reklama
CNN Prima News výzkum

výzkum

Výpis příspěvků ke štítku „výzkum“

Budoucí varianty covidu nejsou problém. Univerzální armádní vakcína má spasit svět

18. ledna 2022 17:22

Americká armáda pokračuje ve vývoji vakcíny, která má být univerzální zbraní proti všem koronavirům. Zatímco současná očkování se zaměřují pouze na virus SARS-CoV-2, nová americká vakcína bojuje proti koronavirům obecně a právě z toho důvodu může být ve finále mnohem účinnější v boji s dalšími variantami a mutacemi viru způsobujícího COVID-19.

Omikron umí prokličkovat přes dokončené očkování i prodělanou nemoc, tvrdí studie

27. prosince 2021 14:31

Společná studie vědců z Kolumbijské univerzity a Univerzity v Hongkongu naznačuje, že varianta omikron dokáže překonat jak ochranu získanou dokončeným očkováním, tak imunitu nabytou proděláním nemoci COVID-19. Do určité míry mohou pomoci posilovací dávky, třebaže ani v jejich případě není ochrana před infekcí zaručena. Své závěry zveřejnili výzkumníci v časopise Nature.

Vzácný objev zachovalé fosilie mláděte dinosaura: Nic takového jsem neviděla, žasla vědkyně

22. prosince 2021 11:06

Nevídaná fosilie dinosauřího mláděte dokonale stočeného ve vejci vrhá více světla na spojitost mezi dinosaury a ptáky. Sedmdesát milionů let stará fosilie uchovává zárodečnou kostru oviraptoridního dinosaura, kterému se přezdívá Baby Yingliang, podle názvu čínského muzea, kde se nachází od roku 2000. Dlouhou dobu se však na fosilii prášilo ve skladu.

Vědci odhalili tajemství klitorisu. Objev by mohl pomoci při léčbě sexuálních poruch

21. prosince 2021 11:39

Vědci zjistili, která konkrétní oblast mozku se aktivuje při stimulaci klitorisu. Došli také k závěru, že tato oblast je větší u žen, které mají častější pohlavní styk. Závěry studie zveřejněné ve vědeckém časopise JNeurosci by v budoucnu mohly pomoci s léčbou obětí sexuálního násilí nebo žen se sexuálními poruchami. O objevu informuje agentura AFP.

Vakcína chrání před nákazou omikronem dvakrát méně než před deltou, tvrdí studie

15. prosince 2021 21:24

Dvě dávky vakcíny proti nové variantě koronaviru s názvem omikron poskytují 33% ochranu před nákazou. Vyplývá to z nové studie, kterou provedli vědci v Jihoafrické republice. Tam byla nová mutace objevena. Ochrana proti variantě delta se přitom podle vědců pohybovala kolem 80 %. O něco pozitivnějším závěrem nové studie je, že míra ochrany před hospitalizací klesla zhruba „jen“ o 20 %.

Vakcína je na omikron krátká. Účinkuje až 40krát hůř než u jiných variant, varují vědci

8. prosince 2021 08:51

Očkovací látka Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech by v případě jihoafrické mutace omikron mohla mít až 40krát menší účinnost než u původního koronaviru. Uvedl to tým Afrického výzkumného zdravotnického ústavu (AHRI). Soudí tak na základě testování 12 různých vzorků. Přesto by vakcína měla v drtivé většině případů zabraňovat těžkému průběhu nemoci.

Univerzální dezinfekce? Rádiové vlny zabijí 99 procent koronavirů, ukázala studie

28. listopadu 2021 08:15

Vědci z izraelské Ariel University se snažili využít speciální rádiové vlny známé jako mikrovlny k eliminaci koronaviru. Výsledky studie dopadly lépe než uspokojivě. Během dvou vteřin dokáží vlny na různých površích zabít více než 99 procent virů. I když metoda nefunguje v případě, kdy se koronavirus dostane do lidského těla, v budoucnu by se mohlo jednat o běžnou a velmi účinnou formu dezinfekce povrchů ve vnitřních prostorách.

reklama