CNN Prima News porodnice

porodnice

Výpis příspěvků ke štítku „porodnice“

Novorozencům drtila lebky, trhala uši a lámala kosti. Sestra ze Sušice vraždila kvůli pláči

Sousedé ji popisovali jako milé děvče, kolegové v sušické porodnici jako svědomitou sestru. Jednu z nejlepších. Přesto měla Marie Fikáčková na svědomí životy těch nejnevinnějších dětí. Novorozencům vědomě způsobovala vážná zranění a dva z nich její běsnění dokonce nepřežili. Za vraždy, které byly pro vyšetřovatele velice složité prokázat, byla v roce 1961 oběšena. Příběh vám redakce CNN Prima NEWS přináší v rámci seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších tuzemských kriminálních případech.

První miminko se letos narodilo už minutu po půlnoci. Rodiče těsně získali nový příspěvek

Prvním dítětem narozeným v Česku v roce 2024 se stala Barborka, která přišla na svět minutu po silvestrovské půlnoci v jihomoravském Vyškově. Mnoho dalších novoročních dětí dostalo od rodičů netradiční jména. Rodiče dětí, které se narodí od letošního 1. ledna, budou pobírat vyšší rodičovský příspěvek. Místo nynějších celkem 300 tisíc korun budou moci čerpat o 50 tisíc korun víc.

První letošní pražské miminko se narodilo hned po půlnoci. Holčička získá od magistrátu prémii

Prvním letošním miminkem narozeným v Praze je holčička Lara, která přišla na svět osm minut po půlnoci ve Fakultní nemocnici Bulovka. O narození dítěte informovala sestra z tamního porodního sálu. Novorozeně váží 3188 gramů. Loni byla prvním pražským dítětem devět minut po půlnoci narozená holčička Timea. První chlapec se narodil ve Fakultní nemocnici v Motole. Rodiče dětí, které se narodí od začátku letošního roku, budou pobírat vyšší rodičovský příspěvek.

Konec babyboxů v Česku? OSN tlačí na jejich zrušení. Zachraňují životy, odmítá „babydědek Lu“

Zachránily stovky českých novorozenců, přesto Výbor Organizace spojených národů (OSN) pro práva dítěte volá po zrušení babyboxů a posílení utajení porodů. Nad doporučením z mezinárodního společenství nyní sedí čeští úředníci a sondují, co by takový krok mohl způsobit. Zatímco ministerstvo zdravotnictví prosí nemocnice o názor, zakladatel babyboxů Ludvík Hess bije na poplach. „Utajený porod je velmi nedostatečný zákon. Vdané ženy a cizinky na utajený porod nemají ze zákona nárok,“ varoval v dopise adresovaném ředitelům českých nemocnic.

Císařského řezu se Nikol bála a považovalo ho za selhání. Teď je šťastná, že ho absolvovala

Třiatřicetiletá Nikol žije s manželem a třemi dětmi blízko Frýdku-Místku. Starší dvě děti přivedla na svět přirozenou cestou, i když oba porody byly velmi náročné. Jejím přáním bylo vyhnout se císařskému řezu, ze kterého měla velké obavy. U třetího dítěte se ale sekci nevyhnula, protože miminko nespolupracovalo. Pro CNN Prima NEWS popsala, jak se cítila po operaci, jak zvládala péči o malou a proč se obávala císařského řezu, který předtím považovala za selhání. Nikol tak otevírá téma, které řeší mnoho žen.

Ruská zrůdnost, popisují zkázu porodnice čeští dobrovolníci. Válečná zóna je těžce zasáhla

Místo, kde se rodí život, čelilo ruskému dělostřelectvu. Návštěva rozstřílené chersonské porodnice je jeden z mnoha neveselých momentů, který čeští dobrovolníci z organizace Mise Ukrajina prožili během svého posledního výjezdu. „Nepochopím mentalitu ruských vojáků, jsou absolutně mimo realitu. Je to zrůdnost,“ okomentoval spoušť Marek Wiesner za dobrovolníky, kteří na válkou zkoušený východ země dovezli zdravotnické přístroje a materiály. O své fotografie se podělili s redakcí CNN Prima NEWS.

Pár kilo štěstí v náručí a první holčička. Alena Schillerová se stala trojnásobnou babičkou

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) slaví narození vnučky, stala se již trojnásobnou babičkou. Svoji radost sdílela se sledujícími na Instagramu, kde se podělila o fotografii z porodnice s „pár kily štěstí v náručí“. Holčička dostala jméno Laura. V komentářích začaly proudit stovky gratulací od veřejnosti i od dalších tváří z ANO a jeho okolí.

Zázrak v olomoucké nemocnici: Lékaři zachránili Vanesku, po porodu vážila jen 395 gramů

Lékaři Fakultní nemocnice Olomouc zachránili život novorozené holčičce, která po předčasném porodu vážila pouhých 395 gramů, což je desetkrát méně, než činí průměrná porodní váha novorozence v Česku. Holčička Vaneska se tak stala nejmenším miminem, o které personál novorozeneckého oddělení FN Olomouc pečoval. Podle lékařů má velkou naději na kvalitní a zdravý život. Zprávu v úterý sdělil olomoucký lékař Martin Wita.