reklama
CNN Prima News průmysl

průmysl

Výpis příspěvků ke štítku „průmysl“

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

29. listopadu 2021 19:44

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Český průmysl prohloubil pád, klesla i hodnota nových zakázek. Na vině je výroba aut

8. listopadu 2021 10:27

Produkce tuzemských průmyslových podniků se v září meziročně snížila o čtyři procenta. Prohloubil se také meziměsíční propad a na rozdíl od srpna klesla i hodnota nových zakázek. Hlavním zdrojem špatných čísel byla výroba motorových vozidel, která v porovnání s loňským zářím klesla o třetinu. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu.

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla o 2,8 procenta, táhne ji spotřeba domácností

29. října 2021 09:56

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí meziročně stoupla o 2,8 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 1,4 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho v pátek zveřejnil na svém webu. K růstu HDP přispěla výhradně domácí poptávka. Podle ekonoma Luďka Kovandy to je způsobeno tím, že lidé nakupují, protože se bojí růstu cen v budoucnosti.

Brno podpořilo největší esportové turnaje v Česku. Hrozil přesun, vysvětlila primátorka

23. října 2021 10:59

Největší české esportové turnaje Vodafone MČR v počítačových hrách a Samsung MČR v mobilních hrách jsou s Brnem již neodmyslitelně spojeny. Finále obou z nich se od roku 2015 pravidelně odehrávají právě tam. V letošním roce však soutěže poprvé proběhnou za podpory statutárního města Brna, což schválili brněnští zastupitelé v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS).

Pokud automobilky padnou, přijde o práci až půl milionu lidí, varuje Středula

19. října 2021 10:11

Enormní nedostatek čipů ochromil výrobu aut i v České republice. Pokud by stát nezasáhl, automobilky padnou. „O práci by přišly statisíce lidí. A to počítám přímé zaměstnance, ne celé rodiny. Celkové počty budou přesahovat půl milionu občanů,“ nastínil černý scénář předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Ekonomika brzdí: Stále chybí materiál, Česko doplatí na potíže Německa a autoprůmyslu

14. října 2021 09:26

Světové hospodářství se stále nevzpamatovalo z postcovidového šoku. Mezinárodní měnový fond věští pro letošní rok pomalejší oživení, než původně očekával. Ekonomiku stále dusí problémy v dodavatelském řetězci. Chybí součástky, lodní kontejnery nebo řidiči kamionů. Potíže už dorazily do Evropy a dotknou se i české ekonomiky.

Zastavíme odliv zisků, slibují strany před volbami. ČR ale sama inkasuje stovky miliard

7. října 2021 07:16

Jedním z předvolebních taháků některých politických stran je zastavení odlivu zisků zahraničních firem. Nejen že kandidující subjekty neříkají, jak toho chtějí docílit, ale zároveň zamlčují, že Česká republika inkasuje nižší stovky miliard ročně v podobě zisků z investic tuzemských firem v zahraničí. Skutečnost si přitom může každý zjistit z volně dostupných údajů o vývoji platební bilance, které zveřejňuje Česká národní banka.

Špicar: Dekarbonizace není šílenství EU, ale globální megatrend. Musíme se mu přizpůsobit

30. srpna 2021 21:50

Snaha o uhlíkovou neutralitu není nějaké evropské šílenství, ale globální megatrend, se kterým se musíme vypořádat, řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar v pořadu 360°. Podle něj elektromobilita ale není jediným směrem. Jako perspektivní třeba vidí vodíkový pohon. Hlavní ekonomka Raiffesenbank Helena Horská upozornila, že Česká republika nadále staví hlavně na průmyslu a produkci automobilů, sektor tak bude muset projít velkou revolucí, zaznělo na CNN Prima NEWS.

Odborář: Zaměstnanci platí zdravotní pojištění, mají právo na proplácení testů

13. srpna 2021 07:10

Zaměstnanci mají mít právo na proplácení testu na koronavirus i proto, že si platí zdravotní pojištění, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Věří také tomu, že testy ve firmách bude nakonec znovu proplácet stát. Zaměstnavatelé by ale podle něj měli začít s testováním svých pracovníků sami.

reklama