Nemoci

Nejnovější příspěvky k tématu

Zdraví

Muž překonal příznaky Alzheimera neobvyklou metodou. Výsledky testů mě šokovaly, říká lékař

Je na obzoru nový zázračný lék nebo způsob, jak bojovat s demencí? Nejspíš ne. Přesto se Američan Simon Nicholls během 14 měsíců zbavil příznaků počínající Alzheimerovy choroby. Jeho příběh je o odhodlání a snaze postavit se nepřízni osudu. Pětapadesátiletý muž dal na doporučení lékařů a změnil svůj životní styl. Nyní má naději, že si užije dospívání svých dvou malých synů.

Nemoci

Každý třetí Čech se v životě potýká s rakovinou, podíl mladých roste. Kde děláme chyby?

Podle statistik onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky, přičemž je stále více třicátníků, kteří se setkají s její agresivní formou. Nádory bývají v tomto věku často odolnější, což má za následek nemalé komplikace s léčbou. Kdyby se přitom lidé soustředili na pravidelnou prevenci, čísla by mohla podle odborníků vypadat jinak. Na co přesně se zaměřit a které druhy rakoviny jsou nejčastější?

Nebezpečná bakterie z vody se šíří Českem, zabíjí častěji. Jak poznáte příznaky legionelózy?

V letošním roce výrazně vzrostl počet případů nákazy legionelózou, známou také jako legionářská nemoc. Toto onemocnění je způsobeno bakterií Legionella, zejména druhem Legionella pneumophila, která se vyskytuje ve vodním prostředí. Nepřenáší se z člověka na člověka, můžete se však nakazit vdechnutím infikovaného aerosolu. Pro mnoho lidí může být toto onemocnění smrtelné. Od letošního ledna onemocnělo nejméně 152 lidí, z nichž 23 zemřelo, sdělila CNN Prima NEWS mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Chlapec promlouval ke svému nádoru: Jdi pryč. Do školy se vrátil jako hrdina v hasičském voze

Autobusem, v autě rodičů, na kole či pěšky. Způsobů, jak se dopravit do školy, je spousta, osmiletý Colby z Hampdenu v USA využil zcela mimořádný. Do budovy, před níž stály desítky dětí s transparenty, ho v pondělí dovezli hasiči. Poprvé po dvou měsících, kdy podstupoval náročnou léčbu nádoru na mozku, se mohl podívat zpět za svými spolužáky. Nic jiného si ani nepřál. Jak přiblížila jeho babička, každý den nádoru s jistotou opakoval, že to on velí, nikoliv nemoc.

Česká srdce ztrácejí rytmus. Lidé nemyslí na prevenci, úmrtnost je vyšší než jinde v EU

Obezita, kouření, cukrovka, nedostatek pohybu i vyšší věk dožití jsou příčinami častého výskytu kardiovaskulárních onemocnění v Česku. V evropském srovnání si naše země stojí špatně i v četnosti úmrtí na nemoci srdce. Kardiologové proto připomínají lidem, aby mysleli na zdravý životní styl a nepodceňovali ani preventivní vyšetření nejdůležitějšího lidského svalu.

Při alergii nemusíte trpět. Základem je nepodcenit příznaky, uleví inhalace, radí odborník

Díky tomu, že pylová sezóna trvá až deset měsíců v roce, se sezónní alergie stává nejrozšířenějším typem vůbec. Jen v České republice jí trpí asi pětina populace a počet lidí, které trápí alergická rýma, každoročně stoupá. Nejvíce jsou přitom postiženy děti. Účinným pomocníkem v boji s respiračním onemocněním – mezi která patří různé druhy alergií, bronchitida, astma nebo záněty dýchacích cest – však může být pro některé překvapivě inhalace.

Když klíšťata útočí: Případů encefalitidy je dvakrát více než loni. Jak se účinně chránit?

Dvakrát vyšší počet případů klíšťové encefalitidy a značný nárůst boreliózy. Taková je současná situace v Česku v porovnání s rokem 2023 podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Sezóna parazitů, kteří přenáší tyto nemoci, navíc začala v letošním roce s předstihem. Klíště si přitom najde jen asi každý druhý člověk. Připomeňte si, jak se chránit a před jakými příznaky se mít na pozoru.

Španělsko trápí výskyt „krvácivé horečky“, vir přenášejí klíšťata. Vědci varují před pandemií

Na takzvanou krymsko-konžskou krvácivou horečku zemřel minulý týden starší muž ve španělském městě Salamanka. Tamní zdravotnické úřady vyjádřily obavu nad možným šířením viru a varovaly dokonce před hrozbou pandemie. Nákazu přenášejí klíšťata, informuje web El Comercio. Španělští experti apelují na místní obyvatele, ale i turisty, aby dodržovali preventivní opatření.

Novinky ze zdravotnictví, nové i chybějící léky a aktuální epidemie. Jak se zbavit rýmy, kdy jít k lékaři, co vědět o bylinkách, babské rady a účinné léky na různé nemoci. Články o běžných, vážných, civilizačních i smrtelných nemocech.