Praha 1 zavře na noc Dlouhou a další ulice Starého Města. Zařídila zákazy vjezdu aut

Praha 1 zavře na noc Dlouhou a další ulice Starého Města

Zákaz projíždění po 22. hodině

Radnice Prahy 1 nechala nainstalovat značky zakazující vjezd do velké části Starého Města mezi 22:00 a 6:00. Cílem je omezit hluk, který v noci ruší místní obyvatele, řekl radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola (ANO). Přijaté opatření fakticky zahrnuje celou oblast mezi Dvořákovým nábřežím, Pařížskou, Staroměstským náměstím a Revoluční. Na hluk si dlouhodobě stěžují zejména obyvatelé Dlouhé, kde se nachází velký počet populárních nočních podniků.

Vozy dopravní obsluhy, místních obyvatel či taxislužby podle radního do oblasti stále vjedou, ale každého budou moci zastavit strážníci a zkontrolovat, že má důvod na místě být. Krok vedení radnice učinilo bez toho, aby o něm předem informovalo, podle Ryvoly se tím chtělo vyhnout vyhrocené diskusi, která dopravní opatření často provázejí. Radní dodal, že opatření platí od čtvrtka a radnice ho předem konzultovala s městskou policií, jež je připravena zahájit kontroly.

ČTĚTE TAKÉ: Za dopravní peklo v Praze může přestavba století. Mizerná koordinace, vyčítá městu opozice

Terčem zákazu jsou podle radního především mladíci, kteří s oblibou v noci Starým Městem v okolí Dlouhé ulice projížděli v silných vozech, nebo tam dokonce pořádali závody. Opatření dává městské policii nástroj k tomu, zahájit systematické kontroly a začít pokutovat ty, kteří vnímají noční cesty do historického centra jen jako povyražení. „Je to zatím to nejjednodušší, co teď můžeme udělat,“ řekl radní.

V Praze 1 vládne koalice ODS, TOP 09, ANO, Rezidentů 1 a klubu bývalých Pirátů, které strana kvůli účasti v koalici vyloučila. V opozici je Praha 1 Sobě a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů). Všechny strany v zastupitelstvu dlouhodobě prosazují řešení nočního hluku v oblasti Dlouhé ulice. V minulém volebním období již radnice pod vedením tehdejšího starosty a nynějšího opozičního zastupitele Petra Hejmy (STAN) zákaz vjezdu do Dlouhé a některých okolních ulic testovala, a to od 22:00 do 03:00 a po dobu dvou víkendů. I když tehdejší vedení radnice uvedlo, že se opatření osvědčilo, dále na něj nenavázalo.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Praha pro cyklisty zřídila stupátko za třicet tisíc. Slouží jako obrubník, nechápou lidé

Tagy:
Praha 1 městská část Staré Město pražské