Nemoci

Nejnovější příspěvky k tématu

Léčba není, pomozte si sami: Malý Šimon trpí vzácným syndromem, rodičům teď svitla naděje
Moravskoslezský kraj

Léčba není, pomozte si sami: Malý Šimon trpí vzácným syndromem, rodičům teď svitla naděje

S velmi vzácnou metabolickou poruchou se potýká dvouapůlletý Šimonek z Novojičínska. Tzv. Lesch-Nyhanův syndrom brzdí psychomotorický vývoj, vyvolává retardaci a může vést k selhávání orgánů. Podle rodičů má nemoc maximálně pět dětí v České republice a účinná léčba tady zatím není. Proto teď vzhlížejí k americké genové terapii, která je ovšem velmi nákladná.

Vědce z Wu-chanu děsí nový koronavir. Další epidemii může způsobit jediná mutace

28. ledna 2022 18:05

Z Wu-chanu přichází další znepokojivé zprávy. Čínští vědci objevili nový smrtící virus známý jako NeoCoV, který může být po jediné mutaci přenosnější a smrtelnější než covid. Podle studie se jedná o typ koronaviru původně z jižní Afriky. Světová zdravotnická organizace (WHO) však obavy krotí, chce počkat na další studie.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

17. ledna 2022 23:47

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

V Česku se potvrdila ptačí chřipka přenosná na člověka. Veterináři vybijí 5000 ptáků

28. října 2021 11:01
Aktualizováno

Po měsíci se v ČR znovu potvrdila ptačí chřipka. V letošním 40. ohnisku v Rohozné u Jihlavy na Vysočině je 5 000 kusů drůbeže, hlavně hus, veterináři je vybijí. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

23. října 2021 09:44

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Bilance 11. září je daleko tragičtější. Na následky zemřelo víc lidí než v osudný den

11. září 2021 06:40

Po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001 se zřítil symbol města – Dvojčata. S jejich pádem ulice New Yorku zahalil oblak kouře plný nebezpečných látek – rtuti, azbestu, toxických látek z paliva a mnoha dalších. Desítky tisíc lidí přežily, přesto si na nich 11. září vybralo svou daň. Začaly trpět respiračními problémy, snížila se jim funkce plic, propukly u nich mentální onemocnění či rakovina. Po 20 letech se ukazuje, že na následná onemocnění zemřelo více lidí než v osudný den.

V Indii se vyskytl další smrtelný virus. Šíří ho kaloňové a vakcína zatím neexistuje

7. září 2021 09:23

Indie se ocitá na prahu nové epidemie, a to smrtelného viru Nipah. Po zdravotních komplikacích, které jsou s ním spojené, zemřel 12letý chlapec Mohammed Hashim z Pashooru. U dalších 11 osob – chlapcových rodičů, příbuzných a lékařů – se projevují příznaky nemoci. Do kontaktu s nakaženým Mohammedem se dostalo minimálně 251 lidí, 30 zdravotníků je nyní v izolaci.

Prymula: Až patnáct tisíc lidí nemuselo zemřít, kdybychom přijali tvrdší opatření

7. září 2021 08:18
Aktualizováno

Podle epidemiologa Romana Prymuly (za ANO) až patnáct tisíc lidí nemuselo zemřít, kdyby zde byla přijata přísnější opatření. Stejně tak je toho názoru, že se limit 75 procent proočkovaných občanů v Česku nenaplní. „Jsme někde na 57 procentech. Posun u lidí, kteří očkování odmítají nebo váhají, je nelehký,“ uvedl v pořadu Interview na ČT24.

Hlavní zprávy

Za vysoké ceny paliv mohou rafinerie. Na ně je česká vláda krátká, říkají ekonomové
Ekonomika

Za vysoké ceny paliv mohou rafinerie. Na ně je česká vláda krátká, říkají ekonomové

Na rostoucích cenách pohonných hmot se podle ekonomů aktuálně podepisuje i vysoká marže rafinerií, které těží ze současné situace. Zahraniční výrobci nyní s velkou slevou nakupují ruskou ropu a po zpracování prodávají pohonné hmoty stejně draho jako dříve. Marže jim tak narostly až na desetinásobek. Přestože vláda kontroluje marže jednotlivých pump, na ropné závody je krátká. Zdejší rafinerie přitom pokryjí jen asi třetinu české spotřeby.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
01:58

Zelenskyj o Donbasu: Je tam peklo, a to bez přehánění

01:05

Egypt odmítl ukradené ukrajinské obilí od Ruska

00:33

Uprchlíci do českých tříd? Nepřidávejme děti s jazykovou bariérou, varuje starosta

23:53

Z Rosněfti odchází zahraniční manažeři

Nemoci

Jak se zbavit rýmy, kdy jít k lékaři, co vědět o bylinkách, babské rady a účinné léky na různé nemoci. Články o běžných, vážných, civilizačních i smrtelných nemocech.