CNN Prima News výzkum

výzkum

Výpis příspěvků ke štítku „výzkum“

Pijete kávu při sedavé práci? Zbystřete, vědci odhalili překvapivou spojitost s úmrtností

Pracovní den bez kávy si dokáže představit jen málokdo. Ve společnosti si však tento nápoj příliš dobrou pověst nevybudoval – jeho častá konzumace bývá vnímána jako zdraví škodlivá. Lidé se sedavým zaměstnáním by však měli zpozornět. Vědci z Univerzity Soochow na Tchaj-wanu totiž zkoumali, zda existuje souvislost mezi pitím kávy, častým sezením, zdravím a úmrtností. A dospěli k překvapivým výsledkům – káva při sedavém zaměstnání prospívá, píše Bild.

CNN: Jako bychom o končetinu nikdy nepřišli. Nová bionická noha vrací pacientům svobodu

V důsledku zranění či nemoci přijdou o končetinu – nohu či ruku – statisíce lidí. Díky nejrůznějším protézám mají možnost alespoň částečně získat zpět určitou samostatnost, nikdy se však rozsah schopností nemůže rovnat zdravé končetině. Co když se však protéza, v tomto případě nová bionická noha, propojí s mozkem? „Jako bych nikdy o končetinu nepřišla. Byl to nejšťastnější okamžik v mém životě,“ svěřila se CNN 47letá Amy, která před šesti lety přišla o nohu v důsledku popálenin.

Nebezpečné menstruační tampony? Mohou obsahovat těžké kovy a toxické látky, tvrdí studie

Podle odborníků spotřebuje průměrná žena během pěti let svého života přibližně 11 000 tamponů, vložek, kalhotek a dalších menstruačních pomůcek. Některé z nich ale podle výzkumů mohou obsahovat těžké kovy nebo potenciálně toxické chemické látky spojené s chronickými onemocněními a reprodukčními a vývojovými problémy. Informoval o tom web CNN.

AI otevírá nové možnosti v boji s rakovinou, říká Bednář. Popsal unikátní nástroj českých vědců

Déle než čtyři roky brněnští výzkumníci pod vedením docenta Davida Bednáře pracovali na programu PredictONCO. Nástroj, který lékařům dokáže nastínit vývoj onkologického onemocnění u pacienta a vyhodnotit, která léčba by pro něj byla nejlepší, je v mnohém jedinečný. Jak Bednář sdělil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, jednu pilulku na léčbu rakoviny možná nikdy nenajdeme, nové technologie, umělá inteligence a další nástroje však otevírají zcela nové možnosti k personalizované léčbě.

Buďte vděční za to, co máte. Emoce pomáhá prodloužit život, odhalila studie

Smrt je sice nevyhnutelná, ale to nebrání výzkumníkům v oblasti zdraví, aby hledali způsoby, jak ji co nejvíce oddálit. Jejich nejnovějším kandidátem je něco, co je zdarma, bezbolestné, nechutná špatně a nenutí vás se potit: vděčnost. Nová studie, jíž se zúčastnilo téměř 50 tisíc starších žen, odhalila, že se sílícím pocitem vděčnosti se u nich snížila pravděpodobnost úmrtí v následujících třech letech.

První na světě a „konečně puberťák“. Mozkový implantát pomáhá chlapci kočírovat záchvaty

Dnes třináctiletý Oran Knowlson trpěl až stovkami epileptických záchvatů denně. Představa, že by kolem sebe neměl nikoho, kdo by mu mohl v případě problému pomoci, byla nemyslitelná. Vše ale změnil neurostimulátor, tedy mozkový implantát, který chlapci jako prvnímu na světě voperovali lékaři ve Velké Británii. Jak sdělila jeho matka Justine, doma má konečně šťastného a hovorného puberťáka.

Střeva mluví s mozkem, ukázala studie. Ovlivňují stres i duševní zdraví, nabízí se nová léčba

To, jak dobře zvládáte stresové události, může úzce souviset s vaším střevním mikrobiomem. Odhaluje to studie publikovaná v Nature Mental Health, která se na „komunikaci“ mezi střevem a mozkem zaměřila. Odborníci zjistili, že ti, kteří jsou vůči vypjatým situacím více odolní, mají tuto schopnost biologicky zapsanou v mikrobiomech. Stres však není jedinou věcí, kterou ekosystém drobných organismů v těle může ovlivnit.

AI, která sestavuje nejvhodnější léčbu rakoviny. Brněnští vědci tvoří budoucnost

Brněnští vědci naprogramovali internetovou stránku, která nabízí lékařům možnost využít strojové učení, tedy dobře známou a prověřenou dovednost AI, k porovnání vzorků z nádorů onkologicky nemocných pacientů. Umí odhadnout vývoj onemocnění v těle pacienta i vyhodnotit, jaká léčba by mohla u konkrétního člověka fungovat nejlépe. „Chytrý web“ PredictONCO je dílem výzkumníků pod vedením Davida Bednáře z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR).

Vědci našli bakterii, která může za rakovinu tlustého střeva. Co jíst a čemu se vyhnout?

Mezinárodní tým vědců z americké Ohio University přišel po letech výzkumů s možným vysvětlením, co je příčinou zvyšujícího se počtu případů rakoviny tlustého střeva u pacientů mladších 50 let. Podle zjištění vědců se jedná o kombinaci nevhodné stravy bohaté na cukry a přemnožení specifické bakterie zvané Fusobacteria, která žije v lidských střevech. Nebezpečné mohou být zejména některé diety a hubnoucí kúry, při nichž mají lidé malý příjem vlákniny, informoval britský deník Metro.

Psychiatr Nešpor: Ženský organismus není na alkohol stavěný. Střízlivost je sexy, míní

Emancipace po druhé světové válce společně s vlivem reklamních kampaní jsou podle psychiatra Karla Nešpora hlavními důvody zvyšujícího se počtu alkoholiček v Česku. Ženský organismus není na alkohol podle adiktologa stavěný. Nadměrné pití může být příčinou řady onemocnění, včetně nádorových. Přední český odborník na léčbu závislostí ve vysílání CNN Prima NEWS rovněž přiblížil rizika pití alkoholu u těhotných žen.