CNN Prima News Viet Tran
Viet Tran

Viet Tran

redaktor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Viet Tran pracoval pět let jako redaktor na webu Echo24.cz. Několik let řídil magazínové sekce herních projektů SkillZone.cz a Battleforce.cz, poté spoluzaložil občasník Cooldown.cz. Média vystudoval na Univerzitě Karlově, diplomovou práci zpracovával v Japonsku, kterému se profesně věnuje do současnosti.

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Ukrajina

Rusko se chlubí první zničenou „obrněnou bestií“ z USA. Hoří stejně jako vše ostatní, vzkázalo

Zničili jsme první americký bitevní tank M1A1 Abrams, chlubí se vedení ruských sil bez dalších podrobností. Na sociálních sítích se vzápětí objevila fotografie hořícího vraku jednoho z nejobávanějších bojových strojů z USA. Zda přežila osádka tanku, není zřejmé. Okolnosti zničeného stroje nelze nezávisle ověřit, stejně tak není zřejmé, z jaké doby je zveřejněný snímek. Není to první stroj ze západních skladů, který padl za oběť ruským okupantům.

Školství

Úskalí nových přihlášek: Při výběru školy mohou nastat nečekané problémy. Druhá šance není

Na jednu stranu má zamezit loňskému chaosu, na druhou stranu odpírá dětem možnost si znovu rozmyslet, kde budou studovat. Někteří rodiče přehlédli, že nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) postavil kolem uchazečů nové mantinely. Pokud se dítě dostane na více škol najednou, musí nastoupit podle odevzdaného pořadníku. A pokud se rozhodne, že chce místo první preferované školy spíše na druhou v pořadí, musí se vzdát celého kola a absolvovat přijímací zkoušky znovu. Místo ve třídě se po něm sice uvolní, ale nikoliv pro uchazeče „pod čarou“.

Další příspěvky autora

OBRAZEM: Ruský režim je deviantně fašistický, míní čeští dobrovolníci. Dohoda je prý nemožná

Dostali jsme se k svědkům ruských zločinů na okupovaných ukrajinských územích. Exhumace obětí a mučírny nám daly opět nahlédnout na podstatu ruského deviantního fašistického režimu, uvedli čeští dobrovolníci ze spolku Team4Ukraine. Poznamenali, že s Kremlem nejsou možné žádné kompromisy ani dohody. S redakcí CNN Prima NEWS se podělili také o rekapitulaci uplynulého roku na poli pomoci Ukrajině i o fotografie a videa z výprav do válkou zasažených měst, včetně okolí zničeného Bachmutu.

Další Trumpovo vítězství. V Jižní Karolíně porazil Haleyovou na její domácí půdě, zvyšuje tlak

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně a přiblížil se republikánské nominaci na prezidenta. Na základě odhadů a průběžných výsledků o tom informují agentury AP a Reuters. Trump tím uštědřil další porážku své poslední zbývající významnější soupeřce Nikki Haleyové, navíc ve státě, kde byla dříve guvernérkou. Politička uvedla, že chce v klání navzdory výsledku pokračovat.

Ze zákulisí ANO: Budeme zase vládnout, raději s ODS než s Piráty. Bartoš bude opět problém

Pětikoalice je pro smích. Nemají se mezi sebou rádi, ale před volbami mohou způsobit problémy, zní ze zákulisí hnutí ANO. Již nyní se opoziční subjekt připravuje na návrat do vlády a pokukuje po partnerech do kabinetu. „ODS bez Petra Fialy je podle mě věc, o které se mluví nejčastěji. Radši ji než Piráty a STAN, ti jsou problematičtí,“ řekl redakci CNN Prima NEWS zdroj z hnutí, který si přeje zůstat v anonymitě. Ve hře jsou i menší strany jako SOCDEM nebo Přísaha, pro ně – stejně jako pro ODS – ale může být problém předseda hnutí Andrej Babiš. A nejsilnější volební oponent? Nejspíše opět Ivan Bartoš (Piráti) či Vít Rakušan (STAN).

Ani na YouTube nejste v bezpečí. Zloději vám mohou ukrást osobní údaje přes pochybná videa

Snaha ušetřit za každou cenu se nevyplatí. Zloději toho totiž hojně zneužívají, a to i na YouTube, kde se skrze pochybná videa snaží šířit škodlivé programy. Na jednu organizovanou skupinu upozornili bezpečnostní analytici a popsali sofistikovaný způsob, díky němuž se zloději dostali k citlivým osobním údajům nic netušících uživatelů. „Tento typ malwaru dokáže uživateli ukrást přihlašovací údaje, systémová data i informace z prohlížeče, nebo například získat přístup ke kryptopeněžence,“ popsal Ondřej Šťáhlavský ze společnosti FortiGuard Labs, která monitoruje kybernetické hrozby na internetu.

Vyhlídka Navalného v Praze? Pekarové a Válkovi se líbí. Nacher by nechal rozhodnout komisi

Jak uctít památku zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného? Třeba oficiálním pojmenováním vyhlídky u pražského parku Stromovka. Nápad se líbí jak předsedkyni dolní komory Markétě Pekarové Adamové, tak ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (oba TOP 09). Ten podotkl, že by se tímto krokem dokončilo „obklíčení“ ruské ambasády jmény obětí ruského režimu. Novinář Jiří Just žijící v Moskvě ale na podobné iniciativy nahlíží skepticky. „Podpora ruské opozice právě začíná a končí tím, že pojmenujeme uličku, náměstí nebo vyhlídku po mrtvém ruském opozičníkovi – a tím to hasne,“ řekl redakci CNN Prima NEWS. Podle něj se tím akorát zviditelní čeští politici, ocenil by proto jinou formu pomoci ruské opozici. Místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher by o jméně nechal rozhodnout komisi.

Ruský národ je uvězněný ve velkém žaláři, vzkázal Lipavský. Varuje před moskevskou nadvládou

Ruská imperiální agrese je obrovskou tragédií pro všechny, včetně ruského národa. Je uvězněn ve velkém žaláři, řekl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) před novináři během své pracovní cesty v Indii. Ta zachovává v ukrajinsko-ruském konfliktu vlažný postoj a ani česká návštěva na tom nic nemění. Se svým protějškem Subrahmanyamem Jaishankarem již český šéf diplomacie jednal. „Mé názory zná,“ dodal Lipavský na tiskovém briefingu. V následujících dnech zamíří rovněž do Austrálie či Japonska.

PŘEHLEDNĚ: Přihlašování na střední školy je uzavřeno. Které dny nesmí děti prošvihnout?

Přihlášky na střední školy jsou uzavřeny. Uchazeče a jejich rodiče nyní čeká období příprav, nervů a očekávání, zda se první kolo přijímacího řízení povede podle představ. Nový Digitální přihlašovací systém (DiPSy) má podle státu ulehčit rozřazování do škol, zájemci o studium by si ale měli dávat pozor na to, aby neprošvihli sérii klíčových termínů. Která data si zapsat do kalendáře, kdy dorazit na přijímací řízení a za jak dlouho by měly dorazit první výsledky? Podívejte se na náš přehled.

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když dítě po přijímačkách skončí „pod čarou“. Na odvolání zapomeňte

Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.

Extrémní risk. U Avdijivky jsou největší elity Ukrajinců, videa ukazují krvavý ústup z pekla

Patří k těm nejlepším, které má ukrajinská armáda k dispozici, a čelí masivní přesile. Ústup obránců z obklíčené Avdijivky kryje elitní 3. útočná brigáda – a zvolila riskantní a agresivní strategii, aby dostala své bratry ve zbrani do bezpečí. Jinou možnost zkušení ukrajinští bijci neměli. Na povrch vytanula první videa zachycující skupinu v akci v Doněcké oblasti.