Gazdíka jsem na Redla upozorňoval už před lety. Vymluvil se na Polčáka, říká exdetektiv

360° (620)

Petr Gazdík (STAN) i Stanislav Polčák museli vědět už před lety, co je obviněný podnikatel Michal Redl zač. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý elitní policejní detektiv Karel Tichý. Ten prý Gazdíka před Redlovými vazbami na gangstera Radovana Krejčíře varoval již v roce 2017. Dosluhující ministr školství měl Tichému tehdy odpovědět, že se s Redlem na rozdíl od Polčáka nestýká a hnutí STAN provede opatření, aby se podobným schůzkám v budoucnu vyhnulo.

Českou politickou scénou otřásá kauza korupce v dopravním pražském podniku. Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinila celkem 13 lidí z účasti na organizované zločinecké skupině.

Mezi podezřelými je mimo jiné dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček či podnikatel Michal Redl. Tyto dvě osoby měly celou skupinu řídit. Incident vedl k rezignaci Petra Gazdíka (STAN) na post ministra školství k 30. červnu, protože byl s Redlem opakovaně v kontaktu.

Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s kontroverzním podnikatelem členství v hnutí STAN. Oba dva politici však své vazby na Redla dlouhodobě bagatelizují, zároveň také nevysvětlili, proč bylo nutné se s takovou osobou vídat. Bývalý detektiv protikorupční policie Karel Tichý je přesvědčen, že Gazdík i Polčák museli vědět, co je Redl zač, již před lety.

„Znali ho. Nemohl jsem to vydržet, když i média psala, že se s nimi stýká. Šel jsem za Petrem Gazdíkem do Sněmovny, zhruba před pěti lety. Říkal jsem mu, zda se nezbláznili. Gazdík odvětil, že prý ne. Tak jsem mu jako trouba vysvětloval, kdo to je. On mi na to říkal, že on nic, že všechno pan Polčák. Ale že udělají (Starostové, pozn. red.) opatření, aby se jejich schůzkám zabránilo,“ řekl Tichý ve vysílání CNN Prima NEWS.

Čeho jsou politici schopní?

V roce 2017 Polčák odeslal Redlovi e-mail s žádostí o doporučení k nominacím na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu. Toto zjištění tehdy stálo Polčáka kandidaturu do předsednictva STAN. Ani to ale Gazdíka od dalšího kontaktu s Redlem neodradilo.

„Je to šokující. Proč se na něj tito politici vázali? Nevím. Už dávno, když jsem s Redlem komunikoval, měl zkušenost s některými politiky. Jmenoval mi určité významné lidi z ODS či ČSSD. Šlo tehdy o jednání s Lukoilem. Ukazuje to, čeho jsou politici schopní. Nemají sebereflexi. Nejvíce mě zaráží, že jsem to panu Gazdíkovi fakt osobně říkal, a vidíte to dneska,“ kritizoval Tichý.

Exdetektiv znal Redla díky Radovanu Krejčířovi už od roku 2002. „Právě tehdy jsem díky mým informátorům narazil na jméno Michal Redl. Bylo dohodnuto, že se s ním sejdu a uvidíme, jaká by byla možná spolupráce kvůli Krejčířovi,“ popsal muž, který vyšetřoval například i kmotra Františka Mrázka.

„Představil jsem se mu (Redlovi, pozn. red.) jako pracovník BIS. Postupem času si ke mně získal důvěru, bavili jsme se velmi otevřeně. Zajímala mě kauza Technology Leasing. Tehdy byl Redl pravou rukou Krejčíře a vykonavatelem konkrétní trestné činnosti,“ zmínil Tichý.

Obchod s psychiatry

Redl se podle vyšetřovatelů spolu s Radovanem Krejčířem před dvaceti lety podílel na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5. V obou případech byl obviněn. Měl i vypovídat jako svědek. Soudu se ale nakonec vyhnul. Podle lékařů má totiž vážnou duševní chorobu. Soud mu minulý měsíc znovu omezil svéprávnost, a to na pět let.

Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod, aby se vyhýbal trestnímu stíhání. Podobně Redla vždy vnímal i bývalý detektiv Tichý.

„Dělal na mě dobrý dojem, sice nebyl asi nějak zvlášť vzdělaný, ale velice dobře se orientoval v obchodních záležitostech. Když jsme se bavili, byl to naprosto normální rozumně uvažující člověk, který chápal, co se událo. Bál se Krejčíře. Pamatuji na jeho slova z prvního výslechu, kde říkal, že se cítí naprosto zdráv bez jakýchkoliv duševních problémů,“ řekl Tichý s tím, že tehdy mělo jít ze strany Redlovy obhajoby o účelovou akci, jak se vyhnout vězení.

„Stačí dobří advokáti s kontakty a peníze. Advokáti osloví významné psychiatry a doktory, kteří vytvoří na zakázku účelový posudek, ve kterém vám ze zdravého člověka udělají vědomě blázna,“ dodal Tichý.

Tagy: