plyn

Výpis příspěvků ke štítku „plyn“

Postavte koridory a ropa i plyn jsou vaše. EU našla nečekaného spojence v boji s drahotou

6. července 2022 14:11

Státy Evropské unie, Česka nevyjímaje, mají kvůli ruské invazi na Ukrajině velké problémy s nedostatkem plynu i ropy, což vede k čím dál citelnějším nárůstům cen. Pomocnou ruku EU nyní nabízí na první pohled nepravděpodobný hráč. Kazachstán byl doposud spojencem putinovského Ruska, ale nyní se od něj zjevně odvrací. Prezident Kasym-Žomart Tokajev napřed odmítl uznat nezávislost separatistů na Donbase a nyní EU nabídl zajímavý obchod – postavte nám koridory přes Kaspické moře a my k vám dostaneme ropu i plyn.

ČEZ opět zdraží, letos počtvrté, nikoli však naposledy. Na podzim přijde šok, říká expert

2. července 2022 10:43

Největší tuzemská energetická skupina ČEZ poslala svým klientům další nepříjemnou zprávu. Od srpna přijde opětovné zvýšení cen elektřiny. Tentokrát o deset procent. ČEZ tak zdražuje pouhý měsíc poté, co vstoupil v platnost nový ceník za dodávky elektrické energie. Růst cen elektřiny dopadne na klienty, kterým končí fixace.

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

2. července 2022 00:34

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Firma nabízí státu nejmodernější zásobník plynu v Česku. Jeho spoluvlastníkem je Gazprom

30. června 2022 15:17

Investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka jedná s českou vládou o převodu výkonu akcionářských práv ve společnosti Moravia Gas Storage (MGS) na český stát. MGS vlastní podzemní zásobník plynu v Dambořicích na Hodonínsku. Spoluvlastníkem je ruský Gazprom. Ve čtvrtek o tom informovala mluvčí KKCG Dana Dvořáková. Informaci potvrdilo také ministerstvo financí (MF). Gazprom má nyní zároveň pronajatou naprostou většinu kapacity zásobníku.

Elektřina podraží o 86 procent, říká vládní analýza. Podle ekonomů může být i hůř

24. června 2022 05:42

Ceny elektřiny v Česku stoupnou meziročně do konce roku až o 86 procent. Podle webu E15.cz to vyplývá z neveřejné vládní analýzy o vývoji cen energií, kterou si nechal vypracovat ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS se obávají, že by zdražování elektřiny a plynu mohlo být ještě drastičtější. Vláda vyhradí na pomoc s energiemi dalších 66 miliard korun.

Německo v problémech kvůli dodávkám plynu. Vyhlásilo už druhý varovný stupeň

23. června 2022 10:08

Německá vláda vyhlásila kvůli problémům s dodávkami plynu stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. Ve čtvrtek to na mimořádné tiskové konferenci oznámil ministr hospodářství Robert Habeck. Přímé dopady na domácnosti nové opatření zatím mít nebude, s úpravou cen se zatím nepočítá. Vláda se ale ještě více zaměří na plnění zásobníků, podle Habecka na nákup plynu do zásoby vláda uvolnila dodatečných 15 miliard eur (371 miliard korun).

Rusko vede dvě války. I s Českem, řekl Fiala a promluvil o Putinových mocných zbraních

22. června 2022 21:12

Rusko kromě války s Ukrajinou svádí také morálně-ekonomickou válku se západními zeměmi včetně České republiky. Ve svém středečním projevu to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj je nyní jedním ze zásadních úkolů vlády co nejrychlejší skoncování se závislostí na ruských energiích, aby se Česko stalo nezávislou zemí.

Namyšlená a arogantní, neudržel se Skopeček. Jaký výrok hádku se Schillerovou rozpoutal?

22. června 2022 17:01

Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) a místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček dlouhodobě nešetří vzájemnou kritikou. Potvrdili to i ve vysílání CNN Prima NEWS, kdy se pohádali kvůli připravovanému vládnímu energetickému tarifu, stavu veřejných financí a kauzám v české politice. Skopeček dokonce Schillerovou označil za namyšlenou a arogantní.