OČIMA REPORTÉRA: Středeční nehoda kamionů na Jižní spojce opět dokázala, jak je doprava v Praze zranitelná

Nehoda kamionu

Když jsem se ve středu okolo desáté hodiny dopoledne dozvěděl o nehodě kamionů na Jižní spojce, bylo to od mého kameramana. Ten totiž zrovna projížděl v protisměru jen několik vteřin potom, co se kamiony srazily. Řidiči před ním měli začít prudce brzdit – prý to vypadalo, že jeden z kamionů přejede až do protisměru. Naštěstí se to nestalo.

Chybělo prý ale málo, aby i v opačném směru museli policisté řešit nehodu. Nedokážu si vůbec představit, co by to znamenalo pro dopravu v Praze. Ta totiž začala zcela kolabovat. Jen během několika minut totiž byly ucpané veškeré objízdné trasy. I já jsem jel cestu, která by mi za běžných okolností trvala okolo 10 minut, zhruba o dvacet minut déle. Musím říct, že jsem měl ale štěstí, že jsem vyrazil hned. Jet stejnou trasu zhruba o hodinu později, nevím, jak dlouho bych za volantem čekal v kolonách.

Nehoda, kdy se u Záběhlic zcela zastavila Jižní spojka ve směru na Černý Most, znovu dokázala, jak zranitelná je pražská doprava. Kolona totiž po chvíli stála až k Barrandovskému mostu a na dálnici D1 až zhruba ke sjezdu na Průhonice – tedy asi 6 kilometrů. Stály ale i objízdné trasy, které nejsou na tak velký nápor aut připravené.

Musím říct, že z mého pohledu záchranáři situaci naprosto skvěle zvládli. U nehody byli jen během několika málo minut. Hned začali pomáhat zraněným a samozřejmě se snažili co nejrychleji odklidit havarované kamiony. O to méně pochopitelné je video, které hasiči zveřejnili. Mluví o jejich cestě k zásahu, kdy proti nim jelo záchranářskou uličkou jiné auto. Naštěstí nejelo příliš rychle a stihlo včas uhnout. Sám jsem zvědavý, jaký důvod pro své chování řekne policii, která už se celým případem zabývá.

Vždy mě v takové chvíli napadne jedna otázka: Uvědomují si tito lidé, kteří blokují záchranářskou uličku, fakt, že jednou oni mohou být v situaci, kdy budou čekat na záchranáře, kteří se k nim nebudou moct dostat právě kvůli nezodpovědnému chování někoho podobného?

Na závěr si proto dovolím prosbu: Buďme za volante ohleduplnější.

Jaroslav Kasnar