CNN Prima News první pomoc

první pomoc

Výpis příspěvků ke štítku „první pomoc“

Dokázali byste pomoci: Jak zachránit tonoucího a přitom neohrozit sebe?

1. října 2022 15:22

Tonutí. Další z případů, kdy lidé velmi naléhavě potřebují pomoc jiných. A v drtivé většině případů profesionálních záchranářů. Tonutí zpravidla nastává během krátké chvíle, zejména u malých dětí. Tonoucí navíc nevolá o pomoc, jak jsme zvyklí z filmů. A pokud se v takovém případě vydáváme člověku v nesnázích na pomoc, určitě bychom to měli dát vědět někomu dalšímu. Jinak hrozí, že mu nepomůžeme a sobě uškodíme. Jak se tedy chovat? A mimochodem, napadlo vás někdy, že byste se na podobnou situaci připravili předem? Právě takovou možnost nabízejí plavecké kurzy, které dospělé i ty nejmenší naučí jak se zodpovědně chovat při pobytu ve vodě. Na kurzy přitom můžete čerpat příspěvek Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Čtěte dál a budete vědět vše, co potřebujete.

Dokázali byste pomoci: První pomoc při masivním krvácení. Jak pomoci a neublížit

30. září 2022 08:17

Rudá krev se rozlévá nebo vystřikuje všude kolem, zatímco ten, kterému ještě před chvílí kolovala v žilách, bledne a život z něj vyprchává stejně rychle jako nejvzácnější tekutina. Teď vás nechceme děsit. Takhle nějak ale vypadá masivní krvácení. Pomoc člověku, který takto krvácí, je jediná. Co nejrychleji únik krve zastavit. V našem článku zjistíte nejen jak na to. Ale dozvíte se také, že jedinou účinnou pomoc pacientům s významnou ztrátou krve, ohrožuje nedostatek dárců. Také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR zaznamenala v posledních letech úbytek dobrovolných dárců krve. Darování krve přitom kromě dobrého pocitu z pomoci druhým může přinést i další benefity. Čtěte dál a budete vědět vše, co potřebujete.

Dokázali byste pomoci: Jak reagovat, když najdete člověka v bezvědomí?

28. září 2022 15:24

Člověk ležící bezvládně na zemi, nereaguje na oslovení ani fyzický kontakt. Je v bezvědomí. Příčin, které k němu vedou, může být vícero. Takový stav ale bývá i život ohrožující. Jak v takovém případě dotyčnému správně pomoci? A je rozdíl mezi bezvědomím a mdlobou? V našem článku vám poradí ti nejpovolanější. A mimochodem, znáte způsoby, jak předcházet rizikovým situacím, které mohou bezvědomí způsobit? Pomoci s osvětou i prevencí vám může také zdravotní pojišťovna. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR má pro takové případy zřízený Fond prevence. Čtěte dál a budete vědět vše, co potřebujete.

Dokázali byste pomoci: První pomoc při zástavě srdce, roli hraje každá vteřina

26. září 2022 15:01

Zástava srdce. Zdaleka se netýká jen starších nebo nemocných lidí. Pomoc dotyčnému bývá o to komplikovanější, že je v bezvědomí. Pokud ale nereaguje a nedýchá, je dění následujících minut naprosto jasné. Jedinou pomocí je resuscitace. Ne každý ovšem ví, jak ji správně provést. A stejně důležitá je také prevence. Kromě zdravého životního stylu je také dobré znát i další způsoby, jak své srdce hýčkat. Například s pomocí preventivního programu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR. Čtěte dál a budete vědět vše, co potřebujete.

Psi v létě: Co by měl správný páníček vědět?

3. července 2022 15:30

Na psa v létě čeká mnoho nástrah. Je proto důležité, aby jeho majitel věděl, na co si dát pozor. Rozpálené chodníky, vleklé procházky, dlouhé aportování, nesprávné chlazení, koupání nebo stříhání a náhubky, to vše se může stát nebezpečným pro vašeho psa. V reportáži se dozvíte, čeho se vyvarovat.

Nedostatek strážníků vyřešilo Znojmo po svém. Přechody u škol hlídají penzisté ve vestách

28. května 2022 18:52

Jihomoravské Znojmo trápí nedostatek strážníků. Čtyřicítka mužů prý na veškerou činnost městu nestačí. Vedení městské policie se ale se situací vypořádalo po svém. Na bezpečnost dětí v okolí základních škol dohlížejí penzisté. Absolvují rychlokurz a jdou do akce. Za hodinu dozoru u přechodu si vydělají 120 korun.