
Krkonošské impérium Janka Ledeckého: Místo luxusních penzionů už „jen“ dům a spokojená rodina
Další vydání pořadu Prima Česko nás zavedlo do výšek, přesněji na komín i do korun stromů. Vydali jsme se s odborníky kroužkovat ptáky a nutno dodat, že to není výprava pro každého. Nezbytnou výbavou je nejen fyzická zdatnost a schopnost snášet výšky, ale i jemnost a trpělivost. Díky nim si ovšem můžeme užít podívanou, jaká by se běžnému smrtelníkovi sotva naskytla.
Složitý případ kachňat s kachnou v požární nádrži u dálnice, uvízlí holubi v domě, apatická ptáčata strak, rorýsů či pěnkav, horkem umoření a zranění ježci. To a mnohem více je denní realita bezplatné pohotovostní služby Pražská zvířecí záchranka. A jeden takový den její pracovníci detailně popsali.
Ukrajinští dronaři si mohou zapsat další úspěch. Bezpilotní letka z elitní jednotky „Maďarovi ptáci“ se vypořádala s útočícími Rusy na motocyklech. V sestříhaných záběrech, které zveřejnila 414. brigáda, nalétávají sebevražedné drony na ruské „dragouny“ prakticky ze všech stran. Okupantům se ani na rychlých motocyklech nedaří ujet, někteří tak končí v objetí kouře a plamenů. Dronům neunikli ani Rusové, kteří se snažili schovat v houští. Přesné okolnosti záběrů nelze vzhledem k situaci na frontě nezávisle ověřit.
Ať už si o slepicích myslíte cokoliv, pravdou je, že jde o velice inteligentní, vnímavé a hravé bytosti. Podobně jako u ryb je pro nás těžké se s ptáky ztotožnit a vnímat jejich pohled na svět. Tolik se od nás přeci liší… Ve skutečnosti si ale i oni zaslouží, abychom o nich smýšleli lépe. Výzkumy totiž ukazují, že slepice jsou mnohem chytřejší, než bychom na první pohled řekli.
Psi a kočky mohou mít pozitivní vliv na kognitivní funkce svých majitelů a omezit nástup demence, odhalili vědci, které citoval web The Guardian. U rybiček či domestikovaných ptáků souvislost neodhalili.
Hodně – zejména mladých – lidí přiznává obavy ze stavu životního prostředí a zcela oprávněně přemýšlí, zda je správné přivádět děti do světa, který čelí ekologickým krizím. Přitom existuje řada způsobů, jak může každý z nás přírodě pomoci a proměnit tyto obavy v konkrétní činy. Jedním z nich je například lepení speciálních samolepek na skleněné plochy – okna bytů, kanceláří, rodinných domů či skleníků – které chrání ptáky před nárazy do průhledných skel. Jen v Evropě takto každý rok zahyne odhadem až 100 milionů ptáků.
Schyluje se v Česku ke konci ohňostrojů? Ochránce přírody nadzvedlo video z Frýdlantu na Liberecku, kde webová kamera zachytila vystresovaného čápa, kterého výbuchy pyrotechniky donutily opustit hnízdo s právě vylíhnutými mláďaty. Jedno z nich později uhynulo. Inspekce životního prostředí začala v návaznosti na to upozorňovat starosty, aby v době hnízdění ptáků byli ohleduplní a případné ohňostroje konzultovali.
V bažantnici na Znojemsku se objevila ptačí chřipka. Jedná se o první výskyt tohoto onemocnění v Česku od loňského listopadu, uvedl v pondělí mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Česko tak přijde o mezinárodní status země prosté ptačí chřipky, který získalo zpět od poloviny února. Velká část ptáků již uhynula.
Města trápí holubi a jejich trus, který ničí budovy a památky. Jeden holub dokáže vyprodukovat několik kilogramů trusu ročně. Třeba v Praze se odhaduje počet holubů na 100 až 200 tisíc kusů. Už nyní jsou přemnožení a nadále jich velmi rychle přibývá. Začíná to být problém a některá města ho řeší po svém. Například v Jevíčku ptákům postavili holubník.
V pražské zoologické zahradě se vylíhlo pět mláďat vzácného vodního ptáka morčáka paranského. Pražské zoo se podařilo tento druh rybožravých kachen rozmnožit jako první zahradě v Evropě a kromě Brazílie jako první na světě, informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Mláďata se vylíhla v lednu a zatím podle chovatelů prospívají. Morčáci jsou kriticky ohroženým druhem, v přírodě jich podle odhadů existuje méně než 250 jedinců.
Stavba čtyř úseků dálnice D55 mezi Břeclaví a Bzencem na Hodonínsku by měla podle plánů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začít souběžně v roce 2028. Jedná se o úsek, který bude příští rok jako poslední chybět k tomu, aby byl v provozu kompaktní dálniční úsek od dálnice D2 u Břeclavi až k dálnici D1 u Hulína. Při projektování silničáři intenzivně řeší podobu 12 kilometrů dlouhého tubusu přes Bzeneckou Doubravu. Musí zde být kvůli ochraně ptáků, zároveň musí splňovat požární limity, řekl v podcastu generální ředitel ŘSD Radek Mátl.
Britská vesnice se potýká se střemhlavými útoky káněte, které se zaměřuje pouze na vysoké muže ve středním věku. Za poslední dva týdny dravec zaútočil na hlavy 20 lidí, napsal web Independent.