CNN Prima News Polsko

Polsko

Výpis příspěvků ke štítku „Polsko“

Nejdelší v rámci EU, výší příspěvků na vrcholu. Jak si Češi s rodičovskou stojí mezi sousedy?

Až 208 týdnů. Tak dlouho může český rodič trávit čas se svým potomkem doma na rodičovské dovolené. V rámci Evropské unie se Češi touto dobou umisťují na nejvyšší příčce. Pokud však bude schválena úprava rodičovského příspěvku, zkrátí se doba, po níž mohou rodiče čerpat příspěvek na maximálně tři roky. Ani tak si ale Češi nepohorší a i v porovnání s okolními státy se budou mít rodiče s dětmi poměrně dobře.

Kolář: Rakušan označil většinu Slováků za blbce z periferie. Vypíchl problém, míní Kubičko

Ze strany českých politiků bylo trapné, s jakou časovou prodlevou přišly po ohlášení výsledků gratulace. V příspěvku ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je navíc řečeno, že většina Slováků jsou blbci z periferie. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to na adresu českých vládních špiček pronesl komentátor MF Dnes Petr Kolář. Nesouhlasil s ním však komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko, podle nějž Kolář ministrův výrok posunul. Sám Rakušan přitom napsal, že „obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné“. Komentátoři se mimo jiné shodli na tom, že vztah mezi Českem a Slovenskem v ohrožení není.

Řidiči u polských hranic měli žně. Tankovali mnohem levněji, tvořily se dokonce kolony

Síť čerpacích stanic Orlen razantně snížila ceny benzinu a nafty na svých pumpách podél polských hranic. Řidiči v pohraničí tak v neděli tankovali zhruba o osm korun levněji než ve vnitrozemí. Na mnoha místech se kvůli tomu tvořily kolony. Důvod razantního snížení cen na čerpacích stanicích firma odmítla komentovat. Vyjadřovat se nehodlá ani konkurence, která vyšší ceny kolem 40 korun stále drží. Ve hře jsou podle řidičů či polských médií hned dva scénáře.

Polsko před volbami: Zástupci vládní strany prosí faráře o modlitby za vlast

Zástupci polské národně-konzervativní strany Suverénní Polsko (Suwerenna Polska), která je součástí tamější koaliční vlády, před blížícími se parlamentními volbami poprosili faráře, aby se s věřícími při mších modlili za vlast. Tvrdí, že část opozice touží vymazat boha a katolickou církev ze života v Polsku. Tradičně katolickou zemi parlamentní volby čekají 15. října.

KOMENTÁŘ: Modlete se a chlastejte. Polští politici vsadili před volbami také na Boha a pivo

Vůdce polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński v blížících se parlamentních volbách opět sází na věrného nadpozemského spojence. Boha. Zda mu požehnání shůry vystačí v říjnovém klání, není jisté. Proto se u severních sousedů hodně mluví o možném spojenectví Kaczyńského partaje s krajně pravicovou koalicí Konfederace. Ta se víry nevzdává a stejně jako vládní strana stojí za absolutním zákazem potratů, mladší ročníky navíc zaujala propagací bezmezného pití piva. Modlete se a chlastejte! Na billboardech takový slogan nevisí, přesto jeho šiřitelům může přinést úspěch.

Německo jde do boje s převaděči na hranicích s Českem. Zesílené kontroly zhodnotil i Rakušan

Německá policie s okamžitou platností zahajuje na hranicích s Českou republikou a Polskem zesílené pružné a mobilní kontroly, cílem je boj proti převaděčům. Ve středu to oznámila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Kontroly, které nebudou stacionární, ale přizpůsobené aktuální situaci, jsou podle ní dohodnuty se sousedními státy, a nepodléhají tedy ohlášení Evropské unii. To potvrdil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že kontroly navazují na řadu jednání české a německé policie.

PackWall: Unikátní know-how přetváří kartonové obaly na designové desky

Světový den vody, ptactva i Země jako takové. Dnů, které jsou věnované životnímu prostředí a jeho jednotlivým částem v průběhu roku české Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje celou řadu. Jen v září jich prožijeme pět. Připomínáme si ekologické zemědělství a biopotraviny nebo ochranu ozonové vrstvy. Jak ale v dnešním světě, v němž se život řítí zběsilou rychlostí, brát ohledy na planetu každý den? Příkladem může jít společnost Flexibau, která zkombinovala podnikání s recyklací použitých nápojových kartonů. Z dále nepotřebného materiálu vyrábí stavební desky.

Polsko zavádí na hranicích se Slovenskem kontroly. Kvůli pašerákům se zaměří na auta

Polsko zavede kontroly vozidel na hraničních přechodech se Slovenskem kvůli nárůstu nelegální migrace, uvedl to podle polských médií premiér Mateusz Morawiecki. Podobná opatření může Varšava zavést do budoucna také na hranicích s Německem, uvedla stanice Polsat News s odkazem na mluvčího polské vlády. Varšava a Berlín už dříve uvedly, že hodlají ohledně situace na hranicích brzy jednat.