reklama

Uhodne myšlenky a přání pasažérů. Nový Mercedes S bude mít jasnozřivého asistenta

Nová generace asistenčního systému MBUX bude schopna předvídat myšlenky a přání pasažérů na základě jejich chování. Nový Mercedes třídy S navíc počítá s plně dotykovým interiérem.

reklama

Ve vlajkové lodi Mercedesu ten nejdůležitější pasažér obvykle nesedí vpředu, nýbrž na zadní sedačce. Do nynějška byl však cestující se svými tužbami do značné míry odkázán na šoféra. To se má nyní změnit a cestující na zadních sedadlech mohou zažít stejně rozsáhlou nabídku funkcí infotainmentu a komfortu jako řidič se spolujezdcem. Vzadu jsou k dispozici až tři dotykové obrazovky a množství intuitivních možností ovládání –⁠ jako například interiérový asistent MBUX nebo hlasový asistent Hey Mercedes (Ahoj, Mercedesi).

Právě druhá generace interiérového asistenta by měla být tou největší bombou, kterou „esko“ zase trochu poodskočí konkurenci. Jak funguje ten stávající, si ostatně můžete prohlédnout na příkladu menšího modelu CLA.

Pomocí kamer ve stropní ovládací jednotce a algoritmů, které jsou schopny se učit, rozpozná interiérový asistent MBUX přání a úmysly cestujících a dokáže dedukovat jejich myšlenkové pochody. Dokáže interpretovat pohyby hlavou, rukou či řeč těla, na které následně reaguje příslušnými funkcemi vozidla. Pokud se řidič podívá přes rameno dozadu směrem na zadní sklo, interiérový asistent automaticky odtáhne sluneční roletu. Pokud řidič něco po tmě hledá na sedadle spolujezdce, asistent automaticky zapne světlo. Stačí se podívat na jedno z vnějších zrcátek a to můžete nastavovat přímo bez nutnosti přímo ho vybírat.

Asistent rozpozná i přirozené pohyby rukou a řidič či spolujezdec mohou bezdotykově zavřít posuvnou střechu. Pomocí pózy na vyvolání oblíbené položky (ruka, jejíž ukazováček a střední prst tvoří písmeno V) lze vyvolat preferované funkce. Řidič a cestující si se systémem mohou navíc propojit osobní oblíbené funkce.

Jemná zobrazení mají usnadnit ovládání funkcí vozidla a komfortních funkcí. Výrazně se rozšířily i možnosti personalizace a intuitivního ovládání. Platí to pro oblast zadních sedadel, ale i pro řidiče: nový 3D displej řidiče tak například umožňuje prostorové vnímání scény stiskem jednoho tlačítka. Jak to bude vypadat v praxi, ještě uvidíme. Doufejme, že to bude co nejopravdovější 3D.

Hlasový asistent Hey Mercedes, který se ve svých začátcích občas stával terčem nejapných vtipů, by nyní měl být mnohem schopnější vést relativně sofistikované dialogy. Určité úkony tak lze vyvolat i bez aktivačního zvolání Hey Mercedes. Mezi tyto úkony patří například přijetí hovoru nebo zobrazení navigační mapy. Hey Mercedes nyní třeba také vysvětluje, kde se nachází lékárnička nebo jak si propojit smartphone přes Bluetooth.

U ředitelské limuzíny je nanejvýš důležitá úroveň zabezpečení multimédií, takže kromě klasického zadání kódu PIN zajišťuje vysoký stupeň bezpečnosti i nový postup autentizace. Kombinují se při něm otisky prstů, rozpoznávání obličeje a řeči. Umožňuje individuální nastavení a zabezpečení digitálních platebních operací z vozidla.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama