Rakovina tlustého střeva: Zásadní je prevence, lidem test chodí i poštou. Je snadný

Test až domů. Spuštěn nový projekt v rámci prevence rakoviny tlustého střeva

Mnozí lidé, kteří dlouhodobě nechodí na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, dostávají test na skryté krvácení do poštovních schránek...

Jedná se dlouhodobě o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění. Ve většině případů platí riziko rozvinutí choroby až v pozdějším věku - řádově po šedesátce. Karcinomu tlustého střeva a konečníku lze ale podle lékařů účinně předejít nebo jeho následky minimalizovat, je-li zachycen včas. Rozvíjet se může velmi pomalu a zcela bez příznaků. Prevence je proto zásadní.

Možnost bezplatného testu

V současné době mají lidé po padesátce v rámci screeningových programů možnost nechat se jednou ročně zdarma vyšetřit na skryté okultní krvácení. A to aniž by měli jakékoliv potíže. Test na skryté okultní krvácení (TOKS) je velmi jednoduchý a bezbolestný. Předepíše ho praktický lékař, ženám i gynekolog. Adresné pozvánky k vyšetření už několik let rozesílají do schránek i zdravotní pojišťovny. Na pozvánku od pojišťovny se ale rozhodně čekat nemusí. Při dosažení daného věku se lze kdykoliv na speciální vyšetření objednat.

Řada lidí přesto testování z nejrůznějších důvodů nepodstupuje. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo pilotní projekt, během kterého prozatím do deseti tisíc domácností pošle rovnou samotné samoodběrové vyšetření. Odpadá tak prvotní návštěva lékaře i lékárny. Ministerstvo si díky tomu slibuje snížení počtu výskytu nově nemocných lidí.

Jak test provést?

Výsledky testu se lidé dozví zhruba do měsíce. Jak už bylo výše uvedeno, provedení testu není nijak složité. Jak konkrétně při něm postupovat? To se dozvíte v úvodní reportáži...

Ivana Kropáčková

Tagy: