Slovensko řeší duchovní v nemocnicích. Panují obavy z nájezdů kněží, které si nikdo nevyžádal

Nově možná budou moci na Slovensku kněží chodit až k lůžku pacientů, aniž by od nich měli souhlas. Změna zákona pochází z dílny vlády premiéra Roberta Fica. Duchovní by se tak mohli dostat prakticky na jakékoliv oddělení. Informují o tom tamní média. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) to odmítá a vyzývá prezidenta Petra Pellegriniho, aby novelu vetoval.

Duchovní u nemocničního lůžka na přání pacienta, například v případě posledního pomazání či zpovědi, není ve světě nic nového. Národní rada informuje, že kněží, pastoři, ale i třeba popové, rabíni či imámové mohou do nemocnic za pacienty chodit takřka na všechna oddělení, a to bez pozvání.

ČTĚTE TAKÉ: Smutné zjištění o zdraví Karla III. Jeho rakovina má být neléčitelná, tvrdí expertka

O tom, že duchovní na Slovensku budou mít už od 1. července neomezený přístup do nemocnic, kde budou moci jít prakticky za kýmkoliv, referují i tamní média v čele například s televizí JOJ. Slovenští novináři si kuriózní změny všimli poté, co na ni upozornila opoziční poslankyně Jana Bittó Cigániková (SaS). Ta změnu ostře kritizuje.

„Představte si situaci, že se rozhodnou jít na oddělení, kde se vykonává umělé přerušení těhotenství, domlouvat těm ženám. Teď se ptám, zda opravdu žijeme v takovém státě, že ta žena tomu má v krátkém okamžiku čelit?“ tázala se poslankyně před novináři.

Novinka s prakticky neomezeným přístupem duchovních ve zdravotnických zařízeních prošla dost nečekanou cestou – jako přílepek ke školskému zákonu. Zákonodárci ji tak neměli možnost pořádně projednat, což se opozici vůbec nelíbí.

„Tato novela byla součástí zdravotnických přílepků, které se dostaly do školského zákona bez řádné diskuse, což je smutným obrazem, jak vládní koalice přistupuje k legislativním změnám,“ cituje deník SME poslance Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Petra Stachuru.

Využije Pellegrini prezidentské veto?

Autorkou diskutované změny je předsedkyně parlamentního výboru pro vzdělávání Paula Puškárová z vládní strany Hlas-SD. „Souhlas pacienta tam není, protože někdy není možné jej doručit. Například v případech, kdy je člověk v bezvědomí, a když před operací možná chce nebo potřebuje nějakou duchovní pomoc v případě, pokud se operace nevydaří, aby k němu mohl přijít duchovní a poskytnout mu alespoň poslední pomazání,“ komentovala podle JOJ Puškárová.

Pokud by zdravotnické zařízení odmítlo duchovnímu přístup, může ministerstvo zdravotnictví uložit pokutu až ve výši 500 eur (přes 12 tisíc korun).

Zmíněná opoziční SaS nyní apeluje na prezidenta Petra Pellegriniho, který v minulosti založil a vedl Hlas-SD, aby zákon nepodepsal a vrátil jej zpět do parlamentu. „Pokud se pan prezident rozhodne zákon podepsat, jsme připraveni podat novelu, která do zákona doplní ta nejdůležitější tři slova: NA ŽÁDOST PACIENTA,“ uvedla Bittó Cigániková.

Výzva prezidentovi Pellegrinimu: Vráťte to do parlamentu, aby sme to mohli opraviť

Výzva prezidentovi Pellegrinimu: Vráťte to do parlamentu, aby sme to mohli opraviť

Posted by Janka Bittó Cigániková on Tuesday, June 10, 2025

Mezitím se ozvala katolická církev, která obavy o nezvaných kněžích v nemocnicích odmítá. „Žádný duchovní nebude poskytovat duchovní péči bez souhlasu pacienta. Kněží však mají právo přistoupit na požádání k pacientovi a naplnit jeho duchovní potřeby,“ cituje portál Startitup tiskovou mluvčí Konference biskupů Slovenska Katarínu Jančišinovou.

PODÍVEJTE SE: Drsná šikana v Lučenci: Žák základní školy donutil vrstevníka, aby mu jazykem očistil botu

Tagy:
zdraví nemocnice zdravotnictví Slovensko náboženství politika pacient Peter Pellegrini Robert Fico Katolická církev Svátost nemocných Sloboda a Solidarita Jana Bittó Cigániková Kresťanskodemokratické hnutie systémy víry