CNN Prima News Petrohrad

Petrohrad

Výpis příspěvků ke štítku „Petrohrad“

Rozdělené toalety motivují naše k návratu domů, tvrdí Putin. Řada Rusů ale nemá ani kanalizaci

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že se do své domoviny vrací ze světa čím dál více Rusů. K jejich rozhodnutí podle něj přispívá i západní pojetí toalet. Hlava státu to pronesla v rámci kampaně při setkání s ruskými starosty. Putin si stěžoval, že na Západě jsou například „sdílené toalety pro chlapce i dívky“, jeho spojenci pak mluví o toaletách pro genderově neutrální lidi. Podle dostupných dat přitom téměř čtvrtina Rusů nemá přístup ani ke kanalizaci.

Zemřel veterán druhé světové války Hrozný. Bojoval u Leningradu, po válce ho Sověti zatkli

Ve věku 100 let zemřel 6. ledna veterán druhé světové války Vladimír Hrozný, svá poslední léta prožil v Brně. O úmrtí informoval vedoucí Spolku vojenské historie Renata Dan Urbánek. Poslední rozloučení se bude konat v sobotu od 13:00 v obřadní síni Nostalgie v Modřicích u Brna. Podle odboru pro válečné veterány ministerstva obrany v současné době žije 82 veteránů z druhé světové války, uvedl mluvčí ministerstva Karel Čapek.

Vytáhli je z bažiny a poslali do boje. Doma by se uchlastali, říká Ukrajinec o zajatých Rusech

Žádní fanatičtí bojovníci, ale prostí sedláci a dělníci, kteří ze života v Rusku nic moc nemají – a proto raději narukují do armády. Tak Ukrajinci popisují příběhy zajatých okupantů, pro které je válka spíš jakýmsi zoufalým zdrojem příjmů. Mnozí z nich prý ani netušili, že míří na Ukrajinu. „Vůbec neví, která bije. Některé vytáhli z bažin v okrajových částí Ruska, už jsou viditelně asijští. Doma by se uchlastali k smrti, tak jdou radši zabíjet. Pro nás jsou stále nebezpeční, nesmí mi jich být příliš líto,“ řekl redakci CNN Prima NEWS ukrajinský voják Anatolyj, pod jehož rukama prošly už desítky ruských zajatců.

Papež pod palbou kritiky: Jeho slova o velkém Rusku vyvolala bouři. Vatikán mírní napětí

Výroky papeže Františka, který před mladými katolíky v Petrohradě hovořil o velké ruské říši, neměly podpořit imperialistické myšlení. V úterý to uvedl Vatikán poté, co páteční slova hlavy katolické církve vyvolala kritiku především ukrajinských uživatelů sociálních sítí. „Jste dědicové velkého Ruska,“ řekl papež. Za své vyjádření sklidil chválu Kremlu, píše agentura Reuters.

Kladivo na popravy, plyšáci i modlící se lidé: CNN natáčela u pomníku Prigožina v Petrohradě

Květiny, fotografie, plyšové hračky i masivní kladivo. Lidé k petrohradskému památníku zesnulého šéfa ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina donáší nejrůznější předměty. Někteří Rusové pláčou, či se dokonce modlí. O podrobnostech přímo z místa informoval v živém vstupu reportér CNN Mathew Chance. Prigožin letos v červnu zosnoval neúspěšnou vzpouru. Ve středu se měl nacházet na palubě letadla, které se zřítilo při letu z Moskvy do Petrohradu.