
Squid Game je fenomén: Dětské tábory převzaly „vražedné“ hry, podle psychologů to není vhodné
Psi a kočky mohou mít pozitivní vliv na kognitivní funkce svých majitelů a omezit nástup demence, odhalili vědci, které citoval web The Guardian. U rybiček či domestikovaných ptáků souvislost neodhalili.
Hodně – zejména mladých – lidí přiznává obavy ze stavu životního prostředí a zcela oprávněně přemýšlí, zda je správné přivádět děti do světa, který čelí ekologickým krizím. Přitom existuje řada způsobů, jak může každý z nás přírodě pomoci a proměnit tyto obavy v konkrétní činy. Jedním z nich je například lepení speciálních samolepek na skleněné plochy – okna bytů, kanceláří, rodinných domů či skleníků – které chrání ptáky před nárazy do průhledných skel. Jen v Evropě takto každý rok zahyne odhadem až 100 milionů ptáků.
Schyluje se v Česku ke konci ohňostrojů? Ochránce přírody nadzvedlo video z Frýdlantu na Liberecku, kde webová kamera zachytila vystresovaného čápa, kterého výbuchy pyrotechniky donutily opustit hnízdo s právě vylíhnutými mláďaty. Jedno z nich později uhynulo. Inspekce životního prostředí začala v návaznosti na to upozorňovat starosty, aby v době hnízdění ptáků byli ohleduplní a případné ohňostroje konzultovali.
V bažantnici na Znojemsku se objevila ptačí chřipka. Jedná se o první výskyt tohoto onemocnění v Česku od loňského listopadu, uvedl v pondělí mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Česko tak přijde o mezinárodní status země prosté ptačí chřipky, který získalo zpět od poloviny února. Velká část ptáků již uhynula.
Města trápí holubi a jejich trus, který ničí budovy a památky. Jeden holub dokáže vyprodukovat několik kilogramů trusu ročně. Třeba v Praze se odhaduje počet holubů na 100 až 200 tisíc kusů. Už nyní jsou přemnožení a nadále jich velmi rychle přibývá. Začíná to být problém a některá města ho řeší po svém. Například v Jevíčku ptákům postavili holubník.
V pražské zoologické zahradě se vylíhlo pět mláďat vzácného vodního ptáka morčáka paranského. Pražské zoo se podařilo tento druh rybožravých kachen rozmnožit jako první zahradě v Evropě a kromě Brazílie jako první na světě, informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Mláďata se vylíhla v lednu a zatím podle chovatelů prospívají. Morčáci jsou kriticky ohroženým druhem, v přírodě jich podle odhadů existuje méně než 250 jedinců.
Stavba čtyř úseků dálnice D55 mezi Břeclaví a Bzencem na Hodonínsku by měla podle plánů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začít souběžně v roce 2028. Jedná se o úsek, který bude příští rok jako poslední chybět k tomu, aby byl v provozu kompaktní dálniční úsek od dálnice D2 u Břeclavi až k dálnici D1 u Hulína. Při projektování silničáři intenzivně řeší podobu 12 kilometrů dlouhého tubusu přes Bzeneckou Doubravu. Musí zde být kvůli ochraně ptáků, zároveň musí splňovat požární limity, řekl v podcastu generální ředitel ŘSD Radek Mátl.
Britská vesnice se potýká se střemhlavými útoky káněte, které se zaměřuje pouze na vysoké muže ve středním věku. Za poslední dva týdny dravec zaútočil na hlavy 20 lidí, napsal web Independent.
Představitel Bílého domu po pondělní srážce lodí u břehů Anglie nevyloučil, že mohlo jít o cizí zavinění, píše námořní web gCaptain.com. Podle zahraničních médií se spekuluje o tom, že jedna z lodí mohla být napadena hackery. Do moře uniklo velké množství škodlivých látek. Panují proto obavy z ekologické katastrofy. Britští policisté zadrželi muže, kterého podezřívají z usmrcení z nedbalosti. Kolizi nejspíše nepřežil jeden člověk.
Ve státě New Jersey na severovýchodě USA v sobotu nouzově přistálo nákladní letadlo společnosti FedEx, kterému se po střetu s ptákem vzňal motor. Informovala o tom agentura AP, podle které se incident obešel bez zraněných. Požár letadla byl omezen na jeden z motorů.
Čeští ochránci přírody, Hlavní město Praha a umělci představují kampaň „Pasti na ptáky“, která upozornila na zbytečné úhyny ptáků. Už vloni natočil režisér Radim Vaňous s předními českými tanečníky silný emotivní klip přímo v české krajině, který upozorní na zbytečné úhyny ptáků. Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spolu s Českou společností ornitologickou (ČSO) tím chtějí varovat před pro ptáky nebezpečnými a nezabezpečenými místy. Na kampaň teď navazuje zážitkový program pro základní školy „Ptačí dobrodružství na školní zahradě“.
Elektrický proud jako nebezpečí pro ptáky. Ročně jich u nás zabije kolem stovky tisíc, mezi nimi vzácné dravce, sovy i čápy. Ochránci přírody mluví o alarmující situaci a v plánu mají zmapovat alespoň ta nejhorší místa, kde ptáci pod dráty hynou. S naléhavou výzvou se obrátili na veřejnost, aby s hledáním pomohla.