CNN Prima News ptáci

ptáci

Výpis příspěvků ke štítku „ptáci“

Jak se zachovat, když narazíte na zraněné zvíře? Poradila záchranná stanice v Liberci

31. října 2022 23:41

V našem pořadu vás často zveme na výlety do přírody. A při takových vycházkách se může stát, že narazíte na zvíře v nouzi, na opuštěné mládě, zraněného ptáka nebo srnku. Co v takové chvíli dělat? Ochránci zvířat jednoznačně doporučují kontaktovat jednu ze tří desítek záchranných stanic po celém Česku. Do jedné takové v Liberci vás teď vezmeme.

Patnáct obětí kvůli dvěma rackům. Rusko zveřejnilo důvod pádu stíhačky na obytný dům

24. října 2022 09:12

Ruský bombardér Su-34 se před týdnem v Jejsku na jihu Ruska zřítil, protože se mu při vzletu do motoru dostali dva ptáci, napsala agentura TASS s odvoláním na nejmenované zdroje v bezpečnostních složkách. Bombardér se zřítil na obytný dům ve městě u Azovského moře. Oba piloti se katapultovali. Neštěstí si vyžádalo 15 mrtvých, včetně tří dětí. Další tři desítky osob utrpěly zranění při požáru, který následoval po vznícení leteckého paliva.

Praha se chystá vybudovat holubníky a šetrně tak bojovat s přemnoženými ptáky

16. září 2022 12:00

Vedení hlavního města se rozhodlo bojovat s přemnoženou populací holubů vybudováním holubníku na Mariánském náměstí. Vznikne na půdě jednoho z domů a pojme asi 150 holubů. Odborníci tam ptákům pak budou měnit část vajec za umělá, čímž bude město jejich populaci regulovat. Vybudování holubníku vyšlo na 142 000 korun. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. V metropoli je počet holubů odhadován na 100 000 kusů. Podobu svého holubníku našla v architektonické soutěži Praha 3, která jej plánuje na Vítkově.

Místo ptáků tajně fotil dívky v bikinách. Slavný ornitolog čelí řadě obvinění z voyeurismu

15. září 2022 17:41

Vážený vědec nebo voyeur? Španělskem otřásá skandál, jehož protagonistou je ornitologická legenda Luis García Garrido. Tento vážený vědec čelí řadě obvinění, že při práci v terénu potají fotil a natáčel své spolupracovnice v bikinách či spodním prádle. Případ začalo vyšetřovat španělské ministerstvo pro vědu a výzkum, 72letý expert však veškerá obvinění striktně odmítá. „Fotím prostě všechno,“ hájí se.

Kdo jsou nejrychlejší živočichové planety?

20. srpna 2022 15:00

Že jsou kočkovité šelmy rychlé, vědí už i malé děti. Méně známá je ale rychlost antilop, které patří k jedněm z nejrychlejších zvířat planety. Víte, kdo se řadí k nejrychlejším živočichům pod vodou? A dokázali byste odhadnout rychlost sokola nebo orla při lovu?

Lepící pasti na hmyz nesmí týrat zvířata, konstatuje Ministerstvo zemědělství

5. srpna 2022 09:00

Český svaz ochránců přírody, který založil a koordinuje Národní síť záchranných stanic, upozorňoval, právě kvůli zkušenostem záchranných stanic, na lepové pasti proti hmyzu. V těchto pastech hynou děsivou smrtí desítky, spíše stovky zvířat ročně. Nyní Ministerstvo zemědělství potvrdilo, že takové pasti lze zakázat a jejich výrobu, prodej i aplikaci pokutovat.

Jediná svého druhu: Psovodka vyhledává otrávené dravce a pomáhá odhalovat traviče

17. července 2022 15:30

Česká společnost ornitologická (ČSO) od začátku roku eviduje 32 otrávených ptáků a 18 savců. Většinou jde o dravce. Více než polovina počtu obětí jsou káně lesní, traviči mají na svědomí třeba i orla mořského. Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka. Psovodka ČSO Klára Hlubocká, kterou znáte z našeho pořadu Prima Mazlíček, vyhledává se speciálně vycvičenými psy v terénu otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii. Mimochodem v Česku je jediná svého druhu.

Tiplice: Větší příbuzná komára, která ale krev nesaje

2. července 2022 09:00

Je to tiplice, ale nikdo jí neřekne jinak než velký komár – za tuto podobu často platí životem. Živočich, který může díky svým pavoučím nohám působit děsivě, ve skutečnosti vůbec děsivý není. V České republice existuje okolo 120 druhů, v Evropě asi 460, celosvětově je pak známo okolo 15 tisíc druhů, u nás jsou nejčastěji k vidění tiplice obrovská a zelená.