CNN Prima News průmysl

průmysl

Výpis příspěvků ke štítku „průmysl“

Sítě 5.5G mohou přijít už v roce 2024

7. prosince 2022 14:32

Vzhledem k tempu standardizace 3GPP bude 5.5G komerčně využíváno v roce 2024, předpověděl během akce Global Mobile Broadband Forum 2022 Alex Sinclair, technický ředitel GSMA. Sítě 5.5G budou mít velký význam pro průmysl, kde další rozvoj digitalizace potáhne zejména rozmach internetu věcí. Zlepšení komunikačních sítí povede také k dalšímu vývoji metaverza.

Propouštění ve firmách pomůže změnit ekonomiku, tvrdí expert. Kde se o místo bát nemusíte?

23. listopadu 2022 18:32

Podle ankety Hospodářské komory se až 42 % firem obává, že po novém roce bude muset některé své zaměstnance propustit. Ekonom Pavel Peterka ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že pesimističtější nálada plyne zejména z konce fixací cen energií. Propouštění ale prý pomůže českou ekonomiku transformovat. Peterka společně s manažerem náboru a marketingu Jiřím Halbrštátem přiblížil, kteří pracovníci se o svá místa bát nemusí.

Největší česká porcelánka v problémech. Hrozí propouštění, vedení kritizuje vládu

14. listopadu 2022 21:05

Vedení jedné z nejdéle fungujících porcelánek v Česku kritizuje kabinet za jeho přístup k průmyslu v energetické krizi. Zastropování cen plynu se jí totiž kvůli její velikosti netýká. Porcelánka Thun proto čeká, jak a jestli vůbec vláda v příštím roce velké průmyslové podniky podpoří. Společnost prý hraje o čas, v ohrožení jsou podle ní pracovní místa.

Třinecké železárny v problémech. Jejich zavření by byla sociální katastrofa, varuje hejtman

29. října 2022 12:47

Do velkých potíží se kvůli ekonomické krizi dostávají i velké průmyslové firmy. Vysoké ceny energií totiž znamenají někde i miliardové náklady navíc. Pokud by některé z velkých podniků musely začít propouštět nebo dokonce zavřít, mohlo by to kvůli vysoké nezaměstnanosti v regionu vést až k sociálnímu kolapsu, varují opoziční politici. Do složité situace se dostaly i Třinecké železárny. Výraznější propouštění zatím firma nechystá.

Plyn dramaticky zlevňuje. Svítá naděje pro české firmy, nebo pokles ceny přichází pozdě?

24. října 2022 18:58

Cena zemního plynu na klíčové burze v Nizozemsku se od přelomu srpna a září snížila už o více než dvě třetiny. Zatímco před dvěma měsíci se megawatthodina obchodovala za 350 eur, aktuální cena se pohybuje kolem stovky. Přitom právě drahý plyn představoval hrozbu pro tuzemský průmysl. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy končí letos fixace ceny osmi firmám z deseti.

Češi se bojí své finanční situace nejvíce v historii. Strach překonává i světovou krizi

24. října 2022 11:07

Důvěra v českou ekonomiku se popáté za sebou snížila. V říjnu klesla o 0,3 bodu na hodnotu 89,8 bodu a pod 90 bodů se dostala poprvé od loňského března. Menší důvěře se těší u podnikatelů a u spotřebitelů. V případě spotřebitelů prohloubila své minimum od počátku zjišťování v lednu 2003. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se Češi bojí více než během světové finanční krize před třinácti lety.

Jeden výrok politiků a česká společnost přišla o 30 miliard, opřel se do vlády Kovanda

19. října 2022 23:13

Zmatky kolem daně z mimořádného zisku, které se také přezdívá windfall tax či válečná daň, pokračují. Vyjádření členů vlády ve vysílání CNN Prima NEWS kritizoval ekonom Lukáš Kovanda. Zdůraznil, že tweety poslankyně Olgy Richterové (Piráti) a vystoupení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) stály českou společnost 30 miliard korun.

Chystáme změnu předpisů. Posílíme ochranu strategických objektů, řekla Černochová

9. října 2022 15:22

Ministerstvo obrany podle jeho šéfky Jany Černochové (ODS) chystá změnu předpisů, která by umožnila účinnější ochranu kritické infrastruktury v ČR kvůli ruské agresi na Ukrajinu a snaze oslabovat zbrojní průmysl v zemích, které pomáhají Ukrajině. Ministryně to v neděli uvedla v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Chtěla by například posílit pravomoci vojenské policie a zpravodajské služby. Pro větší ochranu objektů chce využít vojáky, kteří nyní pomáhají s ochranou hranic kvůli nelegální migraci.

Pomůže, ale způsobí i další problém. Zastropování cen energií má dvě strany, varuje expert

23. září 2022 16:49

Vláda 12. září představila návrh řešení energetické krize v podobě zastropování ceny silové elektřiny na šesti korunách za kilowatthodinu (KWh) a cenu plynu na třech korunách za KWh. Novelu energetického zákona, který tento krok umožňuje, podepsal ve středu prezident Miloš Zeman. Ekonom a bývalý člen rady České národní banky (ČNB) Lubomír Lízal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedl, že zastropování domácnostem pomůže, na druhou stranu ale také přispěje k vyšší inflaci.