CNN Prima News výzkum

výzkum

Výpis příspěvků ke štítku „výzkum“

Smrtelné vedlejší účinky. Vědci odhalili utajovaná rizika známého léku, který je i v Česku

21. ledna 2023 16:52

V Česku distribuovaný lék Rivaroxaban má vážnější vedlejší účinky, než se předpokládalo na základě prvotních testů. Jedním z nich je i smrt. Informoval o tom americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Medikament, který je využíván v boji s krevními sraženinami, byl prezentován jako podstatně bezpečnější. Rizika mohla být podle vědců záměrně tajena.

Exkluzivní průzkum: První kolo by vyhrál Babiš. Pak by pohořel v duelu s Pavlem i Nerudovou

8. ledna 2023 11:11

V prvním kole prezidentských voleb by vyhráli expremiér Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel. Na třetím místě by podle lednového volebního modelu agentury STEM skončila ekonomka Danuše Nerudová. Exkluzivní průzkum pro CNN Prima NEWS ale ukazuje, že ve finálovém klání o Pražský hrad by šéf opozičního hnutí ANO nevyšel jako vítěz. Pohořel by v duelu jak s Pavlem, tak Nerudovou. Podívejte se, jak by Češi volili zkraje ledna.

Světelná revoluce brněnských vědců: Žárovky by mohlo nahradit „studené světlo“ z hlubin

2. ledna 2023 19:27

Podobně revoluční změnu, jakou kdysi způsobil vynález žárovky, by mohl jednou přinést výzkum brněnských vědců z Loschmidtových laboratoří. Na molekulární úrovni popsali a objasnili mechanismus svícení renily fialové, mořského žahavce. Právě u živočichů se schopností bioluminiscence, tedy produkce „studeného světla“, by se lidstvo mohlo inspirovat při hledání cest k udržitelnějšímu a efektivnějšímu svícení. O výzkumu informoval odborný časopis Nature Catalysis.

Výzkum: Tik Tok je pro mysl mladých jedovatý. Škodlivá videa mohou vést i k sebevraždám

18. prosince 2022 15:13

Psychické problémy vedoucí k poruše příjmu potravy, sebepoškozování nebo v krajních případech až k sebevraždě. Takové sklony může podle vědců podporovat populární sociální síť TikTok, protože mladým lidem nabízí obsah s touto nebezpečnou tematikou. Před těmito dopady varují autoři studie z britské neziskové organizace Centrum pro boj proti digitální nenávisti (CCDH).

Covid jako tichý zabiják. Vědci odhalili alarmující dopady viru na mozek

11. listopadu 2022 07:40

Nejnovější výzkum vedený Queenslandskou univerzitou v Austrálii odhalil, že nemoc COVID-19 aktivuje v mozku stejnou zánětlivou reakci jako například Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Závěry studie by podle vědců mohly posloužit k identifikaci budoucích neurodegenerativních poruch u lidí, kteří onemocnění prodělali. Stejně tak ale výsledky mohou pomoci s léčbou.

Nobelovu cenu za ekonomii dostali tři Američané za výzkum bank a finančních krizí

10. října 2022 12:06

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala trojice amerických vědců Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig za „výzkum bank a finančních krizí“, oznámila v pondělí švédská Královská akademie věd. Po týdnu tak končí vyhlašování letošních nositelů prestižního ocenění, kdy byli postupně zveřejňováni laureáti cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a mír.