Nemoci

Nejnovější příspěvky k tématu

Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí
Lidé

Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí

Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu však tak dnes být nemusí. To je i případ 18letého Tomáše z Prahy, u něhož epilepsie propukla před čtyřmi lety poté, co prodělal covid. Náhlé záchvaty, obavy rodičů o Tomášovu bezpečnost – to vše je dnes takřka minulostí. Mladíkovi významně pomohla speciální léčba i asistenční pes, díky kterému nikdy není sám. Na pokroky v pomoci pacientům odborníci upozorňují u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 10. února.

Od smrti ji dělilo pouhých 12 hodin. Mladá žena varuje druhé před atypickými příznaky rakoviny
Nemoci

Od smrti ji dělilo pouhých 12 hodin. Mladá žena varuje druhé před atypickými příznaky rakoviny

  • Aktualizováno
  • Několik měsíců si Chloe Wakelinová myslela, že ji trápí běžné žaludeční potíže. Jak se však později ukázalo, její tělo bojovalo s rakovinou tlustého střeva ve třetím stádiu. Po celou dobu, co ji zdravotní komplikace trápily, navštěvovala lékaře, ti však zákeřné onemocnění neodhalili. Mladou maminku nakonec od smrti dělilo pouhých 12 hodin. Boj o život vyhrála, dnes však varuje druhé, aby příznaky – i ty atypické – rozhodně nepodceňovali.

    V bolestech žije i deset dní měsíčně. S migrénou Roman bojuje 30 let, vysvobození nepřichází

    Více než třicet let trápí Romana z Brna bolesti hlavy, respektive migréna. Projevy nemoci výrazně zhoršují stres, ostré světlo, alkohol či nedostatek spánku. Vyzkoušel několik typů léčby, od nejhorších bolestí mu však žádná neulevila. Naději 41letý muž shledává v nejnovější biologické léčbě, na níž má nárok a která by jeho život výrazně zkvalitnila. Problémem je však vyčerpaný rozpočet specializovaného centra. Přesto nadále věří, že se na něj štěstí brzy usměje.

    Průlom v boji proti rakovině? Vědci objevili „stroj času“, který může zvrátit onemocnění

    Průlomové zjištění, které by mohlo nabídnout nový přístup k léčbě rakoviny. Takový je výsledek studie jihokorejských vědců, kteří identifikovali kritický moment v raných fázích vývoje karcinomu. Konkrétně se jedná o „přepínač“, který by dokázal zvrátit vývoj rakovinných buněk. Autoři studie se domnívají, že jde o zásadní zlom v hledání léku na jednu z nejsmrtelnějších nemocí na světě.

    Dvakrát osudové ano a manželkou jen půl roku: Umírající nevěsta všechny svatebčany rozplakala

    Náročná léčba, operace a nakonec amputace postižené nohy. Takové schéma léčby za tři roky podstoupila dnes 28letá Ellie Dickinsonová z britského Yorku. Lékaři jí osteosarkom – rakovinu kostí – diagnostikovali v roce 2021 ve čtvrtém stadiu. Zákeřná nemoc však postupuje, rozšířila se do páteře a Ellie postupně ochrnuje. Ani boj s rakovinou však mladé ženě nezabránil v tom, aby si naplánovala nejšťastnější den svého života. Datum svatby nakonec museli snoubenci uspíšit, toho původního se nemusela Ellie dožít. Nevyléčitelně nemocná nevěsta řekla milovanému Maxovi osudové ano hned dvakrát, svatebčany pokaždé rozplakala. Manželkou bude nanejvýš půl roku.

    Po orgasmu trpěl muž příznaky chřipky. Vzácná nemoc mu ničila intimní život

    Představte si, že každý orgasmus by vám přinesl několik dní fyzického utrpení. Přesně to zažíval 22letý muž z Izraele, u kterého lékaři diagnostikovali postorgasmický syndrom (POIS). Tato extrémně vzácná porucha, která postihuje zejména muže, mu dlouhá léta komplikovala život. Po mnoha letech trápení nakonec objevil léčbu, která mu umožnila žít normální život. Informovala o tom zahraniční média.

    Boj proti rakovině: Existuje prevence, riziko diagnózy přesto roste. V čem lidé dělají chybu?

    Zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci – takový je cíl světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, hned po onemocnění srdce a cév. Podle údajů onkologů z loňské konference Prague Onko žilo v tuzemsku v roce 2022 zhruba 600 tisíc lidí vyléčených či léčících se s nádorovým onemocněním. Lékaři však varují: situace se může v následujících letech výrazně zhoršovat. Významným pomocníkem při včasném odhalování karcinomů jsou zejména preventivní vyšetření, řada lidí je však zanedbává.

    Na chřipku už v Česku zemřely desítky lidí. Vrchol epidemie se blíží, nakažených rychle přibývá

    Česko se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie. Nemocných bylo minulý týden více než 2 200 na 100 tisíc obyvatel ČR, za týden jejich počet vzrostl o 16 procent. Zatímco v předcházejících týdnech přibývalo hlavně nemocných dětí, minulý týden se nemocnost zvyšovala ve všech věkových skupinách. SZÚ o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Nejméně 38 lidí podle něj od září v souvislosti s chřipkou zemřelo.

    Sáře během pár hodin změnila zákeřná nemoc život. Maminka samoživitelka prosí o pomoc

    Dvanáctiletá Sára byla veselá dívka, která si užívala života. Jeden obyčejný den se však změnil v horor. Po menší nehodě ve škole při tělocviku si mamince Lucii stěžovala na tlak na hrudi a kruté bolesti, během dalších hodin přestala matku poznávat a stal se z ní „ležák“. Diagnóza? Covidová myelitida, vzácné a zákeřné onemocnění, které napadlo Sářinu míchu. S nemocí dívka bojuje navzdory bolestem a její maminka prosí o pomoc. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

    Teplé zimy přepisují pylový kalendář. Které alergeny vás mohou potrápit už v lednu?

    Nezvykle teplé zimy prodlužují pylovou sezónu a posouvají její nástup čím dál více do zimních měsíců. Zatímco dříve začínala až koncem února, dnes mohou první alergeny trápit citlivé jedince už na sklonku ledna. Podobný scénář odborníci zaznamenali loni, kdy lednové teploty překročily 10 °C. Právě to je zlomový okamžik pro zahájení rozpuku prvních stromů. Jak se v zimě s alergiemi vypořádat a jaké nové alergeny mohou lidi v sezóně potrápit?

    Prymula: Souhlasím, že COVID-19 nejspíš unikl z laboratoře. Proti HMPV už začal vývoj vakcín

    Považuji za velice pravděpodobné, že COVID-19 unikl z laboratoře. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v reakci na zprávu CIA. Metapneumovirus neboli HMPV, který se šíří nejen v Číně, ale i například ve Velké Británii, podle něj na rozdíl od covidu nepředstavuje zásadní riziko a vakcína proti onemocnění již je ve vývoji.

    Novinky ze zdravotnictví, nové i chybějící léky a aktuální epidemie. Jak se zbavit rýmy, kdy jít k lékaři, co vědět o bylinkách, babské rady a účinné léky na různé nemoci. Články o běžných, vážných, civilizačních i smrtelných nemocech.