reklama
CNN Prima News výzkum

výzkum

Výpis příspěvků ke štítku „výzkum“

Starověké město zničil zásah z vesmíru. Zkáza jako po jaderném výbuchu, popsal český vědec

9. října 2021 11:06

Mezinárodní tým vědců zjistil, že starověké město v jordánské oblasti Tall el Hammam zničil střet s vesmírným tělesem. Zkáza osady se mohla stát předobrazem biblického příběhu o Sodomě a Gomoře. Svůj podíl na objevu má i český geofyzik z Univerzity Karlovy, který působil také v americké NASA, Günther Kletetschka. Ten pro CNN Prima NEWS zásah z vesmíru přirovnal k jadernému výbuchu. Město zaniklo kolem roku 1600 př. n. l.

Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci

29. září 2021 22:14

Je pověst o zničení biblických měst Sodoma a Gomora založená na reálné události? Podle vědců možná ano. Mezinárodní tým zkoumal oblast Tall el Hammam v dnešním Jordánsku, kde se ve starověku nacházelo jisté velké město. To ale bylo před několika tisíci lety zničeno. Badatelé nyní odhalili, že následkem zásahu z vesmíru. Na výzkumu se podílel i český odborník Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Fenka na Valašsku vyhrabala středověký poklad. Cenný nález poputuje do muzea

13. září 2021 17:50

Odborníci z Muzea regionu Valašsko nyní zkoumají jeden z nejcennějších archeologických nálezů v historii regionu. Jedná se o hliněný hrneček plný stříbrných pražských grošů ze 14. století, který se našel během procházky v obci Ústí. Poklad se podařilo najít bystré fence Máše. Její nález si bude moci prohlédnout i veřejnost.

Žádná injekce do ramene. Japonci vyvíjejí covidovou vakcínu ve formě nosního spreje

12. září 2021 20:45

Vakcína, kterou ocení i odpůrci jehel. Tak popisují výzkumníci z Japonska svůj aktuálně vyvíjený lék proti koronaviru. Konkrétně jde o „nosní vakcínu“, která se aplikuje malým nazálním sprejem do těla. To by mohlo oslovit především lidi, kteří se ke klasickému očkování příliš nemají. První testy na zvířatech naznačují dobré výsledky, uvedl profesor Tecuja Nozaka pro japonskou redakci webu Yahoo.

Češi vyvinuli revoluční test na covid, je levnější a rychlejší. Kdy se dostane na trh?

7. září 2021 11:41

Vědci z Česka vyvinuli test, který umí rychle určit hladinu ochranných protilátek proti koronaviru a odlišit je od těch, jež přímou ochranu neposkytují. V tiskové zprávě to uvedli zástupci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV). Podle nich je test jednodušší a levnější než současné způsob zjišťování hladiny účinných protilátek. Na trhu má být do několika týdnů.

Ebola se objevila před 45 lety. Jak na hrůzné zjištění vzpomíná její objevitel?

26. srpna 2021 13:21

Virus, který způsobuje horečky, zvracení a průjmy, krvácení a v nejhorším případě i smrt. Ač se to zdá neuvěřitelné, ebola je tu s námi už 45 let. Na jejím odhalení se podílel mikrobiolog a lékař Peter Piot, který na výzkum a návštěvu tehdy zasaženého Konga vzpomínal ve své knize Není čas ztrácet čas: Život v honbě za smrtícími viry.

reklama