Vědcům dělá starosti vysoce aktivní sopka u pobřeží Tichého oceánu. Podle nich hrozí, že by koncem letošního roku mohla vybuchnout. Problémem je erupce podmořského vulkánu hlavně pro život v oceánu, informovaly weby CNN a Los Angeles Time.
Podmořský vulkán známý jako Axial Seamount leží asi 1 100 kilometrů severozápadně od San Francisca. Vědci více než 1,5 kilometru hlubokou sopku objevili až v 80. letech minulého století. Od té doby o sobě ale vulkán dal už třikrát vědět – v letech 1998, 2011 a 2015.
ČTĚTE TAKÉ: Vědce děsí aktivita „zombie sopky“. Její výbuch by měl drastické následky, varují
Sopka se nachází v hloubce téměř 1,4 kilometru na hřebeni Juan de Fuca, tedy v oblasti, kde se neustále hýbou dvě tektonické desky, což vede k častým otřesům.
V poslední době se navíc frekvence zemětřesení významně zvyšuje. „V současnosti dochází k několika sériím otřesů denně. Stále je to ale mnohem méně než před předchozí erupcí,“ uvedl podle webu CNN profesor oceánologie na univerzitě ve Washingtonu William Wilcock.
„Při současném tempu očekávám, že sopka vybuchne do konce roku,“ řekl podle serveru Los Angeles Times výzkumník z Oregonské univerzity a expert na tuto sopku Bill Chadwick. Že by vulkán vybuchl zcela bezprostředně, podle něj ale nehrozí.
Zasněžená krajina pod vodou
Naštěstí pro obyvatele západního pobřeží USA nevybuchuje explozivně a nezpůsobuje tak vlnu tsunami. „Je jako sopky na Havaji nebo na Islandu – tedy má méně plynu, láva je velmi tekutá a plyn může unikat ven, aniž by explodoval,“ vysvětlil Chadwick.
Na souši o výbuchu lidé nemusí ani vědět. Ovšem podvodní svět ho vnímá. „Na některých místech láva vytéká pomaleji a hromadí se. Vlivem tepla se pak tvoří silné proudy, na nichž mohou ‚růst' mikrobiální rohože, a celek pak vypadá jako krajina pokrytá sněhem,“ popsal Wilcock.
Hrozbou je erupce hlavně pro život v hlubinách. Láva pohřbí vše, co jí přijde do cesty. Vědci by přišli i o vybavení, které je v okolí vulkánu nainstalované a díky němuž sledují sopečnou aktivitu. Život u hladiny – například velryby – by případný výbuch ovlivnit neměl. Podle Wilcocka jsou „dost vysoko“.
Podle odborníků to ale stále neznamená úplný konec podmořského života v oblasti. Při předchozí erupci byly sice malé rostliny a živočichové pohlceni lávou, do tří měsíců se ale život zase vrátil. „To je jeden z největších objevů, které jsme učinili. V tomto nehostinném prostředí se životu daří a sopky jsou pravděpodobně jedním z hlavních zdrojů života v našich oceánech,“ uvedla profesorka mořské geologie a geofyziky na univerzitě ve Washingtonu Debbie Kelleyová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šimpanzí alkoholický večírek. Vědci poprvé natočili tlupu lidoopů „popíjející“ zkvašené ovoce