reklama

Poradíme vám, jak správně položit koberec

Máte nový koberec a řešíte jeho instalaci? Bojíte se? Ne, skutečně to nemusí být noční můra, když víte, jak na to. Instalace koberce není tak náročná jako pokládka laminátu nebo linolea. Může dokonce proběhnout hned několika způsoby. Samotná pokládka není dokonce ani příliš fyzicky náročná. Neobejde se však bez důkladné přípravy podkladu.

reklama

Co k tomu budete potřebovat:

  • oboustrannou lepicí pásku
  • kobercovou pásku
  • ostrý nůž na koberec
  • pravítko
  • měřící pásku
  • tužku
  • kobercové lišty
  • hřebíky, kladivo
  • případně také fixační lepidlo a váleček

Dobře instalovaný koberec

Dobře instalovaný koberec  musí být zarovnaný s okrajem stěn, a to i v obtížných rozích. Aby k tomu došlo, je zapotřebí před položením koberce podlahu nejprve důkladně připravit. Musí z ní být odstraněn starý koberec i veškerý nábytek. Podlaha by měla být také suchá, rovná a čistá. Odstranit byste měli rovněž i přechodové a obvodové lišty. Podlahu také povysávejte.

Pokládka koberce

Nový koberec by měl být ideálně o něco větší. Při nákupu je proto dobré vzít o 5% větší koberec. Zmenšit totiž jde vždycky, ale když vám bude kousek chybět, budete mít před sebou jen těžko řešitelný problém. U menších místností do 20 metrů čtverečních stačí, když koberec k podlaze zafixujete oboustrannou lepící páskou. Po obvodu místnosti, u hranice se zdí, nalepte oboustrannou lepící pásku, z níž však ještě nesundávejte svrchní ochrannou část. Koberec rozložte od stěny ke stěně a nechte ho uležet bez zátěže ideálně přes noc. Měl by se během té doby sám přirozeně vyrovnat.

Druhý den si pak vezměte na pomoc ostrý nůž nebo řezák. Koberec uhlaďte, vytlačte bubliny a přitlačte ho ke stěně tak, aby těsně přiléhal, a pokud přesahuje, odřízněte přečnívající zbytky. Až následně vyřízněte rohy a jiné výklenky. Okraje koberce je dobré začistit kobercovou páskou, nebude se pak krabatit. Měl by být k povrchu také zafixován.

Fixace koberce k podkladu proběhne tak, že ho jednoduše přilepíte na onu oboustrannou lepící pásku pod kobercem, z níž odstraníte svrchní ochrannou část. U větších místností je ale lepší, když koberec k podlaze zafixujete s pomocí fixačního lepidla a hladkého pěnového válečku. Pokud se rozhodnete pro tento způsob lepení, odsuňte polovinu koberce z pracovní plochy, naneste na příslušná místa lepidlo, počkejte tak dlouho, jak uvádí výrobce lepidla na obalu a pak položte zpět koberec. To samé potom proveďte i s druhou polovinou koberce. Nakonec koberec na okrajích důkladně k podlaze přitlačte.

Nakonec můžete ke stěnám nainstalovat kobercové lišty, které zakryjí případné roztřepené konce. Pokud si na to netroufáte, není žádná ostuda, když si na to pozvete profesionály.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci
Politika

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Mercedes-Benz C 220d v testu: Na tohle auto jsou argumenty elektromobilů krátké

Ve všeobecném tlaku na zavádění elektromobility se čas od času objevují spalovací automobily, jejichž pozitiva nedokáže sebedražší elektromobil při vší snaze vyvážit. Třída C od Mercedesu nejjasněji ukazuje, proč se dvoulitrové diesely stále těší tak velké oblibě bez ohledu na zelenou lobby. Nebo snad znáte nějaký sériový vůz, který na jedno nabití ujede 1 300 kilometrů?

reklama

Domácí zpravodajství

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama