že se příslušníci ruské tajné služby zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Olayinka: Že jsem v rasistickém týmu? Nesmysl. To bych za Slavii nehrál tři roky
Drama v Imole. Při deštivé velké ceně F1 vlály červené vlajky, vyhrál Verstappen
Roztržka s Moskvou bude na dlouho, říká Zemanův muž pro vztahy s Ruskem
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Další články
reklama
reklama