reklama
CNN Prima News Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Výpis příspěvků ke štítku „Peter Pellegrini“

KOMENTÁŘ: Z mesiáše šaškem. Matovičova akce se Sputnikem byla od začátku hloupost

Slováci prodávají nevyužitou vakcínu Sputnik V zpět do Ruska, odkud ji koupili. Končí tak „slovenská epopej“, kterou v březnu odstartoval někdejší premiér Igor Matovič. Ten s Rusy dohodl nákup až 2 milionů dávek této ruské vakcíny. Tím započal koloběh chyb, které ho nakonec stály post v čele vlády. Největší omyl přitom udělal hned na začátku, tah Sputnikem totiž nikdy neměl šanci na úspěch. Do Evropy už totiž mířily miliony certifikovaných vakcín.

Slováci bojují za referendum k novým volbám. Petici podepsalo přes 500 tisíc lidí

Dvě opoziční strany na pětimilionovém Slovensku získaly dohromady přes 585 tisíc podpisů pod petici za vypsání referenda o nových volbách. To je o dvě třetiny více, než je podle tamní ústavy potřeba k vyhlášení plebiscitu. Vyplývá to z pátečního oznámení stran Směr – sociální demokracie (Směr-SD) a Hlas sociální demokracie (Hlas-SD), které podpisy shromažďovaly.

Slovenská krize: Pokud Matovič skončí ve vládě, tak odejdeme, hrozí jeho poslanci

Slovenská vládní krize se opět komplikuje. Již od minulého týdne je známo, že menší koaliční strany jsou ochotny pokračovat jen v případě, že rezignuje premiér Igor Matovič. Skupina poslanců z Matovičova hnutí nyní do jednání o rekonstrukci vlády vnesla podstatnou změnu. Hrozí, že pokud Matovič ve vládě skončí, opustí oni jeho hnutí, což by mohlo vést k tomu, že by vláda neměla dostatek hlasů.

Řešení slovenské krize? Matovičův rival Sulík ohlásil demisi, od premiéra chce totéž

Aktualizováno

Slovenský ministr hospodářství a šéf koaliční strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík ohlásil demisi. Reagoval tak na výzvu premiéra Igora Matoviče, který připustil svou rezignaci, pokud skončí mimo jiné i Sulík. Matovič si ale v neděli dal několik dalších podmínek, na které Sulíkova SaS odmítá přistoupit. Podobně je tomu u další nespokojené koaliční strany Za ľudí.

Vakcína, která rozvrátila zemi. Jak Sputnik V odšpuntoval vládní krizi na Slovensku?

Slovensko aktuálně prožívá kromě pandemie koronaviru ještě jednu krizi – tu na vládní úrovni. V koalici premiéra Igora Matoviče se spory vyostřily do takové míry, že hrozí její rozpad. Sám předseda vlády je pod tlakem kvůli výzvám k rezignaci. Problémy mezi stranami byly sice dlouhodobé, okamžikem, který krizi odstartoval, byl ale Matovičův nákup ruské očkovací látky Sputnik V. Kvůli neschválené vakcíně totiž neváhal obejít právě své koaliční partnery.

Pád vlády, nebo konec premiéra. Matovič míří řešit slovenskou vládní krizi za Čaputovou

Na Slovensku vře vládní krize. Část koaličních stran volá po rezignaci premiéra Igora Matoviče, jinak hrozí odchodem z kabinetu. Sám předseda vlády se v úterý setká s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, se kterou chce situaci řešit. Matovič i nadále odmítá úvahy o svém konci, přesto se mezi členy koalice začalo skloňovat jméno jeho možného nástupce. Je jím ministr financí Eduard Heger.

KOMENTÁŘ: Matovič pohřbívá naděje Slováků. Ujmou se Fico a Pellegrini opět moci?

Hádky, nadávky a chaos. To celé na pozadí největší pandemie za posledních sto let. Tak by se dalo shrnout již zhruba rok trvající působení kabinetu slovenského premiéra Igora Matoviče. Politikovi, kterého do čela země vynesl vzdor Slováků po vraždě novináře Jána Kuciaka, nyní hrozí rozpad jeho křehké vlády. A nejen to. Pohřbít totiž může také svoji kariéru a především naděje Slováků, kteří doufali v očistu politické scény. Matovičovo selhání může vést ke comebacku jeho politických rivalů – Roberta Fica a Petera Pellegriniho.

Politické zemětřesení na Slovensku: Kotleba se propadá, volby by vyhrál nováček

Na slovenské politické scéně by mohlo dojít k nebývalým přesunům. Podle aktuálního volebního průzkumu by totiž z tamního jednokomorového Parlamentu zcela vypadla krajně pravicová strana Kotlebovci –⁠ Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Solidní pokles preferencí zaznamenal i premiér Igor Matovič a jeho strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO). Volby by s velkým náskokem vyhrála strana, která přitom před rokem ještě ani neexistovala.

reklama