CNN Prima News Tomáš Kačmár
Tomáš Kačmár

Tomáš Kačmár

redaktor CNN Prima NEWS

Tomáš vystudoval Mediální studia na Metropolitní univerzitě. Téměř čtyři roky působil v redakci Echo24.cz a následně nastoupil na pozici redaktora na CNN Prima NEWS. (tomas.kacmar@iprima.cz)

Nejnovější příspěvky autora

Voják prezidentem? Pavel není výjimkou, země vedli i generálové de Gaulle či Eisenhower
Politika

Voják prezidentem? Pavel není výjimkou, země vedli i generálové de Gaulle či Eisenhower

Čerstvě zvolený český prezident Petr Pavel proslul svojí vojenskou kariérou. Končící hlava státu Miloš Zeman jej však kvůli tomu před časem zkritizovala. Podle Zemana totiž vojáci nejsou hlavou státu „v drtivé většině civilizovaných zemí“. Historie ovšem už ukázala opak. Významné prezidenty, kteří byli vysoce postavenými armádními veliteli, má za sebou Francie či Finsko a to ještě v nedávné minulosti. Celá řada amerických prezidentů pak nějakou formou prošla armádou a ani mezi nimi nechybějí generálové. V neposlední řadě mělo takového prezidenta už i Československo.

Další příspěvky autora

Pavel čelí hněvu Číny. Pekingu se nelíbí jeho kontakt s prezidentkou Tchaj-wanu

Nově zvolený český prezident Petr Pavel oznámil, že plánuje telefonní hovory se zahraničními státníky, mimo jiné i s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. To pobouřilo pevninskou Čínu, která ostrovní stát považuje za své území. Agentura Reuters informovala, že Čína následně kontaktovala Prahu. Tuto informaci CNN Prima NEWS posléze potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová s tím, že Čína vyjádřila své „znepokojení“. Pavel nakonec s tchajwanskou prezidentkou telefonoval během pondělního odpoledne.

Just: Protivzdušná obrana přímo v Moskvě? Rusové netuší, co mají nad hlavami, Kreml se bojí

Ruská armáda přímo v centru Moskvy rozestavila protileteckou obranu. Prokremelská média o tom sice neinformují, ale nezávislá ano. Spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just potvrdil, že Rusové tuto techniku vytáhli i do města, drtivá většina obyvatel si ale napjatou atmosféru nepřipouští. Podle jeho mínění je navíc tento tah znakem, že se Kreml skutečně obává nějakého útoku.

Sázkaři se vztekají na Babiše, chtějí vrátit peníze. Z čeho teď nakrmím děti, zuří volička

Expremiér a neúspěšný kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) před několika dny nabádal své příznivce, aby si na něj před druhým kolem vsadili peníze. Lákal je na vysoký kurz u sázkových kanceláří. Mnozí jeho výzvu vyslyšeli a vsadili na něj stovky i tisíce korun. Nyní, po jeho volebním neúspěchu, se ovšem hněvají. Babiše kritizují, že je okradl a smutní, že údajně nemají například na plenky či potraviny. Na poraženého kandidáta kromě toho míří i trestní oznámení. Za krok se sázením jej zkritizoval i vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Zajímavosti volebních čísel: Babiš vyhrál u Čapího hnízda, Průhonice mu vzal Pavel

Hlasování v prezidentských volbách přineslo kromě jména nové hlavy státu také zajímavosti. Kdo vyhrál v Pavlově rodišti, kdo v obci, kde žije Babiš? Prezidentské volby s jasným rozdílem ovládl generál ve výslužbě Petr Pavel. Expremiéra Andreje Babiše (ANO) porazil o téměř milion hlasů. Generálovo vítězství bylo jasné i na řadě míst, kde přitom dříve uspěl právě šéf opozičního hnutí ANO. Babiš sice vyhrál například v Olbramovicích na Benešovsku, kde stojí farma Čapí hnízdo, Pavel naproti tomu drtivě ovládl Průhonice, kde jeho soupeř bydlí.

Nově zvolený prezident Pavel: Naslouchat budu i odpůrcům. Promluvil o dalších plánech

Čerstvě zvolený prezident Petr Pavel v jednom ze svých prvních rozhovorů po svém vítězství pro CNN Prima NEWS řekl, že je připraven naslouchat argumentům svých oponentů a lidí, kteří jej nevolili, a především nechce rozdělovat společnost. Kromě toho popsal, jaký bude jeho nadcházející program, a také to, jaké pocity jej při triumfu nad expremiérem Andrejem Babišem (ANO) přepadly.

Zeman: Výsledky voleb mě překvapily, s Pavlem se ale rád setkám. Poslal mu i několik rad

Pokud čerstvě zvolený prezident Petr Pavel bude stát o schůzku, rád se s ním setkám. Taková slova sdělila končící hlava státu Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1, jenž živě vysílala také CNN Prima NEWS. Kromě toho také popsal, co by svému nástupci do budoucna poradil a co by s ním chtěl probrat. Zeman zároveň zmínil, že ho výsledky prezidentských voleb překvapily. Sám totiž volil Pavlova soupeře Andreje Babiše.

Predikce CNN Prima NEWS znovu vyšla. Přesně předpověděla vítězství Petra Pavla

Predikce agentur STEM a STEM/MARK k prezidentským volbám pro CNN Prima NEWS se stejně jako v prvním kole téměř přesně trefila s konečným výsledkem. Již při sečtení několika málo procent zveřejnili analytici predikci, která předvídala jasné vítězství generála ve výslužbě Petra Pavla, a to s 58,01 procenta hlasů. Vítězný kandidát nakonec získal o pouhé tři desetiny procenta více. Finální predikce, která byla na CNN Prima NEWS zveřejněna při sečtení zhruba tří čtvrtin hlasů, již predikovala vítězství Pavla se ziskem 58,25 procenta voličských hlasů.

Veselé oslavy vítězství Petra Pavla. Kdo je vysmátá moderátorka z tiskové konference?

Prezidentské volby jsou u konce, zvítězil v nich generál ve výslužbě Petr Pavel. Ten již dopředu představil svůj tým, který s ním má putovat na Pražský hrad. Jeho důležitou členkou má být i současná ředitelka komunikace Markéta Řeháková, která bude jeho oficiální tiskovou mluvčí. Ta při tiskové konferenci po Pavlově triumfu předváděla velmi veselý výstup před televizními kamerami a zaplněným volebním štábem.

Fiala zamířil za Pavlem. Jsme svědky začátku Babišova konce, prohlásil premiér

Prezidentské volby jsou již třetí významnou porážkou Andreje Babiše (ANO) a možná jsme svědky začátku konce jeho politické kariéry. Taková slova volil v sobotu odpoledne po sečtení většiny hlasů druhého kola volebního klání premiér Petr Fiala (ODS). Následně zamířil osobně pogratulovat vítěznému kandidátovi Petru Pavlovi do jeho štábu. Pavel bude novým českým prezidentem po Miloši Zemanovi.