
RADAR: Podívejte se, kde udeří o víkendu bouřky. Po tropech se blíží ochlazení
Když Československo opouštělo Varšavskou smlouvu, varoval tehdejší sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov, že „bude litovat“. Psal se rok 1991 a SSSR v té době už zvonil umíráček. Finální listiny byly podepsány v Praze a ministerstvo zahraničních věcí je při té příležitosti ukázalo médiím. Zajímavostí je, že tehdejší československý prezident Václav Havel oficiální rozpuštění Varšavské smlouvy podepsal perem, na němž byl symbol NATO.
Írán se vzpamatovává z útoků izraelských raket a zásahů amerických bombardérů svých jaderných zařízení. Napětí na Blízkém východě, natož přímé útoky a blokády, vedou často ve světě k rapidnímu růstu cen ropy. Nyní se však nečekaně děje pravý opak.
Rusko má další možnost, jak verbovat do své armády nové rekruty. Nově v ní totiž mohou sloužit i lidé, kteří nejsou držiteli jakéhokoliv pasu. Zákon si prosadili poslanci ruské Státní dumy. Podle ruskojazyčných médií tím míří především na Ukrajince z dobytého území. Zda by však nové opatření mohlo cílit i na Čechy a Slováky na ruském území, pro CNN Prima NEWS okomentoval spolupracovník redakce Jiří Just.
Rusko nepředstavuje skutečnou hrozbu, protože NATO je mnohem silnější. To jsou slova maďarského premiéra Viktora Orbána, která pronesl ve středu na summitu Severoatlantické aliance (NATO) v nizozemském Haagu. Za jeho slova se mu vysmál litevský prezident Gitanas Nauseda, Rusko pak za hrozbu naopak považuje také třeba německý kancléř Friedrich Merz a varování přidal i končící polský prezident Andrzej Duda.
Úspěšné americké a izraelské útoky na íránská jaderná zařízení mohou vystrašit jiného velkého světového hráče – Rusko. Spojenci totiž dokázali poměrně snadno překonat defenzivu Teheránu, kterou tvoří i ruské technologie, a následně odrazili raketovou pomstu. Pomohou nově nabyté zkušenosti i Ukrajině?
Evropa vyšší výdaje na obranu, konkrétně pět procent HDP do roku 2035, životně potřebuje. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl český velvyslanec při Severoatlantické alianci (NATO) David Konecký. Nadcházející summit NATO v nizozemském Haagu považuje za „historický“. Španělsko a Slovensko ale hlásí, že budou ke zvyšování nákladů přistupovat po svém, a český expremiér Andrej Babiš (ANO), jehož hnutí vede volební průzkumy, v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že by takové výdaje „vše totálně zničily“.
Rusko poblíž hranic s Finskem buduje vojenská městečka s opevněním, kde mají mít posádku například ruští dělostřelci. Informuje o tom finský veřejnoprávní rozhlas Yleisradio, který zveřejnil satelitní snímky oblasti. Vojenský analytik Marko Eklund také nastínil, čím může Kreml zanedlouho u hranic disponovat a co by tuto severskou zemi mohlo velmi znepokojovat.
Českou republiku a Velkou Británii dnes mimo jiné spojují i Salisbury a Vrbětice, protože obě země dobře vědí, jak se Rusko a jeho agenti chovají na cizím území. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl velvyslanec Spojeného království v Česku Matt Field. Mimo jiné zmínil, že snaha Evropy se starat o ochranu Ukrajiny není žádnou charitou, ale je v našich vlastních zájmech jako investice do evropské bezpečnosti. Field také doplnil, že i když státy NATO poskytují výcvik ukrajinským vojákům, tak i evropské armády by se od Ukrajinců měly díky válečným zkušenostem co učit.
Během Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vypukla ostrá hádka. Pustili se do sebe zástupci koalice Marek Benda (ODS) a Věra Kovářová (STAN) s opozičním poslancem Alešem Juchelkou (ANO). Ten vyčítal koaličním stranám ostrou volební kampaň, vadilo mu třeba srovnávání šéfa ANO Andreje Babiše s ruským autoritářským vládcem Vladimirem Putinem nebo připomínání mrtvých za pandemie koronaviru. Kovářová na to poznamenala, že „sprosťárny a hrubé výrazy“ vycházejí často z úst opozičních poslanců. Benda pro změnu kritizoval kampaň ANO útočící na premiéra Petra Fialu (ODS).
Írán se po bombardování ze strany USA vzpamatovává a řeší, jak bude reagovat. Na jedné straně svolává Radu bezpečnosti OSN, na druhé připravuje opatření, kterým může ublížit nejen Američanům, ale i světovému trhu. Vyhrožuje zahájením blokády Hormuzského průlivu, který patří mezi klíčová místa planety pro tranzit energií a surovin. Krok už schválil íránský parlament.
Ředitel kabinetu ministra financí Zbyňka Stanjury, Filip Benda, udělal při bitcoinové kauze chybu. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to připustil jeho bratr – šéf poslaneckého klubu Marek Benda (všichni ODS). Na osobní kritiku Andreje Babiše (ANO), který v předchozí části Partie výslovně zmínil mimo Stanjury i sourozence Bendovy, předseda poslanců ODS odvětil, že expremiér na něj a jeho příbuzné útočí proto, že „nenávidí polistopadový vývoj“.