reklama
CNN Prima News onkologie

onkologie

Výpis příspěvků ke štítku „onkologie“

Když dcera umírala, slíbila jsem jí to. Matka Markéty pomáhá parukami dětem s rakovinou

Lucie Staňková musela překonat velkou tragédii. Její dceři Markétě bylo devatenáct, když podlehla zhoubnému nádoru. Předtím na vlastní kůži poznala, že mladí pacienti trpí nejen samotnou nemocí, ale po chemoterapii i něčím tak zdánlivě podružným, jako je ztráta vlasů. Přitom jde o velmi stresující situaci. Založila proto spolek Nové háro, jenž nemocným dětem zdarma poskytuje kvalitní paruky na míru. Po dívčině smrti převzala projekt Markétina matka, která v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví nejen o bolesti, ale i o naději.

Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík

Pandemie výrazně pozastavila standardní zdravotnickou péči. Například lékař a senátor za ČSSD Jan Žaloudík upozornil na přibývající počet pacientů s onkologickou nemocí v pokročilém stadiu. I přesto se v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS snažil české občany uklidnit, že se blýská na lepší časy. Za špatný zdravotní stav si podle něj mohou i samotní pacienti.

Kvůli strachu z covidu někteří onkologičtí pacienti odkládali důležitá vyšetření

Pandemie ovlivnila životy nás všech. Strach z nákazy a následky onemocnění COVID-19 však ještě silněji pocítili onkologičtí pacienti, pro které je i banální viróza velmi nebezpečná. Paní Marie (35 let) z Prahy měla v první jarní vlně koronaviru jen sedm měsíců po skončení onkologické léčby. Z obrovského strachu z nákazy se dokonce rozhodla odložit důležité vyšetření magnetickou rezonancí. I přes veškerou snahu však onemocnění COVID-19 nakonec stejně prodělala.

Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener

Pandemie koronaviru značně ovlivnila lidské životy, na medicínu však podle onkologa Pavla Klenera takový vliv neměla. „Je na tom velice dobře. Každý týden se objevují nejen nové diagnostické postupy, ale i léčebné prostředky,“ uvedl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS Klener. Za slabé místo však považuje způsob, jakým zdravotnictví bojuje s fake news. Především mu vadí laxnější přístup vedoucích představitelů zdravotnictví.

Květu trápilo nafouklé břicho a bolestivé močení. Diagnóza zněla rakovina vaječníku

Paní Květa (66 let) se s realitou zhoubných onemocnění setkávala už při své práci ve správě sociálního zabezpečení, kterou vykonávala devatenáct let. Vždy se snažila pomáhat k co nejlepším sociálním podmínkám všem klientům, mezi nimiž byli také onkologičtí pacienti. O vlastním onemocnění rakovinou vaječníku se dozvěděla v lednu 2019, když jí bylo 65 let. Zvládnout těžké období jí pomohla nejen rodina, ale také psaní deníku, do kterého se pustila, když prodělávala chemoterapii.

Zeman omilostnil těžce nemocného muže odsouzeného za loupež a vyhrožování

Prezident Miloš Zeman ve středu omilostnil onkologicky nemocného muže. Prominul mu zbytek nepodmíněného trestu vězení za loupež a nebezpečné vyhrožování. Na webu Pražského hradu to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Omilostněnému už dříve soud kvůli vážnému zdravotnímu stavu výkon trestu přerušil. Prezident se pro milost rozhodl i přesto, že se muž před 30 lety dopustil velmi závažné násilné trestné činnosti. Zeman zatím udělil 18 milostí.

Dlouho nebolí, ale rychle metastazuje. Rakovina slinivky patří mezi ty nejhorší

Říká se jí tichý zabiják. Nemocní o ní dlouho nemají ani ponětí, první příznaky lze snadno zaměnit s jinými neduhy, a když se na ni přijde, často už bývá pozdě. Rakovině slinivky v posledních týdnech podlehli hned dva umělci – hudebník David Stypka a herečka Hana Maciuchová. Proč tato nemoc často postihuje také kumštýře a jaké jsou šance na plné uzdravení?

Děti budou kvůli zavřeným školám umírat dřív a celý život budou chudší, varuje Šmucler

Děti budou kvůli zavřeným školám chudší a budou mít kratší život, varoval v pořadu Interview na CNN Prima NEWS prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podotkl také, že opatření proti koronaviru bylo možné dělat jinak a lépe, stát se vykašlal na ohroženou skupinu a dříve budou umírat například i onkologičtí pacienti. Lékaři podle něj ale pandemii zvládají dobře.

reklama