CNN Prima News onkologie

onkologie

Výpis příspěvků ke štítku „onkologie“

Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie

Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.

Genetická mutace zvyšuje riziko rakoviny prsu. Nemoc kvůli tomu postihla matku i dceru

Život se s Helenou Horkou (64 let) nemazlil. Původem dětská sestra je dnes již v důchodu. Žije na vesnici v Horní Řasnici se svou duševně handicapovanou dcerou a nedávno jí zemřel manžel. Aby toho nebylo málo, Helena prodělala v roce 2001 rakovinu prsu a stejné onemocnění postihlo v mladém věku i dceru Martinu. U obou byla diagnostikována genetická mutace BRCA, která zvyšuje riziko vzniku některých zhoubných nádorů, zejména rakoviny prsu a vaječníků. Helena popsala pro CNN Prima NEWS průběh onemocnění i léčbu. Redakce také oslovila lékařku, aby objasnila, co znamená mutace BRCA a jaká rizika přináší.

Kateřina onemocněla rakovinou prsu v 31 letech. Bulku si nahmatala náhodou ve sprše

Kateřině bylo 31 let, když si nahmatala bulku v prsu. V té chvíli se jí otočil život vzhůru nohama. „Byla jsem tak mladá, nikdy by mě nenapadlo, že se mi něco takového může stát. Myslela jsem si, že v tomto věku se budu radovat z ultrazvuku miminka a místo toho jsem měla v ruce sono nádoru,“ popisuje Kateřina své pocity, když se dozvěděla o zhoubném nádoru prsu. Následovala dlouhá a náročná léčba, která se neobešla bez vedlejších účinků, se kterými se mladá žena potýká dodnes. Pro CNN Prima NEWS popsala svůj boj se zhoubnou nemocí i to, jak je na tom dnes.

Dušek má pravdu, nikdo ji ale nechce slyšet, řekl Pollert. Herec našel vedle kritiky i zastání

Jaroslav Dušek má pravdu, jenomže ji nikdo nechce slyšet. Tak se herce po třaskavém výroku o tom, že „rakovina je volba“, zastává lékař Lukáš Pollert. Podle právníka a glosátora Martina Chmely jsou názory Duška známé již desítky let, aktuální situaci označil za mediální hon. Ačkoliv herec nachází ve veřejném prostoru zastání, negativní komentáře na jeho osobu převažují. Ostře s ním nesouhlasí jak lékařští odborníci, tak politici.

Měla kašel, lékaři u ní našli rakovinu v posledním stadiu. Ivana popsala bolestný příběh matky

Paní Daniela z Plzně se těšila dobrému zdraví až do roku 2014, kdy se objevily první příznaky vážného onkologického onemocnění. K návštěvě lékaře ji přiměla tehdy osmadvacetiletá dcera Ivana, která měla o maminčino zdraví obavy. „Začala divně pokašlávat, trvalo to dlouho, tak jsem ji poslala k lékaři, aby něco nezanedbala,“ vzpomíná Ivana. Verdikt byl neúprosný – rakovina plic v pokročilém stadiu. Lékaři jí dávali pouhý rok života. Bohužel po třech letech svůj nerovný boj prohrála. Příběh velkého odhodlání i neúprosného konce popsala CNN Prima NEWS Danielina dcera Ivana.

Rakovina bývá u dětí agresivnější. Jaké jsou šance na vyléčení a lze u nich nádorům předejít?

Ročně si diagnózu nádorového onemocnění vyslechne v Česku přibližně 400 dětí. Zhruba 85 procent z nich boj se zákeřnou nemocí vyhraje. CNN Prima NEWS oslovila dětskou onkoložku Petru Keslovou, aby popsala, které nádory se u dětí nejčastěji vyskytují, jaké jsou možnosti léčby a jakých varovných příznaků by si rodiče měli u svých potomků všímat. O pokrocích v léčbě nádorových onemocnění u dětí informují odborníci v rámci Dnů dětské onkologie, které probíhají od 15. února do 1. dubna.

Rakovina kůže postihuje nejen dospělé, ale i děti. Čeho si všímat a kdy jít k lékaři?

V populaci stále přibývá nádorů kůže, ať už se jedná o melanomy, bazaliomy, spinaliomy či jiné vzácnější nádory. Stejně jako u jiných typů rakoviny i zde platí, že včasné odhalení mnohonásobně zvyšuje šanci na vyléčení. Čeho bychom si měli u znamének na kůži všímat a jak často je vhodné navštěvovat lékaře? CNN Prima NEWS oslovila dermatoložku Drahomíru Jarošíkovou, která mimo jiné vyzdvihuje snadnou prevenci vzniku melanomu.

Sexualita po rakovině a porodu není tabu. Odborníci radí, jak se vrátit k intimními životu

Ať už žena prodělá gynekologickou operaci, komplikovaný porod nebo onkologickou léčbu, jedná se o velmi náročné období ve fyzické i psychické rovině. V této době překonává nejen potíže spojené s uzdravením, ale také osobní výzvy – hledání vztahu k sobě sama, svému tělu a vlastní sexualitě. Mnohé ženy se však stydí, a tak si své obavy a strasti nechávají pro sebe – což je podle expertů častá chyba. Co doporučují odborníci a pacientky, které takovou situací samy prošly?

Jak mohou ženy předejít gynekologickým nádorům? Fialová jízda upozorňuje na prevenci

V úterý 20. září si připomínáme Světový den onkogynekologických diagnóz (World GO Day). V jeho rámci upozorní Fialová jízda po Praze především na prevenci, díky které lze gynekologické nádory odhalit včas a zvýšit tím šanci na plné uzdravení. Onkogynekolog Roman Kocián v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zmiňuje nejčastější diagnózy a jak jim lze předcházet.