Běžci zachraňují planetu

Běžci zachraňují planetu

Podle posledních průzkumů rapidně klesá množství odpadu, který za sebou běžci zanechávají. Je to důkazem toho, že stejný zdravý přístup jako ke svému tělu aplikují i vůči přírodě.

Je prokázáno, že sportovci nechávají během svých sportovních výkonů na místě sportoviště stále méně odpadu. Je to proto, jak vyzkoumali vědci z harvardské univerzity, že roste nejen spotřeba recyklovaných lahví, a nikoli jednorázových plastových, ale je prokázáno i to, že lidé, kteří dbají o zdraví svého těla, mají stejný přístup také k životnímu prostředí. Právě z řad skautů, sokolů a dalších sportovců se každoročně rekrutují ti, kteří organizují akce za čištění životního okolí – za vesnicí nebo ve městě, kde se organizují. Odpad jim není lhostejný. I proto, že nechtějí běhat znečištěnou přírodou, která je má nabíjet pozitivním náhledem na svět, což při pohledu na hromady odpadků kolem cest lze jen ztěžka. I toto byl jeden z důvodů, proč se v zahraničí stále častěji prosazuje využívání takzvaných vratných plastů. Právě takovou lahev totiž sportovci na hřišti nezapomenou a v lese ji neodhodí – ale na místo, kde jsou vratné lahve tohoto typu přijímané, ji donesou.

Ekologická stopa, kterou za sebou sportovci zanechají, totiž nespočívá jen v tom, čím se stravují a jakým způsobem se na závody přesouvají, ale také v tom, jak se chovají k životnímu prostředí a místu, kde se sportování věnují. I proto zavádějí některá fitness centra omezovače průtoku vody, nabízejí tekutiny ve skleněných nádobách a snaží se eliminovat výkon klimatizace na minimum.

Kromě toho se můžou sportovci poohlédnout po sportovním oblečení z organických materiálů, které mají výbornou funkcionalitu a většinou bývají lokálního původu, takže jejich uhlíková stopa je téměř minimální.

Zjistit, jestli je studie pravdivá, můžete už 15. srpna, kdy v pražské Stromovce proběhne další ročník běhu inSPORTline Prima Run, více na www.insportlineprimarun.cz.

Partnerem celé akce je společnost FCC, poskytovatel služeb odpadového hospodářství. I to je důkazem toho, že sport a péče o životní prostředí k sobě neodmyslitelně patří.

Vydejte se zaběhat si s lidmi, kteří mají nejen ke svému tělu, ale obecně k životnímu stylu stejný přístup, jako vyznáváte vy. Užijte si potlesk v cílové rovince, a pokud se během celého závodu budete chovat ekologicky, bude vás radost z uběhnutých kilometrů hřát dvojnásob.

Běhání je jednou ze sportovních aktivit, kterou byste měli vyzkoušet. Kromě toho, že se odehrává v přírodě, je aktivitou aerobní, která napomáhá snížení krevního tlaku, protažení svalů, a hlavně, na rozdíl od dalších aktivit, není nutné své tempo podřizovat komukoli jinému. Zkrátka si sami určíte, jestli budete vytyčenou trasou sprintovat, nebo jí svižně projdete. V každém případě se dostanete do cíle a můžete si hrdě užívat endorfinů získaných během pohybové aktivity – a v neposlední řadě také hrdost, že vaše sportovní aktivita nezničila ani kousek životního prostředí.