reklama
CNN Prima News první pomoc

první pomoc

Výpis příspěvků ke štítku „první pomoc“

Jedovaté rostliny na zahradě – 1. část

Na naší planetě roste asi 700 tisíc rostlinných druhů. Popsána a pojmenována je zhruba polovina. Život lidí i zvířat je plně závislý na existenci rostlin. Rostliny poskytují potravu, jsou zdrojem léčivých látek, textilní surovinou, stavebním materiálem, krmivem atd. Některé ale mohou být pro člověka i zvířata nebezpečné.

Přebalování, polohování a převlékání. Co musí vědět dobrovolníci ve zdravotnictví?

Mnoho pacientů zůstává po prodělání koronaviru na lůžku a ještě několik týdnů po odeznění nemoci potřebují zdravotnickou i ošetřovatelskou pomoc. A právě těm posílá Český červený kříž na pomoc dobrovolníky vyzbrojené potřebnými dovednostmi. Školí je zdarma na kurzech moderního ošetřovatelství v praxi. A zkusila si ho absolvovat i naše reportérka.

Dříve jsme léčili zlomeniny z hor, teď úrazy z věšení záclon, popsal traumatolog

„V tomto počasí bychom dříve řešili úrazy z hor, poranění končetin, zlomeniny nohou, páteře, ale teď o něco častěji vidíme domácí úrazy při banálních činnostech, jako je věšení záclon a další,“ uvedl v Novém dni televize CNN Prima NEWS primář chirurgie Karlovarské krajské nemocnice a traumatolog Josef März. V pořadu také mluvil o tom, co je nejdůležitější při první pomoci a jak se lidé mají chránit například při pádu.

Batole bojovalo o život, opařil ho šálek horké kávy. Znáte první pomoc popáleným?

8. říjen patří Mezinárodnímu dni boje proti popáleninám. Popáleninové úrazy patří bezpochyby k těm nejhorším a nejbolestnějším. Nejčastější příčinou bývá vařící voda. Ročně se s popáleninami různého stupně léčí více než deset a půl tisíce pacientů, z toho 40 procent jsou děti. Své o tom ví maminka dnes už devítileté Vendulky, která na sebe jako batole strhla vařící kávu. Následky jí zůstanou na celý život.

Psi v létě: Co by měl správný páníček vědět?

Na psa v létě čeká mnoho nástrah. Je proto důležité, aby jeho majitel věděl, na co si dát pozor. Rozpálené chodníky, vleklé procházky, dlouhé aportování, nesprávné chlazení, koupání nebo stříhání a náhubky, to vše se může stát nebezpečným pro vašeho psa. V reportáži se dozvíte, čeho se vyvarovat.

Není to jako v seriálech, že by tonoucí vyplivl rybu a odešel, říká záchranář Slabý

Seriály o záchranářích nás často zásobují mylnými představami, například co se týká záchrany lidí z vody, upozorňuje odborník. I když se u tonoucího podaří nahodit krevní oběh, stále se jedná o závažný stav, po kterém dotyčný končí v nemocnici a těžko se dostává do normálního stavu. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb a ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

reklama