
KOMENTÁŘ: Letní kampaň je jen klidem před bouří. Babiš ani Fiala nezahálí, STAN láká na buřty
Oblíbená rekreační lokalita Karvinské moře má novou dominantu. Symbolicky ho stráží římský bůh Neptun. Autorem sochy je místní řezbář Karel Buchta. Novinářům to v pondělí sdělila mluvčí magistrátu Monika Danková.
Někdo potřebuje skluzavky a tobogány, jiní dávají přednost koupání v obyčejném rybníku. V Karviné se ale chodí k moři. Původně posměšné pojmenování jezera, které vzniklo poddolováním, se tak vžilo, že už se dostalo i do oficiálních map. Navštěvují ho tisíce lidí.
Máte rádi místa, kde se psaly dějiny? Pak si na seznam cílů poznamenejte Zámeček Petrovice. Dnes sem lidé míří především za odpočinkem a hýčkáním. Nicméně zdejší historie zaujme i ty, kteří si na dění dávných generací nijak zvlášť nepotrpí. Žila tu totiž žena, která sehrála významnou roli v tragickém konci života korunního prince Rudolfa I., syna rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. a císařovny zvané Sissi. Byla to právě majitelka paláce, Marie Luisa Larischová, která mu představila mladinkou baronku Marii Vetserovou, s níž arcivévoda spáchal společnou sebevraždu.
Tropické teploty vybízejí k osvěžení, a to i v podobě zmrzliny. Někteří preferují vaničku své oblíbené značky ze supermarketu, jiní si raději zajdou do cukrárny nebo ke stánku. Za vyhlášenou zmrzlinou jezdí lidé i zdaleka, třeba do Třince nebo Havířova.
Karviná je největším českým pohraničním městem. Leží na hranici s Polskem a přímo ve městě jsou dva hraniční přechody. Město se rozprostírá na severním okraji Beskyd a svou polohou tak vybízí k výletům do hor i za hranice Polska. Turisticky zajímavá místa ale najdeme také přímo na Karvinsku.
V Havířově mají květinového ochránce. Malý ostrůvek kopretin zachraňuje před sekačkami místní muž, a to už několikátou sezónu. Zpočátku luční kvítí ohradil kolíky a hlídal, aby do něj sekačky nevjely. Teď už se o kopretiny bát nemusí, hlídá je celé sídliště a sekáči se jim už vyhýbají.
Nadávkám, výhrůžkám nebo i fyzickým útokům čelí téměř denně úředníci po celém Česku. Mají to na svědomí jejich rozzuření klienti. Jak ukazují nedávné případy, došlo i na vraždu nebo vypálení domu. Co s tím? Musí se změnit legislativa, zní z úřadů.
Silné bouřky udeřily v pondělí v Česku. Už během dopoledne se objevily v Praze, kde je doprovázely i centimetrové kroupy. Vyskytují se ale i v dalších pěti krajích a postupně se přesouvají k jihovýchodu. Nevlídné počasí napáchalo škody například v Havířově, kde déšť zatopil podjezd u tamního vlakového nádraží. Obdobné počasí předpovídají odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i v následujících dnech. Zlepšení lze očekávat až o víkendu, kdy bude nejtepleji.
Karviná rozšiřuje kapacitu kolumbárií na městském hřbitově. Uložení urny do kolumbária je totiž v posledních letech lidmi stále častěji vyhledáváno. Město se proto snaží na tento trend reagovat zvýšením počtu schránek. Řekla to mluvčí magistrátu Monika Danková.
Kvůli srážce policejního auta a cisterny byla v úterý odpoledne v obou směrech uzavřena dálnice D1 na hranici Ostravy a Bohumína, a to zhruba na hodinu a půl. Při nehodě se zranili dva policisté. K havárii došlo, když hlídka pronásledovala osobní auto. Muži zákona o tom informovali na síti X.
Juraj Kučerák – kriminálník a muž s IQ 76, který balancoval na hraně mentální zaostalosti. A také vrah se „sekyrkovým syndromem“, který zabil dva lidi. Svého strýce, se kterým propíjel sociální dávky, a pak také kamaráda, jenž mu nabídl v dobré víře práci. Kučerákův případ sleduje další díl videopodcastu HLASY ZLOČINU.
Stále pro vás hledáme místa, kde se dá dobře a zároveň levně najíst. Tentokrát vyzkoušely štáby CNN Prima NEWS laciný oběd v Havířově a polední menu v Poděbradech.
Výdejní boxy se v poslední době objevují leckde, u kruhového objezdu nebo třeba vedle kostela. Město Karviná se ale rozhodlo zakročit a od května vymezuje místa, kde další plechové krabice stát nebudou. Privilegium dostane historické centrum města.