CNN Prima News ptáci

ptáci

Výpis příspěvků ke štítku „ptáci“

Holub podezřelý ze špionáže ve prospěch Číny může letět. Šlo o závodníka z Tchaj-wanu

Indie pustila na svobodu holuba, kterého osm měsíců držela v zajetí pro podezření, že je čínským špehem. Pták, který byl chycen v květnu nedaleko Bombaje, měl na na nohách kroužky s písmem připomínajícím čínštinu, což vyvolalo obavy. Nakonec se ukázalo, že jde o závodního holuba z Tchaj-wanu, který unikl a dostal se až do Indie, informovala v pátek agentura AP.

Ohrožení havrani a kavky budou ještě ve větším nebezpečí, ornitologové bijí na poplach

Ornitologové z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO) upozorňují, jak devastující vliv na ptáky i přírodu v Brně by měla zamýšlená výstavba velkokapacitní lanovky propojující výstaviště v Pisárkách s univerzitním kampusem v Bohunicích. Kvůli projektu za téměř miliardu korun by mimo jiné zaniklo poslední velké zimní nocoviště tisícovek ohrožených havranů polních a kavek obecných, kteří na Brněnsku tradičně zimují už víc než 100 let. Ornitologové zásadně nesouhlasí se záměrem postavit lanovku a považují ho za bezohledný k životnímu prostředí, drahý a zbytečný. Budou apelovat na zamítnutí projektu jako celku a připravují také petici.

Povinné městské holubníky, kamery na jatkách a zákaz psů na řetězech

Pražský magistrát v připomínkách k novele veterinárního zákona navrhuje rozšířit ji o zákaz chovu psů na řetězech. Uvedl, že stávající úprava zákazu nevhodných úvazů zvířat je nedostatečná. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje uložit obcím s přemnoženou populací holubů povinnost vybudovat a spravovat obecní holubníky. Vyplývá to z připomínek k novele na vládním webu.

Na Českobudějovicku se objevilo ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil úhyn 31. prosince

V malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku se prokázala ptačí chřipka H5N1, potenciálně přenosná na člověka. Chovateli uhynulo 31. prosince deset ze 30 slepic, zbylé veterináři utratí. Je to první letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Veterináři nebudou vymezovat okolo zasaženého chovu uzavřená pásma, nevyhlásí ani mimořádná opatření, což umožňuje změna evropské legislativy. Nákaza se v republice objevila téměř po osmi měsících.

Po krkavcovitých a papoušcích se našel další ptačí génius: Čimango falklandský

Když je řeč o nejinteligentnějších zástupcích ptačí říše, pozornost se dlouhodobě upírá především na papoušky a vrány. Výsledky nedávného experimentu však naznačují, že některé další druhy jsou v tomto směru podceňovány. Jako slibní kandidáti se ukázali čimangové falklandští, ptáci z čeledi sokolovití žijící na Falklandských ostrovech, píše deník The New York Times.

Rybníkáři: Kormoráni působí škody za stamiliony. Chrání je zelení aktivisté, tvrdí Hlaváček

Predátoři, hlavně kormoráni a vydry, způsobují českému hospodářství až stamilionové škody, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rybníkář Pavel Nechvátal. Europoslanec Martin Hlaváček (ANO) k tomu uvedl, že kormoráni se nacházejí na seznamu ohrožených druhů, i když se jejich počty za posledních 50 let zdesetinásobily. Jeho kolegyně z Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) však poznamenala, že se přesto mohou střílet. Podle rybníkářů to ale není tak jednoduché.

Jeřábi popelaví čím dál častěji zimují v Česku. Problémem jsou však vypuštěné rybníky

Ochránci zvířat stále častěji zachraňují jeřáby popelavé, kriticky ohrožené ptáky, kteří u nás v posledních letech zimují. V uplynulých dnech tahali už tři jeřáby, ketří uvízli v hlubokém bahně vypuštěných rybníků na Českolipsku. Dva se bohužel už zachránit nepodařilo, jeden vysílený pták ve vážném stavu skončil v záchranné stanici Huslík v Poděbradech.

V Antarktidě uhynuly tisíce tučňáků, roztál pod nimi led. Jejich kolonie zaniknou, varují vědci

Až 10 tisíc mladých tučňáků císařských uhynulo v Antarktidě kvůli tomu, že led pod nimi roztál a rozlámal se dříve, než jim narostlo voděodolné peří. To ptáci potřebují, aby mohli plavat v oceánu. Podle vědců z britského ústavu pro výzkum Antarktidy (BAS) jde o předzvěst vývoje, který nastane v budoucnu v souvislosti se změnou klimatu, uvádí na svých internetových stránkách britská stanice BBC.