CNN Prima News onkologie

onkologie

Výpis příspěvků ke štítku „onkologie“

Jak mohou ženy předejít gynekologickým nádorům? Fialová jízda upozorňuje na prevenci

20. září 2022 09:01

V úterý 20. září si připomínáme Světový den onkogynekologických diagnóz (World GO Day). V jeho rámci upozorní Fialová jízda po Praze především na prevenci, díky které lze gynekologické nádory odhalit včas a zvýšit tím šanci na plné uzdravení. Onkogynekolog Roman Kocián v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zmiňuje nejčastější diagnózy a jak jim lze předcházet.

Dusil jsem se a nemohl se nadechnout, popisuje Martin příznaky rakoviny mízních uzlin

15. září 2022 08:59

Martin Pašek (43 let) aktivně sportoval a těšil se dobrému zdraví. Před pěti lety však do jeho života zasáhla vážná nemoc. Začalo to nenápadně, nejprve zadýcháváním a únavou. Postupně se přidaly další příznaky, až nakonec Martin doslova bojoval s dechem. Diagnóza zněla rakovina mízních uzlin. A právě 15. září toto onemocnění připomíná Mezinárodní den lymfomu. Jak Martin nakonec dopadl a co o této nemoci říká hemato-onkolog?

Žbirkův koncert nebo výlet do Berlína? Pacientům v Jihlavě pomáhá virtuální realita

26. srpna 2022 23:53

Projít se v lese, vyrazit na koncert Mira Žbirky nebo jet na výlet do Berlína. Přesně takové zážitky nabízí Nemocnice Jihlava některým svým pacientům, kteří jsou upoutáni na lůžko. Vyrazit na výlet mohou pomocí virtuální reality. O novince informovala nemocnice v tiskové zprávě. Jihlavští specialisté nejsou jediní, kteří se k této technologii uchýlili. Fakultní nemocnice Plzeň využívá virtuální realitu v rámci rehabilitací.

Možná budu pacientem do konce života, připustil Tvrdík. Už ale nevydržel sedět doma

15. července 2022 15:58

Jaroslav Tvrdík se vrací do práce. Rakovinu, která mu byla v březnu diagnostikována, sice zatím kompletně neporazil, ale v souboji s ní získal převahu. „Nechci už sedět mezi čtyřmi stěnami doma a přemýšlet, co mě čeká. Myslím, že klub potřebuje, abych se vrátil, kolegové už jsou unavení,“ oznámil na předsezonní tiskové konferenci boss fotbalové Slavie Praha.

Do života mladé maminky zasáhla vážná nemoc. S akutní leukémií bojuje přes dva roky

3. července 2022 20:41

Před dvěma lety si Tereza Coufalová (28 let) z České Třebové vyslechla diagnózu akutní lymfoblastická leukémie. V té chvíli se mamince dnes šestileté Rozárky doslova zhroutil svět. Léčba tohoto nádorového onemocnění je zdlouhavá a náročná. Jaké jsou první příznaky, kterými o sobě dává nemoc vědět a jak je na tom Tereza dnes, po dvou a půl letech od zahájení léčby?

Ve 20 se Kristýna dozvěděla krutou diagnózu: Hodgkinův lymfom. Jak se nemoc projevuje?

16. dubna 2022 06:59

O tom, že rakovina se může objevit v jakémkoliv věku, se přesvědčila nyní třicetiletá Kristýna Kupcová z Rokycan. Bylo jí 20, když nastoupila na vyšší odbornou školu, na které však strávila pouhých pět dní. Poté, co jí lékaři sdělili krutou diagnózu – Hodgkinův lymfom, musela studium přerušit a zahájit náročnou léčbu. Jak na nejtěžší období svého života vzpomíná s odstupem deseti let?

Vzácné nádory se mohou objevit kdekoliv. Diagnostika a léčba bývají složitější

6. února 2022 19:21

Léčba vzácných onemocnění bývá mnohdy náročná proto, že se na onemocnění přijde pozdě a navíc vyžaduje kombinaci více onkologických postupů. Co si vlastně pod pojmem vzácná nádorová onemocnění představit, když se příznaky mnohdy shodují s běžnými nádorovými onemocněními? CNN Prima NEWS oslovila klinickou onkoložku Janu Halámkovou z Masarykova onkologického centra v Brně.

Máte rakovinu vaječníků ve 4. stadiu, zněla diagnóza lékařů. Ivana boj nevzdala

4. února 2022 19:41

Každoročně si 4. února si připomínáme Světový den boje proti rakovině. Tvrdou zkušenost s touto nemocí má Ivana Neuvirthová (60 let) z Kladna, které byla před třemi lety diagnostikovaná jedna z jejích nejzákeřnějších forem – rakovina vaječníků. Tento typ nádoru je velmi zrádný především proto, že se velmi špatně odhaluje. Nemocná se dlouho cítí dobře a jakmile se objeví první příznaky, bývá mnohdy už pozdě.