OBRAZEM: Superhrdinské masky místo respirátorů. Jak vypadal letošní Comic-Con?

Pražská hala O2 universum má za sebou druhý ročník popkulturního festivalu Comic-Con. Třídenní setkání fanoušků filmů, seriálů, her, komiksů a knih všech možných žánrů doprovázel nejen nespočet profesionálních kostýmů a aktivit, ale také protiepidemická opatření. Podívejte se na vybrané momenty z objektivu redakce CNN Prima NEWS.

Comic-Con Prague vychází ze zahraničního konceptu, který má za sebou půlstoletou historii. První taková akce se konala v USA v roce 1970. Na první ročník tuzemského setkání nadšenců do české i světové popkultury dorazilo loni v únoru okolo 23 tisíc návštěvníků. Na letošní odhady si ale nikdo netroufne kvůli pandemii koronaviru.

Jak ale víkend ukázal, zájem o Comic-Con zůstal velký. U vchodu se tvořily fronty na bezpečnostní kontroly, na chodbách byla hlava na hlavě. Při zahájení, u které byl i pražský primátor Zdeněk Hřib, se spolehlivě zaplnila jedna celá velká hala.

„Prakticky jsme více než rok nebyli na žádném festivalu. Nemyslím hudební, ale právě tyto popkulturní. Jsou pro nás hodně specifické, protože se zde potkáváme s lidmi se stejnými zájmy a mluvíme o stejných seriálech, filmech a hrách. Proto jsme rádi, že konečně zase můžeme něco navštívit,“ svěřila se redakci CNN Prima NEWS Martina Řeháková, která přišla společně se skupinou kamarádů.

„Asi jednou nebo dvakrát jsem si zaplatila vstupenky na on-line festival, ale nebylo to ono. Přednášky po internetu prostě nikoho nebaví a tyhle festivaly jsou i o tom, že člověk chodí očumovat stánky a setkávat se třeba s lidmi v kostýmech,“ navázala na téma Patricie A., která sama přišla v obleku Ciri z polské knižní a herní série Zaklínač.

Kostýmů jako takových bylo na Comic-Conu požehnaně. Největší zastoupení měly již tradičně postavy z filmových Hvězdných válek a komiksů od vydavatelství Marvel. Nechyběly ani hrdinové z počítačových her či netflixových seriálů. Kdo měl na sobě kostým, stal se během okamžiku terčem návštěvníků a jejich mobilních kamer.

Comic-Con se rozšířil na tři patra, valnou část zabraly stánky s oblečením, komiksy i sběratelskými předměty.

„Po znovuotevření obchodů se věci začaly vracet do normálu příliš pomalu. Kdo neměl e-shop, jako kdyby už neexistoval, bylo to složité a vládní kompenzace tu změnu návyků u zákazníků prostě nedokážou vyrovnat. Jsem fakt rád, že se můžeme aspoň vrátit na festivaly, tady jsme schopni prodat násobky běžného režimu,“ popsal jeden ze stánkařů, který nabízel oblečení, plyšáky a další zboží s motivy populárních seriálů a filmů.

Návštěvníci si také mohli odpočinout v jedné z herních zón. K mání byly výkonné počítačové sestavy, archaické automaty pro nostalgiky i jedna celá místnost s deskovkami. Nechyběla ani virtuální realita, herní konzole či grafické tablety pro kreativnější jedince. V několika halách se konaly také přednášky a workshopy s umělci. Technologičtí nadšenci ocenili i přítomnost psího robota z Boston Dynamic či stánek s 3D tiskárnami.

Co se týče covidových restrikcí, organizátoři už u vchodu a na panelech po celém areálu vyzývali návštěvníky, aby měli nasazené respirátory a dodržovali dvoumetrový odstup mezi sebou. Na několika místech byly i nádoby s dezinfekcemi. Ne všichni návštěvníci ale dodržovali vládní opatření, což někteří sami potvrdili i pro CNN Prima NEWS.

„Moc se to tu nedodržuje a myslím, že to pomalu ani nejde. Lidí je tu opravdu hodně a nepřijde mi reálné po nich chtít dvoumetrový odstup. Pár lidí nemá nasazenou roušku nebo respirátor, popravdě se tu v takovém počtu i blbě dýchá,“ řekl redakci Dominik V., který přišel v převleku superhrdiny Deadpoola. „Doufám, že se helmy a masky z kostýmu počítají jako ochrana úst,“ dodal s nadsázkou.