Ptáci se víc bojí žen, zjistili vědci. Měsíce bádali v pěti zemích včetně Česka

Než začnete číst Co byste měli vědět, než začnete číst

  • Ptáci podle vědecké studie prchají rychleji před ženami.

  • Ve vzdálenosti, která přinutí ptáka prchnout před blížícím se člověkem, je mezi ženami a muži velký rozdíl.

  • Zkoumání proběhlo v pěti evropských zemích.

  • Výsledky výzkumu vědce překvapily.

Více

Ptáci obývající evropská města se daleko víc bojí žen než mužů. Zjistila to mezinárodní skupina vědců, která se zaměřila na jednoduchou otázku: existuje rozdíl v tom, jak opeřenci reagují na blížící se zástupce obou pohlaví? Měřítkem pro jejich výzkum byla tzv. FID, tedy vzdálenost od blížícího se člověka, která už ptáka motivuje k odletu. Proč se vědci souvislostí děsu opeřenců s genderem vlastně zabývali, ve své studii neuvádějí. Nepochlubili se ani tím, zda na svůj výzkum získali grant.

Třeba by vás taková otázka ani nenapadla, přesto nebylo zbytečné si ji položit. Alespoň podle výsledků, ke kterým se dopracovala mezinárodní vědecká skupina.

Své pozorování uskutečnila v pěti evropských zemích včetně Česka. Zohlednila reakce zástupců sedmatřiceti ptačích druhů. V parcích a na zelených plochách měst zkoumali, nakolik se mezi oběma pohlavími liší vzdálenost, kdy už blížící se člověk vyplaší dosud klidného opeřence k letu.

Výsledek?

Nezpochybnitelný, na všech místech stejný – ptáci zjevně rychleji prchají před ženami. Rozdíl v posuzované vzdálenosti je přitom značný: celý metr.

Ptáci se mohou rozhodovat podle čichu

Vědci to považují za překvapivé zjištění. Očekávali, že v ptácích bude po generace uložena spíše neblahá zkušenost s dávnými lovci, což byli v drtivé většině muži.

„Na základě našich výsledků můžeme spekulovat, že ženy, pokud lovily, se třeba více zaměřovaly na menší kořist typu ptáků, zatímco muži lovili převážně větší zvířata,“ stojí ve studii zveřejněné v magazínu People and Nature. „Dalším mechanismem reakce ptáků na predátory by mohl být čich. Chemické signály představují jednu z nejzákladnějších forem komunikace, kterou organismy používají k interakci mezi sebou navzájem a se svým prostředím. Historicky se však předpokládalo, že ptáci se spoléhají především na vizuální a sluchové podněty. Nedávné studie nicméně zdůraznily důležitou roli čichu v chování ptáků při vyhýbání se predátorům a v jejich reprodukčním chování, při shánění potravy a hnízdění.“

Menstruující figurantky byly vyřazeny

Nejčastěji posuzovanými druhy byli ve zmíněném výzkumu kos černý, holub hřivnáč, straka obecná, sýkora koňadra, vrabec domácí. Specializovaní ornitologové se pozorování věnovali na jaře 2023, především o všedních dnech, v prvních čtyřech hodinách po svítání.

Kladl se velký důraz na omezení vnějších vlivů: muž a žena určení k provedení pokusu byli vždy podobně vysocí a oblečení. Střídali se v tom, kdo pokus začíná. Pozorovatelky též neshromažďovaly data během své menstruace.

V Praze, polské Poznani, německém Freisingu, španělském Madridu a francouzských sídlech Fréjus, Saint-Raphaël a Draguignan to nicméně pokaždé dopadlo stejně. Výzkum ukázal i to, že více odvahy k blížícímu se člověku obecně projevují ptačí samečci.

MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Exkluzivně. Otec Anežky obviněné z terorismu věří, že je nevinná. Sousedé jsou v šoku