
Po nárazu do zábradlí mostu na Hodonínsku vylétl z auta řidič, hasiči prohledávali řeku
V každé buňce se může skrývat informace, kterou dnešní medicína ještě neumí využít. Při dalším vědeckém zkoumání se však může ukázat jako zásadní pro lepší prevenci, přesnější diagnostiku a účinnější léčbu rakoviny i mnoha dalších onemocnění. K tomu, aby mohly být buňky dlouhodobě uchovávány a byly v garantované kvalitě k dispozici pro další výzkum, slouží takzvané biobanky. Jednou z nejstarších v České republice je Banka biologického materiálu Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně, která letos slaví čtvrt století.
Obvinění z usmrcení dvou malých dětí čelí Jordélia Pereira Barbosová. Podle policie měla Brazilka poslat otrávenou velikonoční čokoládu nové rodině bývalého přítele jakožto „pomstu ze žárlivosti“. V nemocnici zemřel na otravu nejdříve sedmiletý chlapec a o několik dní později jeho třináctiletá sestra. Informoval o tom web The Mirror.
Testosteron: Pohlavní hormon, který je důležitý pro správný vývoj muže a jeho zdravý organismus. Ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů či hustotu kostní hmoty. Normální hladina hormonu obvykle nevyvolává žádné problémy, pokud se však v prostatě nacházejí rakovinné buňky, může testosteron způsobovat jejich rychlejší růst.
Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.
Až třetina Čechů pociťuje symptomy deprese či úzkosti, stále častěji se navíc týkají i dětí. Přesto se o těchto potížích mnohdy hovoří jen šeptem a stále je obestírá řada mýtů, které problémy často bagatelizují. V čem se ty nejčastější liší od reality? To přiblížil psychiatr Kryštof Kantor.
Když 17letá Brianne Cullenová z americké Nevady zavolala před čtyřmi měsíci své matce, že nemůže dýchat, navždy se jí změnil život. Dívka totiž tři roky potají denně vapovala, údajně aby zmírnila své úzkosti z návratu do školy po lockdownech. Od lékařů si vyslechla hrozivou diagnózu: popcornové plíce, odborně konstriktivní bronchiolitida. Následky si Brianne ponese po celý život, její matka proto nyní varuje druhé.
S blížícími se přeháňkami a nastupujícími vyššími teplotami představují klíšťata stále významnější nebezpečí. Pro takřka celou republiku bude v následujících dnech platit vysoké riziko jejich aktivity. Česko navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a v případě encefalitidy se nechali očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?
Přibližně tisíc lidí v Česku žije s hemofilií. Vrozená porucha srážlivosti krve jim způsobuje samovolná krvácení, nejčastěji do svalů nebo kloubů. Ještě před 30 lety onemocnění běžně vedlo ke ztrátě pohyblivosti, dnes už to však neplatí. Díky současným možnostem léčby dokážou pacienti spontánním krvácením předcházet. Díky tomu se mohou věnovat stejným aktivitám jako zdraví lidé, výrazně omezovat se nemusí ani ve sportu. Odborníci to připomínají u příležitosti Světového dne hemofilie, který připadá na 17. dubna.
V Česku stále přibývá případů žloutenky typu A. Jen za první tři měsíce letošního roku jich bylo podle odborníků stejně jako loni za půl roku. Ve světě ale nejsme výjimkou, nemoc se šíří i jinde a občas si ji lidé přivezou z exotické dovolené. Platí, že postihuje hlavně děti a mladé dospělé.
Velká část Čechů nadměrně popíjí alkohol. Dokládají to i světové žebříčky, podle kterých každoročně patříme k jeho největším konzumentům na světě. Přes dvacet odborných institucí proto vyzývá politiky, aby dostupnost alkoholu v Česku omezili. Pomohla by například regulace reklamy nebo zákaz prodeje na některých místech.
Vojenská letuška Lenka Růžková prohrála po dvou a půl letech boj s rakovinou kůže. Na léčbu, která vyšla na miliony korun, se složila veřejnost, přispěl i Vojenský fond solidarity.
Loni v listopadu si 65letá žena z německých Brém začala stěžovat na silné bolesti v horní části břicha, které ji neumožňovaly jíst. Navštívila několik lékařů, ale nikdo příčinu jejích potíží nezjistil. Zdravotní stav ženy se zhoršoval, během tří měsíců zhubla o 22 kilogramů. Až v dubnu bylo provedeno ultrazvukové vyšetření, které vyrazilo lékařům dech. Ukázalo se, že má v břiše 8,5kilogramový nádor.
U nádorových onemocnění prsu dosud nebyl popsán hlavní rizikový faktor. Projekt Bellis však upozorňuje, že základem je včasná prevence. Manažerka Nikol Pazderová také ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že ženy se i po úspěšné léčbě obvykle obávají návratu této závažné nemoci. S odborníky proto připravila knihy s know-how, které mají pomoci všem, jimž onemocnění vstoupilo do života. Zmínila také, že zesnulá Anna Slováčková svým veřejným bojem všem pomohla. Jak překonat strach a obavy z návštěvy lékaře?
Novinky ze zdravotnictví, nové i chybějící léky a aktuální epidemie. Jak se zbavit rýmy, kdy jít k lékaři, co vědět o bylinkách, babské rady a účinné léky na různé nemoci. Články o běžných, vážných, civilizačních i smrtelných nemocech.