
Kolář: Přísaha je odsouzena k volebnímu krachu. Koho znáte kromě Šlachty, tázal se Jelínek
V nemocnici v polském Štětíně se léčí žena s cholerou. Webu Polsat News to potvrdil hlavní polský hygienik Paweł Grzesiowski. Lékaři jsou z nákazy v šoku, neboť nemoc se v Polsku nevyskytla několik let. Záhadou také je, jak žena onemocněla. V poslední době totiž neopustila Polsko, nakazit se tedy musela v zemi.
Evropou se šíří virové onemocnění Chikungunya. Nakažené podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) hlásí Francie a Itálie. Zatím onemocnělo několik desítek lidí. Deník Le Monde uvedl, že francouzští experti varují před rizikem epidemie.
Slovenští hygienici odhalili přítomnost smrtící bakterie Legionella v jednom z hotelů Demänovské Dolině. Nacházet se měla ve vířivce, odkud se mělo nakazit několik hostů. Jedna žena podle zjištění webu Nový čas zemřela.
Ve vysokých teplotách se lidské tělo brání přehřátí vylučováním většího množství potu. S ním však z těla odchází i zdraví prospěšné látky důležité pro správné fungování organismu: minerály. Lidé tímto způsobem mohou v létě přicházet zejména o sodík a chlorid. Za normální fyzické aktivity je jejich ztráta zanedbatelná, pokud však v horku sportujete nebo vykonáváte fyzicky náročnější aktivitu, můžete deficit minerálů nepříjemně pocítit, například bolestí hlavy či zvracením.
Rok 2025 je sice krátce za polovinou, už nyní je ale jisté, že bude atakovat rekordní hodnoty – minimálně v oblasti lidí nakažených klíšťaty. Encefalitida, již tito parazité přenášejí, byla za první půlrok diagnostikována u 167 lidí, což je o jeden případ méně než za stejné období předchozího roku. V samotném červnu se pak nemocí nakazilo 101 lidí, o pět více než loni. Obdobně je situace „kritičtější“ i u pacientů s lymskou boreliózou, těch dosud bylo diagnostikováno 1 313. Které kraje jsou nakažlivými parazity nejvíce postiženy?
V nemocnici v Arizoně přijali lékaři muže v kritickém stavu, který ještě ve stejný den zemřel. Pitva potvrdila, že příčinou úmrtí byl plicní mor, informoval web NBC. Případů nakažených nemocí, která v dějinách znamenala jistou smrt, je ročně v USA přibližně sedm.
Co bývalo snem, se pomalu stává realitou. Tříletý Kubík, který jako jediné dítě v Česku trpí vzácným a závažným syndromem střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS), se dočká léčby v USA, která je jedinou šancí na záchranu. Zákrok v dětské nemocnici v Bostonu a další léčbu uhradí pojišťovna. Pomoc pro rodinu, která s cílem vybrat miliony pro záchranu chlapce založila sbírku na platformě Znesnáze, však nadále pokračuje. Blízcí díky dárcům, kterým poslali vzkaz, uhradí další nemalé náklady – a peníze „navíc“ věnují potřebným.
Strávit hodiny na cestách v nehybné pozici není jen nepříjemné, ale také zdraví nebezpečné. Pokud nemají nohy pohyb, tok krve se zpomalí a o slovo se hlásí potíže: pocit těžkých nohou, bolesti či otoky. Jedná se o typické projevy chronického žilního onemocnění, v horších případech však může vzniknout také krevní sraženina. Tu si lidé při cestování nejvíce spojují s letem, riziko však roste týdny po něm. Vzniklé obtíže navíc letní počasí jen zhoršuje. Jak se na cesty připravit?
Kubík je teprve tříletý chlapeček, který bojuje o život. Při běžné preventivní prohlídce lékař odhalil, že má extrémně vysoký krevní tlak. Následná vyšetření přinesla nečekanou diagnózu: syndrom střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS). Jedná se o vzácné a závažné cévní onemocnění, s nímž se v Česku jiné dítě neléčí. Všechny dosavadní snahy o pomoc Kubíkovi selhaly a čas hraje neúprosně proti němu. Existuje však „desetimilionová naděje“ v USA. Rodina proto založila sbírku a prosí druhé o pomoc.
Počet lidí s očními problémy v Česku stoupá: zhoršuje se zrak u dětí i seniorů, přibývá krátkozrakosti i vážnějších onemocnění, která často probíhají bez příznaků. Zdravotní pojišťovna OZP jen za poslední čtyři roky eviduje nárůsty očních chorob o desítky procent. Na vině je nejen přirozené stárnutí populace, ale také stále častější odkládání vyšetření zraku u mladých dospělých. Přitom včasná prevence výrazně snižuje riziko komplikací.
Lékaři v Česku zaznamenávají nárůst případů svrabu. Nepříjemné kožní onemocnění si lidé často přivezou z dovolené. Nemoc se prudce šíří například v Itálii, varoval v Státní zdravotní ústav (SZÚ).
Rodiče zesnulého jedenáctiletého Tomáška poslali svému synovi do nebe dojemný vzkaz. „Do poslední chvíle jsme věřili, že společně infekci porazíme,“ napsala jeho matka redakci Plus JEDEN DEŇ. Současně vyvrátila teorie o původu jeho nemoci. Chlapec zemřel kvůli nebezpečnému parazitovi, který se měl vyskytovat na slovenském koupališti.
V neděli proběhl u slovenského resortu Vadaš Štúrovo protest proti rozhodnutí hygieny, která ho uzavřela kvůli možnému výskytu nebezpečného parazita – améby slzovičky zhoubné. Ta se stala osudnou jedenáctiletému Tomáškovi. Existuje podezření, že se jí mohl nakazit právě v místním bazénu během plaveckého výcviku, zaměstnanci resortu to ale zpochybňují.
Novinky ze zdravotnictví, nové i chybějící léky a aktuální epidemie. Jak se zbavit rýmy, kdy jít k lékaři, co vědět o bylinkách, babské rady a účinné léky na různé nemoci. Články o běžných, vážných, civilizačních i smrtelných nemocech.