CNN Prima News oceán

oceán

Výpis příspěvků ke štítku „oceán“

Ledy oceánu u Antarktidy tají závratným tempem. Měření ukazují rekordní úbytek, varují vědci

Ledová pokrývka oceánu u Antarktidy letos dosáhla nejnižší maximální rozlohy od začátku měření v roce 1979. Píše to agentura AFP s odkazem na údaje amerického centra NSIDC. Maximální rozloha ledové pokrývky Antarktidy se letos poprvé zastavila pod 17 miliony kilometrů čtverečních. Podle vědců to může souviset s vyššími teplotami vod oceánů.

Expertům dělá obavy jev El Niño. Výrazně ovlivní zimu v Evropě i počasí po celém světě

Anomálie spojené s meteorologickým jevem El Niño neustále zesilují a budou mít dopad na počasí během nadcházejícího podzimu a zimy. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Podle něj v současnosti existuje zhruba 95procentní šance, že El Niño skončí až v roce 2024. Zmiňovaný jev se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti a mívá dopady na území celé planety včetně Evropy.

Žraloci plavou pár metrů od nic netušících plavců. Podívejte se na dramatické záběry z dronu

Fotografování a natáčení videí pomocí dronů pomohlo vrhnout světlo na soužití lidí se žraloky. Videozáznamy odhalují neuvěřitelnou skutečnost. Jen pár metrů od nic netušících lidí, kteří si užívají mořské vody, se pohybují desítky žraloků. Potvrzuje to biolog Jeff Corwin. Pokud je člověk v moři, žralok je téměř pokaždé zhruba sto metrů od něj, říká.

Vstupem do vody vcházíte do lví klece, varuje odborník. Žraloci jsou z oteplování pomatení

Počty žraločích útoků na lidi se zvyšují a na svědomí je může mít oteplování oceánů, domnívá se podmořský dokumentarista Steve Lichtag. Kvůli proměnám ekosystému se ocitají v novém prostředí a lze hovořit o jejich „pomatení“. Pokud bude tento trend pokračovat, lidé si musí uvědomit, že vstupem do vody vchází do „lví klece“, uvedl expert v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Řádění žraloků na oblíbené pláži: Dva útoky během krátké doby, predátor si vyhlédl surfaře

Populární pláž New Smyrna v okrese Volusia na Floridě zaznamenala v posledních dnech hned dva útoky nebezpečných mořských dravců. Žralok v pátek pokousal na noze surfaře, který skončil v nemocnici. O den později dravec zaútočil na dalšího muže sedícího ve vodě. Podobné incidenty se stávají podle floridské Komise na ochranu zvířat většinou omylem. Místním plavcům jako prevenci doporučují držet se ve vodě ve skupinách a vyhýbat se určitým oblastem.

Vystresovaní delfíni šikanují plavce, zranili několik lidí. Nechoďte do vody, varují v Japonsku

Návštěvníci populární pláže v japonské prefektuře Fukui se musejí mít na pozoru před neobvyklým nebezpečím – útoky delfínů. Tito kytovci v jednom dni poranili čtyři lidi. Pobřežní stráž ale zároveň nevylučuje, že jde o jednoho agresivního jedince. Jeden z napadených mužů utrpěl vedle pokousání také zlomeniny žeber. Místní úřady proto plavce varují, aby v případě, že je uvidí, nechodili do vody.

Další útok žraloka: Napadl dvanáctiletou dívku. Jenom jsem křičela, popsala chvíle hrůzy

Teprve dvanáctiletá Magnolia Woodheadová přežila na Floridě útok žraloka. „Hned jak jsem se dostala z vody, jenom jsem křičela. Věděla jsem, že to není dobré,“ popsala novinářům. Rána si vyžádala 50 stehů, predátor podle doktorů dívku zřejmě kousl do stehna dvakrát. Mladé gymnastce je líto, že kvůli zranění nemohla podpořit svůj tým na soutěži. Sama Magnolia i její rodina však berou zpětně hrůzný incident s humorem.