Prodloužení Redlovy nesvéprávnosti? Státní zastupitelství se odvolalo

Jaká pravidla platí pro tvorbu zdravotních posudků

Okresní státní zastupitelství Plzeň-město se odvolalo proti rozhodnutí plzeňského okresního soudu prodloužit omezení svéprávnosti na pět let podnikateli Michalu Redlovi obviněnému v kauze Dozimetr. Vyšetřovatelé uvedli, že Redl je duševně v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod, aby se vyhýbal trestnímu stíhání.

Vedoucí plzeňských krajských žalobců Anna Maříková uvedla, že zastupitelství podalo odvolání na základě nově zjištěných skutečností, které mu dříve nebyly známy.

„Okresní státní zastupitelství Plzeň-město využilo svých oprávnění podle občanského soudního řádu a zákona o zvláštních řízeních soudních jako účastníka řízení o svéprávnosti posuzovaného M. R. a podalo odvolání proti rozsudku Okresního soudu Plzeň-město,“ uvedla v tiskové zprávě náměstkyně okresního státního zástupce Ivana Hostašová.

Plzeňský okresní soud rozhoduje o omezení svéprávnosti Redla opakovaně od roku 2008, přičemž poslední přezkumné řízení bylo 13. května, kdy soud prodloužil omezení svéprávnosti na pět let. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Policie Redla označuje v souvislosti s případem pražského dopravního podniku za hlavu zločinecké skupiny. Již dříve se Redl kvůli údajné duševní chorobě vyhnul stíhání v jiné kauze.

Vyšetřovatelé aktuálního případu nicméně tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod k tomu, aby se tento bývalý spolupracovník uprchlého zločince Radovana Krejčíře vyhýbal trestnímu stíhání. Za založení organizované zločinecké skupiny mu hrozí až 12 let vězení. Obviněných v kauze by mělo být 13 osob.

Patří mezi ně i bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček. Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Kauza vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

Tagy:
policie soud trestní stíhání Státní zastupitelství ČR Michal Redl nesvéprávnost kauza Dozimetr